Victor Ponta: CCR are dreptul sa ceara informatii de la INS si MAI inainte de a lua o decizie cu privire la referendum / Sa fii presedinte cand nici macar tu nu te votezi, cu siguranta vom intra intr-o carte foarte neagra

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2012, 21:10 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta la Realitatea Tv
Foto: Captura Realitatea TV
"Exista o singura posibilitatea foarte clara. Ce va fi decis de CCR, va fi aplicat si respectat de Guvern", a declarat premierul Victor Ponta, luni seara, la Realitatea TV.  Premierul a atras atentia insa ca numarul real al alegatorilor este mai mic decat cel folosit in calcule, dupa cum indica ultimul recensamant, si ca CCR are dreptul sa ceara unor institutii publice, precum Institutul National de Statistica (INS) si Ministerul Administratiei si Internelor (MAI), datele pe care le considera necesare pentru a lua o decizie cu privire la validitatea referendumului.

Victor Ponta despre rezultatele referendumului:
  • Nu ma asteptam sa vina atati de oameni la vot.
  • Suntem in stuatia cea mai rea pentru ca ai 8,5 milioane de romani care au venit la vot pe care Traian Basescu ii avertizeaza.
  • Sa ai 8,5 milioane care au venit la vot din care 87 % cer demisia, si acest referendum nu stim ce se va intampla cu el, e situatia cea mai rea.
  • Cea mai odioasa acuzatie facuta de dl Basescu, cea cu fraudarea, s-a dovedit a fi o tiribomba de campanie.
  • Ma intreb daca dl Basescu isi calculeaza inconsecventele din declaratii.
  • Asta este situatia actuala, haideti sa discutam ce facem in continuare.
  • Exista o singura posibilitatea foarte clara. Ce va fi decis de CCR, va fi aplicat si respectat de Guvern.
  • Ce va decide Curtea nu stiu.
  • In acest proces exista doua parti: Parlamentul si Traian Basescu, care nu s-a votat nici el.
  • Nu exista intr-o democratie decat votul democratic.
  • Sa fii presedinte cand macar nici tu nu te votezi, cu siguranta vom intra intr-o carte foarte neagra.
  • M-a deranjat si m-a iritat faptul ca premierul Viktor Orban a fost un agent de campanie al dl. Basescu.
  • Exista realitati procedurale, si aici T. Basescu se ascunde dupa ele si exista realitati politice.
  • Traian Basescu stia ca se va ajunge la suspendare, dar nu stia cand.
  • M-am intalnit astazi cu dl. Georgescu, suntem cu toti indicatorii la zi.
  • Cursul incepe sa scada.
  • Cel mai important mesaj economic pentru pietele financiare il reprezinta rezultatul delegatiei FMI.
  • Nu o sa accept sa ameninte oameni, nici persoane individuale, nici institutii ale statului, nici trusturi media. Sa ameninti oameni, sa spuna ca cei care au participat la vot, atentie, nu doar cei care au votat pentru demitere, asta este paranoia.
  • Eu am vrut sa il duc in fata poporului sa il judece.
  • Nu am nevoie de Traian Basescu sa ma ajute cu nimic, nu ma va ajuta niciodata. Am nevoie sa nu-mi mai puna bete in roate. Este un presedinte ilegitim pentru noi.
  • Eu sunt obligat sa guvernez pentru cele 22 de milioane de romani.
  • Va spun sincer ce cred, cred ca Traian Basescu ar trebui sa se retraga.
  • Daca in loc de referendum erau parlamentare, USL lua 80% din voturi.
  • Eu nu aveam astazi programata nici o iesire dar, dupa mesajul lui Traian Basescu si dupa ce m-au sunat oameni ingrijorati, am iesit sa le spun sa nu il bage in seama.
  • S-a ajuns la un nivel de ura si de dezbinare la care Romania le-a mai simtit in 1989.
  • Primul ministrul Victor Orban a luat sambata partea dl Basescu, nu i-as fi dat atat de multa importanta daca nu s-ar fi observat lipsa cetatenilor romani de etnie maghiara de la vot.
  • La referendumul de ieri a fost prezenta mai mare cu 3 procente decat prezenta la alegerile din Parlamenentul European (43%). Deci ce e democratic in Europa nu e democratic in Romania.
  • Legea spune foarte clara. CCR are dreaptul sa ceara tututor instuitutiilor publice datele pe care le considera necesare, si de la MAI si de la INS.
  • Curtea poate decide si validarea, nu cred ca decizia este luata de dinainte.
  • Am fost in urma cu 2 saptamani la Miercurea Ciuc, m-am vazut cu alesii locali si mi-au spus problemele lor.
  • intrebat daca liderii maghiari i-au cerut sa inchida unele dosare in schimbul prezentei la vot: Nu. Eu nu sunt Traian Basescu sa am acces la dosare.
  • intrebat daca estimeaza ca s-a cerut asta de la cealalta parte: Nu, nu cred.
  • Nu vreau sa incepem vanatori de vrajitoare. Pana la urma, fiecare om din aceasta tara nu trebuie sa il ia cineva la vot. Unii au zis "Nu ma intereseaza de Romania."
  • Intrebat daca a contat Casa Dante in mobilizarea pentru referendum: Nu stiu. Cred ca a fost o piatra pentru Traian Basescu. Daca a juns cu fiicele lui sa scrie pe asfalt.
  • Ce face Crin Antonescu va poate spune doar el. Eu va pot spune parerea mea. In primul rand, cand castigi nu te retragi, ai castigat cu 90%.Obligatia mea nu este fata de Basescu si de ziarele lui ci fata de cei care au votat. Nu stiu ce va face Crin Antonescu, eu zic ca e corect sa ramana copresedinte USL si sa fie canddatul nostru la prezidentiale.

Victor Ponta, despre intalnirea cu Jose Manuel Barroso, presedintele CE, si cele 11 solicitari ale CE:
  • A existat o asemenea campanie de dezinformare nu doar catre Bruxelles, ci si catre Germania, catre Washington, astfel incat toata lumea a fost informata ca democratia din Romania depinde de cei 50%
  • Era un moment in care, orice explinacatie era nepenetranta. Am avut o discutie cu dl Crin Antonescu si am zis ori ramane cu 50% din cei care voteaza dar ne asumam izolarea, ori cu cvorum. Am hotarat ca e mai important cum ramane Romania conectata la partenerii externi decat o victorie a noastra, o victorie de altfel meritata.
  • M-am trezit ca pentru prima oara in istorie, dl Daul (liderul grupului PPE din PE), care ne-a facut in toate felurile, a refuzat sa vorbeasca cu noi, sa asculte de avem de zis.







Citeste mai multe despre   






















11865 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    ha? (Marţi, 31 iulie 2012, 0:36)

    Orizont [utilizator]

    Tot da din fleanca atit, minciuni peste minciuni, etc.
    Eu ce nu inteleg, de ce sa platim noi atitia bani pe referendumurile astea? Daca lumea a votat un presedinte, de ce se incapatineaza el, si FSN-ul sa dea jos un presedinte ales? Chiar nu mai pot ei astepta citeva luni pina se voteaz un nou presedinte? Eu nu inteleg ce incearca ei sa faca.
    Ponta...atita nesimtire nu am mai pomenit. Unde e onoarea? Unde e rushinea? Unde e obrazul? Daca lui nu ii e rushine cu plagiatul/minciuna/furt, macar el chiar nu-si da seama ca reprezinta pe romani? Chiar atit de prost sa fie sa nu-si dea seama ca ne face pe noi de ris?
    • +3 (9 voturi)    
      Victoras sa ia lectii... (Marţi, 31 iulie 2012, 8:16)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

      Basescu a castigat trei referendumuri si nici el nu mai stie cate randuri de alegeri....poate ii cere Victoras niste meditatii cum sa convoci un referendum si sa-l si castigi caci cu consilierii actuali a intrat in balarii si a tras si Romania dupa el; si apropo Ponta si USL au inca de aplicat un referendum validat si cu cvorum pentru reducerea nr. de parlamentari, daca au uitat!
    • -3 (11 voturi)    
      Onoarea??Obrazul?? (Marţi, 31 iulie 2012, 9:07)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

      Dupa ce am citit pe site-ul INS care este de fapt numarul romanilor si am vazut la vot ca pe lista se afla si cineva din familie care este decedat , m-am lamurit cine nu are onoare sa demisioneze in fata acestei evidente vointe a celor 8,4 milioane de romani si cine nu are obraz sa ne ameninte pe toti romanii care am fost la vot: BASESCU
      • 0 (6 voturi)    
        decedat (Marţi, 31 iulie 2012, 10:16)

        chelu128 [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

        pai banuiesc ca persoana decedata din familia ta a si votat daca tot era pe liste, dupa ora 9, mai spre seara asa...
      • +3 (5 voturi)    
        cine te-a amenintat Mr. ? (Marţi, 31 iulie 2012, 10:22)

        solomonien [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

        Da cu copy-paste aici (ca tot e la moda) ,declaratia lu' Basescu in care te ameninta pe tine. Sau poate faci parte din structurile usl care se simt cu musca pe caciula si striga in gura mare ca Basescu ne ameninta cu puscaria pe toti , ''SARITI OAMENI BUNI'': Nu prietene, nu a fost amenintat nici un votant, altii au fost amenintati si ei se stiu foarte bine, dar asta denota ca nu cititi sau nu ascultati discursurile omului , voi luati de bune gogosile si improscarile cu saliva ale usl-ului si antenelor care nu stiu ce sa mai faca ca sa-si apere fundul . Cititi oameni buni cu ochii vostri , nu mai lasati pe altii sa interpreteze ce a zis cutarica sau cutarica. Ce , nu sunteti in stare sa judecati cu propriile minti?
      • 0 (4 voturi)    
        Rapsuns pt Babina (Marţi, 31 iulie 2012, 10:24)

        x1x [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

        Voi, romanii care ati fost la vot si ati pus stampila pe DA sunteti o rusine pentru Romania. Sunteti multi din pacate, insa totusi nu sunteti majoritari iar daca luam in calcul inteligenta voastra cumulata probabil ca ajungeti undeva la 5%. Asa ca lasati-o mai moale. La munca cu voi, nu mai stati cu mana intinsa.
        Rusine sa va fie, voua si idolului vostru mincinos, Ponta. Cine poate avea un asa idol decat cineva care-i seamana..
        Mi-e jena sa fiu compatriotul vostru dar din pacate nu am de ales. Iar cu Ponta si Antonescu in fruntea tarii mi-e rusine sa mai spun ca sunt roman.
      • +2 (6 voturi)    
        nici tu nu ai luat BAC-ul :) ! (Marţi, 31 iulie 2012, 10:26)

        DavidM [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

        Am intrat si eu pe acest site si scrie clar de cei 15 milioane de romani ACTIVI IN ROMANIA, dar se spune si de cei 3 milioane de romani din afara granitelor. Mereu USL-ul uita de ei, in schimb le convine cand ei trimit luna de luna bani acasa si cresc PIB-ul tarii. USLamisti nesimtiti, ati pierdut banii romanilor cu un referendum inutil si acum improscati cu noroi. Multe consilii judetene au declarat ca nu mai au bani sa plateasca salariile bugetarilor si USL-ul tot nu se apuca de treaba. Ponta, ba, treci la munca idiotule!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Ca la septica (Marţi, 31 iulie 2012, 11:06)

      cristos [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

      De ce nu mai puteau astepta? Pentru ca Base isi juca ultima carte inainte de alegeri: puscarie pt moguli. Nastase a picat, Vantu a picat, Varanu' a scapat printre urechile acului. PSD nu poate renunta pentru ca altfel ii ajung sponsorii la inchisoare. E pe viata si pe gratii!
  • +24 (32 voturi)    
    Sa se stie! (Marţi, 31 iulie 2012, 0:50)

    Primula [utilizator]

    Pentru Viktor e greu de inteles ca cei care au stat acasa au fost de partea presedintelui legitim! La vot au fost cei cumparati cu doi mititei si o bere sau cu promisiuni mincinoase, apoi puscariabilii, gen Voiculescu, filorusii, gen Dinescu, ori cei care, oricat li s-ar spune, nu stiu pe ce lume traiesc. Noi ceilalti am fost de partea lui Traian Basescu si a Romaniei europene. Cei carora le place talpa ruseasca, nu au decat sa treaca granita si sa ceara azil politic tatucului Putin!
    • -5 (11 voturi)    
      Ispraviti cu minciunile pe forum ! (Marţi, 31 iulie 2012, 9:11)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      Este de notorietate ca PDL-isti se salveaza cu minciuni de tipul celor racnite de Primula. O sa ramaneti cu buza umfalat mai tare la alegerile din noiembrie! Sunteti dizgratiosi cu mictitei, talpa ruseasca si Europa voastra care va va intoarce spatele imediat ce veti fi un partid minuscul.
      • 0 (6 voturi)    
        ce-ar fi (Marţi, 31 iulie 2012, 9:46)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

        sa te duci matale sa dai lectii pe forumul antena trei? Sau acolo e gratis?
      • +1 (5 voturi)    
        Cine ti-a spus ca apar PDL-ul? (Marţi, 31 iulie 2012, 10:55)

        Primula [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

        Nu sunt PDL-ista, dar Basescu este printre putinii oameni care tin cu adevarat la tara asta! In inconstienta voastra nici macar nu va dati seama ca daca nu lua la timp masurile de austeritate, care s-au luat apoi si in alte tari, din pacate prea tarziu, azi nu ati mai fi avut deloc salarii si pensii. Oare chiar nu te gandesti deloc ca s-ar putea ca Ponta si Antonescu, cu ambitiile lor de a pune mana pe justitie, sa arunce Romania intr-un dezastru, din care tot oamenii saraci vor avea de suferit? Sau poate tu esti de-a lor?
    • +1 (5 voturi)    
      pe bune? (Marţi, 31 iulie 2012, 10:32)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      si cei care au stat acasa in 2009 au fost impotriva unicameralului si a parlamentului redus la 300 ? nu aveti pic de decenta?
  • +19 (25 voturi)    
    carte neagra? (Marţi, 31 iulie 2012, 0:54)

    solomonien [utilizator]

    In cartea asta neagra ne-ai bagat chiar tu Mr. Plagiator fara rusine si demnitate. Din acelasi aluat este facut si aliatul tau Antonescu , care daca ar mai avea un strop de onoare si-ar da demisia asa cum a promis. Si nu am inteles ce a castigat Antonescu cu 90% ? A candidat vreo undeva si nu stim noi? Oameni fara cuvant ..... aveti stofa mai degraba de tradatori decat de lideri.
  • +14 (22 voturi)    
    despre plagiat (Marţi, 31 iulie 2012, 0:55)

    visio [utilizator]

    ce spui moncher? despre eficienta de 126% si infractori liberi, ce spui?
    pontache, fac un pariu cu tine: daca iesim toti la referendum, eu spun ca base va avea 67% sustinere iar voi restul; in cazul acesta, intri de buna voie si nesilit de cineva, in celula? apropo de celula, vosganian a fost foarte jalnic cum incerca sa explice ca nastase si-a retras recursul; chestiile astea sunt valabile pt votantii mai odihniti, dar realitatea este ca se pregatea de liberare; supriza: mai mult de 11milioane de romani au spus ca nastase merita o vacanta prelungita; voi vedeti situatia asa cum creseti ca va avantajeaza; din aceasta cauza vroiati sa desfiintati ccr, dna, cnsas, cna, etc; sper sa pot fi mos craciun si sa va dau o tara ca afara: Rusia; acolo este locul vostru; iliescu si marga pot prelua doua grupuri de "turisti" si pot mima ca sunt ghizi...apropo, ce ministru pnl spunea ca ar lua tiganii si i-ar duce in desert? parca cioroianu? aaa, dela pnl? parca...da...ghinionul tau, ponta este ca te-ai nascut in timpul meu..si al altora ca mine...
    pe voi, usl-istii, va mai cred numai aia care dasu cu sapa ca prostii....cu drag, din Rusia..al tau anti votant....
  • -4 (24 voturi)    
    culmea referendumului (Marţi, 31 iulie 2012, 1:00)

    busola [utilizator]

    sa fii presedinte suspendat si sa nu votezi contra demiterii!
    • +18 (26 voturi)    
      ...si culmea doctoratului (Marţi, 31 iulie 2012, 2:11)

      Columbo [utilizator] i-a raspuns lui busola

      sa iti scrie "Dottore" pe diploma si tu sa fii nici macar OM, (...adica fara caracter)
      • +1 (5 voturi)    
        pai se comporta (Marţi, 31 iulie 2012, 6:28)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Columbo

        exact ca un doctor din romania, fara caracter fara nimic, banii si mai nou putere sa fie :)
    • -1 (3 voturi)    
      Sau (Marţi, 31 iulie 2012, 5:57)

      dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui busola

      sa fii suspendat si sa nu stii de ce.
    • +1 (7 voturi)    
      culmea votului (Marţi, 31 iulie 2012, 8:18)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui busola

      .. sa fii comuna in Oltenia si sa ai 200% prezenta din "turism ": se intampla in judetul Olt, etc.
    • +2 (2 voturi)    
      culmea competitiei (Marţi, 31 iulie 2012, 8:20)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui busola

      sa concurezi de unul singur si sa iesi pe locul 2...
      • +5 (5 voturi)    
        culmea culmii competitiei (Marţi, 31 iulie 2012, 10:33)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        sa concurezi de unul singur si sa iesi pe locul 2... dar sa sustii ca ai castigat
    • -1 (3 voturi)    
      bai creier zero (Marţi, 31 iulie 2012, 10:29)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Referendumul era pentru altceva, daca esti sau nu deacord cu decizia parlamentului. Unii au fost, altii nu si majoritatea si-a bagat piciorul PENTRU CA parlamentarii trebuie sa munceasca nu sa suspende aiurea presedintii Romaniei. Ai inteles? Nu mai spun de fraude nesimtite!!! RUSINE USL
  • +15 (19 voturi)    
    Cetateni de mana a doua (Marţi, 31 iulie 2012, 1:17)

    omidius [utilizator]

    Victor Ponta e un fel de Ghita Pristanda, dar pe minus. Pleaca de la numarul de alegatori de pe listele electorale si incepe sa scada:
    - 3 milioane de "posesori de CNP care locuiesc in strainatate, despre care _nu stim daca mai traiesc sau nu, daca mai au cetatenie sau nu_" ?!?!?
    - 1,6 milioane sunt de etnie maghiara, care nu au iesit la vot, "la indemnul lui Viktor Orban"

    2 la primarie, 2 la scoala de fete, poate-poate reusim sa convingem CCR ca s-a atins cvorumul.
    • +5 (9 voturi)    
      Fantome electorale (Marţi, 31 iulie 2012, 8:20)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      .. Pun pariu ca mii de "plecati" si "decedati" au votat bine mersi prin Oltenia si Modova! Ca sa nu mai vorbim de Constanta-Mamaia unde au votat si "sirenele" si delfinii!
    • +1 (1 vot)    
      og (Marţi, 31 iulie 2012, 10:39)

      avramnana [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      poate da ponta o OG prin care sa anunte numarul de 5(cinci) cetateni cu drept de vot (ponta,antonescu, constantin,iliescu si voiculescu) restul nu mai contam in fata lor
    • 0 (0 voturi)    
      Puţină logică, dragă. (Marţi, 31 iulie 2012, 23:19)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      Chiar nu este puţină logică la cei care consideră că suntem mai puţini ca populaţie votantă reală ?
  • +19 (23 voturi)    
    Incredibil ... (Marţi, 31 iulie 2012, 1:43)

    za-k [utilizator]

    mai rau ca si copii mici in fatza blocului.
    Ei au facut regulile, B i-a batut cu regulile lor, acu' vin si spun ca nu-s astea regulile ca B a trisat, etc.

    Noi adincimi de penibil. Astia vor sa se ajunga la razboi civil.

    Numa' bine,
    za-k/
  • +16 (20 voturi)    
    Vai de capul Manipulatorului Plagiator (Marţi, 31 iulie 2012, 1:59)

    Patton [utilizator]

    Nenea Ponta nu intelege ca MAI a elaborat listele electorale permanente! CCR nu mai are ce "informari" sa ceara de acolo!

    Precizare pentru cei care nu inteleg tertipurile antenistilor si uslasilor. Ei se preleveaza de statisticile (partiale, neoficializate inca) cu privire la POPULATIA STABILA si nu POPULATIA LEGALA (CU DREPT DE VOT).

    Populatia Stabila este raportata de INS de doua ori pe an (1 ianuarie si 1 iulie), iar populatia Legala (cu drept de vot) este raportata de Ministerul Administratiei si Internelor, care ulterior intocmeste listele electorale permanente prin intermediul Evidentei Populatiei.

    Pentru o mai clara intelegere, vizitati recent publicata informare de la INS: http://www.insse.ro/cms/files/diferente%20INS%20vs%20DEPABD%20.pdf

    Detalii despre listele electorale permanente gasiti pe site-ul BEC: http://www.becreferendum2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Situatie.pdf

    Asta ca sa punem capat intoxicatiilor marca Sova, dupa care cei cu drept de vot sunt doar cei din Populatia Stabila. Fals! Cei cu drept de vot sunt cei din Populatia Legala!

    Iar listele electorale permanente sunt elaborate de Evidenta Populatiei, aflata in subordinea Ministerului Administratiei si Internelor, sub obladuirea ministrului USL Ioan Rus.

    Cu placere!
    • +3 (7 voturi)    
      Diaspora avea drept de vot! (Marţi, 31 iulie 2012, 8:23)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Dupa ce i-au injurat si amenintat ca-i impoziteaza se mira ca n-au venit la sectiile lui Marga?
    • 0 (0 voturi)    
      Fals ! (Marţi, 31 iulie 2012, 23:23)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Fals amicule !
  • +7 (9 voturi)    
    may day may day (Marţi, 31 iulie 2012, 3:07)

    Reshape [utilizator]

    Tocmai il vad pe Realitatea, in reluare, pe Sorin Rosca Stanescu. El zice ca Institutul National de Statistica (INS) a emis un document in care se specifica faptul ca numarul votantilor este mai mic decit cel anuntat initial.
    D-asta zicea Ponta ca CCR poate cere date de la INS.
    • +10 (14 voturi)    
      Citeste Mai Sus (Marţi, 31 iulie 2012, 3:46)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Te rog sa citesti mai sus.
      Este vorba de alta dezinformare voiculestiana.

      INS a emis un document care specifica numarul POPULATIEI STABILE. Acest numar se calculeaza total diferit decat numarul POPULATIEI LEGALE, adica cea cu drept de vot.

      Ei aduna mere cu pere in speranta ca le iese ceva. Poate tine la prostime, dar institutiile statului (MAI, Evidenta Populatiei, BEC, CCR) stiu despre ce este vorba.
      • +3 (7 voturi)    
        Daca sunt mai putini oameni (Marţi, 31 iulie 2012, 7:05)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Atunci trebuie sa fie si mai putini parlamentari , nu ? (asta fara nici o legatura cu 300- e vorba de vechiul principiul al reprezentativitatii la 70000 si la 150000) . Tot nu le arde de guvernare , le umbla mintea la toate tampeniile doar la job-ul lor nu .
      • +1 (7 voturi)    
        INS (Marţi, 31 iulie 2012, 8:13)

        bunicul [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Ati uitat ca recent prostanacul a facut schimbari in conducerea INS ? Dece oare ? Si daca CCR, pusa in mod sigur sub o mare presiune in aceste zile va tine seama de cifrele INS ? Plaagiatorul (hotul) pare destul de sigur de el
        • +2 (6 voturi)    
          Replica (Marţi, 31 iulie 2012, 9:29)

          Patton [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

          CCR nu poate tine seama decat de informatiile puse la dispozitie de BEC,
          BEC tine seama de informatiile puse la dispozitie de Directia pentru Evidenta Populatiei din subordinea Ministerului Administratiei si Internelor.
          Toate aceste informatii au fost deja puse la dispozitia BEC inainte de desfasurarea referendumului, cum era si normal.

          Vedeti aici: http://www.becreferendum2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Situatie.pdf

          Ar fi absurd, ridicol si ilegal ca BEC sa modifice aposteriori listele electorale permanente; asta presupunand un eventual si iminent complot al MAI-ului, despre care ma indoiesc sincer...
  • +2 (10 voturi)    
    dottore (Marţi, 31 iulie 2012, 5:23)

    cldtoma [utilizator]

    dottore n-ai putut sa faci un copy paste dupa listele cu electori ? asta ca sa para mai mare prezenta la vot. de fapt cred ca a facut-o dan sova pentru ca lui i-au iesit cam 52%
  • +2 (8 voturi)    
    nu se dezice Ponta... (Marţi, 31 iulie 2012, 5:32)

    Cujba Ion [utilizator]

    In lege scrie clar , 50%+1 din CEI INSCRISI PE LISTELE ELECTORALE DUPA CARE SE DESFASOARA REFERENDUMUL . Ori ce alta cale ,fabricata in laboratoarele lui Voiculescu ,este incalcare a legii .Daca listele sunt incorecte ,ce facem invalidam recentele alegeri locale ?
    • +2 (4 voturi)    
      Liste (Marţi, 31 iulie 2012, 9:31)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Cujba Ion

      Listele pentru Referendum nu sunt aceleasi cu cele de la Alegerile Locale. E adevarat, probabil sunt in proportie de 99.5% la fel, dar nu sunt identice.

      De ce?

      Imaginati-va ca pe aceste liste au fost trecuti cei nascuti pe data de 29 iulie 1994, care in ziua referendumului au implinit 18 ani si au avut drept de vot. Pentru locale, respectivii nu aveau drept de vot si, implicit, nu erau pe liste.
  • +4 (10 voturi)    
    Bai da' prost e asta! (Marţi, 31 iulie 2012, 5:44)

    ticbis [utilizator]

    Ponta se pare ca nu intelege un lucru simplu, la nivel de gradinita:
    L-ai adus pe Basescu in fata poporului pentru a fi judecat, iar poporul ti-a dat cu flit, ti-a tras o smetie peste ochi de nu ti-ai revenit nici pana acum!
    Restul e doar in capul tau tembel!
  • +3 (9 voturi)    
    Sa nu credeti ca totul se va opri aici. (Marţi, 31 iulie 2012, 6:05)

    dan tulceanu [utilizator]

    Nu vor accepta infrangerea, desi a avut loc pe terenul lor, cu armele lor, cu legile si faradelegile lor. Vor cauta sa influienteze CCR sa valideze referendumul, si daca nu vor reusi, vor scoate iar "lumea" in strada. Acum este vara, cald, pentru o bere, un suc sau 10 lei, iese lumea in strada si face vocalize.Oricum acum ar trebui vegheata siguranta fizica, psihica si morala a judecatorilor de la CCR. La urma urmei, sunt si ei niste oameni care se pot speria, vazand ca USL isi permite sa calce totul in picioare, pentru asi atinge scopul. Marea noastra sansa este Europa, care este cu ochii pe noi.
  • +4 (10 voturi)    
    in atentia d-lui dottore ctrl v tonta (Marţi, 31 iulie 2012, 6:24)

    cldtoma [utilizator]

    dottore este adevarat in romania sunt 15 milioane alegatori , dar mai sunt peste 3 milioane de romani cu drept de vot in strainatate. s-a dat cumva vreo OUG prin care sa se susoende sau anuleze dreptul de vot sau cetatenia celor din diaspora?. apropo dottore vezi ca in august si in decembrie vin foarte multi in concedii, deci cursul euro va scadea putin. sa nu cumva sa te lauzi cu asta pentru ca nu este meritul guvernului.
  • +2 (10 voturi)    
    Noi ne tinem de cuvant. Antonescu ba (Marţi, 31 iulie 2012, 7:07)

    norulet [utilizator]

    Chiar nu intelegi dom'le ca oamenii nu au venit la vot pentru ca nu sunt de acord cu maniera in care ati procedat? si vor sa plece Crin Antonescu din politica, asa cum a promis????
    Cat de greu e de priceput?!!!
    Sa plece Antonescu din politica (asa cum a promis, ca noi ne-am tinut de cuvant!) si apoi facem alegeri cand e timpul de alegeri.
    Poporul plateste pentru un referendum care nu ar fi trebuit sa se intample. Dar ati cerut, acum aveti raspuns.
    Deci, impachetati-va surcica si plecati!!!!
  • +1 (11 voturi)    
    USL Sucks! (Marţi, 31 iulie 2012, 7:12)

    Apox [utilizator]

    Adica magistratii numiti de Basescu la CCR, au dreptul sa ceara de la INS, care este numarul real de oameni cu dreptul de vot in 2012, si care il defavorizeaza clar pe Basescu. Pana cand nu o sa aibe si obligatia respectiva, Mr Ponta, o sa stati in genunchi in fata lui Basescu, pentru ca asta meritati. Spre deosebire de Basescu si de PDL, care isi respecta electoratul, la fel de psihopat si xenofob, ca si ei, si ii duce capul sa joace jocul asta, voi USL-isti sunteti niste gaini speriate, care nu va duce capul, si nu meritati nici un fel de electorat. Nu v-ati batut pentru scoatere cvorumului si i-ati umilit pe singurii romani adevarati din tara asta, care s-au dus pe canicula si au incercat sa il demita pe abominatia groteasca nascuta de clasa bolitica romaneasca in totalitatea ei ... deci nu ati avut curajul sa va bateti pentru nefraudarea votului cu cvorumul, si nici nu v-a interesat sa obtinenti niste liste de vot actualizate si reale in 2012, iar noi am votat ca prostii ... Nu-mi imaginez o ofensa si o lipsa de respect mai mare, dupa ce voi ati inceput toata actiunea cu suspendarea ... Sa ramana Basescu si sa va scoata pe toti din scena politica, sa va tortureze cat vrea el, ca pe Romania si pe cetatenii ei oricum nu-i poate tortura mai mult decat i-a torturat deja. Clasa politica romaneasca, sa arda pana se va mistui.
    • 0 (2 voturi)    
      ..... (Marţi, 31 iulie 2012, 10:38)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui Apox

      Aia de la CCR sunt pusi acolo de cei 256 de parlamentari care l-au suspendat pe Base. In plus majoritatea hotararilor CCR au fost in favoarea USL. Mai putin 2 sau 3 care erau prea clare. In fine, asa sunt comunistii, daca nu le dai dreptate esti vandut lu Base, daca le dai esti drept.
  • +2 (8 voturi)    
    pontache (Marţi, 31 iulie 2012, 7:41)

    zigot [utilizator]

    eu cred ca ai prea multe bube in cap TREZESTE-TE si LASA-NE pana nu va fi prea tarziu
    vezi ce faci cu doctoratul (PLAGIATUL) poate aduci ceva lamuriri si cu dosarul procurorului PANAIT, vezi si ce trancanesti cu diverse ocazii, da-ne impresia sumara ca ai DISCERNAMANT ptr ca lasi impresia de disperare totala
  • +2 (8 voturi)    
    Minte mult cat e nevoie (Marţi, 31 iulie 2012, 7:49)

    feisbuk [utilizator]

    Trebuie sa il mai suportam pe Pontac vreo saptamana, pana cand se reinstaleaza marinarul la Cotroceni.

    Dupa aia, incepe soul. Plagiatrul Ponta va trebui, intr-un final, sa isi arate moaka prin Europa, unde sila europenilor fata de a lui persoana, va imbraca forme de la indiferenta pana la grimasa.

    Hop vine FMI iar saptamana viitoare delegatia Comisiei, cu scopul de a mai arunca niste bani prin Romania. Numai ca aia vad alte scopuri pentru bani, nu pomeni pentru babe cu trei dinti.

    Seceta este deja instalata. Ala mic nu o va putea da la intors iar cei de la statistica, ori cat de multi vor fi schimbati, vor raporta o scadere trimestriala, fiindca, asa cum s-a laudat si Boc anul trecut, vara, recolta buna/rea din agricultura influenteaza puternic PIB-ul.

    Niste rezultate economice naspa, bani veniti cu taraita, probleme politice externe (sa ne amintim de lista lui Barosso, deschisa in continuare), probleme politice interne (Sova si Nicoleascu sunt pusi in permanenta pe scandal) vor duce cert la scumpirea creditului pentru Romania.

    Oricum o luam, singura mare problema este modul cum vor organzia alegerile dn toamna. Daca o fac la fel ca acum, e de rau si vor castiga nemeritat mandate. Altfel, nici macar oltenbii nu ii mai mpot scoate din rahat. Iar dezaxata aia de la Vila Dante va beneficia de ziua portilor deschise la domeniul Voiculescu.
  • 0 (6 voturi)    
    De acrd cu visio 100% (Marţi, 31 iulie 2012, 8:12)

    ANTY VIRUS [utilizator]

    Ar mai fi de mentionat ca in 4 judete din oltenia si unul din moldova s-au furat peste doua mil. voturi.
  • +3 (9 voturi)    
    titlu l-a scris Ponta (Marţi, 31 iulie 2012, 8:26)

    marianos [utilizator]

    CARTEA NEAGRA cuprinde
    -mineriade
    -dosarul crimei (dnul Ponta stie mai multe) procurorului Panait
    -mafia lui Voicu
    -prima suspendare a lui Basescu
    -a doua suspendare a lui Basescu
    -prin ministru Ponta ce nu vrea sa demisioneze chiar daca a fost prins la furat (vezi plagiat)
    -cazul severin
  • +2 (8 voturi)    
    pai... (Marţi, 31 iulie 2012, 8:38)

    viorellucaci [utilizator]

    referendumul a fost organizat de guvernul pe care-l conduci si de MAI...cu liste cu tot, asa ca ce treaba are INS? cum drac pot ajunge in fruntea statului tot felul de idioti???
    • 0 (0 voturi)    
      raportari obligatorii (Marţi, 31 iulie 2012, 14:47)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui viorellucaci

      se fac raportari obligatorii si periodice si la INS. Ei stiu in permanenta cati locuitori sunt.
  • +2 (8 voturi)    
    Numar de voturi (Marţi, 31 iulie 2012, 8:52)

    NicolaeA [utilizator]

    Basescu, chiar si la referendum, are mult mai multe voturi (un milion contra demiterii) decat Antonescu (3000 de voturi ca senator, locul 3 in circa) ! Asa ca mai incet cu pianul pe scari cu legitimitatea !
  • +4 (10 voturi)    
    Problema lui Ponta (Marţi, 31 iulie 2012, 9:29)

    CezarN [utilizator]

    Problema lui Ponta este ca acestea NU au fost alegeri prezidentiale, deci nu au existat mai multi candidati dintre care sa fie ales cel cu mai multe voturi.

    Aceste alegeri au fost o PENALIZARE pentru presedintele ales, adica, la cererea a 256 de parlamentari care au considerat ca presedintele a incalcat GRAV constitutia si fara a avea girul CCR pentru aceasta, poporul a fost chemat sa-l penalizeze pe presedinte, intrebarea fundamentala fiind "Sunteti de acord cu penalizarea presedintelui?". Desigur ca cei care NU au iesit la vot, fie nu au considerat ca presedintele a incalcat grav Constitutia, fie nu au fost de acord cu procedura abuziva urmata de cei 256, si in mod sigur NU au fost de acord cu penalizarea presedintelui.

    Repet, aici nu s-a votat un presedinte, ci o penalizare, deci alegatiile lui Ponta conform carora nici macar Basescu nu s-a votat pe el insusi sunt FALSE. Basescu nu a votat PENALIZAREA propusa de cei 256.
  • +1 (7 voturi)    
    VP...bla,bla... (Marţi, 31 iulie 2012, 9:40)

    andreesanu [utilizator]

    Sa nu acepti rezultatul ,sa provoci o criza in Romania sa cheltui miliarde fara sa schimbi cursul lucrurilor ,dupa care sa vrei iar sa rastalmacesti lucrurile este inca o dovada de imaturitate ,neseriozitate ,golaneala politica.Poftele trebuiesc platite de cei care au facut comanda nu de noi cei multi ,s-a terminat cu prostii.
  • +2 (8 voturi)    
    Ilici (Marţi, 31 iulie 2012, 10:21)

    prio [utilizator]

    Dlor ce asteptati de la un analfabet ca Ponta si un prostanac cum este Crin.Ei nu au reusit in viata lor sa adune macar citeva voturi .
    L-au avut pe Dl presedinte la degetul mic ,puteau cistiga fara drept de apel.
    Dar pe 24 cind Crinutz a promulgat hotarirea CCR si-au pus singuri streangul de git.
    Asa prosti nu cred ca au existat niciodata in politica Rominiei.
    Iar acum Dle Ilici cred ca vine si pt tine nota de plata pt cimintirul care l-ai umplut cu copii nostri.
    E cazul sa dam deoparte cizma rusesca.
    O fi mama pt tine Moscova da pt mine nu este.
    Deci BASE arde-i !!!! Sa-i friga la inima cum ne-au fript si ei pe noi la revolutie!
    Macar asa sa ne aducem aminte de copii nostri de la Otopeni care au fost ucisi fara mila . Asa ceva nu se uita si nu se iarta!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ne mai faceti de rusine Ponta-Antonescu (Marţi, 31 iulie 2012, 10:35)

    undac [utilizator]

    Ajunge, nu credeti? Pe langa uriasa suma de bani cheltuita in incercarea de a va legitima la putere, continuati cu afundarea tarii. Vine toamna cu cheltuieli, vine iarna peste noi cu facturi mari si voi cheltuiti banii pe referendumuri...
  • 0 (0 voturi)    
    date statistice (Marţi, 31 iulie 2012, 14:45)

    revo [utilizator]

    si eu sunt de acord: CCR TREBUIE sa ceara datele statistice de la INS si MAI referitoare la numarul de locuitori ai celebrelor, de-acum, localitati cu prezenta peste 100% la vot. Si apoi, verificarea, vot cu vot, lista cu lista.
  • 0 (0 voturi)    
    JALNIC (Luni, 6 august 2012, 13:50)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    1. Ai tras 50 de suturi pe poarta, dar ai pierdut cu 1-0. Ar trebui sa primesti 3 puncte doar pentru asta?

    2. Victore, incurci numarul de voturi cu numarul alegatorilor care s-au prezentat. Ia scade tu voturile multiple si vezi daca mai ai 8,5 milioane de oameni prezenti la urne.

    3. Esti jalnic, Victore! Nu ati fost in stare sa demiteti un Base care semana cu Bute in meciul cu Froch, iar acum ii cereti sa demisioneze. Demisioneaza tu, Victore, pentru ca esti un hot si incapabil in a atinge scopul referendumului.