Crin Antonescu, despre consultarile simultane de la Cotroceni: Presedintele incearca sa joace incorect. Ce o sa facem acolo, o sa spunem in cor?/ Nu am incredere in Traian Basescu

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 16 decembrie 2012, 14:40 Revista Presei | Radio TV

Co-presedintele USL Crin Antonescu a reiterat duminica, intr-o interventie la RTV, faptul ca nu va merge la consultarile de luni dimineata de la Palatul Cotroceni, organizate in vederea desemnarii primului ministru, pentru nu o considera o formula corecta, afirmand ca "presedintele joaca incorect".

"Ce o sa facem acolo, o sa spunem in cor? Trebuie discutat separat, partidele au o identitate distincta. Presedintele incearca totusi, cu un astfel de lucru, sa joace incorect", a spus Antonescu la RTV.

Intrebat din nou de intalnirea informala avuta cu seful statului, impreuna cu Victor Ponta, miercuri seara, el a precizat:
  • La intalnire am mers in trei pentru ca era intre presedinte si castigatorii alegerilor, lucru din care nu rezulta deloc obligatia mea de a merge maine intr-o formula pe care nu o consider potrivita.
  • (S-a stabilit) ca presedintele va proceda normal in raport cu Constitutia si rezultatul alegerilor.
  • Intrebare: Dumneavoastra aveti incredere in Traian Basescu? Antonescu: Nu. Dar aceasta este o cu totul alta chestiune. Am convenit ca presedintele va actiona normal in sensul desemnarii domnului Ponta. 
  • Se discuta foarte mult despre faptul ca acolo au fost intelgeri, ca intalnirea a fost secreta, ca am targuit. Nu a fost nimic de genul asta.
"Nu stiu ce va face PSD la ceremonia de maine", a raspuns liderul liberal, intrebat daca faptul ca el nu va participa la consultari reprezinta o ruptura in cadrul USL, adaugand ca USL isi va indeplini mandatul de 4 ani.

"Oamenii au votat pentru ca USL sa aiba majoritate, si o are, si ca aceasta majoritate sa impuna un prim-ministru, Victor Ponta, si el va fi impus. Cine va reprezenta maine cu mandat PNL acolo va spune aceste lucruri", a mai spus Antonescu.

Romania TV precizeaza ca liderii USL vor avea o intalnire informala inaintea consultarilor de maine.




















8980 vizualizari

  • +87 (101 voturi)    
    - (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:48)

    Caraz [utilizator]

    E prea dimineata pentru somnorosul Antonescu. Dupa ce zile intregi la randul facea presiuni pentru reunirea partidelor, acum nu mai vrea sa participle la negocieri. Multumim teleormanenilor ca l-au trimis din nou pe repetentul labil psihic sa doarma pe banii nostri in parlament
    • +32 (52 voturi)    
      Vox populi (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:08)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Caraz

      Poporul (4 mil. din 18) a vorbit. De acum, cuvintele presedintelui Antonescu sunt lege. Clar?
      • -29 (35 voturi)    
        cata ipocrizie (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:29)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Basescu a fost "ales" de 5 milioane de cretini din 20 milioane de romani si totusi e presedinte, desi 7.4 au votat apoi pentru demiterea lui.
        • +17 (19 voturi)    
          Traiasca USL ! (Duminică, 16 decembrie 2012, 22:12)

          math [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Traiasca sustinatorii si cei 17 milioane de votanti. Sunt inteligenti, cinstiti si dornici sa munceasca si sa plateasca impozite pentru ca tricipleta Ponta-Voiculescu-Antonescu-Becali sa aiba cu ce sa mareasca pensiile, salariile, autostrazile.
        • +6 (8 voturi)    
          Colonele..........! (Luni, 17 decembrie 2012, 6:23)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Tiam mai promis ca iti rup gradele si te las Soldat neinsruit ! Dar cred ca deja esti neinstruit,sau te ai nascut neinstruit ! Nu stii ca un ordin se EXECUTA si nu se DISCUTA !
      • +24 (26 voturi)    
        :))) (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:49)

        the [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        daca fiecare cuvant din vocabularul lui C Antonescu o sa fie lege, nu ne procopsim cu mai mult de doo sute de legi noi ...
      • -12 (16 voturi)    
        invata sa numeri (Duminică, 16 decembrie 2012, 20:14)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        14 milioane, pentru ca cei care au stat acasa au sustinut USL!
        • +5 (7 voturi)    
          Logica lu peste ! (Luni, 17 decembrie 2012, 6:31)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          Tocmai cei ce nu sau dus la vot ,dintr-o logica ne reala , cu gandul ca nu are rost ,ca USL-ul ori cum castiga nu siau exprimat optiunea !
    • +34 (44 voturi)    
      no (Duminică, 16 decembrie 2012, 16:21)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui Caraz

      nu cred ca teleormanenii au ceva de spus in plus la alegerile astea. bucurestenii si toata tara au facut o optiune clara. sa si-o insuseasca
    • +9 (9 voturi)    
      nu (Duminică, 16 decembrie 2012, 23:17)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui Caraz

      probabil se simte puternic..totusi colhozu' de partide care formeaza USL a fost votat de 4 mil de oi..
      • +3 (3 voturi)    
        si, din nefericire, (Luni, 17 decembrie 2012, 8:52)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

        alte 10-11 milioane s-au lasat pe mana lor....
  • -15 (35 voturi)    
    hehe (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:50)

    Mazeta [utilizator]

    Cei trei tenori au nevoie de orchestră. Zum-zum, zum-zum!
    • +11 (11 voturi)    
      rock (Duminică, 16 decembrie 2012, 19:57)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      zum-zum ,zum-zum -avetz 80% sa vedem ce facetzi acum - deja e zapada de 1m si stim noi ce atzi facut asta iarna -zum zum zum zum
  • +65 (67 voturi)    
    Mai ingamfatule !! (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:52)

    banateanul. [utilizator]

    DECE te-ai dus Miercuri la intalnire ?Parca am inteles ca Presedintele in ochii tai este o <<PERSOANA NONGRATA >> si atunci daca este asa ce ai cautat acolo ?
    Ca nu mergi Luni ......nici o problema, poporul nu va observa absenta ta dela Cotroceni !
    • -7 (11 voturi)    
      iata un mic raspuns... (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:18)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      http://romanian.ruvr.ru/2012_12_11/Mircea-Dogaru-Trebuie-sa-se-treaca-rapid-la-debasificarea-Romaniei/ Vreti sa stiti mai multe?? iata o sursa de informare !! Observati cu atentie cum se dau indicatii si directive!!!
      • +8 (10 voturi)    
        tu citesti site-uri rusesti? (Duminică, 16 decembrie 2012, 20:06)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui solar

        interesant...
    • +18 (20 voturi)    
      Parca nu cunosti metodele uslase (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      Hotaririle importante se iau in spatele usilor inchise bine. Nu se comunica poporului.
  • +43 (53 voturi)    
    nu esti mai bun .....cu nimic (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:58)

    geocrin [utilizator]

    Astept si eu sa aud vorbind un om care are si fapte NU doar vorbe.
    Crin ne-ai demonstrat de multe ori NU doar ca nu esti mai bun decit Base, ci ca esti mai rau din toate punctele de vedere.
    Diferenta este ca, doar rizi mai putin decit Base.
  • +36 (40 voturi)    
    ? (Duminică, 16 decembrie 2012, 14:58)

    elwis [utilizator]

    crin-nebunaticule, cum era povestea : 'frumosul din padurea adormita ' sau 'adormitul din frumoasa padure '?
  • +28 (32 voturi)    
    Cind e ceva de profitat (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:04)

    Kepler [utilizator]

    alianta usl, cind nu partide.
    Asa va juca intotdeauna acest individ.
  • +41 (45 voturi)    
    nu mai inteleg (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:05)

    mircearh [utilizator]

    " Trebuie discutat separat, partidele au o identitate distincta " - citat din Antenescu.
    Atunci USL ce identitate are, si mai ales de ce in urma cu 2-3 zile ati facut gura mare ca mergeti toti din USL de manuta, nu separat pe partide ?
    Au uslistii astia o consistenta a discursului infricosatoare :)
    • +3 (5 voturi)    
      il deranjeaza transparenta (Luni, 17 decembrie 2012, 8:59)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      vrea aranjamente obscure, in spatele cortinei, probabil cu promisiuni si santaje, dupa moda uslinoasa. Nu vrea consultari pe fata in care fiecare sa -si exprime si sa-si asume punctul de vedere.
  • +37 (43 voturi)    
    votanti (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:34)

    zigot [utilizator]

    am putea zice: spune cine te-a ales ca sa-ti spun cine esti; imi cer scuze teleormanenilor lucizi.
    • -7 (11 voturi)    
      E o dovada de inteligenta (Duminică, 16 decembrie 2012, 21:17)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      si de tarie de caracter sa alegi si sa promovezi un om care-i diferit fata de tine.
      • +3 (5 voturi)    
        de pilda tanara secretara si crinul imbatranit, (Luni, 17 decembrie 2012, 9:03)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        ori un baron barosan...
        Asta da inteligenta ! sa-i tot promovezi dumneata.
        Una este sa fie diferit fata de mine, alta e sa die diferit fata de mine si de interesele romanilor.
    • +2 (4 voturi)    
      e putin probabil (Luni, 17 decembrie 2012, 8:48)

      ropad [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      e putin probabil ca sa mai existe teleormaneni LUCIZI...
  • +31 (37 voturi)    
    Asta este. Punct. (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:47)

    utug [utilizator]

    Problema nu este daca Basescu sau Ponta este bun sau rau.
    Problema este ca suntem intr-un moment in care se decide daca in Istoria Romaniei ( Istoria Lumii, inclusiv) se va inregistra ca s-a acceptat ca demnitatea de Prim Ministru sa fie incredintata de catre presedintele unei tari unui plagiator de Teza de Doctorat.
    Eu daca as fi presedinte as refuza sa il numesc pe Ponta chiar daca mi-as pierde scaunul, chiar daca as fi bagat la inchisoare.
    • +12 (16 voturi)    
      Oare ! are preseditele aceasta optiune ? (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:27)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui utug

      Ne a declarat de N-ori ca nu va numi un om, care nu este o persoana curata ca lacrima ! Este undeva normal (normal ce este normal la noi )sa numeasca dela PSD, dar orice alta persoana decat Ponta !
    • -8 (12 voturi)    
      Numirea unui hot ca PM (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:02)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui utug

      este un semnal de diversitate. In viata nu reusesti numai prin munca ci printr-o infinitate de moduri.

      Trebuie sa ai mintea limitata doar pentru a alege o singura varianta de a reusi in viata: munca; si trebuie sa ai mintea foarte limitata sa faci din munca o ideologie.
  • +42 (46 voturi)    
    Cacaraule... (Duminică, 16 decembrie 2012, 15:58)

    Andradda [utilizator]

    ...paguba-n ciuperci ca nu te trezesti tu sa te duci la Cotroceni. O sa moara toti de dorul tau pe-acolo!
    Garantat!
    • +13 (13 voturi)    
      Chiar! (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:22)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Abia acu' pricep si io care-i oftica lui - ca ii strica planificarea pt. ora zece programu' de somn.
  • +38 (40 voturi)    
    fanfaron ridicol (Duminică, 16 decembrie 2012, 16:24)

    ggna [utilizator]

    Munceste si tu o data macar! Nu mai dormi atata! Inteleg ca ora 10 e prea devreme pt. tine, de ce nu recunosti cinstit?
    Oricum, Base o sa inteleaga ca dormi. Oare o sa si intrebe?
  • +17 (17 voturi)    
    Anton(Voicul)escu (Duminică, 16 decembrie 2012, 16:42)

    Deputatu [utilizator]

    S-a trezit identitatea in Antonescu !
    Daca avea identitate merge cu PNL-ul pe lista, asa deci colhoz a vrut de colhoz a avut parte.
    Poate ca il primeste Voiculescu separat.
  • +17 (17 voturi)    
    repetentul (Duminică, 16 decembrie 2012, 16:56)

    DHondt [utilizator]

    Acest specimen repetent de doua ori pentru ca a fost persecutat de Ceausescu,vrea sa conduca Romania???Sa nu se imbete cu apa rece,victoria USL s-a cladit pe salariile taiate de vechea guvernare bugetarilor si altor categorii sociale,daca dispare Basescu din peisaj nu mai au nici o politica,tara nu este guvernata de 7 luni si nici nu va fi guvernata pentru ca vor incepe lupte pentru ciolan intre cele patru formatiuni victorioase in alegerile din 9 decembrie!!!
  • +14 (14 voturi)    
    corect sai incorect (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:25)

    ctman [utilizator]

    uite asa usl-asii folosesc doua unitati de masura: cand au cerut si obtinut suspendarea a fost totul corect, cand nu s-a mai retra crin din politica iar a fost corect, cand vor sa se alieze cu udmr, iar corect ... si dintr-o data basescu nu mai joaca corect chemand toate partidele la gramada. Eu zic ca e f. corect sa spuna toti PE FATA ce au de zis.
  • +13 (15 voturi)    
    Asta iar vorbeste prin somn (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:41)

    Wanheda [utilizator]

    Spune bah si tu ceva coerent odata....dar banuiesc ca te exprimi pe limba votantilor tai.
  • +12 (12 voturi)    
    De ce nu vrea Crin ?? (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:48)

    Nelamuritul [utilizator]

    Conform DEX :
    COLHÓZ ~uri n. Formă sovietică de asociere prin desființarea silită a proprietății individuale în agricultură. /<rus. Kolhoz ...
    Și tot nu înțeleg ......de ce nu vor să meargă ca partide, individuale ... cu personalitate? președintele României a dorit să-i invite la consultări nu ....ca pe niște colhoznici ( ceea ce de fapt sunt) , dar ei ..nu și nu !!!....vor împreună, și dacă i-a chemat la consultări .....ca ceea ...ce sunt .... de ce s-a supărat ...”floricica” ....ofilită ??
    Psihologi și psihiatrii din România ....uniți-vă !! ...aduceți la cunoștința poporului român comportamentul complet deviat al ...acestui individ !! ...Români ...urmăriți reacțiile lui !!!
    Știe Felix ce face !!! .... promovează un individ foarte ușor manevrabil !! ..... o marionetă în mâinile unui abil păpușar !!!
    Dacă prin absurd ajunge la conducerea României (la alegerile din 2014 ...nu prin suspendare !!) ....ne vom merita pe deplin soarta !!!
    Rezultatul alegerilor din 9 dec 2012, nu este altceva decât mediatizarea excesivă făcută prin mass-media Felix-ului și televiziunilor aservite !!!
    ARD numai prin B1 și ... OTV prin “forțe proprii” nu au reușit să facă față intoxicării în masă a poporului român.
    Nimeni nu va reuși să facă o analiză corectă a rezultatelor atâta timp cât toți jurnaliștii sunt vănduți unui partid sau altul !! .. noi muritorii de rând suntem condamnați să înghițim ceea ce avem pe masă !! ....În rest Dumnzeu mila ..... !!! ...DOAMNE AJUTĂ !!! .. este un bun îndemn creștinesc !!
  • +13 (13 voturi)    
    Crin catre poporul sau (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:57)

    the [utilizator]

    Asa, faceti bashcalie de persoana mea !!! voi stiti oare ca, doar ca sa-mi potrivesc coafiura, imi trebuie o ora ? d-aia ajung ciufulit la unele reuniuni si trebuieshte sa ma corectez estetic cu desh'tele ... O sa vedeti ce greu e sa fii un presedinte corect coafat, cand o sa ajungeti in locul meu !!!
    Basescu n-are grija asta, d-aia il detest !
  • +16 (16 voturi)    
    Antonescu este ne simtit ca de obicei! (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:58)

    shuly [utilizator]

    Asta ati votat asta veti avea!
    Dreptate pana la capat cu cei trei purcelusi!
    Bravo natiune!
  • +14 (14 voturi)    
    curat incorect! (Duminică, 16 decembrie 2012, 17:59)

    revo [utilizator]

    Luni DIMINEATA, LA ORA 10? Mai, Base, nu te mai potolesti! Pai cum sa se scoale asta micu la ora aia?
  • +15 (15 voturi)    
    Căcărău ramine cacarau!!!! (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:12)

    bizonul_nou [utilizator]

    Daca presedintele TB ar fi invitat fiecare partid separat, cacarau ar fi sarit in sus ca ars, ca ei merg numai impreuna. A mai fost un caz, cind TB i-a chemat separat si s-au dus lipiti unul de celalalt (prin iarna 2012, cind TB i-a propus prima data plagiatorului functia de premier si acesta a tacut din gura!

    Acest cacarau face totul ca sa nu existe dialog si convietuire decenta intre adversarii politici.

    Acest cacarau vrea criza politica non-stop ca sa fie platit in continuare de felix.
  • +15 (15 voturi)    
    trei lucruri (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:39)

    nico3 [utilizator]

    ce spune papagalul asta somnambul nici nu are vreo importanta sa comentez. Ce mi se pare important sunt cele 3 lucruri pe care Base le-a pus magistral in scena iarasi: profilul de PM de la B1, documentul dat in vazul tuturor lui Schultz (probabil o copie si papagalului ala austriac si bulgar), una data lui Hollande (in background ..) si intalnirea (fara precedent) cu toate partidele odata de maine. Cred ca va iesi ce se poate obtine mai bun in situatia actuala pt RO. Bravo Base ! Iarasi magistral jucat.
  • +12 (12 voturi)    
    da, da, (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    suspensorul cacarau s-a trezit din nou tirziu, atit din letargie cit si vorbind iarasi de unul singur...
  • +1 (7 voturi)    
    Nu presedintele face propuneri de prim-ministru? (Duminică, 16 decembrie 2012, 18:58)

    abel [utilizator]

    Ce spune Constitutia?
  • +12 (12 voturi)    
    E genial! (Duminică, 16 decembrie 2012, 19:13)

    Rasmus [utilizator]

    As pleca de la intrebarea lui A Plesu: "Mata ce sti sa faci?"
    A intrat in parlament prin redistribuire, a luat cam 10 mii de voturi, si acum a ajuns sa se creada buricul pamantului.
    Excelent job facut de cei de la A3: au luat un neica-nimeni, i-a spalat creierul, si l-au transformat intr-n teleghidat
  • +12 (12 voturi)    
    E genial! (Duminică, 16 decembrie 2012, 19:13)

    Rasmus [utilizator]

    As pleca de la intrebarea lui A Plesu: "Mata ce sti sa faci?"
    A intrat in parlament prin redistribuire, a luat cam 10 mii de voturi, si acum a ajuns sa se creada buricul pamantului.
    Excelent job facut de cei de la A3: au luat un neica-nimeni, i-a spalat creierul, si l-au transformat intr-n teleghidat
  • -8 (8 voturi)    
    infantilism (Duminică, 16 decembrie 2012, 21:02)

    m_neacsu [utilizator]

    Nu-l apar pe Antonescu. O fi prost, nesuferit etc., dar spuneti asta, fratilor, cu ceva argumente. Faza ca-i somnoros e-o poanta cretina care nu depaseste imaginatia unui elev de gimnaziu. Chiar credeti ca e dovada de inteligenta sa insistati la nesfarsit pe poanta asta?
    • +8 (8 voturi)    
      Nu e poanta... (Duminică, 16 decembrie 2012, 22:05)

      Amariei [utilizator] i-a raspuns lui m_neacsu

      E pe bune...

      http://www.youtube.com/watch?v=7aJB9k3OLuQ

      Si tu n-ai simtul umorului mai draga!
    • +5 (5 voturi)    
      Asa ne place sa-l alintam (Duminică, 16 decembrie 2012, 23:01)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui m_neacsu

      Boala lui e mai grava, somnul e de fapt somnul raitiunii. Trimite o scrisoare la Varan si o sa iti explice el cum e cu metodele securiste de brainwashing.
      De 7 luni nu ai realizat asta inca????
      • 0 (0 voturi)    
        pt Archaeocyathus (Luni, 17 decembrie 2012, 9:34)

        m_neacsu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Eu vorbesc de gandirea in clisee, de poante infantile, tu raspunzi cu un cliseu: Varanul, Varanul! Apropo de brainwashed.