Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Victor Ponta: Guvernul ar putea majora amenzile aplicate primarilor care nu actualizeaza listele electorale

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 august 2012, 10:53 Revista Presei | Radio TV

Guvernul ar putea majora amenzile aplicate de Autoritatea Electorala Permanenta (AEP) primarilor care nu isi actualizeaza listele electorale, amenda maxima fiind in prezent de 2.500 lei, a declarat premierul Victor Ponta, citat de Mediafax. Seful Executivului a evocat posiblitatea majorarii acestor amenzi intrebat la Realitatea TV daca se asteapa sa fie boicotat de primariile PDL si UDMR si ce se va intampla in acest caz.

"Cel putin, din ceea ce am eu am perceput in acest moment, toti primarii sigur ca au o sarcina in plus si sigur ca au multe intrebari: in cat timp, cand facem comisia electorala, cat ne va costa, dar nu am auzit pe nimeni care sa spuna ca nu vrea sa faca chestia asta. Pana la urma, ca sa fiu corect, si domnul primar Boc nu a zis sa ca nu vrea, a zis ca nu poate, ca cei o mie de angajati ai primariei sunt plecati sau nu au in atributii. Aici, daca nu luni, daca nu reusim sa strangem toate datele, atunci marti, cel mai tarziu, avem sedinta de Guvern, adoptam hotararile de guvern necesare si, inclusiv, daca va fi nevoie de o hotarare legislativa pentru a mari amenzile pe care Autoritatea Electorala Permamenta le are si in acest moment prevazute in lege - daca nu ma insel cea mai mare este undeva la 2.500 lei - pentru primarii care nu isi actualizeaza listele electorale", a afirmat Victor Ponta vineri seara.

Primarul Clujului, Emil Boc, i-a spus premierului Ponta, in cadrul videoconferintei privind actualizarea listelor electorale, ca nu dispune de personalul necesar in acest scop, iar ministrul de Interne, Ioan Rus, i-a replicat ca in acest caz trebuie "importati" nemti pentru efectuarea numaratorii.


Citeste mai multe despre   





















1875 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Acum cine ameninta? (Sâmbătă, 4 august 2012, 10:56)

    profesoras [utilizator]

    Ce parere are CTP?
  • +8 (8 voturi)    
    parerea mea (Sâmbătă, 4 august 2012, 11:02)

    uica_john [utilizator]

    Ponta, sincer, lasand la o parte "imaginea" ta sifonata din ultimele zile de ce insisti sa pui toti primarii intr-o pozitie cel putin ciudata? Tu nu intelegi ca o astfel de lista nu e posibila ? Chiar daca e posibil sa iei un snapshot al unei situatii curente nu te ajuta cu nimic. Oamenii sunt dinamici, calatoresc isi vad de treaba lor, nu sta nimeni priponit cu lantul acasa sa-l numere primarul ca asa a zis Ponta. Si apoi, ai punctele vamale, Ar trebui sa stiti doar de acolo cati intra is ies din tara. Nu la luna, nu la zi, ci la ora exacta ar trebui sa stiti cati sunt in Romania si cati nu... In schimb, tu trimiti bietii primari sa sara garduri, sa se lupte cu cainii de paza si sa intrebe opinia vecinilor!?? Halal viziune de premier...
  • +10 (10 voturi)    
    ok (Sâmbătă, 4 august 2012, 13:21)

    rezis [utilizator]

    dl traian basescu a dat raspunsul la listele electorale

    din comunicatul ccr reiese clar ca nu este vorba de un mini referendum...sa recitim atent acel pasaj

    Având în vedere datele contradictorii care au fost transmise Curţii Constituţionale în legătură cu numărul persoanelor aflate pe listele electorale permanente de către autorităţile publice implicate, Curtea Constituţională a solicitat Guvernului României ca, pâna la data de 31 august 2012, să transmită listele electorale permanente actualizate în baza cărora s-a desfăşurat referendumul din 29 iulie 2012.

    este ffffffffffffffffffffffffffffff clar
  • +9 (9 voturi)    
    Golanii (Sâmbătă, 4 august 2012, 13:58)

    Daniels22026 [utilizator]

    Deocamdata voi, guvernul de golani, trebuie sa demonstrati ca primarii au facur erori majore. Iar cei mai multi primari sint din USL.

    In lupta dintre primari si guvern, se va dovedi ca erorile primarilor au fost minime. Angajatii MAI vor dovedi si ei ca erorile lor au fost minime. Cifra de 18 milioane de alegatori se va modifica insignifiant.

    Guvernul de golani, impreuna cu parlamentul puscariabililor trebuie sa incalce toate regulile democratice pentru a pune mina pe justitie.

    Conform alegatorilor USL, guvernul de golani poate face orice, pentru ca ei USL-istii sint majoritari in tara.
  • +7 (7 voturi)    
    Si asa dupa vot urmeaza darul (Sâmbătă, 4 august 2012, 14:57)

    G.D [utilizator]

    Saraci primari au tras la greu sa fure la referendum si acum iau si suturi in partea dorsala de la seful copy/paste. Nu-i nimic o merita doar de asta sunt ce sunt sa ia suturi.
    Pare o practica bolsevica daca nu gresesc, da nu e nimic asta au vrut asta au gasit ca doar de asta s-au inscris in PSD (ex PCR) incet, incet da sigur spre "URSS"
  • +7 (7 voturi)    
    Asta iar nu stie ce vorbeste... (Sâmbătă, 4 august 2012, 15:00)

    LiviuX [utilizator]

    Chiar daca majoreaza amenzile, asta nu se aplica retroactiv, deci trebuiau majorate INAINTE de a cere actualizarea...
  • +9 (9 voturi)    
    mai mare idiot ca asta n-am vazut! (Sâmbătă, 4 august 2012, 16:25)

    tiberiusmaximus [utilizator]

    S-o fi lovit rau la cap cand s-a rostogolit cu masina.Pe mana cui a ajuns tara.............