Victor Ponta, despre declaratia lui Traian Basescu: Si eu imi doresc acelasi lucru, sa indeplinesc ce am spus in programul USL

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 1 ianuarie 2013, 19:21 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat marti, intr-o interventie la Romania TV, ca anul acesta va comenta foarte putin afirmatiile lui Traian Basescu si ca isi doreste, pentru noul an, sa indeplineasca ce a spus in programul de guvernare. Basescu declarase, duminica, la Covasna, ca pentru 2013 si-ar dori sa se adevereasca programul de guvernare al USL, un program "cu multe beneficii pentru romani".

Intrebat cum comenteaza aceasta declaratie, Ponta a raspuns: "O sa comentez foarte putin anul asta ce spune Traian Basescu, nu mai sunt seful opozitiei, sunt seful guvernului si daca ma intrebati pe mine si eu imi doresc acelasi lucru, sa indeplinesc ce am spus in program. Cred ca va fi bine pentru toata Romania."

Premierul a afirmat de asemenea ca anul viitor nu crede ca se va mai vorbi de suspendarea presedintelui.

"Nu stiu si nu cred, dar eu cred ca trebuie sa punem in Constitutia Romaniei, acum, in prima jumatate a anului, toate acele garantii si mecanisme prin care in viitor nici un alt presedinte - nu ma refer la domnul Basescu, care isi incheie mandatul, ma refer la viitori presedinti - sa nu aiba mai multa putere decat au dorit oamenii si isi doresc oamenii sa aiba, si orice conflict sa-l evitam inainte de a ajunge la formele sale cele mai daunatoare, pana la urma, pentru o parte, pentru alta sau pentru societate. Si eu asta vreau, sa punem in Constitutie niste reguli clare, invatamintele pe care le-am tras din ultimii ani, si, in viitor, sa nu mai ai de ce sa suspenzi un presedinte, pentru ca nu va mai fi nici un presedinte care sa faca mai mult decat trebuie sa faca si ceea ce asteapta oamenii de la el".

Intrebat daca anul viitor se va aplica masura reducerii TVA la alimente, premierul a raspuns doar ca este "o masura in care eu cred".

''Este o masura in care eu cred foarte mult, care are logica economica si pe care o vom aplica imediat ce reusim sa acordam, repet, fin, tot ceea ce tine de acordurile noastre cu FMI si cu obligatiile care tin de disciplina bugetara''.

De asemenea, intrebat de posibile cresteri salariale, Victor Ponta a afirmat: "Salariile nu se mai taie iar pensiile s-au indexat de la 1 ianuarie cu 4%. Este un an stabil in care nu mai taiem nimic, dar nu deschidem pungile mai mult. Eu nu vad in acest an mai mult decat faptul ca ne tinem de cuvant."

UPDATE Intrebat la RTV daca sistemul diferentiat de impozitare a veniturilor, cu cote de 8%, 12% si 16%, este avut in vedere pentru acest an acest an sau pentru anii viitori, premierul a aratat ca, foarte probabil, acest tip de impozitare nu va fi aplicat din 2013.

"Nu pentru 2013, dar era vorba de un principiu care a constituit cel mai dificil compromis intre PSD si PNL. Liberalii au spus sa pastram un nivel scazut de taxare, acel 16%, iar noi, social-democratii, am spus: nicaieri in lume -se mai intampla in Rusia si in Bulgaria, e adevarat - dar nicaieri in lumea civilizata oamenii nu platesc exact acelasi impozit si cand au o suta de lei, si cand au un milion. A fost un compromis care eu cred ca este corect si util. In 2013 probabil ca nu vom reusi sa ne ducem la 12% si 8%, insa cele doua principii, acela ca in Romania nu mergem cu o taxare foarte ridicata, dar ca exista categorii sociale fata de care taxarea trebuie sa fie mai redusa decat pentru marea masa a cetatenilor, amindoua sunt principii moderne", a afirmat Ponta, citat de Mediafax.




















3196 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    deci (Marţi, 1 ianuarie 2013, 19:46)

    nash pandelica [utilizator]

    si in concluzie, nu va fi nicio ...ocluzie.
    adica, va fi un an al concordiei, intelegerii, pupat(discret) in peatza dependintzii, etc.
    ce mai ! ioropeni !
  • +31 (31 voturi)    
    Justitia: asta va fi dovada bunei credinte a lui V (Marţi, 1 ianuarie 2013, 20:01)

    emigrant [utilizator]

    Ponta sa puna oameni competenti la Justitie. Sa-i ceara demisia lui Poivniceru. Nu-mi fac nici un fel de iluzii. Oamenii vor trai in continuare prost. Dar cel putin Justitia sa functioneze. La multi ani oamenilor responsabili!
  • +30 (30 voturi)    
    Kramer din Seinfeld e mic copil (Marţi, 1 ianuarie 2013, 20:04)

    Wanheda [utilizator]

    pe langa Dottoru' cel complet aleator in declaratii.
    De ce nu le spui la oameni cat e inflatia, cu cat a scazut puterea de cumparare/nivelul de trai al romanului si despre maririle la energie, despre noile accize si taxe din 2013?
    Ca de vorbit despre Omul Nou am vazut ca ai inceput, deja.
  • +21 (21 voturi)    
    Ponta vorbeste mult prea mult si nu face nimic (Marţi, 1 ianuarie 2013, 20:24)

    dumitrica [utilizator]

    Vreau sa-l vad ca face ceva pe acest palavragiu de Ponta care este intr-o continua campanie electorala. Se pregateste deja pentru prezidentialele din 2014.

    Acum nici o saptamina declara ca face venitul unui ministru sau rector doar de pina la trei ori mai mare ca al unui necalificat. Sa-l vad ca realizeaza ajustarea asta salariala.

    Tot acum citeva zile spunea ca vrea sa regionalizeze Romania. Sa-l vad macar cu o harta, un proiect ceva concret.
  • +16 (16 voturi)    
    continua (Marţi, 1 ianuarie 2013, 21:00)

    RoMaLeS [utilizator]

    continua sa copie :)
  • +25 (25 voturi)    
    A aflat (Marţi, 1 ianuarie 2013, 21:07)

    Gg65 [utilizator]

    si Ponta , dupa 8 luni ca nu mai e seful opozitiei?
    Asta e o veste buna.
    Inseamna ca atunci cand spune ca face ceva trebuie sa asteptam vreo 8 luni?
    Baliverne si glumite.A indexat pensiile cu 4%!Asta da realizare, in conditiile in care in ultimele 8 luni si luand in calcul si scumpirile anuntate la inceput de an cred ca au redus puterea de cumparare cu mai mult, si pentru toata populatia!
    Si, ultima, el ca si prim-ministru nu trebuie sa-si doreasca '' acelasi lucru''.Asta o pot face eu, Basescu, etc, el TREBUIE sa FACA ASTA.El trebuie sa ne arate FAPTE nu DORINTE!
    O fi pe undeva vreo cartulie '' Cum sa guvernam pentru popor ''?Poate iese si un plagiat in folosul nostru!
    • -4 (12 voturi)    
      GEORGICA SA LAMURIM CATEVA PROBLEME (Marţi, 1 ianuarie 2013, 22:06)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Gg65

      Te asigur de la inceput ca nu sunt un fan Ponta, dar latratul la luna pe HOTNEWS nu ajuta la nimic. In primul rand cresterile de preturi care vor urma, nu au nimic comun cu Ponta. Romania ca membra UE, pana in 2020, trebuie sa-si aduca preturile la nivelul Uniunii. Ori o face esalonat pe cote mai mici pana in 2020, sau odata tot, ceea ce nu este posibil de suportat de populatie.In al doilea rand, ca urmare a acordurilor cu UE si FMI,trebuie respectati indicatorii economici conveniti. Acest guvern daca vrea sa mareasca pensiile, salarile, ajutoarele sociale, trebuie sa gaseasca sursele care sa nu modifice indicatorii conveniti.Trebuie curaj si loialitate fata de romani.Posibilitati exista: fondurile europene pentru noi locuri de munca, stoparea coruptiei si furtului,tragerea la raspundere pe cala juridica a politicienilor corupti, imbunatatirea veniturilor statului prin colectarea taxelor si impozitelor,eficientizarea justitiei,etc, etc.
      • +9 (9 voturi)    
        Fair ce spui (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 0:53)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Dar cresterile astea de preturi trebuiesc corelate cat de cat cu salariile si pensii. Pana in prezent a fost exact pe dos, populatia a saracit crunt.
        Daca te plimbi putin prin lume iti dai seama ca aveam preturi aproape europene, doar pe piata locuitntelor, la asigurari ce mai stau romanii bine dar si aici e discutabil, cand te gandesti ce primesti in schimb.
      • +13 (13 voturi)    
        Bravo! (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 1:26)

        math [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Si eu sunt impotriva latratului la luna si pentru directivele scolii de partid de la Moscova. Tot ce spui sunt niste chestiuni pur populiste. Parca este teza de doctorat publicata sub forma de indreptar: "Cum sa guvernam fara profesor"

        Exceptand poate fondurile europene USL va lupta cu dintii sa faca exact opusul in ce priveste "stoparea coruptiei si furtului,tragerea la raspundere pe cale juridica a politicienilor corupti, eficientizarea justitiei,"

        Iar despre fonduri europene citeste CV-ul si declaratia de avere a ministrului tehnocrat si grizonat. Sa vezi acolo studii si competenta. La 20 de ani a fost angajat in Minister la 22 a inceput facultatea !? de atunci studiaza pe branci, facultati, diplome, doctorate.....
      • +6 (6 voturi)    
        Geki......... (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 8:53)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui marki

        ce ai baut de revelion ? Ca Al tau Ponta numai curaj nu are !Deci sa nu te astepti ca va trage la raspundere pe banditii dela PSD .
      • -8 (10 voturi)    
        Nu incerca sa... (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 10:07)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Luminezi postaceii portocalii...
        Nu inteleg,oricum...
        • +3 (3 voturi)    
          Postacelul rosu (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 13:14)

          Electorul [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          Ce destept esti !?!
      • +3 (3 voturi)    
        mhm... (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 13:40)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui marki

        "(...) stoparea coruptiei si furtului, tragerea la raspundere pe cale juridica a politicienilor corupti, imbunatatirea veniturilor statului prin colectarea taxelor si impozitelor, eficientizarea justitiei, etc".

        Domnule, visezi frumos. Ceea ce spui e un latrat la luna pictat mai realist, dar nimic mai mult.
        Numai bine
      • +1 (1 vot)    
        problema (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 21:52)

        Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui marki

        este ca pana acum, de cand e prim ministru doar s-a cainat si a dat vina pe PDL.
        Acum are dorinte.
        Eu as vrea sa vad ca are si putinte.
        Nu mi-e simpatic deloc - ba dimpotriva - dar doar tampitii ar regreta daca face ceva bun.Si eu nu sunt printre ei.
        Si, pentru conformitate, aceleasi sentimente le am si pentru PDlei, imi sunt la fel de dragi !
  • +13 (13 voturi)    
    Si io, si io ... (Marţi, 1 ianuarie 2013, 21:18)

    EXEs [utilizator]

    Deci toti ne dorim bunastarea dragului nostru popor roman, carevasazica totul va merge anul asta ca pe roate. Exact dorinta pe care mi-am pus-o la trecerea intre ani. Uraaaa !!!!!
    Am dublat numarul ministerelor deci de doua ori mai multi oameni vor face evident o treaba mai buna mai ales la cat de buni prieteni sunt. Dupa care o sa dam afara toti incompetentii din ministere si o sa-i inlocuim cu oameni mai buni, de bine, baieti dastepti de-ai nostrii.
    Nici nu stiu de ce ne mai stresam cu criza asta. Totul o sa mearga ca uns! Cel putin la productia de tepe o sa depasim sigur toate tarile astea occidentale.
  • +13 (13 voturi)    
    Trai pe vatrai . (Marţi, 1 ianuarie 2013, 21:22)

    durul [utilizator]

    Pisicul s-a cuibarit la caldurica si a inceput sa toarca .
  • +8 (8 voturi)    
    Cred ca nu va fi posibil (Marţi, 1 ianuarie 2013, 21:45)

    adrian88000 [utilizator]

    Curtea Constitutionala a Frantei ( se numeste altfel , dar inseamna acelasi lucru ) a decis ca nu se pot aplica impozite diferentiate. "Toti oamenii sunt egali in fata legii". Acest principiu nu poate fi incalcat. Diferenta de impozitare nu se poate face prin procente diferite , la bogati un procen si la saraci alt procent. Diferenta se face automat prin suma impozitata. 16 % dintru-un miliard e mult. 16% din 100.000 e putin. Dar pe ambii ii afecteaza la fel si amandoi, bogat sarac , sunt egali in fata legii.
    • +11 (11 voturi)    
      sa calculam tovarasi (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 1:34)

      math [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Daca pentru 1 milion de RON platesti impozit 160,000 RON iar pentru zece mii de RON platesti impozit 1,600 RON in limbaj PSD se cheama ca bogatul si saracul platesc la fel. Vorba lui Iliescu, "chiar daca ar plati 80% impozit acesti oameni nu si-ar schimba nivelul de trai". Din putul gandirii.....
    • +1 (1 vot)    
      "bogat sarac , sunt egali in fata legii" (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 19:54)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Ai dreptate, dar vezi ca la noi se fac legi pentru salarii si pensii speciale. Unele chiar foarte constitutionale.
      Tinind cont de componenta firavului nostru Parlament legiferarea impozitarii diferentiate cred ca are toate sansele sa fie adoptate. Doar ca procentele vor fi un pic altele. Cei cu venituri mici vor plati tot 16%, cei cu venituri mari 8%. Vezi ce suma ar trebui sa plateasca saracii de ei la un miliard venit . . . .
  • +11 (11 voturi)    
    Prima declaratie in 2013 = Prima minciuna in 2013 (Marţi, 1 ianuarie 2013, 21:48)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Gandire/Manipulare Copy Ponta de tip USL/KGB :
    "... sa punem in Constitutie niste reguli clare......... pentru ca nu va mai fi nici un presedinte care sa faca mai mult decat trebuie sa faca... ".
    Pai mai draga, in vara 2012,... nu Parlamentul USL a facut mai mult decat trebuia sa faca,... calcand Constitutia in picioare. Dottore, las-o jos ca...macane !
  • +1 (1 vot)    
    ce-am avut de zis... (Miercuri, 2 ianuarie 2013, 18:56)

    liviusmaximus [utilizator]

    ce-am avut de promis, am promis cand v-am luat votul. acum, totul e ok, habar n-am daca sunt bani, mai stam putin sa ne lamurim si sa vedem ce ne da fmi voie sa facem diferit de boc. pana la urma, boc ala nici nu era rau, nu ...? Cam asta ne spune pontanacul .