Ion Iliescu a spus "Tatal nostru" la incinerarea lui Sergiu Nicolaescu - sora regizorului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 ianuarie 2013, 17:06 Revista Presei | Radio TV

Iolanda Nicolaescu, sora regizorului care a decedat pe 3 ianuarie, a povestit, la Romania TV, ca Ion Ililescu a rostit "Tatal nostru" la incinerarea care a avut loc sambata, la crematoriul Vitan Barzesti din Bucuresti.

"Dl. Iliescu a intrat inauntru si cand s-a deschis trapa impreuna cu oamenii cu care eram a spus 'Tatal nostru'", a afirmat aceasta, multumindu-i fostului presedinte pentru acest gest.

In momentul in care o ziarista a postului de televiziune a comentat ca Ion Iliescu era perceput mai degraba ca un ateu, Iolanda Nicolaescu a raspuns: "Uite ca a stiut o rugaciune si a spus tatal nostru atunci cand s-a deschis trapa".

Intr-un interviu publicat in aceeasi zi de Revista Kamikaze in editia online, Ion Iliescu afirma ca nu crede in Dumnezeu, ci "in forta omului".

Iata mai jos un scurt fragment din interviul realizat de Alexandru Cautis:.

  • "Ion Iliescu: Iisus a facut o mare revolutie in gindire. A fost un rebel din acest punct de vedere, ca si-a permis sa spuna ca toti oamenii sint egali. E adevarat, in fata lui Dumnezeu. A fost prima idee de echitate, ca toti oamenii sint egali in fata unei forte supreme, in fata lui Dumnezeu.
  • Reporter.: Credeti in Dumnezeu, macar acum, la varsta pe care o aveti?
  • I.I.: Nu cred in Dumnezeu, eu cred in forta omului.
  • Rep.: Dar in Iisus, ca-i mai de stinga?
  • I.I.: Iisus este o figura, din acest punct de vedere, caracteristica pentru o anumita evolutie a gindirii umane, pentru o societate mai buna, mai dreapta, benefica tuturor".




















3042 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    astept cu drag (Luni, 7 ianuarie 2013, 17:19)

    dandra [utilizator]

    disparitia ta din aceasta realitate, in orice forma, in orice fel, trecut prin garsioniera sau incinerat...nu ma dezamagi!!!
  • +17 (17 voturi)    
    cred ca..... (Luni, 7 ianuarie 2013, 17:54)

    translativus [utilizator]

    .....este o neintelegere, cred ca a spus "tatucul nostru" si se referea la Stalin.
    Oricum, sufla un vant rece si ......parca o umbra era in spate si care......seamana cu ..... Nicolae.....??!!
  • +8 (8 voturi)    
    Cred ca zicea altfel (Luni, 7 ianuarie 2013, 18:00)

    Gogulancea [utilizator]

    tatucul nostru care nu esti in ceruri...
  • +3 (3 voturi)    
    Iliescu cel crestin (Luni, 7 ianuarie 2013, 18:22)

    Rhadoo [utilizator]

    De Pasti, un cetatean catre Ion Iliescu: "Hristos a inviat!", Iliescu: "Asa am auzit si eu!".
    • +3 (3 voturi)    
      raspuns (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:11)

      elwis [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      iar urmatorului cetatean , care i-a facut aceeasi urare , i-a raspuns 'OK !'
      • +2 (2 voturi)    
        nu .... (Luni, 7 ianuarie 2013, 20:27)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui elwis

        ....i-a raspuns OK ci OH (ocin haraso) !
  • +3 (3 voturi)    
    Cineva minte! (Luni, 7 ianuarie 2013, 18:25)

    skolko [utilizator]

    "Sora regizorului, Iolanda Nicolaescu, nu a participat la ceremonia funerară, pentru că e bolnavă şi nu se poate deplasa".

    Sursa: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/sergiu-nicolaescu-incinerat-15-garzi-corp-angajate-sotia-crematoriu-429433.html
    • +2 (2 voturi)    
      WTF is libertatea (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:41)

      bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui skolko

      tu chiar crezi ce scrie in libertatea?
  • +1 (1 vot)    
    minciunele (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:09)

    elwis [utilizator]

    venise momentul ca iliescu sa-i multumeasca lui Dumnezeu: doar urmau sa fie arse si toate secretele de la revolutie, detinute de nicolaescu ! cit despre sanatatea mintala a maestrului din ultimul timp, a sora-si si neveste-si , ca si minciunelele acestei familii...cred ca ajunge !
  • +2 (2 voturi)    
    nu cred (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:10)

    rakkone [utilizator]

    A spus doar Tatal nostru si atat? Crestinii spun ca dracul stie toate rugaciunile posibile, dar le spune doar pentru a le maimutari. S-a inchinat cu stanga, i se vedeau copitele? Va rog, mai multe detalii...
  • +3 (3 voturi)    
    Tatucul nostru (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:18)

    dan_costea [utilizator]

    Tatal nostru?! Tov. Iliescu, corect ar fi fost "Tatucul nostru"... Stalin... scleroza, bat-o vina!
  • +4 (4 voturi)    
    inchina (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:26)

    valentino59 [utilizator]

    si dracul se inchina dar nu face manastire,chiar trebuie sa bagam in seama toate gesturile false a unei iude
  • +2 (2 voturi)    
    Pesedei de-o seama... (Luni, 7 ianuarie 2013, 19:28)

    Dimitrie Cantemir [anonim]

    Care va sa zica Iliescu s-a dus si la parastasul lui Nicolaescu... si erau de-o varsta...care o fi secretul longevitatii dumnelaui? Nevasta mai batrana?
    Ma intreb cine urmeaza din lista PSD... dar mai infricosatoare mi se pare intrebarea: la cate incinerari si parastase o sa mai participe oare Iliescu in Romania corecta?
    Unii zic ca cel putin inca un cincinal...
    http://camarasdelumini.wordpress.com/2012/12/27/speranta-de-viata-la-bloggerii-romani/
  • -6 (6 voturi)    
    Da aşa este (Luni, 7 ianuarie 2013, 20:06)

    nikolaevici [utilizator]

    Ion iliescu este cel mai mare politician european în viaţă.Rahaţii sunt de altă părere pentru că le place câ....,rahatul.