Titus Corlatean la TVR1: Imaginea de izolare care s-a dat Romaniei este falsa/ Discursul lui Basescu arata ca nu vrea sa colaboreze

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2012, 22:14 Revista Presei | Radio TV

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a respins, marti seara, ideea de izolare a Romaniei, punctand ca de la preluarea mandatului a avut un dialog foarte bun cu oficialii europeni si ca nu exista niciun fel de semn de intrebare din partea SUA cu privire la predictibilitatea comportamentului tarii noastre de aliat si partener strategic.  "Chestiunile acestea cu izolarea Romaniei le resping foarte clar", a declarat la TVR 1 Corlatean.

El a adaugat ca nu exista niciun fel de semn de intrebare la Washington cu privire la predictibilitatea comportamentului Romaniei de aliat si partener strategic, citeaza Agerpres.

'Guvernul duce mai departe si poate intr-un ritm chiar mai accelerat anumite angajamente legate de scutul antiracheta. Exista o serie de acorduri, de aranjamente subsecvente acordului mare care trebuie adoptate, implementate. Guvernul este in ritmul stabilit. Ne ducem mai departe si implementam acest acord. Faptul ca vom actiona dupa aceasta perioada tulburata politic intern pentru a mari gradul de atractivitate a economiei romanesti pentru investitorii americani, faptul ca discutam proiecte energetice acestea sunt lucruri care dau continut Parteneriatului strategic', a precizat ministrul de Externe.

Corlatean a afirmat ca in ceea ce priveste relatia cu Bruxellesul este o chestiune discutata in contextul MCV.

Discursul lui Basescu arata ca nu vrea sa colaboreze; nu a tras concluziile corecte dupa referendum.

'Senzatia foarte directa pe care a lasat-o discursul domniei sale este ca, din pacate, nu a tras concluziile corecte in urma exprimarii prin vot masiv de catre populatia Romaniei la acest referendum. Aceste formule care duc in ultima instanta la reiterarea conceptului de asa-zisa lovitura de stat sunt niste lucruri care spun foarte clar ca, din pacate, in politica interna domnul Basescu nu este dispus la un minimum de intelegere, cel putin asta este impresia lasata foarte consistent astazi', a afirmat Titus Corlatean, la TVR 1.

Ministrul a subliniat ca intre Guvern si presedinte trebuie sa existe colaborare. Acesta a afirmat ca reactia sefilor misiunilor diplomatice este extrem de relevanta, potrivit Agerpres.

'Ceea ce s-a transmis si a transmis presedintele legat de posibilitatea unor canale paralele, unor voci paralele care sa transmita mesaje in numele Romaniei in domeniul politicii externe nu a fost bine primit de ambasadori. Nu exista asa ceva. Si nu exista, daca respectam interesul Romaniei, decat necesitatea unei formule de minima cooperare si de dialog pentru a promova interesele Romaniei, care pe fond nu sunt in contencios dintr-o parte sau alta o politicului romanesc', a completat ministrul de Externe. Intrebat daca a discutat cu ambasadorii dupa intalnirea cu seful statului, el a confirmat.






















2999 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    bai frate (Marţi, 4 septembrie 2012, 22:26)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar astia chiar sunt batuti in cap! Cand atatea voci si publicatii si posturi tv, toate europene, prezinta situatia aproape la fel cum o prezinta Basescu, desteptii astia din pedesere vin si zic ca nu este cum vedem noi, ci cum ne zic ei. Ei, domnilor neocomunisti ai Uniunii Stalinist Leniniste, eu unul nu va cred si nu am incredere in voi nici sa va trimit sa imi cumparati o guma de mestecat!

    Jos clica rosie pedeserista!
    • +13 (13 voturi)    
      Daaaa (Marţi, 4 septembrie 2012, 22:49)

      catali [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Asta-i exact ca replica sotului infidel surprins de consoarta cu o alta femeie in patul conjugal : "Draga mea, ceea ce vezi nu e adevarat!!"
      • -2 (2 voturi)    
        adica gen "pixelul albastru" ? (Miercuri, 5 septembrie 2012, 10:03)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui catali

        nu ...?
    • +11 (11 voturi)    
      daca observi (Marţi, 4 septembrie 2012, 22:53)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      usl-ul isi reia discursul comun, corlatean si nicolaescu: basescu n-a invatat nmk!
      ba baieti, voi n-ati invatat nmk! da' deloc!
      astia or sa ajunga sa-i ia cu huo si cu pietre toti cei, chipurile 7 mil de votanti.
      hai ca mai e putin pina la parlamentare, sa-i trimitem la dreaq pe imbecilii astia!
      niste papagali jalnici...
      • +2 (2 voturi)    
        nu sintem izolati - sintem OUT (Miercuri, 5 septembrie 2012, 8:48)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui romanique

        Pina unde poate merge nerusinarea mafiotilor ? La Washington nu exista semne de intrebare, Gordon a venit la Buc sa bea un pahar de vin cu Basescu si apoi l-a felicitat pe Ponta pentru lovitura de stat. Carei audiente imbecile crede ca i se adreseaza Corlatean ? Guvernul mafiot / bolshevik nu s-a ocupat decit de propaganda pe la antene dupa lovitura de stat, ce 'merge' acolo ? Romania este practic afara din zona decisionala a UE, este mult mai izolata decit a mentionat Basescu . Care este vocea 'paralela' la care se refera Corlatean ? Presedintele Romaniei ? Ce tara o fi asta unde (vezi textul lui Andrei Plesu) unul ca Ponta este premier si un gunoi ca Crin Senator ? Ce 'intelegere' asteapta Corlatean de la Basescu - gratierea criminalilor ? Promovarea borfasilor ? Numirea lui Catalin Voicu in locul lui Kovesi ? Sau poate Voiculescu sef la DNA ?
    • +3 (3 voturi)    
      nu sunt.... (Miercuri, 5 septembrie 2012, 8:37)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ....batuti in cap ci doar niste bieti mincinosi patologici. Din pacate mai sunt inca destui idioti care sa ii creada.
    • +1 (1 vot)    
      corlatean la tvr1 (Miercuri, 5 septembrie 2012, 12:49)

      marga 2 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Este grav ca la postul national face asemenea declaratii,unde pedelistii nu au acces sa-l contrazica.Limbajul dublu se observa si la el ca si la Ponta. Acum se vede de ce a fost schimbat Lazescu si inlocuit cu penelistul de Saftoiu. Ar trebui CNA sa ia act de asemenea emisiuni si sa nu oblige alte posturi de televiziune sa aduca politicieni din toate partidele, vezi doamne sa le dea posibilitatea la replica. In acest caz cine îi da replica lui Corlatean ?
  • +22 (24 voturi)    
    Titus,Basescu stie ce vorbeste (Marţi, 4 septembrie 2012, 22:27)

    Nenad [utilizator]

    Basescu este omul potrivit pentru a ne conduce,nu Cacarau care doar ne-a facut de ras. El este cel care are prestatia necesara pentru a ne reprezenta in relatiile internationale si sunt sigura ca odata cu revenirea sa la Cotroceni,dezastrul politico-economic in care ne-au aruncat Ponta si maimuta Antonescu ,se va "repara" astefel incat RO sa poate fi,din nou,privita cu ochi buni de celelalte state member UE.
    • -2 (2 voturi)    
      Da... (Miercuri, 5 septembrie 2012, 8:42)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Nenad

      Basescu ne va conduce pe noi culmi de progres si civilizatie, ca alea vechi s-au tocit de vreo 8 ani incoace de cind ne conduce, iar "dezastrul politico -economic in care ne-au aruncat Ponta si maimuta Antonescu " se va transforma subit intr-o excelenta situatie politico-economica ...si sa n-ai impresia ca as aprecia ceva la USL sau aia doi figuranti .
  • +21 (23 voturi)    
    un mesaj pe intelesul tutturor (Marţi, 4 septembrie 2012, 22:28)

    Tatian [utilizator]

    Mesajul pe care l-a transmis azi Traian Basescu este bine venit ! va fi nevoie de masuri concrete si de multe eforturi pentru a recastiga increderea partenerilor nostri si a investitorilor starini, dar conteaza ca in sfarsit a fost demarat acest proces de refacere a imaginii Romaniei.Trebuie sa demonstram ca traim intr-un stat de drept, ca multe institutii au ramas independente, in ciuda eforturilor USL de a le subordona total si ca astfel nu a fost posibila lovitura de stat demarata de Ponta si Antonescu.
  • +5 (5 voturi)    
    Asa e Titus! (Marţi, 4 septembrie 2012, 22:43)

    Rasmus [utilizator]

    nu vrea pentru ca, colaborarea/favorizarea cu infractorului se pedepseste de lege
    tu pari mai luminat, poate te trezesti la timp!
  • +10 (10 voturi)    
    Las-o moale Corlatene! (Marţi, 4 septembrie 2012, 22:49)

    Daniels22026 [utilizator]

    " ... in politica interna domnul Basescu nu este dispus la un minimum de intelegere"

    Corlatene, daca n-ai participat la jaful national, alaturi de puscariabili, las-o mai moale. Nu va trebui sa fii judecat impreuna cu ei si nu va trebui sa impartasesti soarta hotilor, veche de cind lumea.

    Las-o mai moale, revezi operele complete ale plagiatorului si mediteaza asupra viitorului imediat. Impostura puscariabililor in spatele steagului national si a majoritatii electorale se apropie de sfirsit.

    Daca te poti salva, mult succes! Ia aminte la fostul ministru Rus, care a refuzat sa incalce legea, desi nu-l agreeaza pe Basescu! Coopereaza cu presedintele spre binele si prestigiul sifonat al Romaniei. Nu te increde in uslamisti, caci vei sfirsi la fel ca ei, pe holurile tribunalelor.
  • -6 (8 voturi)    
    cine se mai uita in gura politicienilor? (Marţi, 4 septembrie 2012, 23:01)

    Semaca36 [utilizator]

    Mai stie cineva de o lovitura de stat data de Parlament si de un guvern legitim?
    Poate cineva sa spuna cel putin de o realizare a d-lui Basescu pe politica externa?
    Poate cineva sa-mi spuna de o institutie cu adevarat independenta fara influente politice in ultimii 5 ani?

    Un ignorant in d'ale politicii.
    • +4 (6 voturi)    
      ok, e bine ca intrebi (Miercuri, 5 septembrie 2012, 0:33)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Semaca36

      "Mai stie cineva de o lovitura de stat data de Parlament si de un guvern legitim?"

      pai in acelasi timp cu lovitura de stat din ro, una similara se intampla in paraguay. google it. daca vrei ceva clasic, uita-te la germania din '33.

      "Poate cineva sa spuna cel putin de o realizare a d-lui Basescu pe politica externa?"

      intrarea in ue in 2007 si parteneriatul strategic cu sua. nu sunt exclusiv realizarile lui, dar a participat la ele.

      "Poate cineva sa-mi spuna de o institutie cu adevarat independenta fara influente politice in ultimii 5 ani?"

      complet in afara politicii nu exista nici o institutie, doar d-asta si-a facut ghise credit ca sa intre in politica. dar cu influente minime: dna si parchetul general.

      regards,
      ws
      • -2 (2 voturi)    
        tare amuzant .... (Miercuri, 5 septembrie 2012, 10:10)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ws

        basescu are merit pentru intrarea in UE ? si parteneriat cu SUA ? :D
        mai baiete , in acea vreme , basescu era complet izolat la cotroceni , si se injura zilnioc cu tariceanu pentru ca acesta nu ii facea jocurile .

        meritul pentru UE este al guvernarilor (nu al presedintilor) , e partial meritul PSD (guvernarea nastase) si mult meritul PNL(guvernarea tariceanu) .

        asa ca lasati vrajeala maxima cu meritele lui basescu .

        si apropo in momentul cand parlamentul (in majoritatea sa demite guvernul si pune altul , apoi face referendum ..tottul constitutional si legal) nu e lovitura de stat , e STAT DE DREPT in care functioneaza legile .
      • 0 (0 voturi)    
        Diverse (Sâmbătă, 8 septembrie 2012, 0:10)

        Semaca36 [utilizator] i-a raspuns lui ws

        1) In Paraguay, presedintele a fost suspendat si trimis in judecata pe baza unor acuze formulate de Senat, iar in locul sau, pana la lamurirea situatiei a ajuns vicepresendintele de Senat ceea nu reprezinta lovitura de stat.
        In Germania, partidul nazist a ajuns la putere prin alegeri libere si nu prin lovitura de stat. Adolf a ajuns la putere avand sustinerea populara.

        Se pare ca intelegem diferit notiunea de "Lovitura de stat". Probabil ca preiei direct din gura unora fara sa-ti pui prea multe intrebari.

        2) Sunt convins ca a participat la multe evenimente dar nici o realizare notabila pe plan extern.

        3) Stie cineva care au fost probele incriminatorii folosite de judecatori, probe care au dus la condamnarea lui Nastase. Pana atunci pare sa fie un dosar politic. Si daca este asa nu sunt mici influente.

        Un ignorant in d'ale politicii
    • +1 (3 voturi)    
      Adica (Miercuri, 5 septembrie 2012, 7:43)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Semaca36

      UE si SUA au sarit gramada sa-l apere pe Basescu,iar tu intrebi ca un "ignorant" ce-a facut el in politica externa.
      • -1 (3 voturi)    
        te faci ca nu intelegi .. (Miercuri, 5 septembrie 2012, 10:14)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        in mod sigur sendul intrebarii era ce a facut pentru ROMANIA , in polititca externa , nu ce a facut pentru el .

        drept dovada , toata europa ne vede ca "tiganii aia" , in shengen nu ne primeste nimeni (si nu doar acum , si innainte) , avem gaz de la rusi la "super pret" tot meritul politicii exteren a lui basescu ... deci ?
        nu e relevand cum e vazut el , ca sar anumiti insi pentru el ca persoana , astea nu sunt decat interese, dar cand a fost ultima oara cand a sarit cineva pentru romania ?
        a sarit cineva cand francezii ne faceau "tigani" pe tori ? sau a sarit SUA ? sau poate a reactionas SUA cand Olanda refuza sa ne primeasca in shengen fara nici un motiv real ... ?
  • +8 (8 voturi)    
    La vanatoare de "colaboratori" ? (Marţi, 4 septembrie 2012, 23:12)

    Mari.an [utilizator]

    In stil comunist, ca si o organizatie secreta, USL isi cauta "colaboratori". Ca si cei care au mers zilnic sa scape noroi printre dinti la adresa lui Basescu. Banuesc ca exista deschisa o linie de credit deschisa dinspre est de unde se aprovizioneaza financiar tot balamucul asta, pentru ca nu pot fi atat de bine organizati pe cat par fara ajutor.

    Eu sper ca lumea sa deschida bine ochii si sa nu mai astepte "sa pice ceva" ca sa mearga la vot, pentru ca Romania, cu Ponta si toata masinaria din spate, se afla inca, pana dupa alegeri, pe marginea prapastiei, cu sau fara Basescu.

    Daca reusesc sa prosteasca (pardon, pla... teasca) atata amar de lume sa-i "convinga" ce si cum trebuie sa voteze, pai atunci .... nu-i de bine. Pregatitiva pentru o perioada de vreo cel putin 8 ani de furt, minciuna si coruptie cum n-ati mai vazut inca.
  • +6 (6 voturi)    
    Pt acest ministru de externe (Miercuri, 5 septembrie 2012, 0:13)

    Kepler [utilizator]

    dar care a fost plimbat si pe la alte ministere, colaborare probabil ca inseamna 'faci cum spunem noi!' Acel congres mutat la Bruxelles spune tuturor mult mai mult dar in sens opus la ce spune Corlatean.
    Dar falsitatile sunt chestii comune pt USL.
  • +6 (6 voturi)    
    Istoric (Miercuri, 5 septembrie 2012, 0:46)

    soringusar [utilizator]

    Vreau sa readuc in atentia dvs un mic istoric al evolutiei (involutiei ) d-lui Corlatean pe care il voi numi de aici incolo "C".
    In urma cu cativa ani C era o tanara speranta a PSD , cu un discurs coerent , punctat de exemplificari de intentii si fapte oneste.
    Dupa care a inceput atacul intern :unii din sefii PSD , ori d-l Mazare ori d-l Vanghelie ,ori alt baron local l-au numit "fatalau" si i-au criticat acerb discursul.
    Nimeni nu a sarit in ajutorul sau din PSD.
    Ca urmare d-l C s-a prins ca nu are nici o sansa cu un discurs despre corectitudine in PSD si involuat la luarile de cuvant de astazi.
    In consecinta a devenit ministru de justitie , apoi ministru de externe si si-a demonstrat siesi si noua ce cutra trebuie sa fii sa avansezi in PSD.
    Actualmente se afunda intr-un discurs tipic pesedist , rupt de realitate si anti-european.
  • +3 (3 voturi)    
    si discursul mnealor (Miercuri, 5 septembrie 2012, 1:02)

    firuierbii [utilizator]

    indica ca nu vor cu orice pret sa colaboreze, ca si pina acum dealtfel.

    de fapt, ar trebui sa intelegem. singurul lor punct infim de vedere este ca presedintele trebuie demis, inainte de a-si termina mandatul. asta este toata strategia, toata viziunea, tot lidershapu, toata ideologia si neputinta.
  • +2 (2 voturi)    
    ba (Miercuri, 5 septembrie 2012, 7:25)

    cotora [utilizator]

    ba, corlatene, mie nu mi s-a parut ca basescu nu vrea sa coabiteze, prin discursul sau, a spus un adevar, ce ati fi vrut ?, sa va multumeasca, ca l-ati tinut 2 luni la usa garajului ?, nu mai are voie sa zica nimica ?, pentru ca l-ati suspendat ?, sau ca il suspendati iara ?, eu iti dau un sfat, pune-te bine cu basescu, ca sa nu mai fim izolati pe plan extern, eventual puna-te in genuchi, voi ati izolat romania pe plan extern, ati dat gres cu schengen si fondurile europene
  • +1 (1 vot)    
    Coabitare sau Trădare ? (Miercuri, 5 septembrie 2012, 8:47)

    Fisherman [utilizator]

    Băsescu a știut exact ce face atunci când a acceptat să-l pună pe Ponta în fruntea guvernării. A știut că pune țara în fața unui risc, dar a avut încredere în acea masă de alegători care l-au votat de atîtea ori.
    USL a demonstrat întregii lumi ce înseamnă pentru ei coabitarea: colaborarea de tip mafiot pentru jefuirea resurselor statului în interesul oligarhiei interne și externe.
  • +1 (1 vot)    
    Bia, Corlatene! (Miercuri, 5 septembrie 2012, 8:49)

    tigan2012 [utilizator]

    Bai, Fante de MAE, ce esti!
    Basescu vrea sa colaboreze cu cei care vor BINELE TARII, nu cu potlogari ca VOI!Mars acasa!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu! (Miercuri, 5 septembrie 2012, 9:24)

    omliber [utilizator]

    Domnule Corlăţean, nu! Sunteţi diplomat de carieră, sunteţi tânăr, aţi făcut o prostie, dar, reveniţi-vă! Discursul dlui Băsescu este atât de echilibrat! Nu avea cum să spună că nu a fost lovitură de stat, puci, sau cum vreţi să mai spuneţi. Toată lumea a văzut ordonanţele de urgenţă, toată lumea a văzut ce s-a întâmplat cu instituţiile statului. Fie, nu vă cerem să recunoaşteţi dar nu mai negaţi! Vă rog să nu mai trataţi populaţia României ca pe vremea partidului comunist. Mijloacele de informare sunt atât de evoluate încât orice om care ştie să citească află tot ceea ce vrea să afle. Nu ne mai puteţi trata ca pe nişte "râme", sau ca "...ulimea" - cum spune dl Sorin Oprescu. Vă rog, nu ne mai jigniţi. Faceţi-vă treaba ca ministru de externe împreună cu dl Băsescu ca nişte adulţi responsabili. Nu trebuie să fiţi din acelaşi partid, nu trebuie să vă iubiţi, dar trebuie să lucraţi împreună. Nouă, oamenilor de rând ni se întâmplă mai tot timpul asta. Eu, personal, îmi doresc o democraţie de tip elveţiană şi poate că sunt mulţi români care îşi doresc asta, aşa că ar fi bine să învăţaţi de acum să lucraţi cu oameni din alte partide... spre binele dvs şi al nostru.
    Cu stimă,
    Irinel Petrescu
  • +2 (2 voturi)    
    mai Corlatene (Miercuri, 5 septembrie 2012, 9:39)

    ggna [utilizator]

    eu pot sa inteleg ca ai cosmaruri cu Reading incruntandu-se la tine. Raaaaaar mi-a fost dat sa vad o privire si o fata mai "prietenoasa" ca a ei. Asa ca, eu zic ca Base a fost chiar prietenos si nu v-a luat in vizor cum ati fi meritat. Sau...poate data viitoare.