Crin Antonescu: A existat un acord intre USL si UDMR, un angajament de intentie pentru guvernare in comun, semnat inainte de alegeri

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 decembrie 2012, 21:26 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu
Foto: Captura Realitatea TV
Crin Antonescu a declarat marti seara, la Realitatea TV, ca a existat un acord semnat de el si de Victor Ponta cu Kelemen Hunor pentru o guvernare in comun USL-UDMR, liderul liberal aratand insa ca, de la momentul semnarii si pana la incheierea campaniei electorale "foarte multe lucruri n-au decurs in conformitate cu spiritul" angajamentului. Potrivit lui Antonescu, acordul a fost semnat inaintea algerilor parlamentare, dar dupa referendumul pentru demiterea presedintelui.

Declaratiile lui Crin Antonescu:


  • (Intrebat daca exista un acord scris cu UDMR) Da, a existat un asemenea acord, care era un angajament de intentie pentru guvernare in comun, in raport cu care, de la momentul semnarii si pana la incheierea campaniei electorale foarte multe lucruri n-au decurs in conformitate cu spiritul de acolo, si care, din punctul meu de vedere cel putin, pentru mine si pentru PNL, insemnau dezlegarea de acest angajament.
  • (Cine a semnat acordul?) Eu l-am semnat, dl Ponta l-a semnat. (Era pentru guvernare dupa 9 decembrie?) Da. Eu ce semnez nu ascund. (Pana acum toata lumea l-a negat) Cine l-a negat? Sper ca n-am turnat pe nimeni. Se prea poate ca alti colegi sa nu stie de acest document...
  • (Intrebat cand a semnat USL acest acord cu UDMR, Crin Antonesu a spus ca "nu mai retine" si ca a fost inainte de alegeri - octombrie, noiembrie)
  • In orice caz, apropo de bunele noastre intentii si de perspectiva pe care incercam s-o deschidem si de care vorbea premierul, si de aceea eu am fost solidar cu premierul in declaratiile acestea de intentii, numai ca practic nu se putea... Si nu se putea nu pentru ca am luat 67%, ci pentru ca UDMR nu a fost un partener corect, nici macar din momentul fixarii acelui angajament, care intr-adevar era intre trei oameni, nu era un angajament de larga notorietate.
  • (Intre cine a fost acordul?) Eu, dl Ponta si dl Kelemen Hunor. (Semnat, scris?) Da, domnule.
  • Acordul a fost dupa referendum. Trecand si peste ce s-a intamplat la referendum si in intentia de a construi impreuna o guvernare - pe niste elemente, pe niste baze, pe niste principii.
  • (Dl Kelemen nu a respectat ceea ce semnase acolo?) Da. Si sunt mai multe lucruri care ar fi trebuit sa decurga altfel. E vorba de un anumit spirit, de o anumita atitudine. Uitati-va la nobila declaratie a dlui Ponta de la Targu Jiu, cum s-a raspuns la eforturile pe care noi, chiar si acum pe ultimii metri le-am facut pentru a incerca sa construim acest lucru. Am vorbit de cateva lucruri, intre care acel articol 1 din Constitutie, care are o valoare simbolica si ei stiu ca noi nu vom acepta niciodata sa-l schimbam, si noi stim de ce ei de ani de zile au tinut la lucrul acesta, si unii si altii stim ca prezenta cuvantului 'national' acolo nu face viata romanului sau ungurului din Romania mai buna sau mai rea, dar o minima intelegere in acest spirit putea sa existe, sau macar un raspuns ; or, raspunsul a fost "noi vrem ministere". La alegerile urmatoare...

(Ce se intampla daca presedintele Basescu va incalca Constitutia si va revoca un ministru, pentru ca dansul a facut referire la anumiti ministri cu dosare) Daca va incalca din nou Constitutia, nu exista decat un singur raspuns: suspendarea. El s-a corectat, a si spus inainte de campanie, ca nu il lasa legea sa nu-i numeasca. Nu, nu ma astept sa incalce legea, nu ma astept sa revoce ministri, pentru ca, totusi, decizia de ieri de a lua act de rezultatul alegerilor si de a-l numi pe Victor Ponta premier arata ca dl Basescu e in deplinatatea facultatilor... de tot felul.


(Pe cine ajuta cresterea numarului de ministere?) Sunt de ceva vreme, si in orice caz in astea doua saptamani, intr-o situatie destul de ingrata: am un legamant si o chestiune de conduita - sa nu spun mai mult decat premierul. Sigur, si premierul a luat obiceiul sa spuna ca nu adauga nimic mai mult la ceea ce am spus eu. Acum, ce urmeaza sa spun, si trebuie sa o fac: maine, premierul va prezenta componenta Cabinetului sau si, pesemne, va da explicatiile publice care se cuvin acestei extinderi. Ce stim pana acum: ca a anuntat ca nu se va face cu cheltuieli publice suplimentare, ceea ce nu e doar de dorit, ci imperios necesar; si ca, a spus asta public pana acum, ce-l mana foarte tare in aceasta tendinta de multiplicare a ministerelor este, nu atat o simetrie cu Comisia Europeana, cat faptul ca doreste oameni cu o zona de competenta ceva mai restransa, dar pe care sa o poata exercita direct. Cu alte cuvinte, spargerea ministerelor mamut, de genul Ministerului Economiei si cum se mai numea el, sau al Ministerului Finantelor, uriasul blestemat care a functionat in forma actuala.

Repet, eu stiu cate ceva, am discutat indelung cu premierul, viziunea e a domniei sale. Pe mine m-a convins, am impartasit-o, dar nu e normal sa o povestesc eu, sa pledez eu pentru ea, pana n-o face domnia sa.

Mecanismul a fost urmatorul, noi am convenit: daca vei ajunge prim-ministru, atunci e normal - si noi am admis cu totii asta - sa faci o schita a Guvernului, cum il vezi, care e ideea ta ca viitor premier despre Guvern. Sigur, cu aia discutam, cu aia ne convingi, daca ne convingi, mergem pe ea. Ne-a explicat-o, ne-a convins... Nu folosesc pluralul regesc, vorbesc si de Daniel Constantin... Dupa care am inceput discutiile despre asumarea de catre partide a portofoliilor, incercand evident sa pastram si o paritate aritmetica si un echilibru al greutatii ministerelor sau zonelor de actiune. Dupa aceea fiecare isi ia partea sa, se duce si propune niste oameni prin mecanismele statutare ale fiecaruia si ii voteaza. Daca maine vreun ministru nu este aprobat, sunt pusi altii - este din nou consultat premierul, ca nu i se baga, nu i se dau in plic numele de ministri - si premierul va anunta. Eu presimt ca lucrurile vor decurge normal.
























3508 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Minti si tu mai rau ca Ponta (Marţi, 18 decembrie 2012, 21:53)

    Wanheda [utilizator]

    Nu o impartasesti...o visezi.
    • 0 (2 voturi)    
      Pacta servum! (Miercuri, 19 decembrie 2012, 10:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Adica aveati o intelegere scrisa cu UDMR? Si cand ati semnat-o nu stiati ce cred despre articolul 1 din Constitutie? .... dar v-ati amintit la impartirea ministerelor!
  • +8 (14 voturi)    
    Alungati lupii (Marţi, 18 decembrie 2012, 21:55)

    7imist [utilizator]

    Va mai amintiti primul spot electoral PNL din 1990 ?
    "Alungati lupii!", cu referire la FSN, care acum se numeste PSD.
    Intre timp, cei care declarau ca vor sa alunge lupii, au intrat in haita.
    Mai avem vreo sansa, noi, cei care incercam sa ne pozitionam in afara haitei rosii ?
    • +1 (9 voturi)    
      . (Marţi, 18 decembrie 2012, 22:54)

      Turmentescu [utilizator] i-a raspuns lui 7imist

      Ba pardon. FSN s-a schimbat in PD, actualul PD-L. PSDR-ul lui Iliescu a iesit din FSN si a devenit PSD-ul de azi.
    • -1 (11 voturi)    
      FSN se numeste PDL (Marţi, 18 decembrie 2012, 23:10)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui 7imist

      Cei nemultumiti, plecati idn FSN impreuna cu Iliescu au format PDSR, care acum e PSD. Cei ce au ramas in FSN si-au schimbat numele apoi in PD.
      • 0 (8 voturi)    
        FSN se numeste usl (Miercuri, 19 decembrie 2012, 0:13)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        @turmentescu & @colonel
        recititi evolutia politicii romanesti; daca va este lene, incercati youtube...
        mintiti mai rau ca patronii vostri..dar, la cat sunteti de ieftini, aveti si concurenta acerba.
        btw, ce procent a luat usl in alegeri? din prezenta la vot, bineinteles.
        hai, pa pa; va voi trimite ilustrate din tari civilizate...
      • +4 (4 voturi)    
        Ai uitat sa spui (Miercuri, 19 decembrie 2012, 9:37)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        ca Iliescu, de nemultumit ce era, a apelat iar la mineri in septembrie 1991 si guvernul Roman a cazut. Moment dupa care Iliescu si Roman au spart FSN-ul in doua, Iliescu numindu-si bucatica lui, in mod ironic evident, Frontul DEMOCRAT al Salvarii Nationale. Curat democrat, la fel ca Iliescu.

        Clasa politica de dupa Decembrie 1989 a fost formata majoritar din fosti comunisti. Cei care conteaza sunt cei care au vrut ca Romania sa mearga pe un alt drum, spre o democratie si un stat de drept autentice, nu "originale". Restul sunt jeguri.
    • 0 (4 voturi)    
      fsn => pd => pdl (Miercuri, 19 decembrie 2012, 1:51)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui 7imist

      FSN-ul a ramas al lui Petre Roman, in timp ce Iliescu si-a facut un partid nou numit FDSN, care intre timp a devenit PSD. Iar FSN-ul si-a schimbat numele initial in PD (prin 1993), dupa care mai tarziu in PD-L.

      Pe scurt, PD-L este succesorul FSN-ului :))
      • 0 (0 voturi)    
        Remarca (Miercuri, 19 decembrie 2012, 22:04)

        7imist [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        Va multumesc tuturor pentru comentarii, pe care le apreciez si le respect.
        Interventia mea nu s-a dorit a fi pro-pdl.
        Situatia, asa cum o vad eu este ca, de fapt, din 1990 suntem condusi de clanuri (haite, daca vreti) nomenclaturist-securiste, indiferent daca ele s-au numit FSN, PD, FDSN, PDSR, PSD, PDL si ca singura mea asteptare era din partea partidelor "istorice" PNL-PNTCD. Realitatea arata ca, fiecare isi urmeaza interesul de grup si noi, ca electorat, pierdem intotdeauna.
  • +4 (10 voturi)    
    viziunile lui Ponta (Marţi, 18 decembrie 2012, 22:05)

    the [utilizator]

    la fel cu sfanta Bernadette !

    iar Antonescu C aude voci ...

    vesela puscarie
  • +6 (6 voturi)    
    Nicolae Iorga (Marţi, 18 decembrie 2012, 23:11)

    MirceaA [utilizator]

    "Multe poate face alianta prostului cu mincinosul"
  • +4 (4 voturi)    
    Porcaria , tot porcarie ramane... (Miercuri, 19 decembrie 2012, 0:41)

    solar [utilizator]

    S-a semnat asa ceva? far sa se sufle in afara nicio iota? Si asta in conditiile cand se striga peste tot ca PDL- a lucrat netransparent?? Chesia e foarte grava dupa parerea mea> Mai grava decat vizita lui Geoana la Ovidiu Vantu !! Si UDMR si PNL au ascuns-o cu buna stiinta si cu premeditare semnarea unei astfel de intelegeri .Cred ca nici Basescu nic SRI habar nu aveau de o astfel de lucratura pe la spate a Romaniei!! Incredibil!!! Pur si simplu INCREDIBIL!!
  • +5 (5 voturi)    
    Revenire (Miercuri, 19 decembrie 2012, 0:54)

    solar [utilizator]

    Domnilor, nu reusesc sa-mi revin din socul a ceea ce am citit cu ochii mei!! Pai, domnilor, fratilor, oameni buni , in cine dracu mai poti avea incredere in tara asta?? PNL-istii cu UDMR-isti sa-si dea mana peste capul nostru al tuturor ? Cum numiti o astfel de politica?? Ce fel de lucratura e asta , oameni buni?? ASTA nu e cumva o dovada clara ca pe nimeni dintre politicienii romani nu-i intereseaza decat averea si imbogatirea?? Ce justificare i se poate da acestui gest secret pus la cale de PNL si UDMR? Pe cine mai intereseaza daca a ajuns sau nu sa se ...aplice intelegerea??!! INTERESEAZA CA SE POATE AJUNGE ORICAND LA ASA CEVA!!!
    PS- Doresc sa testez in ce masura impartasiti sau nu punctul meu de vedere. Va rog sa votati si imi voi da seama. Multumesc!
  • +1 (1 vot)    
    secrete secret, dar sa stim si noi (Miercuri, 19 decembrie 2012, 11:26)

    benicio [utilizator]

    Si nu era corect si moral sa stim si noi, imbecilii de votanti, de acest acord?
  • +1 (1 vot)    
    clarificare (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:00)

    asada [utilizator]

    Acest acord indica fara dubii ca" marele" USL in septembrie nu era deloc sigur ca va depasi 50% din voturi si atunci s-a asigurat din timp servicile cocotei politicii romanesti ,UDMR. Obtinerea unui procent confortabil pentru USL ,a dus automat la folosirea UDMR drept hartie higienica cu acordul lor cu tot !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Desteapta-te! (Joi, 20 decembrie 2012, 4:31)

    kebab [utilizator]

    Cea mai mare si cea mai de succes Democratie de pe aceata planeta are 15 ministere. Raportat la marimea tarii si numarului de locuitori, nu inteleg cum acest domn Politician Roman poate numi in Romania un minister "mamut", Spania de ex are doar 8. Oare de ce trebuie reinventata roata? Are cele mai bune exemple testate in timp si functionalitate din toate punctele de vedere.
  • 0 (0 voturi)    
    declaratie (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:13)

    maruntelu [utilizator]

    Noi n-ar trebui sa-i dam prea multa atentie acestui"cacarau" este o caricatura de om, lenesul nr 1 al tarii. hai sa-l lasam dracului in pace.