VIDEO Mihai Razvan Ungureanu la Nasul TV despre scandalul parfumurilor: E foarte bine ca sunt expuse aceste cheltuieli. Nu e nimic rusinos. As fi curios cum arata acum cheltuielile premierului

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 19 septembrie 2012, 0:28 Revista Presei | Radio TV

Mihai Razvan Ungureanu
Foto: Nasul.tv
Fostul premier Mihai Razvan Ungureanu a vorbit la Nasul TV despre lista de cumparaturi pentru activitati de protocol din perioada de 78 de zile in care a condus Guvernul sustinand ca e bine ca aceste cheltuieli sa fie cunoscute si spune ca transparenta a fost o prioritate a guvernului sau.

"E foarte bine ca sunt expuse cheltuielile premierului. De altfel, principiul transparentei cheltuielilor a fost o prioritate a cabinetului meu. Toate ministerele au afisat pe site-urile proprii aceste cheltuieli. Trebuie sa se stie ca pe aceste liste pot intra cheltuielile facute pentru deplasari, pentru primiri etc. Aceste lucruri sunt normale si nu este nicio rusine. As fi insa curios sa vad cum arata acum lista cheltuielilor de protocol al actualului cabinet in comparatie cu cel condus de mine", a declarat Ungureanu.

Acesta considera ca este vorba despre niste cheltuieli normale, "nimic rusinos" si crede ca aparitia acestei liste in presa are loc deoarece "exista o emotie legata de prezenta cuiva nou pe scena politica romaneasca". "II avertizez in schimb pe cei care se preteaza la astfel de lucruri ca nu voi inceta sa critic guvernarea", mai spune Ungureanu.

Realizatorul emisiunii "Sinteza zilei" de la Antena 3, Mihai Gadea, a prezentat, luni seara, o presupusa lista de cumparaturi pentru activitati de protocol din perioada de 78 de zile in care Mihai razvan Ungureanu a condus Guvernul. Potrivit lui Mihai Gadea, lista de cumparaturi de protocol ar valora 10 miliarde de lei vechi. Mihai Razvan Ungureanu, citat de Antena3.ro, a raspuns marti dimineata: "Nu eu semnez deconturile. Oare cine va da o explicatie pentru aceste cheltuieli?"

  • Lista cumparaturilor de protocol si inregistrarea integrala a emisiunii, aici.




Citeste mai multe despre   





















5843 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    non-subiect (Miercuri, 19 septembrie 2012, 0:53)

    ws [utilizator]

    cheltuielile cu protocolul sunt un non-subiect. ca de obicei, usl-ul impune tema de discutie.

    dreapta romaneasca face non-combat.

    lovitura de stat, frauda la referendum, inflatie, scaderea nivelului de trai - toate si multe altele ctitorii ale grupului infractional organizat - iat mru vorbeste de parfumuri si de lipsa de "ideatie" a dementului care a fost la cotroceni.

    aferim. sper ca pdl sa aiba soarta pnt. abia apoi se poate construi ceva.
    • +6 (6 voturi)    
      abia apoi... cand? (Miercuri, 19 septembrie 2012, 3:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ws

      ca dupa 'soarta pnt' au venit 4 ani de epoca de aur Nastase...
    • +2 (2 voturi)    
      Pierdere de vreme (Miercuri, 19 septembrie 2012, 5:46)

      rewind [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Stînga şi dreapta sînt de asemenea false teme de discuţie, în spatele cărora se ascunde un mare NIMIC.
      După părerea mea există două feluri de politicieni:
      1. Care vor să facă pe bune ceva din ţara asta (inexistenţi în momentul de faţă);
      2. Gargarişti care n-au nici o strategie cu privire la ţară, în ansamblul ei (singura strategie care, de fapt, contează), şi care doar urmăresc un interes personal, de grup sau al unora din afară.
      Deci stînga şi dreapta sînt, cum bine spui, non-subiecte, menite doar să creeze o perdea de fum ca să nu vadă cetăţeanul că politicianul actual nu are NIMIC serios în cap.
    • +2 (4 voturi)    
      Teme de abureala... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:21)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Sunt perfect de acord ca e tehnica perfecta de distragere a atentiei in timp ce ti se fura din geanta. Ce ti se fura? Pai sa ne amintim de Olchim, pe care ponta zice acum ca l-ar da pe un Euro, Hidroelectrica bagata in insolventa, Campia Turzei, investitiile stopate la Metrou si autostrazi, etc. Cat despre celebrele cheltuieli de protocol, probabil ca daca MRU ar fi mai experimentat la populisme ar trebui sa se intrebe daca trebuie sa cheltui bani cu demnitari straini, intalniri cu oficiali din Modova, sau cam cu aceasi suma sa organizezi cum face guvernul Ponta un concert cu lady Gaga sau un miniraliu la Sibiu... Chestie de optiune politica! Poate Ponta isi serveste oaspetii cu vodca Saniuta....
      • -1 (1 vot)    
        abureala e in capul tau! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:40)

        costache2 [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        1. Oltchim pe 1 euro? De ce nu-l cumperi tu?
        2. Hidroelectrica in insolventa? Foarte bine, e administrata judiciar, poate acum sunt ceva sanse sa scape de baietii destepti si sa vanda energia direct pe bursa.
        3. Campia turzii? Astia sunt deja privatizati de multi ani...
        4. Investitii stopate la metrou? Foarte bine! Metrou sa construiasca primarul Bucurestiului, nu guvernul tarii. Si nu ma lua cu ideile alea tampite cu PIB-ul Bucurestiului, care "produce" nu-stiu-cat si deci bucurestenii "merita" metrou. Hai sa mutam capitala la Iasi si sa vedem ce PIB mai are Bucurestiul peste 10 ani...
        5. Idem cu autostrazile. In tara asta se fac autostrazi doar ca sa poata bucurestenii sa merga lejer la mare si la munte. Aia de la Ford plang dupa o autostrada, ca sa-si poata exporta masinile, dar nu-i baga nimeni in seama...
        Care-s demnitarii aia straini cu care MRU a cheltuit bani? Si cum, i-a dat cu parfum si apoi i-a pus sa manance caviar si sa bea vodca, iar apoi sa se spele pe dinti? Si daca chiar asa au stat lucrurile, care sunt rezultatele? S-au cheltuit niste bani publici ca sa ... CE?
    • +2 (2 voturi)    
      Uite ... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 11:01)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ws

      ... ca daca pentru tine nu conteaza faptul ca banii din impozitele si taxele platite de tine merg pe parfurmuri Givenchy(!) pe mine ma intereseaza. Si ma intereseaza al dracu de tare mai ales in momentul in care "o ardem" cu austeritatea.

      Acesti asa-zisi politicieni "de dreapta" care au fost toata viata angajati la stat, ba mai mult si-au facut cumparaturile personale pe bani publici, ne explica ca e nevoie de scaderea salariilor, pensiilor etc in timp ce ne rad in nas cu nesimtire.
  • 0 (6 voturi)    
    Daca.. (Miercuri, 19 septembrie 2012, 8:41)

    vitan.sandu [utilizator]

    .. o sa valideze comentariul!.
    Dle MRU, intr-o tara din asta "democrata" din vest pentru 10 dolari utilizati in interes propriu, un ministru are bunul simt si demisioneaza si se retrage din politica. Dar de unde nu-i (bun simt) nici Dumneazeu nu cere.
    • 0 (4 voturi)    
      Protocol nu e pt. interes propriu.. (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:24)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Daca ai fi lucrat la o firma, privata sau nu, ai intelege lucrul asta. Crezi ca tot ce se cumpara pentru protocol e folosit de un director? Uneori nici nu stie ce achizitioneaza cei de la Marketing sau PR.
      • +2 (2 voturi)    
        Uite ca eu am... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 11:12)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        ...lucrat intr-o firma privata si inteleg lucrul asta. Doar ca firma era din domeniul FMCG si nevoile justificau anumite cumparaturi. Sunt convins ca daca as fi lucrat intr-o firma de software spre exemplu, cumpararea de protocol peste limita de cheltuieli admise si constand in articole gen "parfum" ar fi fost cel putin chestionata de fisc, daca nu mai mult.

        Daca imi explici de ce trebuie si in ce fel exact poate fi folosit un sampon (destul de banal zic eu) cum este Head&Shoulders in activitatea "de protocol" a unui Prim Ministru iti dau un premiu. Ce face ... ii spala pe cap pe cei pe care ii primeste in vizita? Le face cadou dupa intalnire un sampon Head& Shoulders? Sau le da niste papuci albi marimea 43 sa se simta confortabil?

        Pentru noi astia care nu suntem prosti si nici nu ne facem ca am fi e foarte clar. Omul isi facea cumparaturile personale pe bani publici.
        • 0 (0 voturi)    
          re (Miercuri, 19 septembrie 2012, 18:02)

          luci30 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          corect,iar cu transparenta sa o lase mai moale , ca a fost destul de ambigua guvernarea lui si vinzarile pe care le-a facut