Victor Ponta: Crin Antonescu nu vrea sa stea la Cotroceni ca presedinte interimar

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 20 august 2012, 21:20 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat luni, intr-o interventie telefonica la Realitatea TV, ca presedintele interimar Crin Antonescu - la fel ca si majoritatea liderilor USL - isi doreste alegeri prezidentiale.

Victor Ponta a adaugat ca in situatia in care judecatorii Curtii Constitutionale vor decide in cursul zilei de marti sa valideze referendumul vor putea fi organizate, "in mod legal si constitutional", alegeri prezidentiale anticipate, la aceeasi data cu alegerile parlamentare.

"Domnul Antonescu, din cate stiu, nu vrea sa mai stea la Cotroceni ca presedinte interimar. (...) Si eu si toti cei din USL vrem sa avem alegeri prezidentiale la care domnul Antonescu sa candideze si cred ca nimic nu ar fi mai bine pentru Romania ca, in luna decembrie sau la sfarsitul lunii noiembrie, oamenii prin votul lor sa decida pentru urmatorii cinci ani si pe cine vor sa aiba ca presedinte si pe cine vor sa aiba la guvernare. Toate sondajele din acest moment, nu stiu daca se vor confirma sau nu, sustin ca Guvernul USL va ramane in continuare. Pentru Romania un Guvern sustinut de o majoritate clara a cetatenilor, care are un presedinte infirmat de majoritatea cetatenilor, inseamna un blocaj", a sustinut premierul, citat de Agerpres.

El a precizat ca USL va depune mai multe plangeri penale impotriva liderilor PDL.

"Vom depune asemenea plangeri impotriva PDL-ului pentru ca toti romanii si partenerii nostri europeni sa vada daca in cazul unor plangeri nu ale PDL-ului, ci impotriva PDL-ului reactia Parchetului este identica. Daca si atunci se vor mobiliza zeci, sute de procurori care sa ii intrebe pe oameni daca li s-a luat cartea de identitate, daca au fost impiedicati (sa voteze - n.r.) e in regula, inseamna ca Parchetul si procurorii sunt rai cu toata lumea si cu USL si cu PDL. Daca nu se va intampla asa, atunci, categoric, ingrijorarea noastra ca acolo exista si o optiune politica, ceea ce e impotriva statului de drept", a subliniat premierul.




















3661 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    ? (Luni, 20 august 2012, 21:40)

    cotora [utilizator]

    daca antonescu nu vrea sa stea interimar, si vrea sa castige prezedintialele, atunci sa astepte pana in 20014, doarece marinarul a fost ales prin vot popular pe o perioada de 5 ani, nu pe cat vrea parlamentul
    • +18 (18 voturi)    
      graba asta (Luni, 20 august 2012, 21:46)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      este pt puscariabili..justitia este scopul principal..determinarea lor este accentuata si de incarcerarea lui Nastase..lucru parut imposibil
    • +11 (11 voturi)    
      Nici noi nu-l vrem la Cotroceni,il vrem la Circ (Luni, 20 august 2012, 22:10)

      Nenad [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      Nu mi se pare normal ceea ce se intampla in tara in care traiesc,nu sunt de acord cu politica distrugatoare a USL-ului.

      Este imposibil ca romanii sa nu-si fi dat seama ,pana la momentul actual,de dezastrul politico-economic in care ne-a bagat USL! De cand au ajuns la putere,euro a crescut considerabil,Europa ne-a respins,America la fel,ne-am facut de ras peste tot in lume cu un Premier Copy-Paste,cu un Presedinte Interimar labil mintal.

      Dupa toate aceste lucruri,romanii inca nu si-au dat jos valul de pe ochi si nu iau masuri imptriva abuzurulor USL!

      Oameni buni.este vorba de frauda,este vorba de Justitie,este vorba de viitorul acestei tari!

      Haideti sa ne unim!
  • +12 (12 voturi)    
    ei na..cat sacrificiu din partea lui Crinulet (Luni, 20 august 2012, 21:45)

    iulia1981 [utilizator]

    Presedinte interimar sau ales nu prea conteaza pentru mr Crin..atata timp cat la resedinta lui este scris cu litere de o schioapa COTROCENI....
  • +10 (10 voturi)    
    Se mai si munceste? (Luni, 20 august 2012, 21:48)

    Draky [utilizator]

    Mult timp mai are acest slujbas!
    Toata ziua da declaratii- de muncit, mai muncim?
    • +7 (7 voturi)    
      Care munca? (Luni, 20 august 2012, 22:20)

      fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui Draky

      A venit cu o postare pe blog cu ce a facut guvernul in 100 de zile. Nimic. Demagogie si manipulare ce atinge absurdul. Masuri economice zero.
  • +8 (8 voturi)    
    Bineinteles (Luni, 20 august 2012, 21:53)

    Wanheda [utilizator]

    Doar cu puteri absolute poate avea acces la somnul absolut. Greseste daca el crede ca in caz de alegeri mai prinde macar aia 20%, un repetent somnoros presedinte ales? O sa i se dubleze globii oculari cand o sa vada 3 milioane de romani din strainatate cum "se inghesuieste" la vot....impotriva celui care i-a renegat.
  • +8 (8 voturi)    
    Boicot (Luni, 20 august 2012, 21:55)

    Daniels22026 [utilizator]

    N-as vrea sa fiu pus in situatia sa votez la prezidentiale, daca eu vreau sa votez doar pentru alegerile parlamentare.

    Daca USL-ul nu-mi prevede posibilitatea de a putea boicota alegerile prezidentiale, cred ca vom fi mai multi cetateni care vom face plingere penala.
  • -4 (6 voturi)    
    Poate ca in sfarsit a spus si ceva bun... (Luni, 20 august 2012, 22:04)

    LiviuX [utilizator]

    De acord ca procurorii sa procedeze asa si in acest caz. Doar ca va trebui sa prezinte o lista cu toti cetatenii care au declarat ca au fost impiedicati sa voteze, ca sa fie luati la intrebari. In cazul voturilor multiple interogarea s-a facut pe baza CNP din liste, asa ca si in acest caz trebuie identificate persoanele in cauza.
  • +8 (8 voturi)    
    Ar fi bine daca n-ar mai candida (Luni, 20 august 2012, 22:14)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Antonescu in eventualitatea validarii referendumului. Lupta asta cu Basescu l-a transformat si pe el in cadavru politic, incapabil sa inspire si sa mobilizeze masele.
  • +4 (4 voturi)    
    pe cit?? (Luni, 20 august 2012, 22:18)

    Reshape [utilizator]

    "[...] oamenii [...] sa decida pentru urmatorii cinci ani [...]"

    Sa decida oamenii pentru urmatorii 5 ani, ca pe parlamentari nu-i intereseaza, ei pot decide suspendarea presedintelui, oricare ar fi el, pe orice motiv: a scazut in sondaje, n-a ridicat capacul de la wc etc. Asta cu 5 ani e vrajeala...
  • +7 (7 voturi)    
    Dl Antonescu ar pierde toate alegerile (Luni, 20 august 2012, 22:35)

    Alex56 [utilizator]

    Dl Antonescu nu poate fi decit presedinte interimar.
    Daca el ajunge la vot pierde alegerile deoarece lumea s-a convins ca e doar un fost repetent cu lipsuri in educatie , cu un discurs antieuropean si aservit intereselor unor persoane urmarite penal.
  • +6 (6 voturi)    
    io propun... (Luni, 20 august 2012, 22:39)

    keiser_soze [utilizator]

    ...ca mascariciul ala agitat sa candideze in...Timbuktu !
  • +6 (6 voturi)    
    ar fi timpul sa faca o vizita pe... (Luni, 20 august 2012, 22:51)

    efz [utilizator]

    ... la mormintele liberalilor, ca a uitat doctrina liberala .
  • +7 (7 voturi)    
    Astia au ajuns sa vorbeasca unul pt celalalt (Luni, 20 august 2012, 22:52)

    fane_grija [utilizator]

    Nu inteleg, Ponta e un fel de anuntator al lui Antonescu? Secretara de serviciu? Ii spunea lui Boc ca e sclavul lui Basescu. El ce este acum?
    Raspuns: un mincinos si plagiator in fruntea unui Grup Infractional Organizat, asa cum isi spun intre ei prin stenogramele parchetului.
  • +5 (5 voturi)    
    Clovnii nu au numar la Cotroceni ! (Luni, 20 august 2012, 23:07)

    mirceacr [utilizator]

    Nu a poposit cicu'n sat tocmai la Cotroceni pentru reprezentatii de bufoni si clovni ! Maimutzoii in devenire!

    Antenescu nici de clovn nu e bun !

    E de inteles ca nu mai vrea la Cotroceni, e greu sa reprezinti o tara, sa iti justifici functia pe care nu ai castigat-o si nici muncit-o, e greu sa duci pe urmeri ecrocheria prezidentiabila si plagiatura guvernamentala !
    Mult prea greu sa vorbesti engleza cu FMI si sa arunci Romania in aer in fata americanilor, trebuie sa fii mult prea retard si bolnav !

    Adio Crine, nu ne vei lipsi ! USL--ul o cauza pierduta reamintita romanilor !