Crin Antonescu: Cand Romania a intrat in NATO in 2003, Traian Basescu fugarea caini prin Capitala si darama chioscuri/ Daca declansam suspendarea presedintelui modificam legislatia privind cvorumul si investim Guvernul

de Narcis Anton     HotNews.ro
Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:33 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu
Foto: Captura Antena 3
Presedintele Senatului, Crin Antonescu a discutat la Antena 3 despre situatia politica din Romania si a mentionat ca daca USL va avea majoritate in Parlament si il va propune pe Victor Ponta prim-ministru, iar Traian Basescu va refuza numirea sa in functie, atunci uniunea va incerca o noua suspendare a presdintelui: "In acel moment se declanseaza actiunea de suspendare, in acel moment legislatia absurda privitoare la cvorum si unica in Europa se modifica in regim de urgenta, domnul presedinte este suspendat, Guvernul este investit si avem si referendumul de demitere la care cunoasteti bine care e pozitia noastra."

Principalele declaratii ale co-presedintelui USL

  • noi nu dorim sa avem puterea asupra Parchetului, ci vrem sa functioneze independent, nonpartizan
  • inteleg ca Traian Basescu ar trage de timp in ceea ce priveste nominalizarea lui Ponta, dar nimeni nu e fricos din PSD sau PNL si nu va rupe nici parti importante din PSD sau PNL facand acest lucru
  • toate presiunile din 2009 si pana acum n-au reusit sa disloce din PNL nici un om si daca acesti oameni n-au cedat atunci, nu au de ce sa cedeze acum
  • noi, USL, am depus toate eforturile sa ne gandim bine pe cine numim pe aceste candidaturi in numele USL si putem sa garantam ca defectiunile chiar daca ar exista ar fi cu totul nesemnificative
  • avem un angajament pe patru ani, deci nu pentru 9 de decembrie, pe patru ani, nu pana cand cade Basescu, ci pe patru ani, in USL, in asa fel incat, indiferent ca ne despartim noi, dupa aceea, de PSD sau ce o sa se intample dupa patru ani de zile, in Romania sa se construiasca ceva ce sa nu se mai darame si sa fie asumat in comun, de stanga si dreapta, si sa fie inceputul unui drum
  • noua ne convine din punct de vedere electoral, orice aparitie a lui Traian Basescu, chiar daca avem un scor considerabil, nu strica in plus, altfel n-am mai discuta despre asta
  • nu Traian Basescu pune Guvernul, ci Parlamentul Romaniei, iar el nu conditioneaza desemnarea unui premier, astea sunt aberatii
  • daca nu va respecta legea, va fi sanctionat, si nu cu amenda, ci cu suspendare
  •  omul e in campanie electorala si apartenenta Romaniei la UE, parteneriatul cu SUA nu le-a facut Traian Basescu, Romania a intrat in UE in urma unui consens politic foarte vechi, in urma unei actiuni de pe vremea lui Emil Constantinescu si incheiate de guvernul Tariceanu
  • eu salut cuvintele frumoase si adevarate spuse de catre domnul ambasador Gitenstein despre Romania. Sunt cuvinte frumoase si sunt cuvinte adevarate. Decorarea reprezentantului Statelor Unite in Romania de catre presedintele Romaniei iarasi e un lucru normal, un lucru de salutat
  • distinctia intre ambasadorul Statelor Unite, ca semnificatie, ca institutie daca vreti, si optiunile personale, in anumite momente, ale domnului Gitenstein trebuie facuta si, la capatul acestui mandat, eu nu pot spune decat doua lucruri. Unu: activitatea niciunui ambasador, oricat ar fi de discutata la un moment dat, nu poate sa afecteze sau sa ne faca sa confundam fundamentul relatiei dintre Statale Unite si Romania. Este una din putinele certitudini ale politicii romanesti si ale societatii romanesti. Ce am avut eu de spus in anumite momente despre declaratiile, atitudinile, interventiile domnului ambasador Gitenstein am spus la momentul respectiv si nu mi-am retras niciodata declaratiile
  • in NATO s-a intrat in 2003, cand Traian Basescu fugarea caini prin Capitala si darama chioscuri
  • nu m-ar mira ca maine Traian Basescu sa iasa si sa spuna ca Ponta e un baiat bun si il va pune premier
  • daca USL are majoritatea absoluta in Parlament (jumatate plus 1) si mergem si spunem ca-l vrem pe Ponta premier, daca presedintele face alta desemnare decat Ponta, se declanseaza suspendarea
  • in acel moment se declanseaza actiunea de suspendare, in acel moment legislatia absurda privitoare la cvorum si unica in Europa se modifica in regim de urgenta, domnul presedinte este suspendat, Guvernul este investit si avem si referendumul de demitere la care cunoasteti bine care e pozitia noastra
  • fara nici un dubiu, premierul propus de USL va fi Victor Ponta. Traian Basescu poate sa atace Guvernul, nu e o incalcare a Constitutiei
  • eu nu dorm si poate de asta e nervos Basescu. Nu e nimeni bolnav, nici de somn, nici de minciuna poate doar dansul (Traian Basescu n. red.). Dansul este bolnav de multe lucruri si ma refer la cele morale, evident
  • dupa parerea mea, MRU nu are nimic in comun nici cu viitorul PDL sau ARD, cat mai rezista el
  • despre relatia cu Tariceanu: avem niste relatii nu apropiate, dar corecte







Citeste mai multe despre   



















8283 vizualizari

  • +34 (46 voturi)    
    zzz (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:35)

    mircearh [utilizator]

    in 2003 ce facea Cacarescu...dormea!
    • +1 (5 voturi)    
      era intr o leganza (Joi, 29 noiembrie 2012, 10:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      aia avea spatiu de somn..ca deh..ministrul tineretului si sportului trebuia sa fie FRESH....
  • +41 (51 voturi)    
    si-acum vai de noi! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:39)

    EugenC [utilizator]

    de cand nu mai fugareste Basescu cainii ne fugaresc ei pe noi! Trai nenica!!!
  • +35 (45 voturi)    
    bine am inteles... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:49)

    rezis [utilizator]

    ...dar ne lasi?
  • +39 (49 voturi)    
    Si tu ......... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:49)

    daniel_wolf [utilizator]

    Tu ce faceai ba in 2003? Basescu macar facea ceva util societatii, TU ce faceai atunci? dormeai in parlament? Discursul frumosului din padurea adormita seamana cu cel al unui copil: daca nu imi dai bomboana, imi i-au jucariile si plec. Sunt foarte curios ce o sa faca cand il dau jos pe basescu cu cine se va lupta atunci? Mai mult în locul lui Basescu mi-as da demisia, astia timp de un an se bat pentru ciolan, maresc pensii, salarii, pun economia pe butuci, dupa care ghiciti cine-o sa fie la guvernare........
  • +37 (47 voturi)    
    soraaaa (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:53)

    wolf72 [utilizator]

    Sora, la ce oara se dau medicamentele nevroticilor din aripa A3?
    • -4 (6 voturi)    
      stai linistit, ajunge imediat si la tine... (Joi, 29 noiembrie 2012, 12:41)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui wolf72

      Cu poante din astea infantile combati tu electoral?
      Mda, stiu ca nu prea aveti ce sa spuneti...Antonescu si Ponta cam au dreptate in multe, au invatat sa contracareze tot mai eficient facaturile si zicerile basiste.
      va ramane mishtoul de gradinitza.
  • +29 (39 voturi)    
    ok (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:01)

    MirceaA [utilizator]

    ok, el facea asta, dar tu ce faceai?
  • +36 (46 voturi)    
    Si tu dormeai in bratele PSD! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:03)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Basescu a fost cel mai bun primar pe care l-a avut Bucurestiul, avand un proiect care continua si azi. A facut curatenie, Videanu a facut marile bulevarde.
    Chiliman e zero, spargand banii aiurea, Oprescu zboara pe autostrada suspendata din creierasul lui de fiu de securist.
    Cat despre Crin, intrebati-l daca a facut ceva in viata lui inafara ca a trecut niste terenuri de la stat in privat incalcand legea? Sau daca inafara de logoree in care "Jos Basescu!" e singura idee, mai poate si altceva?
    Mi-e scarba de acest om fara continut, tipic pentru smecherii care traiesc "pe langa", fara sa faca nimic in viata!
  • +21 (31 voturi)    
    asta cam asa este (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:06)

    jackalphonse [utilizator]

    base a luat o Romanie europeana in mana. ma intreb insa, ce facea somnorila pe vremea aia?
  • +31 (39 voturi)    
    Mda, (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:07)

    Kepler [utilizator]

    dupa ciinii din capitala acum trebuie sa se ocupe si de pisicuti mitomani si plagiatori ca alde Ponta, nu mai vorbim de somnorila, cel care a promis ca se retrage...
  • +28 (38 voturi)    
    în termeni medicali (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:09)

    corvus coraX [utilizator]

    se cheamă delir și este parte componentă ca simptom în tulburările schizoafective. Foarte ușor de pus un diagnostic clar...
  • +27 (37 voturi)    
    tu ce ai facut? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:11)

    I [utilizator]

    da, Basescu incepuse deparatizarea Bucurestiului ca sa nu mai arate ca o hazna. Dar unora le place jegul...
  • +24 (34 voturi)    
    si tu ce faceai? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:12)

    T34 [utilizator]

    Macar Base facea ceva.
    Antonescu pun pariu ca ori dormea, ori era cu vreo tigara de marijuana in coltul gurii, pe dupa blocuri. L-o fi confundat Base cu vreun caine si l-o fi fugarit si pe el, de aia o fi asa de suparat :))
  • +24 (34 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:16)

    elwis [utilizator]

    n-ai inteles nimic din ce scrie in Constitutie ! adormi cind o citesti si n-o poti parcurge pe toata sau nu tii minte ?
    • +17 (23 voturi)    
      Ha! Ha! Ha! Mi-a placut asta!!! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:41)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      E adevarat ca articolele sunt pe la optzeci si ceva si o suta si ceva, dar poate ruga pe cineva sa i le copie numai pe cele necesare, ca sa nu adoarma pana ajunge la ele...
  • +29 (37 voturi)    
    Stiu ca e greu pentru un repetent (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:17)

    LiviuX [utilizator]

    dar aici e vorba doar de vreo doua-trei articole din Constitutie. Ar fi fost cazul ca in atatia ani sa le invete totusi. Ar fi stiut atunci ca Presedintele numeste primul ministru, la propunerea (deci nici macar obligat) partidului (si NU coalitiei) majoritar(e). Plus ca poate refuza doua propuneri fara probleme.
    Iar cat priveste cainii, as vrea eu primari care sa rezolve problema cainilor vagabonzi si a chioscurilor inestetice si insalubre...
  • +32 (42 voturi)    
    Macar nu e gainar ca tine, Cacarau! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:19)

    Sar Castic [utilizator]

    Asta era treaba lui - sa fugareasca ciinii si chiscurile tiganesti. Ceva ce Oprescu 'Sosea Suspendata - Teleferic' nu reuseste nici azi. Ca de semafoare inteligente - ce sa mai vorbim! Nu e o urgenta pentru el...

    M-am cam saturat de atacurile astea la marginea santului. Cind auzim de planurile USL de iesire din crize de desvoltare a economiei, de a stabili o clasa de mijloc in Romania. Clasa care va ridica Romnia din mocirla. Cind aud de planurile care vor duce la stoparea hemoragiei de creiere? Dezvoltate in Romania, dar ajungind sa serveasca tarile dezvoltate.

    PNL a ajuns un partid anexat lui PSD. Iar PSD sint clar aserviti Moscovei.

    Nu m-ar deranja ce culoare de politicieni vin in parlament, daca au in vedere in primul rind Romania si Romanii.

    Nici in vremea comunismului, conducerile din tarile vecine si 'pretene' nu au luptat atit impotriva propriului popor ca cea din Romania. Speram ca asta sa se opreasca dupa revolutie. Se pare ca s-a amplificat. Si uite unde sint ei (Polonia, Cehia, chiar si Ungaria). Si unde sintem noi?

    Romani! Invatati sa aveti simt si responsibilitate civica! Democratia nu 'se da'! Se cistiga prin implicare la toate nivelurile.
  • +26 (36 voturi)    
    I-auzi... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:20)

    hahalera [utilizator]

    dar tu, bai hahalera, ce draq faceai in 2003? Dormeai ca Mr Bean pe scaun intr-un muzeu?
  • +33 (43 voturi)    
    "Traian Basescu...... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:20)

    translativus [utilizator]

    .....fugarea caini prin capitala si darama chioscuri" iar kkrau dormea de rupea patul iar acum se da gorila in dud.
  • +21 (29 voturi)    
    Sforaie linistit (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:51)

    morometu [utilizator]

    Si nu te mai stresa cu discursuri in care ne subestimezi inteligenta!
    Pacat ca nu mai exista in politica, oameni ca el!
    Ne-am saturat de muhaele.
  • +22 (30 voturi)    
    Nu radeti... (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 22:52)

    catalin72 [utilizator]

    Asta a fost al 8794-lea avertisment ! :) si chiar a mai reusit sa ramina treaz inca multe minute ...
    • +8 (10 voturi)    
      gresesti! (Joi, 29 noiembrie 2012, 7:21)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

      Este al 8795-lea avertisment. Cel la care te referi a fost ieri.
  • +17 (25 voturi)    
    E clar! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:02)

    inganduratul [utilizator]

    A trecut un uslinos pe aici si a dat cate un minus la fiecare postareanterioara, Sa-i fie de bine!
  • +19 (27 voturi)    
    rock (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:04)

    TLiviu [utilizator]

    8795 cu aia de dimineatza - si a cazut pe spate
  • +21 (29 voturi)    
    Traian Basescu fugarea caini (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:06)

    Manes [utilizator]

    iar matale motzaiai cu degetul in gura visand ca ...dormi. Din pacate nu te-ai trezit nici acum....
  • +16 (18 voturi)    
    cacarau...! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:49)

    paganini [utilizator]

    asta-i dus cu pluta !!!
  • +18 (20 voturi)    
    comentariile sunt delicioase! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:51)

    eek [utilizator]

    Cand toata lumea iti spune ca motai, te duci si te culci! E lege pentru betivani, pentru somnorici de ce n-ar fi?!
  • +16 (18 voturi)    
    cacarau (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 23:58)

    den [utilizator]

    este atat de adormit ca se c--a pe el. zero argumente.
  • +17 (19 voturi)    
    Cotiledonatele (Joi, 29 noiembrie 2012, 0:22)

    Radu Pandele [utilizator]

    Sunt un om neutru (deci nu fan al Presedintelui). Dar acest Somnoros, e deja precum Piersic cu , cotiledonatele. Despre orice subiect ar vorbi o da in "Jos Basescu". Omule (daca esti om), tu nu mai stii altceva? Get a life! Esti mult prea plictisitor/ stresant.
    Mi am pierdut ceva minute din viata ascultandu-l de vreo cateva ori pe individ. Am ramas cu 3 idei:
    1) cand e intrebat ceva, ia brusc o figura de om profund, care le zice din putzu' gandirii... Ipocrit;
    2) somn.. mult somn, se vede pe fata dansului. Poate mi se pare mie.
    3) tot discursul ducea catre cotiledonate...
    • -12 (16 voturi)    
      Neutru? (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:23)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Radu Pandele

      Discursul dumitale mi se pare profund exersat la partid... numai neutru nu sunteti....
      • +8 (12 voturi)    
        Da. (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:07)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

        Argumenteaza, UNDE vezi tu ca nu este neutru?
        • -3 (7 voturi)    
          Acolo: (Joi, 29 noiembrie 2012, 11:43)

          OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          Vad ca nu este neutru in faptul ca subiectivismul lui inclina intr-o directie clara, concluzie trasa din epitetele folosite de el. Aceleasi inclinatii de a ironiza printr-o ineptie pe care le vad la toti postacii ...
          • +2 (4 voturi)    
            adica (Joi, 29 noiembrie 2012, 12:20)

            boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

            omul il descrie pe crin exact asa cum se prezinta el, si tu il acuzi de subiectivism? da' de mintea ta neteda, care nu-i in stare sa perceapa realitatea, ce zici?
            • 0 (0 voturi)    
              Zic ca... (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:04)

              OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

              cei 7 ani de-acasa ai mei au fost petrecuti acasa. si parintii m-au invatat sa nu jignesc oameni pe care nu-i cunosc. la cati needucati am vazut totusi pe aici, ma gandesc in ce paduri au crescut...
  • +12 (14 voturi)    
    Interesant (Joi, 29 noiembrie 2012, 0:33)

    European [utilizator]

    Domnule, nu-mi vine sa cred ca atat Antonescu, cel care a fost presedintele interimar al Romaniei, cat si cei care au postat atatea comentarii pana acum, nu stiu ca Romania a intrat in NATO in 29 martie 2004, nicidecum in 2003.
    • +4 (6 voturi)    
      :-) (Joi, 29 noiembrie 2012, 2:14)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui European

      Nu si daca citesti primul rind de pe pagina MAE si apoi adormi :-)

      http://nato.mae.ro/en/node/434
      • +2 (4 voturi)    
        atentie (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:55)

        scanner [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

        Cititi atent. Nu e vorba de cand au inceput discutiile , ci decat suntem efectiv in NATO. Citeste tu aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Organiza%C8%9Bia_Tratatului_Atlanticului_de_Nord
  • +12 (14 voturi)    
    Vai de capul tau, KKRau! (Joi, 29 noiembrie 2012, 0:47)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Halal profesor de istorie, care nu stie nici macar istoria recenta a tarii sale!
    Romania a intrat in NATO (efectiv) in 2004, invitatia de aderare a fost facuta in 2002!
    • +3 (7 voturi)    
      a fost profesor de istorie sub (Joi, 29 noiembrie 2012, 10:09)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

      acoperire, el se ocupa de turnatorii marunte.

      Cred ca si lui Voiculescu i se face scirba de 'colaboratorii' lui.
  • +12 (14 voturi)    
    intelege (Joi, 29 noiembrie 2012, 0:54)

    keiser_soze [utilizator]

    ca nu vei fi niciodata presedintele Romaniei !
  • +14 (18 voturi)    
    imbecilitate maxima - oare RO este IMBECILA? (Joi, 29 noiembrie 2012, 5:33)

    ..13 [utilizator]

    Nu cred sa mai existe vreun stat democratic in care un lider politic sa iasa in fata cu o declaratie similara precum ce facuta de Antonescu.

    Omul trebuie tratat!

    Omul a spus-o raspicat ca vrea suspendarea si inlaturarea Presedintelui!

    Intr-o societate normala, democratica, a doua zi era arestat pentru subminarea statului!

    Nimeni din Europa democratica NU VA SUSTINE masurile prevazute de Antonescu, pentru ca inseamna schimbarea regulilor de joc in timpul unui mandat, masuri care vizeaza exclusiv O PERSOANA!

    Imi cer scuze HN, dar trebuie sa fii [editat HotNews.ro] notoriu ca sa scoti pe gura astfel de afirmatii in public!

    Gasca USLista si-a prezentat programul!
    USL asta doreste si nimic altceva!

    In 6 luni de guvernare USLista numai cu BASESCU Presedinte NU AU FOST in STARE sa faca NIMIC!

    NIMICUL este masura USLista!

    Daca natia va valida aceste persoane avem cu adevarat o problema la nivel de NATIE!
    • +9 (11 voturi)    
      Foarte adevarat (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:01)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Intr-adevar, vom vedea in 9 Decembrie daca suntem o natie de imbecili sau mai exista speranta!

      In '90 am ratat testul. Rau!

      A doua ratare s-ar putea sa omoare ultimele iluzii!
    • -13 (17 voturi)    
      Vezi vreo asemanare? (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:26)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Cum Antonescu doar atat stie - jos basescu, si e profund criticat de postacii regulari, e amuzant ca nici voi n-aveti alte texte decat: USL e rau... sunteti cumva psd-isti convertiti in pdl? :)
  • +6 (10 voturi)    
    Iar vorbeste prin somn? (Joi, 29 noiembrie 2012, 6:47)

    hahalera [utilizator]

    aceasta "defec(a)tiune nesemnificativa" :))
  • +7 (11 voturi)    
    Dottor pe viata si cu Cacaru (Joi, 29 noiembrie 2012, 8:09)

    Wanheda [utilizator]

    O tot tin in pasul strengarului, o zi unul, o zi celalalt...semneaza condica la Trilatrina Varanului.
    Unul e plagiator de meserie, celalalt e un simplu profesoras dublu repetent si semiincult. Primul e mitoman, al doilea are personalitate schizoid-obsesiva. Daca il priviti atent, gesturile si mimica fetei il tradeaza, el vede lucruri imaginare, aude zgomote suspecte, se uita speriat in jurul lui, de frica sa nu se prinda careva.
    Bolnavii psihic nu au ce cauta la conducerea unei tari.
    PUNCT.
  • +6 (10 voturi)    
    Rusine, rusine, (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:00)

    bcorina [utilizator]

    Dl Antonescu sa nu stiti cand a intrat Romania in NATO.
    Ce faceati in anul 2004, anul intrarii in NATO?
    Dl. Basescu devenea Presedinte pe 28 noiembrie 2004,iar adrearea Romaniei la NATO a fost pe 29.03.2004.
    Dar dvs. in 2004 ce faceati? Cu siguranta dormeati.
    Se cunosc doua tipuri comportamentale de somn: somnul lent (faza clasică a somnului) și somnul paradoxal.
    Ce tip de somn preferati?
  • +7 (11 voturi)    
    destinul printului adormit al Romaniei (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:01)

    ciolanos [utilizator]

    va fi noul C.V.TUDOR - medicamente :))
  • -7 (11 voturi)    
    Basescu a ajuns la delir maxim. (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:30)

    gv [utilizator]

    Dacă astă vară Traian Băsescu a fost laş şi mincinos, combinând trucul ordinar al boicotului cu cvorumul înfipt de CCR pentru a rămâne în funcţie, ce ne anunţă acum că are de gând să facă ţine de altă trăsătură a personalităţii sale, aceea de a fi un scelerat.
    Mai întâi, constat că, cu 2 săptămâni înainte de alegeri, T. Băsescu a renunţat să mai ia în considerare posibilitatea unui USL sub 50%. N-a mai pomenit de pretextul stupid că USL nu e partid. A trecut la atacul la persoană: Ponta n-are soluţii, nu poate fi numit. Putea să spună despre Ponta că e un plagiator- lucru perfect adevărat, aşa cum n-am obosit să fiu de părere- că e cel care l-a omorât pe procurorul Panait sau că e prea înalt şi are o nevastă prea blondă. Sau că e copilot.
    Nimic din toate astea nu-i dau dreptul lui T. Băsescu, preşedinte, să refuze numirea lui Ponta ca premier, în cazul în care USL are peste 50%.
    În acest caz, cetăţenii care votează USL pe 9 decembrie ştiu foarte bine că votează pentru Ponta premier. Electoratul este cel care taxează sau nu tot ce-am zis mai sus, inclusiv incompetenţa lui Ponta, invocată de Băsescu. Refuzând numirea candidatului formaţiunii câştigătoare cu peste 50%, preşedintele nu se mai complică cu CCR- practic, invalidează el însuşi votul a milioane de cetăţeni.
    Rolul preşedintelui nu este de a-şi da cu părerea despre posibilul premier. În cazul în care distribuţia de voturi în urma alegerilor nu indică un câştigător clar, preşedintele negociază cu partidele un compromis din care rezultă un premier- aşa s-a întâmplat în 2008 cu PDL şi PSD. Dar când Parlamentul este dominat de o majoritate indiscutabilă, ce poate să rezulte din încăpăţânarea preşedintelui de a respinge premierul propus de această majoritate? Orice altă persoană avansată de preşedinte ar fi doborâtă imediat de majoritatea parlamentară. Şi atunci ce urmează, alegeri anticipate absurde?
    Sau, T. Băsescu va fi din nou suspendat. De data asta cu probabilitate maximă de a fi demis.
    • +3 (7 voturi)    
      No bine (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:56)

      chris2011 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      No bine, acum culca-te la loc.
  • +4 (6 voturi)    
    Mda (Joi, 29 noiembrie 2012, 9:52)

    chris2011 [utilizator]

    Adica in 2003 Basescu facea lucruri mult mai utile pentru tara decat facea parlamentul atunci si acum. Si clar ca mai mult decat a facut antonescu in toata asa-zisa lui cariera.
  • +4 (6 voturi)    
    singura politica.... (Joi, 29 noiembrie 2012, 10:16)

    sosos [utilizator]

    a PNL, este sa-l dea jos pe basescu?? sunt 2-3 aiuriti rau in PNL, pe care de altfel l-au si distrus ( antenescu, fenechiu, varujan, nicolaescu) De fapt, pnl-ul sta doar in acestia. nu l-am vazut pe niciunu din ei cu absolut nimic concret. doar cum sa modifice constitutia si alte legi. nimic nou, nimic bun. Cu toate ca sunt PNL-ist de multi ani, aceasta forma de pnl e doar un mic puf din ce a fost vreodata. pnl, ori va fi asimilat psd, ori se retrage si traieste in cei 3-4 % cat va putea fi pe cont propriu...antenescu este o jignire. dati-l jos naibii de acolo. e un om plin de rautate si de ura, cum poate fi asta presedinte cand habar nu are nimic de diplomatie?? un parvenit, care s-a trezit (din pacate) presedinte de partid si intr-o dimineata, interimar al tarii....
  • +5 (7 voturi)    
    Prostul Prostilor, (Joi, 29 noiembrie 2012, 10:34)

    Ponta [utilizator]

    din nou la rampa. vezi mai Cacarau sa nu iei rampa-n dinti. la cat esti de prost nu m-ar mira.
  • +9 (11 voturi)    
    Mai Cacarau, (Joi, 29 noiembrie 2012, 10:36)

    Ponta [utilizator]

    Iti mai aduci tu aminte cand erai Ministrul Sporturilor?
    Aveai plete slinoase (adica te spalai pe cap din trei in trei saptamani) si matreata valuri pe reverul hainei.
    Si acum tot slinos esti dar de data asta TOTAL.
  • 0 (0 voturi)    
    sa va povestesc (Joi, 29 noiembrie 2012, 21:15)

    nedumeritul [utilizator]

    acu cativa ani am avut o problema cu numarul postal.Am mers la primarie si mi s-a spus sa vin cu un dosar cu documente.Am adus dosarul ,am primit un numar de inregistraresi mi s-a spus :"daca ai internet vezi pe site-ul primariei stadiul problemei tale ca sa nu faci atatea drumuri...dai numarul de inregistrare si vezi acolo" ......Intr-adevar asa a fost zilnic vedeam traseul problemei mele cu mesaje de genul: "problema dvs .este la biroul nr. la doamna....Intr-o zi a fost: "problema dvs e rezolvata prezentati-va la biroul nr... la doamna... pentru a va ridica documentele.Primul lucru care mi-a trecut prin cap a fost sa intreb cine este primar... mi s-a raspuns : Basescu.Nu stiu daca Basescu are vre-un merit in acest exemplu de transparenta si trasabilitate (cu care s-ar mandri si Franta ,Anglia si chiar Germania) dar de atunci eu votez si merg alaturi de Basescu. In octombrie 2012 am avut nevoie de certificat de urbanism....sistemul este inca in picioare....