Crin Antonescu: Daca Tariceanu accepta o propunere de premier, va fi exclus, iar Basescu suspendat/ Daca obtinem mai putin de 50% din mandate inseamna esecul proiectului USL

de Narcis Anton     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2012, 21:38 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu
Foto: Captura Realitatea TV
Presedintele Senatului Crin Antonescu invitat la Realitatea TV a discutat despre situatia politica a tarii si despre relatiile Romaniei cu UE: "Situatia e complicata, evolutia lucrurilor arata ca e un impas. I-am dat cumva un mandat dlui Ponta, si simbolic dlui Basescu, in parlamentul Romaniei. Mandatul nu e de a bate cu pumnul in masa, Romania nu e in masura sa bata cu pumnul in masa, mandatul e sa incerce sa apere cat mai mult interesele Romaniei". Pe plan intern Crin Antonescu a declarat ca daca USL obtine mai putin de 50% din mandate inseamna esecul proiectului USL.

  • HotNews.ro transmis LIVE TEXT principalele declaratii
Principalele declaratii ale presedintelui Senatului
  • Despre cazul deputatului PSD Ion Stan, urmarit penal: "Eu nu-mi permit, nici nu doresc, nici n-am elemente, sa comentez evenimentele de azi. Il cunosc si eu pe dl Stan, sunt la fel de neplacut suprins de imprejurarea in care se afla, nu stiu daca e vinovat sau nevinovat, e normal ca justitia sa n-aiba niciun fel de obstructie".
  • Despre audierile de astazi de la CSM: Eu nu-i cunosc, nu-i cunosc ca oameni, ca profesionisit, nu pot spune daca sunt buni sau nu, n-am fost in sala de justitie la CSM, chiar nu pot comenta.
  • Despre relatia cu Europa: "Sa marcam ca pe un lucru foarte bun ca premierul Ponta a avut intalniri cu premierii, precum Hollande, am avut o discutie de dimineata cu Ponta, situatia e complicata, evolutia lucrurilor arata ca e un impas. I-am dat cumva un mandat dlui Ponta, si simbolic dlui Basescu, in parlamentul Romaniei. Mandatul nu e de a bate cu pumnul in masa, Romania nu e in masura sa bata cu pumnul in masa, mandatul e sa incerce sa apere cat mai mult interesele Romaniei". A continuat mentionand: "Nu e un semn de bun augur faptul ca presedintele CE a facut un pas inapoi, pe planul Van Rompuy, eu cred ca asta inseamna influenta Germaniei. Eu inteleg punctul e vedere al Germaniei, numai ca aici trebuie sa armonizam niste interese, si aici Romania e intr-o situatie speciala. Daca tari ca Polonia, par disperate in a smulge inca, acum cat se mai poate, din fondurile europene, ce sa mai spunem de Romania care e ultimul venit si n-a avut sansa Spaniei, Portugaliei.
  • Puteam absorbi mai multi bani, e vina tuturor guvernelor intr-o masura sau alta, n-a sabotat nimeni. E vorba de capacitatea diplomatica de a-ti gasi aliati puternici si de a ramane cu o busola a interesului tau foarte bine orientata. Trebuie sa incerci sa obtii maximum dintr-un plan foarte coerent.
  • Despre actuala guvernare: "Mi-e greu sa reprosez unui guvern despre care stiu in ce conditii s-a constituit, cum a lucrat, imi e greu. Poate ca tehnic sunt oameni care pot spune ca se putea face mai mult, nu ma indoiesc, dar de reprosat nu pot reprosa Guvernului Ponta cand stiu ce au facut guvernele dinainte. Aproape in fiecare zi din luna mai, am stat de vorba cu premierul, ministrul Agriculturii,  si stiu ca asta a fost o preocupare, ca sa nu spun obsesie- aborbtia fondurilor europene. Nu e o imprejurare prea fericita, si singurii bani la indemana sunt astia. Premierul a avut aproape obsesia ca acest proces sa decurga cat mai bine, a incercat diferite formule".
  • Despre Calin Popescu Tariceanu: Se intampla un lucru trist cu dl Tariceanu care arata cum un om, care probabil n-are intentii rele, poate sa fie manipulat de niste propagandisti abili. Care sunt cele doua teme care au mai ramas propagandei ARD- Basescu: 1. Ca acum Ponta nu a absorbit fonduri si din cauza asta aveam o problema si 2. Minciuna enorma, tema centrala a campaniei- USL e antioccidental, ne va scoate din UE. 
  • Tariceanu nu va primi mandatul de premier, decat daca i se ofera dupa alegeri. Daca il primeste: Basescu e suspendat, si Tariceanu exclus. Nu lucram de doi ani, zi de zi spunandu-le oamenilor ca daca noi castigam asta se intampla, pentru ca a doua zi , cineva dintre noi sa faca guvern cu PD.
  • Despre relatia cu Traian Basescu: "Daca presedintele Traian Basescu nu va respecta decizia majoritatii sigur va fi suspendat".
  • Cred ca USL va avea la alegeri un scor intre 55-60%. Daca obtinem mai putin de 50% din mandate inseamna esecul proiectului USL. Si daca vom obtine 49% sau 42% tot va trebui sa formam o coalitie de guvernare
  • Avand in vedere experienta de guvernare, UDMR a capatat in politica cetatenie romana demult, nu cred ca e un partener cu care sa nu putem sa ne asociem. Eu nu exlcud nicio guvernare impreuna cu ei, dar asta tine de anumite conditii si modul in care putem armoniza programele noastre. 
  • Despre o eventuala colaborare cu PDL: Nu e cazul, am raspuns. Nu se pune problema. Sigur ca pot sa intervina multe dificultati de parcurs intr-o alianta de guvernare, nu pot sa spun ce si cand se va intampla, pot sa garantez ca vointa politica la nivelul PNL, cat si la PSD din cate imi dau seama, e sa reusim un ciclu de guvernare asa incat ce construim acum sa reprezinte un fundament. Daca dupa 2016 nu vom mai fi impreuna, ceea ce e foarte probabil, unii dintre noi vor ramane la guvernare si nu vor mai strica ce s-a facut inainte, pentru ca au facut parte din acelasi proiect.
  • Despre absortia fondurilor europene Cred ca jumatate din cat a absorbit Polonia ar trebui sa fie un minimum. Nu voi sari in capul lui Traian Basescu daca nu vom obtine atat de mult cat ne dorim, cu conditia sa am garantia ca s-a batut la Bruxelles pentru interesele Romaniei, nu ale PPE.


Citeste mai multe despre   






















8790 vizualizari

  • +41 (45 voturi)    
    Vedete-as afara din parlament (Joi, 22 noiembrie 2012, 21:53)

    mnicku [utilizator]

    si sa obtineti 45-47% , cam aceasta e cota USL-ului fara furturi la sectiile de votare .
    • +9 (9 voturi)    
      chiar sunt curios..... (Vineri, 23 noiembrie 2012, 8:59)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ....daca telemormanul lui Dragnea il va trimite in Parlament pe kkrau. S-ar putea caci de aceea lui kkrau i s-au tuguiat buzele ca ale unei secretare iubarete si frumos dansatoare.
      In ceea ce il priveste pe Tariceanu & Co. si-a atras mania lui kkrau & Co. in urma rezultatelor ultimului sondaj care il claseaza pe Tariceanu cu mult deasupra plagiatorului mincinos. Cred ca Tariceanu & Co. va avea zile grele in perioada urmatoare fiind atacat de cine stie ce turma behaitoare. Lupta va fi apriga si sincer, prefer sa invinga raul cel mai mic adica Tariceanu.
  • +32 (36 voturi)    
    Bun asa! (Joi, 22 noiembrie 2012, 21:54)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Stim ce ai facut!

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12747829-cronologie-sirul-actiunilor-usl-care-dus-suspendarea-lui-traian-basescu.htm
  • +36 (40 voturi)    
    PENTRU CA EU DORM PE MINE MEREU (Joi, 22 noiembrie 2012, 21:55)

    Clop [utilizator]

    "Eu nu-mi permit, nici nu doresc, nici n-am elemente, sa comentez evenimentele de azi."
  • +26 (32 voturi)    
    adormitu fara descernamant (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:00)

    cccr [utilizator]

    Daca nici in proprii membri de partid nu ai incredere..cu cine vrei sa guvernezi tara? In comparatie cu tine-Tariceanu a fost Premier si a demonstrat niste COMPETENTE.Clar, acuma macar bine ca ai zis ceva-Ai demonstrat ca nu ai nici echipa..doar o clicha de slugoi care doresti sa fii servit de dansii...Sper ca dupa 9 decembrie nici sa nu mai pomeneasca nimeni de chiulangiul adormila-sa ramana o trista istorie trecatoare si rusinoasa a tarii.
  • +31 (35 voturi)    
    Sariti !! (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:03)

    soringusar [utilizator]

    Sariti , nebunu !!!
    Sa vina psihiatrii cu camasa de forta.
  • +32 (36 voturi)    
    "Bunul-simt" pe aratura, intr-o janta, in direct (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:13)

    Clop [utilizator]

    "Vreau sa cred ca dl. Basescu s-a batut in seara asta pentru Romania si nu pentru interesele PPE-ului... ".

    FINAL DE MASCARICI LA TV!!!


    *Dl. Antonescu sa-si puna doua felii de cartof crud pe ochi. PNL-ul si alianta stiu de ce.
  • +31 (35 voturi)    
    Crin Antonescu are vreo 5 televiziuni (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:20)

    Gryphus [utilizator]

    el nu e invitat la Antena 3, la Realitatea TV sau la Raitaru TV (RTV) ci el ii "invita" pe patronii acelor televiziuni (din care unii candideaza pt USL) sa-i pregateasca niste emisiuni de propaganda cu intrebari usorare-penibile
    • +15 (17 voturi)    
      de ce (Vineri, 23 noiembrie 2012, 0:07)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      mentionezi doar cele 3 haznale? uiti de tvr, uiti de a1, pana si canalul a2 - canal tabloid - lupta cu dictatura basista.

      acum vad ca au resuscitat tvr info (cred ca se cheama altfel acum), ghici de ce?

      ws
  • +32 (36 voturi)    
    C. Antonescu (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:28)

    Kepler [utilizator]

    este cu fiecare zi care trece tot mai aproape de sfirsitul showului sau in politica romaneasca.
    Chiar si aceasta functie de presedinte a senatului o detine in mod abuziv!
  • +25 (29 voturi)    
    Cacarule (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:33)

    Wanheda [utilizator]

    Mai zi odata, ca la referendum, ca daca luati mai putin de 50% te retragi din politica. Tu ai fi bun de militian oricum, nush ce cauti in politica. Mai bea si tu cate o cafea cand te trezesti ca esti prea nervos.
  • +26 (30 voturi)    
    Asta iar bate campii!!! (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:39)

    LiviuX [utilizator]

    Si care ar fi motivul de suspendare?? Nu mai vorbesc de faptul ca oricum, conform Constitutiei, poate refuza doua numiri de premier, in acest caz nici macar nu se poate spune ca numeste pe cine vrea din afara majoritatii parlamentare. Doar daca il dau afara pe Tariceanu din partid inainte de numirea sa...
  • +28 (30 voturi)    
    Din ciclul "EU VARA NU DORM" (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:58)

    uluit [utilizator]

    Antonescu s-a trezit iar cu aceeasi tema. Tariceanu va fi exclus (din PNL) daca va accepta o propunere de premier, iar Basescu suspendat (iar)?

    Asa cum s-a intamplat si cu Valeriu Stoica si Teodor Stolojan, cand au fost epurati din PNL, se poate ca, Antonescu va proceda identic si cu Tariceanu. Problema intervine in momentul in care Antonescu va ramane de unul singur in propriul partid.
    Oare atunci pe cine va mai da afara? :)

    PS - Deja si-au expirmat parerea mai multi mebri PNL... zilele lui Crin sunt numarate, indiferent de evolutia evenimentelor.
    • +13 (15 voturi)    
      Numai ca ciclul "EU VARA NU DORM"... (Vineri, 23 noiembrie 2012, 0:17)

      fordon [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      ... se cam reduce, din pacate, de cele mai multe ori, la o simpla intrebare (retorica): "(Da' ce...,) EU, VARANU', DORM?!"
  • +14 (18 voturi)    
    Hai sa vorbim discutii, tovarasi (Joi, 22 noiembrie 2012, 23:03)

    morometu [utilizator]

    Daca tot nu stii, n-ai vazut, n-ai auzit nimic, n-ai nici o treaba cu membrii de partid, ce te mai chinui sa dai declaratii?
    I-ai dat cumva mandat lui ponta??? Pai nu s-a deplasat in interesul psd?
    Mai bine, hai sa bem si sa ne veselim !
    Si lasa politichia pe umerii altora mai priceputi.
    Tu fa ce te pricepi mai bine...
  • +14 (14 voturi)    
    cacarau intiiul (Joi, 22 noiembrie 2012, 23:30)

    asada [utilizator]

    Prapaditul asta nu se lasa pina nu ramine singur in partidul de raha numit PNL !!!!!
  • +14 (16 voturi)    
    sper (Joi, 22 noiembrie 2012, 23:51)

    un.Dac [utilizator]

    sa nu ajungi presedinte NICIODATA!

    numai gura e de tine, ca sa folosesc un eufemism.
  • -13 (15 voturi)    
    Mai "baieti"... (Joi, 22 noiembrie 2012, 23:55)

    lucky luck [utilizator]

    (ma refer la postaci), pe voi nu va jeneaza oleaca unanimitatea? Nu va aduce aminte de Congresul al 14-les? Nu va suna fals discrepanta dintre cele cateva plus-uri si starea de spirit a romanilor? Nu vi se pare ca o luati pe aratura, ca suna fals, "creux", gol, a doaga?
    • +8 (10 voturi)    
      Da tu ce esti mai? (Vineri, 23 noiembrie 2012, 2:11)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Nu tot postac? Sau voi astia de la USL in loc de "postaci" va autointitulati "razboinicii luminii"?

      Du-te nene pe blog la Nascase, sa vezi acolo libertate si varietate; sau la latrinele tv/jurnalul/cotidianul pe site-uri.
      • 0 (2 voturi)    
        Da, bun, si?!... (Vineri, 23 noiembrie 2012, 13:35)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Mai deunazi, sefa Cancelariei prezidentiale si consilier prezidential, viitor/fost ministru, doamna Udrea, vorbea la televizor despre presedintele Norvegiei. Acum stim cu totii inaltul grad de incultura - si nu doar politica - al acestor personaje.
        Pe de alata parte, spre bucuria sanatatii mele mintale, nu idolatrizez pe nimeni. Sau, daca as face-o, cu siguranta nu ar fi nici Ponta, nici Antonescu, dar cu atat mai putin Basescu, Blaga, Udrea, Anastase si altii de aceeasi teapa. Probabil, subiectul acestei idolatrii l-ar constitui regele Mihai, Corneliu Coposu, Neagu Djuvara, Iuliu Maniu, Doina Cornea, Ana Blandiana sau Al Paleologu. Stiu, putini mai sunt in viata. Dar nu e vina mea!
    • +2 (4 voturi)    
      pe cine idolatrizezi? (Vineri, 23 noiembrie 2012, 12:19)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      citez: "premierul Ponta a avut intalniri cu premierii, precum Hollande". Presupun ca pana si tu ai aflat ca Hollande e presedinte nu premier. Sau l-a schimbat Cacarau din functie?
  • +13 (15 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 23 noiembrie 2012, 0:03)

    Anjo [utilizator]

    Cine este acest Antonescu? Asta crede ca inca mai suntem in Evul Mediu cand Papa putea ameninta cu excomunicarea si toata crestinatatea catolica batea temenele doar la pronuntarea numelui Papei. Acest Antonescu trebuie exclus din PNL, partidul urmand sa isi continue activitatea fara acest cancer. Acest individ intrat cu bocancii in Parlament, acest senator venit de la redistribuire, acest chiulangiu isi permite sa tavaleasca prin noroi atat numele uni partid istoric, atat functia de parlamentar al acestui stat cat si institutia prezitentiala. Si nu in ultimul rand Constitutia tari. Acea brosura pe care a jurat cu mana pe Biblie ca o va respecta. Rusine Antonescu.
    • +6 (8 voturi)    
      Daca taceai Crinut.. filozof ramaneai.. (Vineri, 23 noiembrie 2012, 2:05)

      flyngangel [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

      Ahh crinulet crinulet.. ma intreb cum liberali fondatori ai partidului nu iti trintesc un fulger la picioare sa te trezesti din somnul cel de veci odata si sa realizezi ca asemenea fraze sunt demne asa cum spunea un coleg de mai sus, de evul mediu, si ca in in plin sec xxl, nu se mai uzeaza excomunicarea, amenintarea, ci numai exemplul propriu( desi sincer sa fiu stiu ca ne racim gurile de pomana)
      Tu, macar de curiozitate, ai rasfoit macar la baie asa citeoata, in timpul altor treburi de mare gindire, cartea aia prafuita care se chiama CONSTITUTIA,, sau aveai frica ca iti vine alergiile bre ? Presedintele poate refuza, pe oricine de doua ori cel putin( si a treia ca asa vrea sac:P ) pina se ai pui in discutie integritatea, care e oricum mai mare decat a voastra..
      Dumenzeule mare, pe ce lume traiesti.. Ptr voi ( TU, PONTA ) are importanta cine devine PM, sau ce capacitate are in a rezolva interesele Romaniei, si problemele interne care sunt extrem de multe.. nu zau.. tu te asculti cand vb ?
  • +9 (11 voturi)    
    cac-ascultatoriciu... (Vineri, 23 noiembrie 2012, 0:53)

    marabul [utilizator]

    te-ai conformat directivei USL-iste in seara asta.....mucles in declaratii despre Stan,Irimie si Nitu...gen nu-i cunosc,habar n-am,sa mor eu...daca spuneai ca si pleci din politica daca USL nu obtine 50% era ok!!!!
    tataie mi e mila de tine,sa vezi ce-ai sa primesti....exact dupa suflet....
  • +6 (8 voturi)    
    gata? (Vineri, 23 noiembrie 2012, 1:00)

    rezis [utilizator]

    N/ar fi mai bine ca dl tariceanu sa isi intre in sfirsit in rol? poate e singurul care mai poate salva partidul de la situatia jenanta actuala! Mai mult, e o ocazie unica pt Tariceanu sa revina in forta si sa isi repare imaginea publica!
  • +5 (7 voturi)    
    Suspenda-ti orgoliul (Vineri, 23 noiembrie 2012, 8:14)

    tigan2012 [utilizator]

    Mai bine suspenda-ti orgoliul de pasha galbejita si cu ochi bulbucati de somn in timpul zilei de munca!
  • +4 (6 voturi)    
    Tariceanu premier (Vineri, 23 noiembrie 2012, 9:20)

    tnt4mind [utilizator]

    Eu cred ca doarme, e somnambul, cand da declaratiile astea. Ii este teama, pentru ca Tariceanu e cu 20 de clase peste el si a demonstrat ca poate coabita cu Basescu, daca isi mai aminteste cineva ca Tariceanu a fost la guvernare FARA PDL si nu a facut circul pe care il face Ponta, si-a vazut de treaba.

    Parerea mea este ca daca PNL nu il alegea pe carnatul asta la conducere si nu intra in USL, lua MINIM 35% din voturi si intra la guvernare cu un UDMR si/sau minoritati, iar PSD si PDL o sugeau original, cum ar zice baietii din coltu' blocului.
  • +1 (1 vot)    
    POSTACI (Vineri, 23 noiembrie 2012, 18:02)

    tnt4mind [utilizator]

    Sunt 2 postaci uslamisti care au dat cate 2 voturi negative pe fiecare comentariu. Cat de prost sa fii sa faci asa ceva si sa crezi ca nimeni nu se prinde?
  • 0 (0 voturi)    
    inadmisibila atitudine (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 11:33)

    cuky [utilizator]

    Ma intreb cine este D-l Antonescu ,decit vremelnicul presedinte al Senatului si dintr-o eroare de neertat
    -presedintele PNL, ca sa ameninte pe vechii si adevaratii liberali sau pe oricare alt liberal ?
    Cum este posibil ca liberalii sa accepte in fruntea lor o asemenea persoana ?
    Cum este posibil ca Romania sa fie transformata intr-o scena pe care se desfasoara un penibil joc politic ,intr-o limba pe care nici un roman de buna credinta ,oricat de inteligent a ajuns sa nu il inteleaga si ce este si mai periculos este ca nici Europa civilizata si SUA nu o mai inteleg ?
    S-au mai degraba Romania este un teatru de papusi unde vine un papusar sef care trage de o sfora sau alta ,depinde daca e vorba de excluderi sau suspendari ,sau stiu eu luarea de guler a unui sau altui lider european .
    Cred ca este corect sa ma intreb pentru cine este scrisa si pentru cine se joaca aceasta piesa.Important este ca totul sa se termine cat mai repede ,pana nu este prea tarziu ,pana PNL nu ajnge in situatia PNTCD
    si pana cand Romania nu iese pe acostamentul Europei .Nmic din toate aceste nu are comun cu minimul interes al romanilor care s-au sacrificat atatea ani ,unii dintre ei facand ani grei de inchisoare (dragul meu tata a facut doi ani si jumatate la canal ,lasand in urma sotia ,data afara din invatamant cu doi copii de 4 si 6 ani ,fara nici o sursa de venit ,muritori de foame si poate si de frig,urmariti si hrtuiti de securitate pana in ..89,in aprilie ..89 se stabilise ultimul plan de urmarire si hartuire a familiei mele ).Corul celor care spun stop unei asemenea atitudini trebuie sa devina mai puternic si sa se faca auzit .