Ponta: Arafat nu-si doreste postul de ministru al Sanatatii, va fi interimar pana la parlamentare

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2012, 23:33 Revista Presei | Radio TV

Doctorul Raed Arafat va asigura interimatul la Ministerul Sanatatii pana la alegerile parlamentare din 9 decembrie, el afirmand ca nu-si doreste postul de ministru, a declarat luni premierul Victor Ponta la Antena 3

'Este un fel de ministru interimar, pentru ca mi-a spus ca nu-si doreste functia de ministru. Are foarte multe de facut la medicina de urgenta, in care Romania este un model pentru majoritatea statelor europene, dar a afirmat ca pana pe 9 decembrie, dupa care, pe 9 decembrie, in noul Guvern voi propune un nou ministru', a explicat Victor Ponta, citatd e Agerpres.

Premierul a spus ca Raed Arafat gireaza functia de ministru al Sanatatii, dupa ce Vasile Cepoi, care si-a prezentat demisia, i-a delegat toate atributiile.

Ministrul Sanatatii, Vasile Cepoi, i-a solicitat luni premierului Victor Ponta eliberarea din functie.

Ponta: La alegeri i-am votat pe Raţiu şi Constantinescu. I-am spus asta lui Iliescu şi m-a iertat

"L-am votat pe Ion Raţiu în 1990, prima dată în viaţa mea când am votat. Nu l-am votat pe domnul Iliescu, ci pe domnul Raţiu, iar după aceea pe domnul Constantinescu", a spus Ponta la Antena 3 citat de Mediafax.

El a arătat că i-a spus toate aceste lucruri lui Ion Iliescu, iar acesta l-a "iertat".




















967 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    iar aburesti (Marţi, 2 octombrie 2012, 0:00)

    Lucian* [utilizator]

    normal ca nu-l vrea pentru ca deja aveti omul pentru asa ceva.
    Trebuie sa treaca alegerile numai ca sa va puteti infige mai tare in bani.

    Sincer, Ponta da-ti demisia. Nu te mai poate crede nimeni nici daca spui la amiaza ca afara este soarele.
    Ai mintit enorm chiar si pentru un politician.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce mai avem nevoie de parlamentari? (Marţi, 2 octombrie 2012, 20:51)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      De ce nu il punem Ministru la toate ministerele din Romania? De ce mai avem nevoie de parlamentari daca il avem pe Ponta Prim Ministru si Interimar la Sanatate? Hai sa semnam o petitie prin care sa il punem pe Ponta in fruntea tuturor ministerelor din Romania! Ce ziceti ?
    • 0 (0 voturi)    
      Seful Dottorilor (Marţi, 2 octombrie 2012, 21:04)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Premierului Victor Ponta i s-a cerut de opozitie, pe toate tonurile posibile, sa-si dea demisia pentru titlul academic de doctor care ar fi fost obtinut prin plagiat. Dottore, cum ii zicea Traian Basescu, pluseaza: devine, interimar ce-i drept, ministru al sanatatii, functie care ii ofera satisfactia de a fi seful doctorilor din Romania si care-i lasa lui Raed Arafat greul problemei: atributiile administrative.
  • -3 (3 voturi)    
    frumos (Marţi, 2 octombrie 2012, 0:55)

    Crup [utilizator]

    Frumos. Acum avem un ministru al sanatatii cu cetatenie palestiniana. (desi a obtinut si cetatenia romana, nu a renuntat la cea palestiniana). Daca pana acum, in calitate de secretar de stat, a reusit sa angajeze la minister peste 10 arabi de-ai lui in posturi cheie, acum poate sa angajeze o mica armata de arabi la minister.
    Incetul cu incetul, sanatatea din Romania va fi controlata de acest cetatean palestinian. Ca serviciul de urgenta e al lui si face ce vrea el acolo. Ajutat evident de isteria si adulatia nemarginita a romanilor pentru acest om.
    Stiu c-o sa primesc raspunsuri violente la comentariul meu, dar intr-o zi o sa va treziti si voi ca nu exista Mos Craciun, nici macar daca il cheama Arafat.
    • +1 (3 voturi)    
      Intrebare! (Marţi, 2 octombrie 2012, 9:28)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Daca stii ca vei primii raspunsuri VIOLENTE ,dece nu taci ?
      • 0 (0 voturi)    
        fiindca (Marţi, 2 octombrie 2012, 11:08)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        Fiindca am dreptul - cel putin inca - sa-mi exprim pareri diferite de ale majoritatii ignorante si proaste. Mai ai alte nelamuriri?
        • +1 (1 vot)    
          Nu tia contestat (Marţi, 2 octombrie 2012, 15:33)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Crup

          nimeni dreptul la opinie, nici eu !( Problema ) sau objectia este, dar mai bine spus ,crezi ca rezolvi ceva cu Nationalizmul Tau ! Aduti aminte asta primavara cand Presedintele Basescu sa luat de Arafat ,cate critici a luat !
  • +4 (4 voturi)    
    CV (Marţi, 2 octombrie 2012, 1:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Mai ponta, da' de ce nu ti-l treci tu si pe asta in CV? Cine stie, poate o fi util in viitor :))
  • +2 (2 voturi)    
    minciună MATERIALĂ (Marţi, 2 octombrie 2012, 10:27)

    ikke [utilizator]

    încă un pumn de praf în ochii fraierilor: ctrl V nu avea cum să voteze pt Raţiu, pt că la 20 mai 1990 nu era încă major .

    Mai vreţi dovadă că băiatul e mitoman? Săracă ţară ...