Laura Codruta Kovesi: Daniel Morar este delegat si daca nu este nimeni numit in functie va fi delegat in continuare/ Nu am plagiat niciun fel de lucrare

de Narcis Anton     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 23:16 Revista Presei | Radio TV

Laura Kovesi
Foto: captura Digi24
Procurorul General al Romaniei, Laura Codruta Kovesi invitata la Digi24 a vorbit despre raportul dur la Comisiei Europene in domeniul justitiei: "Mereu am facut referiri la partea tehinica a raportului. Raportul pe justitie al CE surprinde realitatea obiectiva a situatiei." A mai discutat si despre situatia Procurorului general al DNA, Daniel Morar: "Dumnealui este delegat, daca nu este numit nimeni in functie legea prevede ca poate sa fie delegat in continuare. Dupa pararea mea in primul rand trebuie sa numim un Procuror general si apoi un sef la DNA".


Despre Procurorului general al DNA, Daniel Morar:

"Dumnealui este delegat. Daca nu apare niciun fel de propunere sau nu este numita o alta persoana, legea prevede ca el este delegat pe o perioada de sase luni. Din luna octombrie functia de Procuror general va fi vacanta. Dupa pararea mea in primul rand trebuie sa numim un Procuror general si apoi un sef la DNA. Mi se pare normal ca Procurorul general care vine sa beneficieze de aceasi situatie de care am beneficiat si eu si anume sa poata sa-si formeze o echipa. Din acest motiv eu nu am facut nicio o propunere pana acum pentru ocuparea acestei functii.

Despre averile nejustificate:

 
"Avem o lege noua, una extinsa. Trebuie sa aduci probe cu privire la averea pe care a dobandit-o si apoi se trece la confiscarea averii nejustitificate. Nu invers".

Despre acuzatia de plagiat
:

"Cei care au facut aceste acuzatii defaimatoare nu au verificat doua chestiuni simple: prima ca am publicat foarte mult inainte de a fi procuror general sub numele de Lascu pentru ca eram necasatorita si a doua - toate articolele pe care le-am publicat pe acest segment de activitate si care apar in teza de doctorat sunt publicate in revista "Dreptul", care nu este pe internet tocmai pentru a proteja drepturile de autor. O mare parte dintre paragrafele despre care se sustine ca le-am plagiat de la persoane care le-au scris in 2008 sau 2009 sunt paragrafe pe care eu le-am publicat inca din anul 2002. Persoanele despre care se spune ca le-am plagiat si am copiat din cartea lor m-au citat pe mine in cartea lor cu articole publicate anterior. Consiliul National de Etica verifica aceste lucruri. Am sa fac public verdictul".

Despre declaratia premierului Ponta care a cerut publicarea convorbirilor de catre DNA:

"Nu comentez ce zice premierul sau un alt om politic. Vorbim de o proba de la dosar. Un premier nu poate dicta unui procuror sa faca public ceva de la un dosar".

Principalele declaratii ale Procurorului general Laura Kovesi
  • Mereu am facut referiri la partea tehinica a raportului. Raportul pe justitie al CE surprinde realitatea obiectiva a situatiei.
    Procurorul general s-a declarat de acord cu ceea ce s-a scris in raportul Comisiei Europene privind justitia din Romania "in sensul ca trebuie sa fie numiri transparente, proceduri transparente, pe criterii riguroase, ca aceste numiri trebuie sa se faca in perioada in care exista o legitimitate institutionala".
  • Cred ca procurorii sunt constienti de independenta pe care o au si nu au cum sa primeasca ordine. Sper doar sa fie lasati sa-si exercite functia. Presiunile sunt enorme: nu numai din partea unor anumite persoane sau institutii dar si din partea presei.
  • Intrebata despre cum suporta procurorii presiunile venite din partea presei: "Procurorii din structurile specializate in special DNA si DIICOT s-au obisnuit cu astfel de lucruri. Sunt obisnuiti cu scurgerile de informatii din presa. Foarte multe masuri nu poti sa iei pentru a preveni aceste lucruri.
  • Din punctul de vedere al structurii pe care il conduc mereu in raporturile MCV am iesit din ce in ce mai bine. Dar mereu apar si lucruri noi. 
  • In anul 2011 au fost trimise in judecata pentru fapte de coruptie dublul numarului persoanelor din 2007. Avem un numar mai mare de condamnari, ceea ce inseamna ca procurorii si-au facut mai bine treaba.
  • Masurile cu privire la mica coruptie (cele care nu intra in competenta DNA) au fost apreciate in fiecare an de si rapoartele MCV ne sunt favorabile in acest sens. Noi avem o retea de procurori care sunt desemnati sa lucreze in acest sens si sunt evaluati la fiecare sase luni.
  • Sunt pasaje din convorbiri nu stenograme. Nu putem sa avem un control asupra stenogramelor, asa cum le spuneti dumneavoastra, care ajung in presa.
  • Numarul persoanelor care se prezinta la DNA si depun o sesizare este de la an la an din ce in ce mai mare.




Citeste mai multe despre   



















4228 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    bani cheltuiti de pomana (Joi, 19 iulie 2012, 0:07)

    dezamagitul [utilizator]

    Se cheltuiesc o groaza de bani cu dovedirea hotior . Cel mai bine ar fii sa justifice averile fiecare demnitar , functionar iar dac nu le poate dovedi sa fie confiscate toate bunurile .
    • +19 (19 voturi)    
      Respect (Joi, 19 iulie 2012, 1:38)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui dezamagitul

      Sper sa avem pe viitor un procuror general cel putin la fel de bun si nu o marioneta. Insa am emotii pentru ca PSD este un izvor nesecat de nulitati.
      • 0 (2 voturi)    
        corect, usl nu are colonei (Joi, 19 iulie 2012, 9:53)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Ion

        a vrut sa spuna "nu este numit nimeni in functie pentru a fi delegat in continuare" nu "daca nu este nimeni numit in functie va fi delegat in continuare"
    • -1 (5 voturi)    
      Hmmm (Joi, 19 iulie 2012, 2:26)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      =Ministrul Apărării Naţionale, Corneliu Dobriţoiu, a declarat, pentru gândul, că procurorul general Laura Codruţa Kovesi este colonel în Armata Română, printr-un ordin, din 2010, al fostului ministru Gabriel Oprea. Contactată de gândul, Laura Codruţa Kovesi a declarat că nu are cunoştinţă să de vreun grad militar pe care l-ar fi primit şi nici de vreun fel de avansare militară. Procurorul general a cerut MApN să verifice cum a fost avansată la gradul de colonel fără ştiinţa sa şi să remedieze situaţia. Vezi mai jos explicaţiile procurorului general şi adresa trimisă la MApN.=
      • 0 (2 voturi)    
        Răspuns (Joi, 19 iulie 2012, 6:58)

        senator [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3927/9876213/2/1545-c-2012.pdf
  • -1 (7 voturi)    
    sa rid sau sa pling (Joi, 19 iulie 2012, 1:41)

    micul [utilizator]

    Desi nu comentez direct asupra materialului, caci nu stiu daca sa rid sau sa pling la acuzatiile aduse Codrutei Kovesi, constat cu imensa tristete ca ziarele online din Romania (traiesc in strainatate) nu pomenesc mai nimic de aniversarea celebrului prim 10 curat din istoria gimnasticii moderne: Nadia la Montreal 1976. Va trimit un link catre un material Yahoo!Sports, la care am plins de emotie si nostalgie! Cautind acelasi subiect in postingurile ziarelor romanesti, n-am stiut daca sa rid sau sa pling pentru ca, in afara de subiectele halucinante din ultimele 2 luni, nu gasesti nimic care sa te remonteze sau sa-ti dea un sens actiunilor de zi cu zi...Cita tristete! tot strainii isi amintesc si sarbatoresc momentele de glorie ale romanilor! ca din partea noastra... Iata si link-ul despre Nadia de pe Yahoo!Sports: http://ca.sports.yahoo.com/olympics/featured/memorable-moments
    O seara linistita din Toronto
    • +10 (10 voturi)    
      Zici că nu ştii ce să faci? (Joi, 19 iulie 2012, 5:06)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui micul

      Iţi spun eu domnule. Să plângi. Să plângi pentru poporul ăsta al tău rămas pe plaiurile mioritice, de oameni minţiţi, manipulaţi şi cu minţile tulburate, care nu numai că nu se pregăteşte să vă urmeze (la figurat desigur) în civilitate, pe voi cei care aţi avut curajul să vă rupeţi de un trecut care ne stă ca o ghiulea de picior şi ne trage din ce în ce mai la fund, dar dimpotrivă, iată se pregăteşte să-şi umilească preşedintele, de dragul unor nulităţi oportuniste, care le promit marea cu sarea şi le vor da doar ce le-au mai dat: mizerie, obidă, corupţie, minciună şi încă multe altele asemenea. E trist, e foarte trist şi acesta este motivul pentru care, puţinele ocazii de a ne bucura pe care le-am mai avea trec pe lângă noi neobservate, pentru că ne copleşesc cele de ură, de urât, de învrăjbire şi de regrete pentru ce am făcut sau n-am făcut la vreme.
      În final ce să-ţi mai spun. Bucură-te singur de binefacerile lumii civilizate în care ai ajuns şi aprinde o lumânare pentru sufletele românilor pierduţi pentru totdeauna în vâltoarea ignoranţei şi prostiei cu sau fără ştaif. Pentru noi se pare că vine vremea repetenţilor şi plagiatorilor care vor să ne stăpânească deplin. Amin.
      • +4 (6 voturi)    
        Respect! (Joi, 19 iulie 2012, 8:00)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Optimista

        Jos palaria! Bravo!
      • +1 (1 vot)    
        cozi de topor ! (Joi, 19 iulie 2012, 17:23)

        tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui Optimista

        niste cozi de topor reptente, criminale si probabil tradatoare.

        si asta zice tot !
  • +6 (6 voturi)    
    Despre circul curent (Joi, 19 iulie 2012, 6:30)

    didina [anonim]

    locuiesc si muncesc in Australia si e tare departe . Sunt foarte dezamagita de ce se inatampla in tara si stiti ce creaza toata povestea asta cu Ponta si plagiatul. A ajuns pana aici si 2 colegi de-ai mei nu au scapat ocazia sa ma interbe Didino da' diploma matale e pe bune sau ca a presenteleui vostru ??
    Lucrez de 10 ani aici si am ajuns Chief Engineer dar tot nu mi-a picat bine . cel putin le-am zis la Olimpiada de anul asta la matermatica ne-am clasat pe lucul 1 in europa si pe locul 10 in lume cu 11 olimpici in primii 100 de elevi Clasa 12. Australia e pe locul 23 cu 1 elev in primii 100
    Asa ca pana una alta voi facaeti cum zic eu si va si controlez cine stie mai multe castiga
    Asa ca pana la urma
    • +4 (4 voturi)    
      PR Romanesc = ZERO, NUL, INEXISTENT (Joi, 19 iulie 2012, 9:24)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui didina

      da, razboiul asta politic ne poate afecta in mod ingrozitor pe toti in final.

      NOUA NE PLACE SA NE FACEM DE KKT IN LUME !
      ALTII SE LAUDA PE NEDREPT !

      niste inconstienti la butoane ne-o trag la toti de ne sar capacele.

      ei stiu ca sunt nulitati... asa ca de ce nu ne-ar aduce pe toti inapoi acasa !

      nu ? doar cine naiba le mai plateste lor taxele pe idiotenie.

      a nu se cenzura acest mesaj !
      • 0 (4 voturi)    
        inconstienti la butoane (Joi, 19 iulie 2012, 9:57)

        dan [anonim] i-a raspuns lui tz3p3s

        prin "inconstienti la butoane" te referi la cei care au exportat criza politica ca sa ne facem de KK in lume?
        • 0 (0 voturi)    
          drept la raspuns - a nu se cenzura (Joi, 19 iulie 2012, 21:53)

          tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui dan

          si la aia dar si la idiotii ce o patenteaza si o valideaza.

          practic si de fapt toti joaca aceeasi carte din acest punct de vedere: fara mila lovesc in noi.

          si stanga si dreapta lovesc in noi, romanii - de acasa si din afara !

          se zice ca prostul nu e prost destul daca nu e si fudul.
          prostul a fost cel ce a exportat-o, fudulul a fost cel ce a validat-o !

          tu pe care-l votezi ? :-)
    • 0 (2 voturi)    
      ne lasi? (Joi, 19 iulie 2012, 10:00)

      dan [anonim] i-a raspuns lui didina

      nu cred ca 2 colegi australieni te-au apelat "didino" in loc de "didina", inlocuirea vocalei "a" cu "o" este foarte neaosa, lucru care te-a dat de gol
      • -1 (3 voturi)    
        Vai de mama de om (Joi, 19 iulie 2012, 11:58)

        carcotsh [anonim] i-a raspuns lui dan

        cred ca daca iti scria in enngleza ziceai ca e smechera...vai da tine. Ai gandit mult. Se zice ca aceeia care se pierd in detalii...pird mereu.

        Multa bafta,
  • -1 (3 voturi)    
    alta e problema mea (Joi, 19 iulie 2012, 12:10)

    cosminrs [utilizator]

    cand a avut timp de doctorat un procuror general.. nu trebuia sa se ocupe de .. a fi procuror general?
    sau doctoratele in romania nu mai inseamna studiu deloc.. doar copiat...
    • +2 (4 voturi)    
      nene dottore, (Joi, 19 iulie 2012, 12:58)

      ion [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      esti penibil cu asemenea insinuari... un pafarist autodemascat, care probabil nu a citit mai mult de un pachet de carti de joc in viata lui da' isi da cu parerea despre cum e sa inveti pentru doctorat, ca deh...
      fugi cu propaganda asta de doi lei la colegii de la antene
  • 0 (0 voturi)    
    pai daca a deranjat! (Joi, 19 iulie 2012, 17:05)

    misa2002_2006 [utilizator]

    pai domnilor nici o minune la noi la romani nu tine decat 3 zile. in momentul in care a dat hotararea ca Bombonel e demn de dupa gratii, au inceput atacurile..pentru ca deranjeaza, se cauta lucrul de care sa se poata agata pt a o inlatura definitiv din sistem... asa s-a intamplat si cu Macovei! a deranjat si acum peste tot bat astia trompa ca impreuna cu Basescu a facut numai rau..in timp ce o alta TARA o roaga sa vina sa ii ajute in implementarea programului de justitie care l-a aplicat la noi..dea Domnul dupa cum merita la toti nemernicii astia care traiesc precum capusele din buzunarul poporului, care a ajuns la limita subzistentei!