Propunerile lui Voiculescu: Pentru viol, pedofilie sau evaziune fiscala sa se dea inchisoare pe viata

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 29 octombrie 2012, 22:20 Revista Presei | Radio TV

Dan Voiculescu si-a prezentat la "Sinteza zilei" de pe Antena 3 o parte din propunerile sale pentru ca "tara sa mearga bine". Voiculescu spune ca "trebuie sa curatam tara de microbi" si de aceea propune inchisoare pe viata pentru violatori, criminali, pedofili etc. Tot inchisoare pe viata cere si pentru evaziune fiscala care se ridica, in opinia sa, la 28 de miliarde de euro anual.

"Un om bun aduce langa el un om bun, un om rau aduce un om rau, iar un hot aduce langa el un hot. Noi trebuie sa curatam tara de microbi si de aceea am propus ca infractiunile de: viol, pedofilie, crima etc sa fie prevazute cu inchisoare pe viata. La fel cu evaziunea. Sunt 20 de miliarde euro evaziune. Noi nu avem preventie. Noi gandim cum carpim lucrurile azi. Am facut o estimare privind evaziunea fiscala: este vorba de 28 de miliarde de lei care pot fi recuperati de ANAF in peste 28 de luni", a declarat Voiculescu.




















1486 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Precizare . (Luni, 29 octombrie 2012, 22:29)

    STEFAN A. [utilizator]

    Conform codului penal ," inchisoarea pe viata " are timp maxim de detentie de 30 de ani . Deci , Voiculescu ori nu stie ce cod penal a votat cind era senator , ori tromboneste pentru a impresiona prostimea . Tipic pentru un turnator dovedid legal .
    • +1 (1 vot)    
      Nu, dragule... (Marţi, 30 octombrie 2012, 1:16)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      E doar vorba de un discurs populist in campanie electorala. Pe politicieni nu trebuie nici sa-i asculti, nici sa-i crezi.
      Trebuie sa-i descifrezi. 1.000 de ani vor trece cu Voiculescu prim-ministru, si o astfel de lege tot nu va trece.
      Praf in ochi si mult circ... De o parte si de alta...
  • +1 (1 vot)    
    sa intelegem... (Luni, 29 octombrie 2012, 22:41)

    ralu83 [utilizator]

    ... ca la tine nu functioneaza instinctul de conservare?
    Ca altfel nu vad cum ai putea propune o astfel de lege. Desi mai de degraba eu cred ca tu te bazezi pe faptul ca toti din parlament sunt evazionisti de prima mana si nu ar vota in veci asa ceva, dar in ochii prostilor da bine o astfel de propunere
    • 0 (0 voturi)    
      Voiculescu e conservator (Marţi, 30 octombrie 2012, 9:38)

      Goriot [utilizator] i-a raspuns lui ralu83

      asa ca e normal, ca din instinct social de conservare, sa propuna masuri mai dure..
    • 0 (0 voturi)    
      evazionistii nu mai prind loc in Parlament (Marţi, 30 octombrie 2012, 9:54)

      Roua [utilizator] i-a raspuns lui ralu83

      am vazut trendul la locale, asa va continua si la parlamentare
  • +2 (2 voturi)    
    puterea propriului exemplu.. (Luni, 29 octombrie 2012, 22:51)

    Inna100 [utilizator]

    la inchisoare cu tine .. evazionistule ( printre multe altele )
    • 0 (0 voturi)    
      la inchisoare au altii loc (Marţi, 30 octombrie 2012, 9:58)

      Roua [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      vom vedea din 2013 cine isi va ocupa locul meritat: Nuti, Alma si "baietii destepti"
  • +2 (2 voturi)    
    ca bine zici "tovarase". (Luni, 29 octombrie 2012, 22:57)

    dallara [utilizator]

    primul lucru din agenda ar fi auto denuntul si imediat dupa aceea sa se intruneasca CSAT in urgenta ..... ,parlamentul dizolvat iar fostii locuitori,marii nostrii alesi vechi si noi aliniati pentru a-si ispasi pedeapsa bine meritata.
  • +2 (2 voturi)    
    Corect! (Luni, 29 octombrie 2012, 22:58)

    xcristi [utilizator]

    Pentru violul economiei nationale, inchisoare pe viata! Sper sa se anunte in curand!
  • +1 (1 vot)    
    clar (Luni, 29 octombrie 2012, 23:03)

    sindbad [anonim]

    astept sa ne bage si la canal pentru evaziune fiscala, nu ma mira
    asta dupa ce a furat banii lui ceausescu ""legal"" si acum ne spala creierii
  • +2 (2 voturi)    
    marele microb e chiar el (Luni, 29 octombrie 2012, 23:13)

    gigi1 [utilizator]

    Daca tot vrea sa o curete de microbi de ce nu incepe cu fostii turnatori care au infectat tara si au mutilat generatii, macar adoptarea legii care nu permite ocuparea functilor publice de cei care au fost in aparatul comunist.

    Dar cand microbul se da anticorp avem o problema mare in sistem, din cauza asta tara nu si-a revenit nici acum dupa 22 de ani de la revolutie, pentru ca adevaratii microbii (securistii) inca mai sunt in sistem.
  • -1 (1 vot)    
    incredibil (Luni, 29 octombrie 2012, 23:26)

    Vlad... [utilizator]

    s-a intamplat. Ii dau dreptate pentru prima data in viata....
  • 0 (0 voturi)    
    Capusa (Marţi, 30 octombrie 2012, 8:37)

    justy [utilizator]

    Propuneri, ca ce? A uitat ca si-a dat demisia din parlament? Noi n-am uitat, si nici motivul demisiei nu l-am uitat. Voiculescu nu este decat o capusa uriasa care vlaguieste Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Putred de bogat vs o nouă fentare a justiţiei (Marţi, 30 octombrie 2012, 9:25)

    hmmmmmm [utilizator]

    Dan Voiculescu are, în momentul de faţă, o mare problemă penală, în care este acuzat că firmele controlate de el au produs statului un prejudiciu de aproximativ 60 de milioane de euro.El a fost trimis în judecată în 2008.
    in cazul în care mogulul va câştiga din nou un post de senator, dosarul va fi mutat iar la Curtea Supremă, deoarece acuzatul are rang de parlamentar si uite asa La multi ani!
  • 0 (0 voturi)    
    Complet de acord! (Marţi, 30 octombrie 2012, 9:36)

    silviana [utilizator]

    cine gresete, plateste!