B1 TV: Fosta firma de avocatura a lui Dan Sova a obtinut peste 7 milioane de euro din contracte cu statul

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2012, 16:05 Revista Presei | Radio TV

Dan Sova
Foto: Agerpres
Fosta firma de avocatura a senatorului PSD Dan Sova a incasat in perioada 2006-2009 peste 7 milioane de euro din contracte cu statul sau cu diferite autoritati locale, reiese dintr-un raport de inspectie fiscala realizat la fosta societate de avocatura "Sova si asociatii", ce a fost prezentat joi seara in cadrul emisiunii 'Sub semnul intrebarii' de pe B1 TV.

Potrivit B1 TV, printre societatile care au incheiat contracte cu fosta firma a senatorului PSD se numara Oltchim SA, Primaria Municipiului Bucuresti, Administratia Strazilor, Electrica Transilvania Sud, Gaz Sud, CET Govora, CE Turceni, Electrica SA, Romfilatelia, Banc Post, ALPAB sau BTT.

Contractele incheiate cu aceste institutii variaza intre sume cuprinse intre 30.000 si 6 milioane de lei.

Inspectorii fiscali care au realizat raportul au constatat ca 90% din totalul veniturilor firmei de avocatura "Sova si asociatii" reprezinta venituri in urma derularii acestor contracte cu statul sau cu unele societati din Gorj, Dolj si alte judete.

Potrivit raportului Ministerului Finantelor Publice, se constata ca fosta firma de avocatura a lui Dan Sova incheiase, din banii proveniti de pe urma contractelor cu statul si unele contracte cu alte case de avocatura, printre care unul  in valoare de 40.000 de euro cu Casa Independenta de Avocatura Ponta Victor Viorel.

"Sova si asociatii", datoare la stat cu peste 1.200.000 de lei

In cadrul editiei de luni seara a emisiunii 'Sub semnul intrebarii', jurnalistul Robert Turcescu a anuntat ca in raportul de inspectie fiscala se specifica si faptul ca fosta firma a senatorului PSD este datoare la stat cu peste 1.200.000 de lei.

Potrivit B1 TV, inspectorii fiscali au depistat in urma controlului realizat in perioada mai 2011 - octombrie 2012 ca societatea respectiva trebuia sa plateasca 1.200.000 de lei TVA suplimentar si majorari aferente.

Printre cheltuielile considerate nedeductibile de organele de inspectie se numara cheltuieli de transport, pachete turistice achizitionate pe numele asociatilor pentru care contribuabilul nu a putut face dovada ca sunt realizate in scopul realizarii de venituri. De asemenea, au fost constatate cheltuieli pentru materiale de constructii, prestari de servicii privind amenajari, dotari pentru doua imobile situate in Poiana Brasov si comuna Izvorani, in conditiile in care aceste imobile nu se aflau in patrimoniul societatii.

Inspectorii au cerut precizari cu privire la documentele care sa justifice beneficiarii reali ai acestor lucrari.

Obligatiile fiscale stabilite suplimentare de inspectia fiscala nu au fost achitate, fiind initiata procedura de executare silita.
























2356 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    dar... (Vineri, 2 noiembrie 2012, 16:15)

    bango [utilizator]

    poate ne spune B1 si ce sume a incasat Valeriu Stoica, unificatorul dreptei, de pe urma contractelor cu statul; poate ne spune cat a incasat si Mircia Andrei, seful PDL Arges. dar cum e campanie electorala, nu vom afla de la B1 aceste amanunte.
    • +15 (17 voturi)    
      Acum vb de Sova si Ponta (Vineri, 2 noiembrie 2012, 16:54)

      fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui bango

      Ce legatura are una cu alta? Faptul ca Stoica sau oricine alcineva a facut aceleasi magarii il spala pe Sova si amicul Ponta? Sau cum? Care e logica ta?
      • -6 (8 voturi)    
        Stai putin (Vineri, 2 noiembrie 2012, 17:40)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

        in 2006-2009. Pai foarte bine, inseamna ca au fost foarte competenti daca au primit contracte cu statul in perioada cand acestea erau conduse de adversarii lui Sova.
        • -1 (1 vot)    
          Numai faptul de a avea contracte cu statul... (Vineri, 2 noiembrie 2012, 20:16)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          ...nu e incriminant.
          Daca firma traieste de pe urma acestor contracte, inseamna ca isi manifesta competenta cu precadere in anumite spete in care, printr-o coincidenta, statul este implicat.
    • +11 (13 voturi)    
      Si care-in rpoblema? (Vineri, 2 noiembrie 2012, 17:00)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui bango

      Le afli de la latrinele tv... "Dar", ca sa te citez, de la latrinele TV nu ai aflat despre Sova, Ponta si altii, caci este campanie electorala (din 2004 e la latrinele tv campanie) si nu vei afla aceste amanunte de la echidistantii si principialii de la latrinele tv.
  • +12 (14 voturi)    
    of.. (Vineri, 2 noiembrie 2012, 16:18)

    Anaconda_ [utilizator]

    Om de afaceri domle...Nu il mai haituiti atat, voi cei din presa sunteti nichte ciudosi...va tot legati de somitatile astea care ne fac favorul de a ne conduce...
  • -9 (11 voturi)    
    In ce ani se petrecea...? (Vineri, 2 noiembrie 2012, 16:20)

    Bambina [utilizator]

    In ce ani se petreceau aceste evenimente cu banii statului ? Nu cumva inainte de a intra avocatul Sova in politica???
    • +10 (12 voturi)    
      Cum cand .............. (Vineri, 2 noiembrie 2012, 16:53)

      Pindona [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

      .............se pare ca era student cand a castigat aceste contracte cu sprijinul neprecupetit al prietenilor politici ...............da , da , ....era student
      • +1 (3 voturi)    
        Varianta corecta (Vineri, 2 noiembrie 2012, 17:02)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Pindona

        Varianta corecta: era utecist, ba chiar pionier. Sau soim al patriei?
        • -1 (1 vot)    
          Probabil... (Vineri, 2 noiembrie 2012, 20:17)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          ...era la master
      • -5 (7 voturi)    
        adica de la prietenii din (Vineri, 2 noiembrie 2012, 17:41)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Pindona

        pd, pnl si pdl. Vorbim de 2006-2009. Ceea ce inseamna ca au avut oameni foarte buni din moment ce adversarii lor politic i-au contractat.
  • -6 (8 voturi)    
    paiul lui sova si barna lui stoica (Vineri, 2 noiembrie 2012, 17:21)

    Montesquieu [utilizator]

    pai Sova s-a retras de la cabinetul de avocatura inca de ceva ani buni

    oricum, cele 7 milioane sunt un mizilic pe langa zecile de milioane (da, ZECILE de milioane de euro) castigati la greu de casa de avocatura a lui stoica, marele strateg al dreptei si a pdl-ului

    doar nu va inchipuiti ca in vremea guvernarilor pdl primea sova contracte; toate mergeau din oficiu catre stoica si asociatii ;)
  • +8 (10 voturi)    
    Alt nerusinat (Vineri, 2 noiembrie 2012, 17:53)

    gristero [utilizator]

    La cita nerusinare are, nu m-ar mira ca acest pur si curat ministru,sa iasa si sa ne spuna ce de fapt,statul ii este dator ! Si alaturi de el,Gidea sa ne fluture niste coli "semnate si parafate",care sa"ateste"acest lucru !
  • -1 (1 vot)    
    A dracu' dictatura asta (Vineri, 2 noiembrie 2012, 19:18)

    Trojan.H [utilizator]

    I-a terorizat Basescu pe "social-democratii" astia de s-au "plictisit de bani".
  • +2 (2 voturi)    
    Axa jafului (Vineri, 2 noiembrie 2012, 20:55)

    zaphoss [utilizator]

    Alo, alo! Videanu, Boureanu, Oltchim. Asta da jaf nu Sova. Asdtia au reusit sa puna pe butuci ditamai colosul care cu ceva timp in urma era pe profit bunicel.