Liviu Dragnea: Dosarul referendumului de la DNA este un dosar 100% politic. Este o himera menita sa intimideze echipa de campanie

de C. Ionel     HotNews.ro
Duminică, 9 septembrie 2012, 19:13 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Liviu Dragnea, secretarul general al PSD, a declarat duminica seara, in emisiunea "Punctul de intalnire" difuzata de Antena 3, ca dosarul referendumului "este un dosar 100% politic" precizand ca nici el si nici colegii lui de campanie nu au facut nimic ilegal in timpul campaniei pentru referendumul de demitere a presedintelui Traian Basescu.

Declaratii Liviu Dragnea:

  • Supravegherea DNA-ului este pentru toti oamenii politici, in apropierea unor scrutinuri ea se intensifica. Nu asta e problema.
  • Dosarul asta de la DNA este un dosar 100% politic. In timpul acestei campanii pentru referendum nici eu nici colegii mei de campanie nu am facut nimic ilegal.
  • Dosarul are mai multe obiective. Se aude ca Traian Basescu le-a spus colegilor lui straini ca el este iubit de popor si ca USL a fraudat. De aici presiunea de a construi o himera, un dosar.
  • Nu le-am spus nimic procurorilor cand m-au anuntat (de acuzatii care i se aduc - n.r.). Am luat act de acuzatii apoi am plecat.
  • Al doilea obiectiv pe care il are Basescu este o incercarea de intimidare a echipei de campanie. Este o echipa performanta care i-a batut mar la locale iar la referendum a determinat venirea la vot si votarea cu "DA" a 7,5 milioane de romani.
  • Un alt obiectiv e sa sperie echipele din teritoriu sa nu se mai implice.
  • In ceea ce priveste sistemul informatic, in 2009 tot PSD-ul a fost suparat ca noi facea sistemul de raportare din sectiile de vot, legal, pentru ca vorbim de o numaratoare paralela, prin voce, sunand. Un coleg din echipa tehnica m-a intrebat daca nu vrem sa avem si noi un sistem de raportare prin sms. Este foarte grav ca s-a ajuns, din dorinta nemasurata de a construi un caz, sa se forteze nota. S-a pus problema din partea dumnealor ca o structura de campanie electorala 
  • Legea partidelor impiedica si pedepseste un partid politic care promoveaza neprezentarea la vot.
  • Traian Basescu a fost demis pe 29 iulie. Este un presedinte fantoma.
  • Singura mea teama este pentru miile de colegi sau de oameni simpli care au fost anchetati de DNA prin satele patriei.
  • Nu am vorbit cu nici un presedinte de sectie de votare iar in ziua referendumului am stat in Capitala si doar am mers sa votez.
  • Nu s-a transmis nimanui, nu s-a cerut  nimenui sa organizeze fraude la referendum
  • Recunosc ca am instigat sa vina lumea la vot, dar acest lucru este legal.
  • (Intrebat cand merg Victor Ponta si Crin Antonescu sa se autodenunte - n.r.) Probabil ca maine.
  • (Dosarul DNA-n.r) este si o dorinta imensa de razbunare a acestui om (Traian Basescu - n.r.) fata de mine.
  • Acest om (Traian Basescu - n.r.) nu stie sa piarda si nu stie ce inseamna o confruntare politica.
  • Tot eu raman director de campanie (pentru alegerile legislative din decembrie -n.r.) si o sa folosesc din nou acest sistem informatic de raportare.
  • Toti suntem suparati ca omul acesta a venit inapoi dupa o decizie practic gresita a Curtii Constitutionale.
  • E greu sa bagi 7, 4 milioane de oamnei la inchisoare.
  • Nu ai cums a coabitezi cu Traian Basescu, el este un adversar politic, este un presedinte de partid -PDL.

DNA a anuntat oficial, joi dupa-amiaza, intr-un comunicat de presa, inceperea urmaririi penale fata de Nicolae Liviu Dragnea, in sarcina caruia s-au retinut infractiunile de
  • "folosire a influentei sau autoritatii de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite,
  • asociere pentru savarsirea de infractiuni,
  • instigare la violarea prin orice mijloace a secretului votului de catre membrii biroului electoral al sectiei de votare ori de catre alte persoane,
  • instigare la promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase in scopul de a determina alegatorul sa voteze in cadrul referendumului."

Liviu Dragnea, s-a prezentat joi la Directia Nationala Anticorupti, la iesire declarand ca "eu sunt chemat la DNA pentru ca impreuna cu milioane de romani am venit la vot. (...) Mi s-au adus la cunostinta invinuirile - principala ca m-am asociat cu mii si zeci de mii de persoane pentru a asigura o prezenta la vot mai mare de 50% plus 1".



Citeste mai multe despre   





















2443 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    Antwerpen dicere.... (Duminică, 9 septembrie 2012, 19:50)

    cristian_n [utilizator]

    Ce poate sa faca un securist?
    "Ochiul si timpanul.srl@Intrigaria .srl"
    Si din cand in cand....o fiica deplomata....una notara..o metresa ministresa...etc....
    • +3 (3 voturi)    
      Nu insulta securistii! (Luni, 10 septembrie 2012, 9:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      .. aia sunt oameni de bine grupati in jurul domnului Voiculescu!
  • +11 (13 voturi)    
    cum sa nu... (Duminică, 9 septembrie 2012, 19:57)

    nede [anonim]

    asta a organizat un centru de comanda al fraudei ( 1 milion cinci sute de mii ) si spune ca e politic..pai e poltic ca in calitate de politician ati furat ca in codru..la puscarie!
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-ti fie Rushine Liviu Dragnea (Luni, 10 septembrie 2012, 8:49)

      Lanista [utilizator] i-a raspuns lui nede

      :)
  • +8 (8 voturi)    
    Famous final words (Duminică, 9 septembrie 2012, 20:02)

    Un Nene [utilizator]

    Sa pomeniti himera si de dupa gratii, tovarăse!
  • +6 (8 voturi)    
    himera (Duminică, 9 septembrie 2012, 20:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dragnea asta saracu habar n-are ce vorbeste, ce-o fi insemnind himera in mintea lui, poate doar ponta, sova si kkrau sa stie.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce bandit! (Duminică, 9 septembrie 2012, 20:17)

    swolf [utilizator]

    Stai linistit, ca nu vor intra votantii la inchisoare, doar tu si clica ta de bantiti!
  • +4 (6 voturi)    
    Pai cum sa nu? (Duminică, 9 septembrie 2012, 20:29)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Esti un nesimtit, Liviu Dragnea!
  • +13 (13 voturi)    
    lui dragnea (Duminică, 9 septembrie 2012, 20:34)

    hmara [utilizator]

    Nu te credem. Si stii de ce? Pentru ca si daca un punct din cele cele 10 acuze este adevarat, este deja suficient sa ii ti companie lui bombonel.
    Nu te mai credem pentru ca exista deja pe surse, existenta stenogramelor, a interceptarilor legale, marturii, care te incrimineaza. Poate te cred insii mediocrii, ca : gigi kent, gustav, colonel, etc cu creierele mici atrofiate si care nu au propriul discernamant.
    Tipule, nu poti fura cu buldozerul fara sa nu miroase,fara sa nun puta urat. Nu este nimic politic, cum nimic politic nu a fost cazul Apostu, Solomon, etc. Eu astept , cum si tu astepti de-altfel, rezultatul acestor anchete. Apropos de ce spunea un vehement usl-ist zilele trecute: ce se mai aude de anchetele penale declansate de procurori? I-am raspuns sa aiba rabdare. Acelasi lucru ii spun si acum: rabdare tipule, rabdare. In rest stiu ca vei ajunge acolo. Stim noi unde. Stii si tu. Ti-e frica? Fii barbat, ce naiba, gresesti, platesti.
    • -4 (4 voturi)    
      liviu dragnea si dna-ul aservit cotrocenilor ? (Luni, 10 septembrie 2012, 9:56)

      ganea_stan [anonim] i-a raspuns lui hmara

      mai sascha , de ce nu te treci cu numele de provenienta slava corect - sasa -?
      Pai sa o luam incet ! Basescu nu o sa ajunga la ''mititica'' dupa ce nu o sa mai fie presedinte / Asta nu a matrasit bani, case, terenuri si vapoare nu cu buldozerul, asa cum insinuezi tu despre altii, el a facut-o sub paza si asigurarea ''statului de drepti in fata lui'', compus din procurori, judecatori dela CCR - daca si zegrean e judecator, care nu a fost nici macar o ora in aceasta postura- este explicabila frica lui de a pierde puterea! De ce adica Dragnea trebuie sa fie barbat si sa se bata cu slugile din dna ale lui basescu iar '' prezidentul '' se ascunde dupa paravanul imunitatii si inarata cainii din structurile de forta ale statului ?
      Iar teoria potrivit careia daca un punct din cele 10 se dovedeste adevarat este teoria stalinista a criticii care legifera ca : daca 5 % din critica este justa, fa matale o excursie pe termen nelimitat in Siberia sau treci la zid ca ai incalcat linia partidului!
      Incurajand manifestarile actuale ale procurorilor securisti vom ajunge in curand si noi, toti romanii, indiferent de sex, religie si apartenenta la vreo idee sa fim trimisi fara prea multe dovezi la ''ispasirea pedepsei de ''les presedinte'' fiindca dupa mintea lui basescu ''statul sunt eu'', formula copiata dupa un rege al Frantei, dar cel putin ala era rege nu un presedinte hulit si urat de milioane de romani .
      • 0 (0 voturi)    
        lui ganea stan (Luni, 10 septembrie 2012, 21:25)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui ganea_stan

        Tipule , pai sa-ti explic. Nu am gasit liber sasa. Ai inteles acuma, este simplu. Acum ca ti-am raspuns la marea ta dilema.
        Basesscu daca a furat , va ajunge acolo unde va merita.Dar, si aici este un dar pe care tu, nu ai si nu vei avea capacitatea sa intelegi niciodata. Nu abuzezi de legi, nu le prevertesti, dupa cum te taie capatana, pentru a-ti atinge scopul de a inchide pe cineva. Nu le masluiesti. Stai linsitit.
        ceea ce vreua eu sa-ti mai spun, cu toate ca nu merita timpul irosit cu tine, este ca bati mult prea tare campii cu ,,stalinist, securist,, etc. Nu ai capacitate si nu trebuie sa te superi ca intelegi doar ce poti intelege.Vad ca nu mesteci nimic din ceea ce iei de la altii. Sa repet doar pt.tine: daca si un punct din cele 10 este adevarat, este suficient sa raspunda penal. De ce? pentru ca celelalte 9 care poate nu sunt dovedite, nu absolva pe al 10-lea. Mai citeste despre stalin, iti recomand si soljenitin. Apropo, am fost in siberia, sint slav pe jumatate, ha, ha. Dar mai destupat decat tine, am trait pe pielea mea ceea ce inseamna securitate, tie ar trebui sa-ti fie rusine sa-ti dai cu parerea, cand habar nu ai de nimic. In rest iti doresc mai multa minte si morala..
  • +11 (11 voturi)    
    Sa stii ca te compatimezi ! (Duminică, 9 septembrie 2012, 20:49)

    banateanul. [utilizator]

    Intradevar este imposibil sa lupti impotriva unui OM cu supraputeri !Acest Om Traian Basescu are puteri extraterestre, este ajutat de pe Planeta XXDPY23 ! Lacontact cu aceasta planeta ajung doar Oameni foarte puternici .Deci lupta voastra este in zadar , nul puteti doborii.
    • +3 (3 voturi)    
      Dragnea e mai tare! (Luni, 10 septembrie 2012, 9:52)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      Pai putea Base Superman sa faca sa voteze 1-2 milioane de morti, capsunari si militari din Kandahar in satele de domiciliu? Pui pariu ca nu!
      • 0 (0 voturi)    
        Mai pus (Luni, 10 septembrie 2012, 16:19)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        pe ganduri...dar eu cred ca Dragnea are legaturi cu
        seful din JAD !
  • +5 (7 voturi)    
    nufarul (Duminică, 9 septembrie 2012, 20:59)

    zigot [utilizator]

    daca nu ai facut nimic ilegal dece ataci dna-ul, ccr si pe basescu?
    te judeci, vii cu argumente, documente, martori si esti un nufar.
    chiar crezi ca mai are cineva incredere in vorbele pe care le rostesti cand esti cunoscut ca un cal breaz de ce esti instare?
    dar voi si etnia(aceia) hotul striga hotii.
    sa invatam sa raspundem ptr faptele noastre de la primul la ultimul om din romania, iar voi trebuie sa dati acest exemplu
  • +14 (16 voturi)    
    hm... (Duminică, 9 septembrie 2012, 21:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Ntz ntz ntz... Prapaditii de voi, bieti pedeseristi, cum va alearga pe voi maleficul Basescu... mai, sa fie! Si la tine dosar politic? Ce chestie... La parnaie si cu tine, hot la drumul mare ce esti!
    • +5 (7 voturi)    
      Are dreptate (Duminică, 9 septembrie 2012, 22:22)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Are si el dreptate, furtul la referendum a fost tot politic organizat de USL, deci va fi judecat si sper ca si condamnat tot pentru o infractiune politica.
      De fapt majoritatea politicienilor din parlament sunt infractori, doar ca nu au fost dovediti decat unii.
      Iar USL este un grup politic-infractional organizat.
      • 0 (0 voturi)    
        dragnea si dna-ul basist (Luni, 10 septembrie 2012, 10:10)

        ganea_stan [anonim] i-a raspuns lui LoveRomania

        LoveRomania
        Ai dreptate cand afirmi ca majoritatea parlamentarilor sunt infractori ! Numai ca se incearca dovedirea numai a unora si protejarea altora !
        Poti face o demonstratie ca gasca PDL-ista , cu increngaturile foarte stranse intre oameni politici si oameni de afaceri nu constitue un grup infractional ?
        Nelu Iordache, marele asfaltator si dezvoltator vine cu scrisori de garantie bancara de o falsitate evidenta si, profita de relatiile cu frunasii PDL-isti, pune la cale materializarea unor contracte de jumatate de miliard de euro !
        Nu mai pierd timpul cu tine, esti prea idoctrinat de curentul basist incat nici nu mai poti gandi cu mintea ta! Vreau numai sa iti spun ca basescu s-a folosit permanent de oameni atunci cand a avut o anumita tinta si apoi a calcat peste prietenie, cinste, ''obraz''', morala, etc si i-a aruncat la groapa cu relicve ale vietii politice si economice dambovitene!
  • +6 (6 voturi)    
    Stiti cumva.... (Duminică, 9 septembrie 2012, 21:39)

    SoulHealer [utilizator]

    ...vreun politician chemat la DNA, sau trimis in judecata, care sa nu sustina ca dosarul sau e unul politic?! Sa speram ca justitia va ignora de-acum inainte orice presiuni, de la oricine ar veni ele si isi va face datoria pedepsindu-i pe vinovati, fara exceptie!
  • +7 (7 voturi)    
    iti vine greatza! (Duminică, 9 septembrie 2012, 22:23)

    pragmatism [utilizator]

    Dragnea ar tb sa-i multumeasca procurorilor DNA ... ca nu-l cerceteaza pt jefuirea jud. Teleorman ... judet in care saracia este coplesitoare! N-ar strica o ancheta jurnalistica profunda si serioasa in Teleorman legata de hotiile lui Dragnea ... care detine direct sau prin interpusi ... doua treimi din terenul agricol al judetului.
  • +6 (8 voturi)    
    Cit mai repede (Duminică, 9 septembrie 2012, 22:27)

    Kepler [utilizator]

    la inchisoare cu acest fraudator de asemenea nivel!
    Ajungind acolo va intelege ca Ponta si Antonescu nu pot sa faca nimic pt el asa cum nu au facut pt Nastase.
    Chiar sunt curios cind se vor autodenunta !!!
    Deci ii doresc buna coabitare cu Nastase! O merita!
  • +5 (5 voturi)    
    politic (Luni, 10 septembrie 2012, 6:34)

    cotora [utilizator]

    daca furati, voi cei de la usl, in special psd, este dosar politic ?!, si daca va prinde cu mata in sac, spuneti ca nu-i adevarat, ca cu plagiatul lui ponta !
  • +2 (4 voturi)    
    o intrebare (Luni, 10 septembrie 2012, 7:23)

    nicost [utilizator]

    daca este politic dece tremura chilotei pe voi??????????
  • +1 (1 vot)    
    repetabila povara (Luni, 10 septembrie 2012, 9:30)

    vio-e1 [utilizator]

    Cu ce ne tot delecteaza acesti uselisti- comunisti-securisti- antenisti , ca expresii luate "copy-paste" din Manualul de Manipulare ??? Pai, toate procesele intentate uselistilor sunt obligatoriu "procese politice" , "lovitura de stat" a fost deja trecuta in contul PDL, "sapte milioane si jumatate de romani" , spun ei, au votat pentru demiterea Presedintelui (dar se pare ca au fost cu mult mai putini...), Barosso, Merkel s.a. sunt dusmanii poporului roman... Din toate razbate frica de INCHISOARE a lui Varan-voiculescu, Dragnea-Manglea, disperarea si neputinta in fata realitatii si a adevaratei vointe si puteri a democratiei.
  • 0 (0 voturi)    
    osce (Luni, 10 septembrie 2012, 9:47)

    prio [utilizator]

    Atubci de ce or trimite astia din UE observatori OSCE//