Radu Ioanid, Muzeul Holocaustului din Washington DC: UEFA si Congresul Statelor Unite urmaresc indeaproape ceea ce se intampla astazi in materie de fotbal romanesc

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 16 octombrie 2012, 15:49 Revista Presei | Radio TV

Radu Ioanid
Foto: HotNews.ro
UEFA si Congresul Statelor Unite urmaresc indeaproape ceea ce se intampla astazi in materie de fotbal romanesc, a declarat Radu Ioanid, director in cadrul Diviziei de Arhive Internationale a Muzeului Holocaustului din Washington DC. "Becali si Dragomir trebuie sa se considere avertizati", a afirmat Ioanid la B1 TV. Amintim ca sambata Coalitia Antidiscriminare din Romania i-a semnalat premierului Victor Ponta faptul ca presedintele Consiliului National de Combatere a Discriminarii (CNCD), Csaba Asztalos, a fost "atacat stradal", dupa ce institutia pe care o conduce a exprimat o serie de pozitii "privitor la derapajele rasiste inregistrate la nivelul clubului de fotbal Steaua".

Radu Ioanid, director in cadrul Diviziei de Arhive Internationale a Muzeului Holocaustului din Washington DC, a declarat in cadrul emisiunii "Aktualitatea" de pe B1 TV ca "avem indicii ca suporteri ai echipei Steaua au amenintat verbal pe domnul Csaba Asztalos. Noi urmarim cu foarte mare atentie ce face galeria echipei Steaua si manifestarile rasiste si fasciste ale acestei galerii. Va putem asigura ca daca un fir de par se atinge de capul domnului Csaba Asztalos, consecintele vor fi extrem de grave pentru locul in care se joaca aceste meciuri si daca aceste meciuri se vor mai juca. Domnul Dragomir, care este bagat in acest sos murdar, stie foarte bine ce a patit cu ziarul sau Atac la persoana cand nu a incetat cu atacurile antisemite, xenofobe, pe care le facea acum ani de zile".    

"Eu stiu foarte bine ca UEFA urmareste - si nu numai UEFA, si Congresul Statelor Unite - indeaproape ceea ce se intampla astazi in materie de fotbal romanesc si in materie de acesti asa-zisi domni Becali si Dragomir. Deci trebuie sa se considere avertizati", a continuat Radu Ioanid.

Intrebat care este opinia sa referitor la o eventuala candidatura a lui Gigi Becali pe listele liberalilor, la parlamentare, Ioanid a declarat: "mizerabila parere am". "Domnul Becali nu are ce cauta intr-un partid care se pretinde liberal. Domnul Tariceanu are absoluta dreptate. (...) Acest lucru va distruge imaginea Partidului Liberal, este vorba despre un partid civilizat, european, care nu poate sa aiba de a face cu astfel de creaturi", a sustinut directorul Diviziei de Arhive Internationale a Muzeului Holocaustului din Washington DC.

Coalitia Antidiscriminare din Romania i-a semnalat premierului Ponta ca presedintele CNCD a fost victima unui atac

Amintim ca sambata, 13 octombrie, un grup de ONG-uri reunite sub emblema Coalitiei Antidiscriminare din Romania i-a semnalat premierului Victor Ponta, printr-o scrisoare deschisa, faptul ca presedintele Consiliului National de Combatere a Discriminarii (CNCD), Csaba Asztalos, a fost "atacat stradal", miercuri, in centrul Capitalei, de patru persoane. Semnatarii scrisorii i-au cerut premierului garantarea integritatii fizice a lui Csaba Asztalos, inceperea unei anchete si condamnarea publica a actului de intimidare.

"Presedintele CNCD a fost atacat stradal, in centrul Capitalei, de un grup format din patru persoane. Acest atac a avut loc la doar cateva zile dupa exprimarea unor pozitii publice ale institutiei pe care o reprezinta domnul Csaba Asztalos privitor la derapajele rasiste inregistrate la nivelul clubului de fotbal Steaua", se arata in scrisoarea Coalitiei Antidiscriminare din Romania.

Potrivit documentului citat, "in 9 octombrie, finantatorul Clubului Steaua, domnul George Becali, l-a desemnat si incriminat public pe domnul Asztalos, pe mai multe canale media, ca fiind 'nebunul acela de la Consiliul National de la Combaterea Discriminarii care instrumenteaza cazuri de discriminare si rasism pentru a prejudicia clubul Steaua'. In aceeasi perioada, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir l-a acuzat public pe reprezentantul CNCD de invrajbirea romanilor impotriva maghiarilor, cerand sanctionarea acestuia".

Duminica, Victor Ponta a anuntat ca cere autoritatilor abilitate sa investigheze atacul impotriva sefului CNCD si sa pedepseasca vinovatii.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















2515 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    cand romanii sunt discriminati in alte tari (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:16)

    jackalphonse [utilizator]

    vezi anglia, franta si mai ales italia, nu am vazut ca acest domn sa ia vreo pozitie
    • -2 (6 voturi)    
      asta inseamna ca noi tre sa-i discriminam pe altii (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:01)

      slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      adica dupa logica ta daca cineva te discrimineaza pe tine, tu trebuie sa discriminezi la randul tau pe altcineva? galeriile de fotbal din ro au devenit cete de huligani cu prea mult timp liber si prea putina minte.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu! Inseamna ca daca suntem mai saraci (Marţi, 16 octombrie 2012, 19:47)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui slakeritul

        oricine trebuie sa ne bage pe gat, cu forta, vesnica masura a dublului standard..
        Nu sunt adept al insultelor, injuraturilor, manifestarilor xenofobe, rasiste, insa la fel de iritant petru mine sa ma simt judecat si .. categorisit obligatoriu in ceva .. negativ, doar ca sunt roman. Si, si mai iritant, este ca acesti ...diversi care ne judeca sunt in mare parte unii care se erijeaza nejustificat in simbolul adevarului absolut.
    • -2 (2 voturi)    
      Curat discriminare (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:12)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu confunda "discriminarea" infractorilor cand sunt prinsi cu holocaust !
    • +5 (5 voturi)    
      pentru ca este un ipocrit (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:20)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      sa faci un muzeu al Holocaustului si sa arati cartonase rosii la toata lumea iar in acelasi timp sa inchizi ochii la ce face Israelul in Palestina si Fasia Gaza
    • -1 (3 voturi)    
      nu fratele meu. (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:54)

      TiborVeres1306750912179 [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ungurii tot timpul trebuie sa indure jignirile venite din gura unora dar doamne fereste daca e invers tot poporul urla ca e Romania. De ce trebuie sa inghit tot ce spune Vadim sau Funarica, sunt mai presus de lege? Aceleasi consecinte ar trebuii sa sufere toti care fac discriminari rasiste (includ aici si maghiari)
  • -2 (2 voturi)    
    ha ha (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:52)

    Transilvany [utilizator]

    Am citit aici si m-am distrat de minune ,,daca un fir de par se atinge de capul d-lui Astalos'' . In fine, referitor subiectul articolului: imi doresc ca orice manifestare de rasism sa fie pedepsita si eradicata din fasa! Sportul nu trebuie sa fie un teren liber de manifestare a subculturii, rasismului, xenofobiei sau homofobiei! Arenele sa faca loc copiilor, femeilor si oricarui suporter al sportului care vine sa urmareasca o activitate sportiva fara a fi agasat de mesaje politice sau de ura inter-rasiala. Ce bine ca am intrat in Europa si ca iesirile de genul asta au ecou international: inseamna ca exista o sansa de salvare!
    • +2 (2 voturi)    
      aoleu ! (Marţi, 16 octombrie 2012, 20:17)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Transilvany

      sport fara politica, nu mai exista de pe vremea Olimpiadelor !
      renta viagera, si prezenta medaliatilor dupa competitii, la presedentie si guvern, plus rasplatirea lor cu pomeni de zeci de mii de euro, ce este !?
  • +3 (3 voturi)    
    ioanid (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:02)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e un astalos mai maricel, deci si minciunile lui sint la fel. Astalos a fost injurat nu atacat, intre timp o sa auzim ca a fost batut, injunghiat, impuscat, eventual tras pe roata.
  • +4 (4 voturi)    
    Domnul Astalosz isi depaseste atributiile (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:02)

    Claude [utilizator]

    Inflameaza fara motiv o situatie cel putin discutabila. Pe de alta parte, ce are de-a face Muzeul Holocaustului cu asta??
  • +6 (6 voturi)    
    Globalizare... (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:09)

    Observator roman [utilizator]

    ...ei, am atins o noua culme a globalizarii: Congresul S.U.A., prin Divizia de Arhive Internationale a Muzeului Holocaustului din Washington DC, urmareste ce se intimpla in... fotbalul romanesc!...

    ...pe cand sa asteptam raportul bulibasei din Baia Mare asupra practicilor neortodoxe ale Istraelului pe inaltimile Golan? (!!)
  • +5 (7 voturi)    
    Domnul bate campii cu brio (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:43)

    The Special One [utilizator]

    Deci toata lumea injura la americanii pt toate relele din lume (ei is tot timpul gasiti vinovati), si Congresul o sa isi bata capul ca niste suporteri romani injura ungurii...

    Eu zic Congresul sa urmareasca si atunci cand romanii sunt facuti tigani si hoti de toata europa de vest.
    Suntem cam satuli de ipocriti si de dublu standard domnule Ioanid.
  • +4 (4 voturi)    
    :\ (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:48)

    rakkone [utilizator]

    Fara niciun fel de malitiozitate, eu nu inteleg de ce tot suntem actori in mascarada asta. De ce Radu Ioanid si nu un sincer Shlomo Berkovici sau un Feivush Gitenstein sau whatever? Ne e rusine, vrem sa ne ascundem, vrem sa parem altceva?
    Am vazut aceeasi politica de schimbare / de gentilizare a numelor la o gramada de alesi.
  • -1 (5 voturi)    
    F bine! (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:55)

    TiborVeres1306750912179 [anonim]

    Ungurii tot timpul trebuie sa indure jignirile venite din gura unora dar doamne fereste daca e invers tot poporul urla??? Acest domn nu e cetatean roman sau ce e? Auzi la el...