VIDEO Crin Antonescu: Nu e cazul coabitarii cu Basescu, o noua suspendare se face in functie de vot si nu de UE

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 2 decembrie 2012, 9:34 Revista Presei | Radio TV

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat sambata seara, la Antena 3, ca nu se pune problema unei coabitari cu seful statului, iar daca acesta refuza nominalizarea lui Victor Ponta ca premier o noua suspendare nu se va realiza in functie de pozitia unor cancelarii europene, ci a majoritatii USL, transmite Mediafax.

Antonescu a fost intrebat daca participarea liderilor USL la parada de 1 Decembrie din Capitala, impreuna cu presedintele Traian Basescu, denota pasi spre coabitarea cu acesta.

"Nu e vorba de niciun fel de coabitare, pana la urma am fost acolo nu ca sa ne intalnim unii cu altii, am fost acolo ca sa ne intalnim cu simbolul Romaniei unite, cu sarbatoarea nationala a Romaniei. Faptul ca domnul Basescu a avut un comportament din nou special, din nou nepotrivit, pentru noi nu e important", a sustinut Antonescu intr-o interventie la Antena 3.

De asemenea, el a reiterat faptul ca seful statului va trebui sa accepte propunerea de premier a unei majoritati parlamentare reprezentata de USL, pentru ca in caz contrar se va ajunge la suspendarea sa din functie si ulterior demiterea.

In acest context, liderul PNL a precizat ca oricare ar fi pozitiile liderilor europeni legate de o noua suspendare demersul USL nu va fi influentat.

"Pot sa fac pronosticul ca de aceasta data cancelariile europene vor fi mai bine informate, ca situatia va fi foarte clara pentru toata lumea, dar - si sper ca asta sa nu fie socotita din nou o declaratie antieuropeana, pentru ca ar fi stupid - indiferent care ar fi reactiile, noi tot asta avem de facut. Cu alte cuvinte noi avem de ales intre a ne conforma votului majoritatii compatriotilor nostri pe care ii vom reprezenta daca vom primi acest vot, sau declaratiilor unora sau altora (...) Cred ca nu e niciun fel de dilema pentru niciun lider politic care se respecta", a mai afirmat Antonescu.
























6303 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    Crin inca viseaza... (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:06)

    Magdass [utilizator]

    Antonescu inca spera si inca viseaza ca va mai fi presedintele Romaniei si probabil din acest motiv tot aduce in duscutie o noua suspendare a presedintelui Basescu.. Dar ce nu stie Antonescu este faptul ca el mai poate fi doar presedintele unei scari de bloc si atat!!!
    • +16 (16 voturi)    
      de cate ori ma deranjeaza unealta lui voiculescu (Duminică, 2 decembrie 2012, 17:15)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Magdass

      imi aduc aminte de inregistrarea asta
      E cu atat mai actuala cu cat prostia,impostura, ura, servilismul si hotia si-au dat mana ...pentru interesul national...desigur

      http://www.youtube.com/watch?v=cRCXJzgZL7U
  • +32 (36 voturi)    
    Crin si coabitarea (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:07)

    surcea [utilizator]

    Sarac de el, are idei putine si acelea fixe.
  • +55 (59 voturi)    
    Obsesia lui Ipocrin (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:12)

    Vlade_Divac [utilizator]

    Se confirma din nou. Iar arata ca nu vrea sa stie sau chiar nu cunoaste constitutie. Primul ministru e propus de presedinte si NU de majoritatea parlamentara asa cum ar vrea el. Si se confirma ca tot ce e legat de presedintele Basescu e extrem de iritant pentru acest jalnic personaj pnl-ist: "a avut un comportament special, nepotrivit".
    Vai de cei care vor acredita aceasta gluma de presedinte de partid, buimac ca de obicei pe 9 decembrie.
    • +12 (12 voturi)    
      evident, OK! (Duminică, 2 decembrie 2012, 17:13)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Vlade_Divac

      Daca PUBLIC, TB anunta ca nu-l desemneaza pe Ponta pe motive de plagiat, il suspenda Parlamentul? Crede Cacarau ca li se poate explica cancelariilor occidentale cum e cu plagiatul?
      • +11 (11 voturi)    
        Plagiatul (Duminică, 2 decembrie 2012, 20:09)

        emigrant [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        Nu vrem PM plagiator. Intelectualii sa faca o scrisoarea adresata presedintelui la care sa ne alaturam si noi amarastenii. Degeaba scriem scrisori catre ministra Andronescu, o persoana sinistra pina la urma, care va ramine in istorie ca a doua Suzana Gidea.Trebuie una adresata lui Basescu de care sa se prevaleze ca sa nu mai desemneze pe primul plagiator PM. Romania e condusa de mafie printr-un PM santajabil, arogant, incompetent.
  • +27 (31 voturi)    
    Crin... (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:18)

    Costin1968 [utilizator]

    ...ot Isaccea...maaaareee politician...Maaaareeee !!!!
    Daca mai traiia ala batranu al lu' Cacarau il batea pe cretinel asta micu'...
  • +31 (33 voturi)    
    betia de cuvinte a iresponsabilului... (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:19)

    dadan [utilizator]

    sper ca prezenta pe scena politica a acestui personaj toxic pentru tara sa fie cat mai scurta... nu de alta dar are mari probleme psihice.... se pare ca de pe canapeau unde la intalnit pe Dobritoiu nu trebuia sa se intoarca in politica ci cel mult la un azil ... oricum tipul e labil psihic si e capabil sa rastoarne tara doar ca sa se razbune si el o data pe Basescu.... parlamentul nu trebuie sa stea ca putere suprema in Romania cum incearca sa manipuleze iresponsabilii astia... balata puterilor trebuie aparata, nici o putere nu trebuie sa stea mai presus de alta... parlamentarii sunt doar o gasca de corupti care se ascund acolo in spatele imunitatii... imunitatea parlamentara trebuie scoasa cat mai repede...
    Iar gargara asta cu o mai buna informare a cancelariilor este cutremuratoare.... nu informarea e problema ci FAPTELE , caci cancelariile se informeaza ele singure nu trebuie "informate"de voi... poate ai vrea sa ne informezi pe noi pana una alta cum e cu ordonanta ce a pus pe butuci CNA? cadoul tau pentru Felix.... ca te primeste si te lauda in fiecare seara la antene...
  • +52 (56 voturi)    
    vazduh (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:19)

    asada [utilizator]

    Amaratul acesta o fi auzit de constitutie si de prevederile acesteia in ce conditii se suspenda un presedinte???!!!! Votati cu incredere aceste hiene comunisto-securiste din USL si ve-ti avea un stat de drept cu institutii puternice si respect pentru lege ,cand va ve-ti vedea ceafa!!!!
    • +12 (16 voturi)    
      Asta e bolnav permanent (Duminică, 2 decembrie 2012, 15:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui asada

      sau ia medicamente ca sa se comporte asa?
  • +51 (55 voturi)    
    mare efort! (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:34)

    ion roata [utilizator]

    Inca o amenintare marca antenescu, dupa care somn de voie!
    Dincolo de asta, ceea ce nu stie gloata este ca o data ce i-a votat pe baietii astia, directia spre care va fi trasa tara este inapoi, departe de Europa.
    • +13 (17 voturi)    
      Gloata ca gloata dar ... (Duminică, 2 decembrie 2012, 13:02)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui ion roata

      cu restul care ar trebui sa destupe mintea gloatei cum ramane ?
      Chiar aproape toata massmedia sa fie cumparata de politicieni ?
      Ne-am ars daca e asa .
      Gloata are nevoie de conducatori .
      Daca Crin si Ponta ajung conducatorii gloatei incepe sa imi para rau dupa Adrian Nastase si Ion Iliescu care cu toate relele pe care le-au facut au avut totusi mult mai multa grija de relatiile internationale politice si economice si pastrarea cat de cat a imaginii unui stat de drept , comparativ cu ce fac acum Crin si Ponta.
      Nici in cele mai negre vise nu credeam sa ajung sa gandesc asa ceva.
      Sunt siderat de faptul ca cei din mass-media nu simt pericolul care ne paste pe toti in situatia in care Justitia va reveni la conditia pe care o avea in comunism si in anii 90.
      • +11 (11 voturi)    
        mass media (Duminică, 2 decembrie 2012, 19:20)

        ion roata [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

        Trebuie sa recunoastem ca nu prea avem massmedia in Romania. baietii si fetele cu sau fara studii de jurnalism care populeaza televiziunile si-au vandut sufletul pentru un ban in plus... In afara de b1 si protv mai nu mai stiu alta televiziune la care sa vedem stiri. Gloata nu face deosebirea intre manipulatori si oameni de buna credinta pentru ca ratiunea e bolnava de somn...
  • +44 (48 voturi)    
    sigur (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:57)

    santi [utilizator]

    poti incepe prin a-ti da demisia...impreuna cu xerox...deocamdata..
  • +59 (63 voturi)    
    Seara (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:59)

    NicolaeA [utilizator]

    Luni seara, Victor Ponta a declarat la Antena 3......
    Marti seara, Crin Antonescu a declarat la Antena 3...
    Miercuri seara, Victor Ponta a declarat la Antena 3...
    Joi seara, Crin Antonescu a declarat la Antena 3...
    Vineri seara, Victor Ponta a declarat la Antena 3...
    Sambata seara, C. Antonescu a declarat la Antena 3...
    Duminica seara, Victor Ponta a declarat la Antena 3...
    ....................................................................................
    CALENDAR SAPTAMANAL USL (de rit nou !).
    Vorba lui tata, Dumnezeu sa-l odihneasca: ticalosii astia de comunisti !
  • +46 (50 voturi)    
    deci Constitutia e o poveste (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:02)

    bogdanstyle [utilizator]

    Inca o data se vede ca acel paragraf cu "În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei" e asa informativa - consultativa.
    Ar trebui sa il vedem pe Ponta ca pe un Mesia si fara el pe 21 dec suntem toti pierduti. Nu arata.
  • +39 (43 voturi)    
    EL, se vrea pres ! (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:10)

    pita [utilizator]

    In Rom. presedintele este ales de catre popor ,deci nu poate fi numit de catre ''GIO'', inca nu ai inteles !.
  • +43 (47 voturi)    
    presedinte (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:12)

    dan-titus [utilizator]

    iterimarule . nu te lasa ponta sa ajungi presedinte,
    nenica. ar insemna sa treaca pe locul 2 in coalitie.
    esti dus rau de tot.
    • +10 (12 voturi)    
      oare ce indemnizatie ia de la felix (Duminică, 2 decembrie 2012, 13:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui dan-titus

      kkrau..o fi in functie de rating ? sau cat si cum da in base ? cred ca si felix e nemultumit..si kkrau presteaza pe gratis..latrina 3..am auzit ca mai are telespectatori doar cei din platou..care se uita pprin camera de filmat
  • +10 (10 voturi)    
    compatriotii nostri (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:23)

    nedumeritul [utilizator]

    e posibil ca la un nou referendum votul compatriotilor nostri sa le produca o mare surpriza USL-istilor...daca pana acum au fost informati cu ce se ocupa PDL-ul au inceput sa se lamureasca si cu ce se ocupa USL-ul.....iar trebuie sa alegem di doua rele.....
  • +10 (12 voturi)    
    indubitabil (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:26)

    Angoasat [utilizator]

    ca somnorosul asta guraliv este unealta lui Patriciu, care a promis sa se razbune pe Basescu
  • +10 (12 voturi)    
    e bine ca vrea sa se "conforme" (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:28)

    nedumeritul [utilizator]

    "avem de ales intre a ne conforma votului majoritatii compatriotilor nostri" ...
    adica vom avea 300 de parlamentari ?
  • +12 (14 voturi)    
    A mai declarat Crizel ceva? (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:30)

    inganduratul [utilizator]

    Aha, a recunoscut inca o data ca e dobi!
  • +11 (13 voturi)    
    Antonescu 3 (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:49)

    Vicrintor Pontonescu [utilizator]

    preaslavite comandant ex-interimar, astept sa aud de la matale o SINGURA fraza care sa contina macar UNUL din cuvintele 'economic' / 'criza' / 'inflatie' in loc 'coabitare' / 'suspendare' / 'basescu' si restu.. nu de alta, dar 'dictatorul' care nu vrea nici in ruptul capului sa lase un repetent la carma pare preocupat de problemele ce tin de primul grup de cuvinte mentionat, nu de cai verzi pe pereti.

    p.s. nu inteleg de unde are atatia nervi procentul ala semnificativ de populatie care face rating la antena 3 sa asculte demagogiile chinezesti ale astuia.. asta in conditiile in care nu au destul creier sa discearna ca acest cacarau o sa le umple buzunarele doar cu pliante. ii felicit ca o sa puna umarul la urmatorul mare eveniment istoric numit 'cele mai proaste alegeri de dupa '90'. nu uitati ce v-a invatat-invatat-invatat tatuca felix: usturoiul in geam apara de vampiri, tricolorul in geam apara de colapsul economic
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Luni, 3 decembrie 2012, 17:16)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Vicrintor Pontonescu

      e mai usor probabil sa asculti minciuni si sa te lasi atras in troaca decat sa gandesti cu propriul cap si sa verifici cifrele. Crezi ca aia cu iq 80 au habar de economie?
  • +10 (12 voturi)    
    Mesaj catre crin (Duminică, 2 decembrie 2012, 11:57)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Mai desteptule de crin, suspendarea se face in functie de INTERESUL NATIONAL!!! o tara dezbinata asa cum vreti voi nu inseamna pentru mine si nici pentru altii o tara fara presedinte sau cu un presedinte ca si tine!

    interesul matelor voastre nu inseamna interesul national!

    ne vom merita soarta daca nu mergem la vot sa le dam peste bot!

    si asa sunt destui care voteaza cu alde ilici, pentru ca "astia tine cu noi"

    da mai va da cate un kil de orez pe luna
  • +11 (13 voturi)    
    politete ... unde am auzit io vorba asta ? (Duminică, 2 decembrie 2012, 12:27)

    the [utilizator]

    daca Basescu i-a salutat pe fostii presedinti, în plus persoane mai in vârsta decât el, asta se numeste politete ...
    daca cei doi mitocani au asteptat cu speranta si cu gura strânsa drept curul gainii, sa-i salute presedintele statului, asta se cheama mitocanie de cocalar de mâna treia ...
    NU am simpatii politice printre florile fanate ale buchetului actual, de toate culorile,
    dar e imposibil ca antipatiile sa nu vina de la sine ...
    apropo, episodul cu imnul trunchiat, repetitiv, devine nu numai un banc prost ci mult mai rau ...
    In Franta, dupa ce "o anumita parte a spectatorilor" au fluierat Marseilleza, s-a votat imediat o lege PRECISA pentru pedepsirea ofensei fata de imn si drapelul national ...
    Poate ca in 2050 si la noi in Dacia ...
  • +10 (12 voturi)    
    constitutie (Duminică, 2 decembrie 2012, 12:45)

    cotora [utilizator]

    antonescule cunosti constitutia romaniei ?, ca presedintele tarii sa fie suspendat, trebuie sa incalce grav constitutia, iar presedintele desemneaza premierul, conform constitutiei, nu cum vrei tu, ponta,antena 3, sau usl, constitutie facuta de iorgovan,iliescu in 1991, si modificata de nastase in 2003
  • +14 (16 voturi)    
    Pericol Iminent (Duminică, 2 decembrie 2012, 12:46)

    SRA [utilizator]

    Acest individ, Crin ANTONESCU confunda ROMANIA precum feuda personala.

    Tovarasul a uitat ca ROMANIA face parte din UE si din Partenariatul cu SUA.

    Acest ins trebuie sa-si faca un control medical, reprezinta un PERICOL IMINENT pentru ROMANIA !!!
  • +13 (15 voturi)    
    parerea mea (Duminică, 2 decembrie 2012, 14:03)

    keiser_soze [utilizator]

    antonica, tata, e ca tu nu esti roman ! nu apartii acestui popor, poporul roman nu e capabil de atata prostie si ura la un loc.
  • +10 (12 voturi)    
    Bizzz ! Bizzz ! (Duminică, 2 decembrie 2012, 14:04)

    micke45 [utilizator]

    Sa trezit Crin din somnul lui psihopatic, ar vrea el sa fie presedinte, dar e posibil numai in somn.
    Vise placute !!!
  • +8 (10 voturi)    
    Interimarul discret se vrea din nou la Cotroceni (Duminică, 2 decembrie 2012, 14:04)

    ty [utilizator]

    Restul nu are importanta pentru el.
  • +10 (12 voturi)    
    supereroi... (Duminică, 2 decembrie 2012, 14:33)

    Dinoone [utilizator]

    Superman, Spiderman, Batman, etc.; Romania il da pe Cacarauman. Ce legi? Ce Constitutie? Supereroii bat orice pentru ca ei au principiile lor... :)))
  • +13 (15 voturi)    
    Lord of the Sleep, (Duminică, 2 decembrie 2012, 15:12)

    meddio [utilizator]

    hai sa-ti explic ca nu veti ajunge la 50% . Premierul propus pentru noul guvern este MRU . Va mai aduceti aminte de episodul Klaus Johannis, cand l-ai luat si pe dottore intr-o plimbare pana la Sibiu, sa-l aduceti in 2009 premier ? Ati facut o mare branza si atunci . Singurul motiv pentru care tot faceti gargara asta cu Ponta premier dupa 9 decembrie , este faptul ca nu puteti tacea, faceti doar un exercitiu de imagine , stiti ca nu are nici o sansa sa mai fie premier , si folositi textele astea pentru deliciul poporului manjit in culoarea rosie a USL-ului. Sunteti la mana lui Basescu si aveti si tupeul sa vina el la voi sa va salute...... mars ticalosilor !
  • +12 (14 voturi)    
    Asta e slujba lui Cacaru' (Duminică, 2 decembrie 2012, 15:25)

    Wanheda [utilizator]

    Sa macane pana i se bulbuca ochii de tot, "jos Basescu". E parte din procesul de spalare pe cap a populatiei. Cand auzi ceva atat de des, inconstientul ajunge sa ii dea crezare. Jalnic personaj, prost si avid de putere. E ca portarii care au obsesia cheii si se cred directori.
    Cum am spus, ti se face mila de el....nu creca doarme bine.
  • +8 (8 voturi)    
    Labil psihic (Duminică, 2 decembrie 2012, 17:52)

    Cocolina [utilizator]

    Unii au fetisuri cu pantofi,altii cu suspenarea presedintelui!Loooolllll
  • +9 (9 voturi)    
    cu ce costuri (Duminică, 2 decembrie 2012, 19:50)

    hmmmmmm [utilizator]

    Cu ce conscinte dl Antonescu,cu ce bani ,nu cumva in final tot noi vom plati fetisul dvs cu suspendarea lui Basescu .Mai bine veniti cu ceva concret in cazul in cazul un care castigati alegerile, ceva care sa ajute tara asta si cetatenii ei sa o duca mai bine .Pana acum de cand guvernati nu faceti decat balci si nimic concret ,in afara de promovarea nulitatilor si analfabetilor din coalitia asta. nu cred ca va doriti cu adevarat sa faceti ceva pentru neamul romanesc,poate niste contracte si gratieri pt stapanii dumneavoastra !
  • -6 (8 voturi)    
    Jos Basescu! (Duminică, 2 decembrie 2012, 23:49)

    andre134 [utilizator]

    Viata politica din Romania va intra in normalitate in momentul in care Basescu Traian va respecta atributiile ce I le confera Constitutia si nu va mai interpreta articolele din Constitutie asa cum ii convine lui sau daca aceslucru este imposibil atunci cand Basescu Traian va dispare din viata politica din Romania. Basescunu poate sa construiasc nimic. Basecu triaeste din conflicte, este un om conflictual, Basescu nu este capabil decat sa jigneasca, sa distruga si sa invrajbeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre actiunile USL (Luni, 3 decembrie 2012, 20:19)

    chiaburu [utilizator]

    Acum cca 2 ore am trimis un comentaru si nu a aparut pe site.
    Va rog sa-mi comunicati ce s-a intamplat?
    Multumesc