Victor Ponta: Noul Guvern USL poate fi votat in Parlament pe 21 decembrie. Bugetul de stat, dezbatut si votat pe 15 ianuarie

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 11 noiembrie 2012, 21:44 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat, duminica seara, la Antena 3, ca dupa parlamentare este gata sa prezinte noul Cabinet pana pe 21 decembrie, moment in care sa fie acordat votul de investitura a noului Parlament, iar pe 15 ianuarie sa fie aprobat bugetul de stat de catre parlamentarii veniti din vacanta, informeaza Mediafax.

Intrebat bcand ar putea sa intre in functiune noul Guvern, propus de USL dupa alegerile parlamentare in cazul in care formatiunea va obtine majoritatea mandatelor, Ponta a raspuns:

"Pe mine nu m-ar mira de data asta, pentru stiu foarte multe lucruri, nu m-ar mira ca in ziua de 10 sau 11 cel tarziu vom avea consultarile cerute de Constitutie la Palatul Cotroceni, in care USL va merge unit, nu pe partide [...] Pe 20 decembrie este intrarea in functiune a noului Parlament, depunerea juramantului de noii parlamentari si alegerea sefilor celor doua Camere. Eu pana atunci, pe 21 sunt gata pregatit cu noua structura a Guvernului si cu propunerile de ministri si cu programul de guvernare - pentru ca lucram la el si in acesta perioada. Deci, pe 21 poate fi dat votul de investitura, iar bugetul de stat va fi finalizat in prima saptamana din ianuarie in discutiile cu cei de la FMI, Comisia Europeana si Banca Mondiala, iar pe 15 ianuarie Parlamentul trebuie sa vina din vacanta si sa dezbata si sa aprobe bugetul de stat".

Premierul Ponta a mai afirmat oficialii europeni sau americani i-au transmis ca "a fost o criza politica in vara [...] insa pe 9 decembrie ceea ce voteaza romanii trebuie respectat".

"Daca va exista o majoritate absoluta a USL, in mod sigur USL pune prim-ministru", a mai sustinut seful Guvernului, precizand ca nimeni nu va sprijini ideea unei noi crize politice.
























1383 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Doftoru' Ponta, (Duminică, 11 noiembrie 2012, 22:01)

    Maniu [utilizator]

    ca sa o sa ramina, cum cinta manelistii, in "istoriebeehee" prea se grabeste sa dea cistigate niste alegeri. Trag tare derbedeii. Cine stie ce ne mai paste din partea uniunii gansterilor.
  • +8 (8 voturi)    
    Aha (Duminică, 11 noiembrie 2012, 22:16)

    Orpheus [utilizator]

    Da' alegeri nu se mai tin? Fiindca eu n-as fi atat de sigur de rezultat.

    Sau poate dam o OUG sa ramana USL la putere?
    • +1 (1 vot)    
      Ba da (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:14)

      Mari.an [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Alegerile o sa ne lase sa le mai "mimam" de data asta, ca sa nu fie chiar evident ce urmeaza.
  • +5 (5 voturi)    
    A3 - casa noastra (Luni, 12 noiembrie 2012, 0:57)

    nano2k [utilizator]

    Bravo Ctr-VC, calculele sunt bune, dar de guvernat guvernam ceva?
  • +6 (6 voturi)    
    straniu (Luni, 12 noiembrie 2012, 1:02)

    rezis [utilizator]

    pe 21 e si sfirsitul lumii? o coincidenta incredibila...sau poate nu?
  • +4 (4 voturi)    
    alt guvern ? (Luni, 12 noiembrie 2012, 1:17)

    uzu [utilizator]

    pai daca are ministri mai buni, de ce asteptam pana in decembrie ? sa-i puna acuma si sa nu mai schimbe componenta guvernului, ca sa aibe continuitate ... nu ?
    deci, daca "mintea romanului cea de pe urma" intra in fuctiune, poate scapam de ponta si de crin.
    dar ma indoiesc ...
  • +4 (4 voturi)    
    fara (Luni, 12 noiembrie 2012, 8:26)

    nmc [utilizator]

    Domnul Ponta este foarte sigur ca va forma viitorul guvern.Cred ca Presedintele ar face o greseala grava sa numeasca acelasi Premier,care este un excroc dovedit(plagiator)cu unice realizari in 6 luni: o lovitura de stat esuata lamentabil si o lista de bombe ramase de la guvernele anterioare.Daca D-l Basescu face aceasta sinistra eroare,isi merita soarta si isi castiga dispretul meu si sper si al altora.
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele... (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:30)

      Mari.an [utilizator] i-a raspuns lui nmc

      Presedintele nu poate face tot in tara asta. Atitudinea lui actuala de "copil cuminte" ar trebui sa fie un mesaj. E ca si cum ar zice poporului "E randul vostru sa vorbiti". Si asta prin votul din decembrie. Pacat totusi ca a ales sa stea deoparte, pentru ca poporul nu pare sa priceapa ce i se intampla. E o manipulare si o minciuna atat de bine pusa in scena ca in ianuarie-februarie, dupa ce USL castiga alegerile, cand USL va anunta ca nu mai sunt bani pentru pensii, pensionarii care ii vor pune la putere in decembrie vor ramane cu gura cascata de surpriza. Iar USL le va spune frumos: "pai voi chiar ati crezut ca stam pe roze?"