Crin Antonescu: Schimbarea sefului unei institutii nu inseamna distrugerea institutiei respective

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2012, 22:32 Revista Presei | Radio TV

In primul rand, sa admitem, totusi, ca traim intr-o tara suficient de democratica incat sa intelegem toti ca schimbarea sefului unei institutii nu inseamna distrugerea institutiei respective. Sigur, Traian Basescu, care (...) atunci cand vorbeste de persoana sa crede ca vorbeste despre statul roman in ansamblu, in intregime, poate sa faca astfel de confuzii. Traian Basescu, de fapt, ca sa nu o mai lungim, intelege asa: prin justitie independenta, justitia ai carei conducatori i-a numit el, prin structuri ale statului, serviciile ale caror conducatori i-a numit el si prin stat pe sine insusi', a afirmat presedintele interimar, la postul Romania TV.

Antonescu a precizat ca nu a intentionat nicio schimbare la nivelul sefilor serviciilor, carora le-a cerut doar sa-si faca meseria si sa nu se amestece in lupte politice, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca nu a participat la nicio conspiratie in viata lui si considera inchis cazul legat de solicitarea de revocare a sefului STS, cu atat mai mult cu cat s-a dat curs imediat solicitarii de suspendare a serviciilor de telefonie speciala catre Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   



















1613 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Nu zau? (Vineri, 20 iulie 2012, 22:42)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Cea mai putin credibila institutie zilele astea e Presedintia pentru ca e condusa astazi de un pacalici...
  • +6 (6 voturi)    
    Da, asa-i ... (Vineri, 20 iulie 2012, 22:45)

    Dani.El [utilizator]

    Zice crin: "Schimbarea sefului unei institutii nu inseamna distrugerea institutiei respective" ... Asa-i. Este doar inceputul distrugerii.

    Cat despre democratia din Romania, da ea inca mai este (orice ati zice, mare parte gratie lui Basescu)! Nu cred insa ca la fel vor sta lucrurile daca bolsevicii reusesc reusesc sa-l inlature pe presedintele de drept al Romaniei! Probabil la alegerile din toamna vor pune camere de luat vederi in cabinele de vot ... sa nu facem erori!
  • +3 (3 voturi)    
    Antonescu (Vineri, 20 iulie 2012, 22:47)

    Emil [anonim]

    e aburit rau! Ce sa mai zic?
  • +4 (4 voturi)    
    am vazut schimbarea (Vineri, 20 iulie 2012, 23:02)

    xuleasca [utilizator]

    in totalitatea ei, mi-e rusine ca ma reprezentati
  • +6 (6 voturi)    
    in cazul USL inseamna distrugerea ... (Vineri, 20 iulie 2012, 23:05)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    inseamna distrugerea ...
    ca doar nu schimbi conducerea unei institutii de care nu ai nevoie si doar daca ai nevoie si schimbi conducerea trebuie sa o si folosesti in scop personal ...nu?

    nu asta e deviza USL?
  • +5 (5 voturi)    
    Schimbarea (Vineri, 20 iulie 2012, 23:16)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    lui Obama cu Putin cred ca nu ar schimba nimic in SUA.

    Sau, ca sa ramanem pe meleagurile noastre, schimbarea lui Funeriu/Baba cu dumitrescu/mang/pop/andronescu nu a schimbat nimic =))

    Pestele de la cap se impute. Iar de cand cuplul de papusi din carpe Antonescu/Ponta s-a vazut cocotat pe divan, Vestul salbatic si nesimtit stramba din nas.

    Jos cu uzurpatorii! Boicotati referendumul ilegal! Iesiti in strada si aratati usl-ului ca va pasa de statul de drept! Nu o sa vina Uniunea Europeana sa ne salveze de aceste jeguri, trebuie sa scapam NOI de ei!
  • +5 (5 voturi)    
    Tiganiada (Vineri, 20 iulie 2012, 23:33)

    Hermione [utilizator]

    Lui nu ii intra in cap ca este doar un "interimar". Cu o modestie falsa se agita si se albeste cand aude cuvantul "interimar". A epuizat toate artificiile retorice sa ne convinga ca este "presedinte" iar "interimar" e un atribut fara importanta! Imi pare rau pentru tine dar nu ai nici o legimitate, nefiind ales prin vot democratic ci printr-o tiganie pe care o numiti "politica". Nu e de ajuns sa ai cuvinte frumos mirositoare, draga Crinut, trebuie sa ai si ceva substantial : caracter, minte, atitudine de presedinte si poate si putina engleza. Asta dupa ce le-ai cerut azi oamenilor lui Obama sa stie limba romana! N-ar fi rau, dar asta nu scuza faptul ca nu recunosti ca ai un mare dezavantaj ca presedinte, adica necunoasterea limbii respective. Ca si cetatean roman consider ca nu am presedinte in momentul de fata, eu nu te recunosc. Presedintele meu este unul pe care voi il numiti suspendat.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i asa? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 0:57)

    Alius [utilizator]

    Pai de-aia va vaitati ca justitia e in mana lui Basescu si va dati de ceasul mortii ca nu puteti sa-i schimbati pe cei de la DNA si procurorul general.
  • +2 (2 voturi)    
    Schimbarea lui Boc cu Ponta (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 1:27)

    LoveRomania [utilizator]

    Am vazut ce inseamna schimbarea lui Boc cu Ponta, o rata cu 10% mai mare, frica ca peste o luna o sa fie arestat daca il critic pe antonescu.
    Si asta doar o schimbare a unui om