Presedinte Templeton Emerging Markets: Nu cred ca exista o criza economica reala, multe dintre argumentele crizei sunt fabricate

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 30 septembrie 2012, 11:12 Revista Presei | Radio TV

Mark Mobius
Foto: Agerpres
Mark Mobius, administratorul activelor Fondului Proprietatea si presedinte executiv al Templeton Emerging Markets Group, a declarat duminica in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata de ProTV, ca, in opinia sa criza economica este una fabricata de investitori si speculanti care si-ar dori dezbinarea UE si implicit caderea monedei unice.

Nu cred ca exista o criza reala, cred ca multe dintre argumente legate de criza globala sunt fabricate. E adevarat ca ritmul de crestere economica la nivelul Europei a incetinit, dar acesta este un lucru pe care l-am putut sesiza de mai multa vreme. Nu cred ca e exista o criza profunda, sunt multi investitori care ar dori o dezbinare a Uniunii si o cadere a monedei euro", a declarat Mark Mobius, invitat la ProTV.

Administratorul activelor FP a precizat ca aceasta criza este fabricata de "persoane care nu isi doresc reforma si de cei care nu isi doresc o moneda euro puternica, sunt speculanti. Cred ca trebuie sa fim foarte atenti in tragerea unor concluzii si luarea unor decizii gresite."

"Daca observati cursul de schimb valutar al monedei euro, comparat dolarul, euro nu a slabit, ceea ce arata ca oamenii au incredere in moneda unica", a argumentat Mark Mobius.

Presedintele executiv al grupului Templeton Emerging Markets a precizat ca, in opinia sa, "moneda euro are un viitor uimitor si ar fi foarte bine ca Romania sa adopte euro".

Intrebat de realizatori daca Romania este pregatita economic si politic pentru a face acest pas, Mark Mobius a aratat orice tara este capabila sa adopte moneda euro, avertizand, totodata ca pentru asta este nevoie de disciplina.

Intrebat care crede ca sunt sectoarele in care Rormania are sanse sa craesca cel mai repede, Mark Mobius a numit 3: sectorul resurselor naturale, sectorul produselor de consum si sectorul serviciilor, cu precadere pentru export.



Citeste mai multe despre   





















3085 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    De cate ori (Duminică, 30 septembrie 2012, 11:46)

    evoque [utilizator]

    a bagat si a scos basescu romania din criza? Cam de cate ori a avut interese.
  • -5 (5 voturi)    
    argumente (Duminică, 30 septembrie 2012, 13:29)

    Ar3s [utilizator]

    Din cauza limitelor Controlului, moneda unica europeana, nu are viitor. In acest sens, Europa, nu va putea fi niciodata unita, decat sub semnul Colaborarii.
    Aceasta criza (regres), este cat se poate de reala si, de data aceasta, se exprima sub toate formele. Economic, financiar, social, ideologic, cultural, dogmatic, climatic...
    Este considerat faptul ca sistemul capitalist, al acumularii de capital, este cel mai bun sistem economic. Am convingerea ca acest considerent se apropie foarte mult de adevar, insa, chiar si acest tip de sistem se loveste de problema fundamentala a oricarui tip de sistem economic. Creativitatea. Limitele acesteia. In perioada urmatoare, in lipsa Distrugerii, investitiile vor fi orientate preponderent catre Mentenanta (intretinere).
    In acest context, temerile lui Mobius sunt indreptate catre tarile ce nu au apucat sa dezvolte o economie solida si unde, orice basina politica poate destabiliza firavul echilibru, permitand speculatii.
  • -1 (3 voturi)    
    OK! (Duminică, 30 septembrie 2012, 13:29)

    ..13 [utilizator]

    Exploatarea si gestionarea resurselor naturale ne-ar putea asigura un viitor mai bun in Europa.

    Suntem insa capabili sa fim disciplinati pentru a ajubge in bune conditii in zona euro?
    Vara asta ne-a arata ca suntem extrem de vulnerabili la capitolul politic, capitol care da peste cap toate calculele economice si financiare.

    In cceea ce priveste criza economica cred ca ne lipseste o cheie. Care sa fie aceea oare? Numai speculatiile sa fie de vina? Poate este o criza mondiala de respoonsabilitate si persoane pregatite sa isi asume sarcini importante.
  • 0 (6 voturi)    
    criza ??! (Duminică, 30 septembrie 2012, 14:00)

    nycman91 [utilizator]

    eu sunt de parere ca actuala criza a fost conceputa de bogati pt. bogati. ce a rezultat in acesti 4 ani de criza ? bogatii au devenit mai bogati ,iar patura de mijloc se suptiaza vazand cu ochii,saracii mai traiesc daca pot, sau mor ,ca si asa bogatilor le este frica ca suntem prea multi pe planeta si le deterioram lor modul de viata. au creat monopoluri in toate domeniile,au spalat toti banii murdari ai planetei,ce mai urmeaza ? 5% din populatie a adus in pragul saraciei restul de 95 % .
  • -3 (3 voturi)    
    Mobius are dreptate! (Duminică, 30 septembrie 2012, 15:06)

    johnny_transpiratu [utilizator]

    În sfârşit, iată un Om cu capul pe umeri şi picioarele pe pământ care declară ceea ce trebuia declarat cu vreo patru ani înainte (2008)! Sigur, despre euro se poate vorbi începând cu acoperirea sa valorică şi până la războiul nedeclarat împotriva acestei "monede", pentru că euro este o făcătură - să dea Dumnezeu să nu am dreptate! Vreţi o dovadă? Dacă URSS nu cădea (din motive politico-ideologice), azi era cea mai puternică uniune de pe planetă!!! Iar UE ar fi fost o amintire (neplăcută, din păcate!...)... Restul e tăcere!... Mai citiţi, mai cercetaţi, şi veţi găsi!...
  • +1 (3 voturi)    
    Nope! (Duminică, 30 septembrie 2012, 15:49)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Exista o criza reala, de resurse sau/si suprapopulare. Globala.
  • -2 (2 voturi)    
    Criza economica (Duminică, 30 septembrie 2012, 16:38)

    Azra [utilizator]

    Acest om, Mark Mobius are perfecta dreptate si el stie ce spune; si, de asemenea este foarte bine ca avem un astfel de om ca administrator al activelor Fondului Proprietatea. Intr-adevar, aceasta criza economica este o simulare care vizeaza cu certitudine destramarea EU si prabusirea monedei unice europene Euro.De ce? Raspunsul este foarte simplu:DOLARUL. Si acest cuvant spune cine este in spatele acestei simulari internationale a crizei economice.Euro a fost creat, la inceputul anilor 2000, pentru a proteja si a stabiliza econimiile tarilor membere UE de "gripele" si "stranuturile" dolarului, atat de imprevizibile, daunatoare si contraproductive pentru orice progres ulterior pe calea integrarii economice, politice si nu numai, europene. UE era direct dependenta si influentata negativ de functionarea rotativei de tiparit dolari-harie de peste ocean, , generatori ai unei inflatii permanente, ruinatoar a oricaror eforturi de reforma si redresare economica in cadrul UE.Sa ne reamintim puternicele reactii negative de peste ocean, la crearea EURO, care nu s-au diminuat niciodata, pentru ca aparitia EURO a pus dolarul intr-o mare dificultate, din care nu si-a mai revenit de atunci.SI NU ISI VA MAI REVENI EVER!. UE nu a avut curajul sa adopte decat o jumatate de masura, in loc sa taie cu curaj cordonul ombilial care o mai lega de dolar PRIN CREAREA UNUI SISTEM FINANCIAR UNIC EUROPEAN, similarul actualului FMI. Acum se fac in cadrul UE incercari pentru a se crea un asemenea instrument, singurul care ar preveni efectele acestei crize economice virtuale cu care se confrunta Uniunea Europeana si nu numai. Statele membre ale UE vor trebui sa isi asume responsabilitatea abandonarii unei parti din suveranitatea lor, in schimbul creari acestui sistem financiar european unic, singurul care poate face fata actualelor speculatii ale investitorilor, de care vorbeste dl.Mobius.Este UN NON-SENS CA puternica economie a Spaniei sa fie doborata de criza. Grecia la fel!