Cristian Preda despre demisie: Am fost tapi ispasitori, eu, Monica Macovei, Sever Voinescu si Teodor Baconschi

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 14 decembrie 2012, 23:42 Revista Presei | Radio TV

Cristian Preda
Foto: Hotnews
Fostul prim-vicepresedinte PDL Cristian Preda a vorbit intr-o interventie telefonica la B1 TV, despre motivele care l-au determinat sa demisioneze de la conducerea partidului, alaturi de Sever Voinescu. Democrat liberalul a dat drept motiv "ratiunea democratica", aratandu-se revoltat fata de atitudinea unor colegilor de partid, care vor doar sa-si pastreze functiile.

"Peste tot in democratie, cand iti asumi un obiectiv si nu-l atingi, nu ai decat sa lasi pe altul mai bun sa faca lucru pe care nu ai putut sa il faci. Suntem intr-o minoritate, am mai fost intr-o minoritate in sanul PDL-ului. Nu poti sa te faci ca ploua acum. M-am simtit in unele momente cum m-am simtit peste vara cand pedistii spuneau ca 43% este 50%, asa si colegii nostri ne spuneau ca 17 poate fi vazut ca 22-23%. Cei care nu vor sa faca conventie acum, trag de timp pentru a o face imposibila. Public s-a spus ca e sigur o conventie, in partid s-a spus ca in februarie se va decide daca este sau nu nevoie de o conventie. Cei care sunt acum la conducere au avut colegiile cele mai bune, cei care sunt parlamentari, bine multumiti, cei care au pierdut vor sa-si pastreze pozitiile in partid, pentru ca e mai bine decat nimic", a spus Preda.

Democrat liberalul a mai declarat ca a fost amenintat ca va fi exclus din PDL daca va mai vorbi in afara partidului.

"Am fost amenintat cu excluderea daca vorbesc in afara partidului, dar eu voi spune adevarul. Am fost din nou azi tapi ispasitori, eu, Monica Macovei, Sever Voinescu, Teodor Baconschi, vechi clienti. Ne punem intrebarea daca oamenii astia vor sa colaboreze cu noi sau vor sa ne tina intr-o vitrina si sa ne inchida gura. Daca organizatia vrea altceva, eu nu ma pun in calea ei. Nu ma schimb daca sunt membru simplu sau prim-vicepresedinte. Am spus lucrurilor pe nume, o sa continui atat cat se va putea".

Referitor la un nou post de conducere in PDL, Cristian Preda a declarat: "E prea devreme sa discutam despre aceste lcuru. Este un mare semn de intrebare legat de procesul democratic. Noi nici macar nu ne punem problema sa cautam candidatul prezidential, USL il are si pe Antonescu, are si rezerve. Asta e partid care se gandeste cum sa se acomodeze cu conditiile dificile si sa treaca prin aceasta perioada fara rani. Acest tip de fatarnicie si aceasta instabilitate in legatura cu ce se propune public ma scoate din sarite."


Citeste mai multe despre   



















6722 vizualizari

  • +20 (36 voturi)    
    VIse (Vineri, 14 decembrie 2012, 23:55)

    vonwest13 [utilizator]

    Da, pentru ca nu au fost populisti ca USL. USL a vandut visul oricarui roman, de a primi bani de la stat fara sa faca nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 5:04)

      paganini [utilizator] i-a raspuns lui vonwest13

      viitorul va demonstra,inca odata,adevarul despre neamul asta romanesc......chiar asa sa te lasi dus cu zaharelul.....mda....o-m vedea !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Rectificare (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 9:41)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui vonwest13

      Nu 'vise', ci 'minciuni ordinare'.
    • -5 (5 voturi)    
      Uiti ceva.... (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 11:00)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui vonwest13

      Ca 8 ani de neant pedelist nu pot fi admirati de nimeni...
      Sau iesirile grobiene ale capitanului care v-au scufundat...
      Si stai linistit ca bani de la stat fura si stanga si dreapta...
      • +3 (3 voturi)    
        Iesirile nu. (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 19:16)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Dar felul in care-si pregateste "abordarile" sunt de admirat.
        In plus, prefer "mujicia" sincera si dintr-o bucata uneia duplicitare, mascata sub un titlu de doctor sau intelectual.
        • -3 (3 voturi)    
          Cred ca preferi si hotia sincera, nu doar mojicia. (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:56)

          .... [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          De fapt hotia e ceea cere i-a suparat pe cei ce nu va mai vor. Frustrarea consta in faptul ca Basescu a creat un sistem de protectie in justitie de tip mafiot si noii guvernanti par incapabili sa-l destrame. Acesta e singurul lucru care va mai da curaj.
          • 0 (0 voturi)    
            Curajul are alte origini (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 22:09)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ....

            El se bazeaza pe principii recunoscute, care inca nu au fost uitate si merita sa fie respectate, nu numai clamate. Acestea sunt mai presus de declaratiile cu caracter general, de cuvintele mari in spatele carora se ascunde ignoranta, si de generozitatea unor acuzatii fara acoperire.
            In fata minciunii poleite, adevarul spus simplu isi pastreaza valoarea.
    • -3 (3 voturi)    
      Uiti ceva.... (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 11:00)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui vonwest13

      Ca 8 ani de neant pedelist nu pot fi admirati de nimeni...
      Sau iesirile grobiene ale capitanului care v-au scufundat...
      Si stai linistit ca bani de la stat fura si stanga si dreapta...
      • 0 (0 voturi)    
        Vorbe mari si goale (Marţi, 18 decembrie 2012, 21:41)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        "Neant pedelist", pe ce lume traiti?
    • -3 (5 voturi)    
      Si PDL-ul le-a luat banii! (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 12:04)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui vonwest13

      Dupa cum o recunosc, acum in al 13 ceas, chiar liderii PDL, diminuarile de salarii, pensii, sporuri si alte venituri s-au facu "dupa ureche", fara nici o analiza prealabila, doar pentru ca asa le-a spus "guru" de la Cotroceni! O turma de oi condusa de un lup! In politica, ca si in viata, prostiile se platesc! Cat despre Preda, Macovei, Cotoi si Baconschi nu pot sa spun decat ca isi merita soarta pentru ca s-au purtat ca niste "slugi" si au girat cu discursurile lor "intelectualiste"(?!) tampeniile facute de sleacta analfabeta a pedelistilor! Acu' degeaba o dau la intors si se dau fete mari ca nu-i mai crede nimeni! Si daca privim evenimentele din vara in lumina concluziilor recente ale "Comisiei de la Venetia", cei patru "ideologi" ai pedelismului abject, ar trebui supusi unei anchete drastice si scosi definitiv din viata politica! Unde este "lovitura de stat"? Unde este "contrarevolutia bolsevica"? Ei, acesti intelectuali naimiti, au parat Romania, mintind si denigrand, pe la Inaltele Porti ale Occidentului! Nu poti sa-ti denigrezi tara si poporul si sa scapi nepedepsit! Pentru ei si pentru toti "intelectualii lui Basescu" va veni ziua judecatii!
  • +3 (3 voturi)    
    interesanta logica (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 8:57)

    chiuariu [utilizator]

    "lasi pe altii mai buni" - corect, singura problema e ca prin demisia voastra ati lasat pe altii mai rai si mai prosti.
  • +2 (2 voturi)    
    Cristian Preda (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 9:09)

    adrian88000 [utilizator]

    impreuna cu cei nominalizati de el ( Monica Macovei , Teodor Baconschi , Sever Voinescu ) ar face bine sa paraseasca urgent PDL-ul. Si pentruca sunt oameni de valoare , ar fi pacat sa stea pe tusa. Sa se inscrie in Partidul Forta Civica a lui MRU si sa se ocupe de acest partid. E nevoie de o doctrina si un program clare pentru acest partid. E nevoie de oameni integri ca cei ce fac parte din acest grup. Valoarea lor ar putea fi folosita integral in noul partid a lui MRU , care nu mai are ce sa cautee in alianta ARD.
    Sa se ridice si sa mearga pe propriile picioare.
    • +3 (3 voturi)    
      Monica Macovei si ceilalti (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 16:20)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      au fost folositi de cei din PDL care nu se deosebesc cu nimic de cei din USL. Ma mir ca s-au lasat mintiti atata timp. Intr-adevar, ar trebui sa faca un alt partid impreuna cu Papahagi, Neamtu si eventual cu Mihai Razvan Ungureanu care, dupa opinia mea, face cam multe compromisuri pentru a avea putere.
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 9:50)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu, von, nu e neaparat visul fals despre care vorbesti. USL ne-a dat speranta ca nu vom mai fi tratati ca niste animale nestiutoare. Asa cum ne-a tratat Macovei, Banconschi, si chiar si Voinescu si Preda. Din tot ce au facut si spus rezulta ca doar ei stiu ce si cum, sa-i lasam sa faca ei ce vorp, noi sa platim impozite si sa ne vedem de treaba. Aroganta dadea pe afara. Cum sa fi arogant cu cel care te plateste? Asta nu au inteles pdlisti, si, se pare, nici Preda. Si aceasta mentalitate au invatat-o de la Basescu, Macovei, Baconschi. Chiar daca pe cai diferite, cei trei au ajuns la o aroganta fata de cei in slujba caruia se gasesc. Nimei nu poate ierta asa ceva. Arogantul plateste, mai devreme sau mai tarziu.
    • +2 (2 voturi)    
      speranta e nobila... (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 19:04)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      ... si ideal ar fi sa fie implinita.
      Cred, totusi, ca e o confuzie la mijloc.
      Preda, Macovei, Voinescu & Co au luptat chiar in interiorul proprii organizatii pentru o abordare corecta a faptelor si persoanelor. Au militat pentru adevar si corectitudine, cu riscul de a fi blamati de cei pentru care interesele de moment ale gastii sunt mai presus de cele generale.
      Prin contradictie, cei pe care ii gratulati cu aprecieri si-au aratat respectul prin prezentarea falsa a angajamentelor luate (a se vedea cazul promisiunilor de la Bruxelles uitate pana la Bucuresti), prin interpretari proprii ale legilor si incercari ilegale de modificare a lor (modificari de lege electorala inainte de alegeri), auto-derogare de raspundere (cazul Oltchim si listele de la referendum), iresponsabilitate (riscul unei crize nejustificate, in scopul de a-si indeparta principalul adversar politic), atitudine dictatoriala (indepartarea celor care au condamnat plagiatul primului ministru, atac asupra celor considerati "intelectualii lui Basescu). Acestea nu sunt semne bune, iar venite in momente cand nici nu erau necesare - USL aflandu-se "pe val" - ridica semne de intrebare asupra atitudinii noii puteri in momentul cand, inevitabil, vor simti povara propriei incompetente. Desigur, cei care o vor simti in primul rand vor fi cei care i-au votat
  • +2 (2 voturi)    
    O abordare corecta ! (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 9:55)

    banateanul. [utilizator]

    De ieri trebuia luata hotararea de organizarea in maxim 2-3 saptamani ,si conducerea sa puna mandatul pe masa !
  • +1 (1 vot)    
    ARD (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 9:59)

    Xorciser [utilizator]

    Sunt cei care au sustinut ARD.

    Mai mult ca sigur ca "greii PDL" au zis ca mai bine candida PDL singur in alegeri.
  • -3 (5 voturi)    
    vise II (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 10:06)

    zaphoss [utilizator]

    PDL a vandut vise hotilor ca pot fura in voie fara sa pateasca nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai degraba... (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 19:06)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui zaphoss

      ..., USL le vinde speranta ca vor fi eliberati
  • -3 (3 voturi)    
    electoratul (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 10:29)

    Teri [utilizator]

    traditional PDL nu are mai deloc receptori pentru mesaje marca CP, SV, TB, MM, sorry, se regaseste langa VB, CezarP, Videanu et comp., pe modelul pusca si cureaua lata.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu cred ca acum cand PDL are doar 80 de parlamenta (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 10:33)

    Gabi M [utilizator]

    este momentul demisiilor.Acum trebuie sa stranga randurile si la Conventia de anul viitor sa se aleaga conducerea.Nu este momentul unor dizidente in PDLSper doar ca parlamentarii fostei ARD sa nu fuga spre USL.Astfel mi-ar irosi votul dat de mine .
  • +2 (2 voturi)    
    Demisia conducerii PDL urgent! (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 12:01)

    BineInformat [utilizator]

    Domnilor din fruntea PDL, chiar nu intelegeti cat sunteti de ridicoli? Electoratul a votat penali, sotii, amante, nepoti, fii, fice, netrebnici, etc, impotriva fatarniciei voastre!!! Gata, generatia asta dupa 22 de ani, nu a reusit decat sa readuca comunistii la putere!!! Cauzele sunt multiple, dar enumar 2:
    1. Fatarnicia in comunicarea cu electoratul si fuga de asumarea raspunderii si explicarea masurilor:
    2. Sistemul de conducere si accedere la functii in partid bazat pe nepotisme, pile, relatii, favoriti, fini, nasi, etc!!! Accesul la decizia partidului a fost complet blocat de afinitatile personale ale actualilor lideri!!! ...astfel nimic nou nu s-a produs!!!
    Concluzia: daca nu o sa intelegeti si nu o sa va prezentati demisiile, o sa ramaneti singurei, voi si protejatii vostri, iar un nou partid, o sa se infiinteze si o sa va spulbere. O sa ramaneti ca PRM, PNTCD, PUNR, PDAR, etc, cu visul, de o vara, ce mari ati fost voi!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Cauze (Marţi, 18 decembrie 2012, 21:45)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui BineInformat

      O alta cauza este ca poporul Roman asteapta ca partidul de la guvernare sa aibe bagheta magica si sa faca minuni, iar noi restul nu trebuie decat sa asteptam.
      Nepotismele si coruptia este generalizata, depinde de FIECARE dintre noi sa avem demnitate si sa ne facem treaba.
  • -1 (1 vot)    
    da, da (Sâmbătă, 15 decembrie 2012, 13:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ''Server'' Voinescu e de vine. Noroc ca 'sever voinescu nu comenteaza, ar avea ceva de zis.
  • -1 (1 vot)    
    blagmruel (Duminică, 16 decembrie 2012, 12:28)

    ccrau [utilizator]

    mru?, blaga ? fara sanse pe viitor, primul pt ca nu mai incape deja in haine si ofera doar damfuri si mofete, al doilea si-a realizat visul de lider de formatiune dar este nedumerit de ce Basel nu -l critica .!Se cred puternici prin trecutul lor dar in realitate privind din exterior, sunt maini moarte!
    • 0 (0 voturi)    
      Invidia (Marţi, 18 decembrie 2012, 21:47)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui ccrau

      Poporul Roman nu a stiut sa-si respecte valorile, majoritatea voteaza mediocritati.