VIDEO Victor Ponta, despre actul normativ privind taxele locale: N-a fost niciun repros la adresa presedintelui. Ordonanta va fi adoptata in sedinta de guvern de miercuri

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 ianuarie 2013, 21:09 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta la B1
Foto: captura B1 TV
Premierul Victor Ponta a afirmat luni seara, la B1 TV, ca ordonanta privind taxele si impozitele locale va fi adoptata in sedinta Executivului de miercuri, dupa ce intra in vigoare legea promulgata de seful statului care abiliteaza Guvernul sa emita ordonante. Premierul a subliniat ca nu i-a transmis vreun repros presedintelui Traian Basescu in privinta acestei legi, precizand ca atat Guvernul cat si Presedintia au procedat constitutional. "Dl presedinte a inteles si a respectat Constitutia, eu am inteles si am respectat Constitutia, singurul care nu a inteles a fost domnul Boc", a spus Ponta.

Principalele declaratii ale lui Victor Ponta:
  • (despre situatia economica a Romaniei) In recesiune nu suntem, nici din punct de vedere tehnic, nici real. Suntem intr-o perioada de criza, pentru ca Europa este in criza. Nu suntem nici intr-o catastrofa, nici in vremurile bune 2003-2008 cand tot cheltuiam si parca nu se terminau banii.
  • Voi merge sa prezint proiectul de buget intai grupului USL si apoi celor din Opozitie.
  • 'Profesorul' meu, Florin Georgescu mi-a explicat foarte clar: bani mai multi nu sunt; astia sunt banii, astea sunt veniturile, astea sunt cheltuielile.
  • (despre actul normativ privind taxele locale) Dupa ce intra in vigoare legea promulgata de presedinte care imi da voie sa dau ordonante, eu dau ordonanta cu taxele locale. Sedinta o am poimaine dimineata si o sa si public ordonanta.
  • Mi-as dori sa fiu la fel de relaxat ca presedintele. Nu pot sa fiu, pentru ca eu sunt la serviciu, trebuie sa facem bugetul.
  • N-a fost un repros la adresa presedintelui. Presedintele are la dispozitie 20 de zile pentru promulgarea legii care da dreptul in timpul vacantei sa dam ordonante. Am discutat, joi m-am vazut cu presedintele la Palatul Cotroceni si l-am rugat: puteti sa promulgati legea ca sa pot sa dau ordonante? Mi-a zis: da. S-a tinut de cuvant.
  • Dl presedinte a inteles si a respectat Constitutia, eu am inteles si am respectat Constitutia, singurul care nu a inteles a fost domnul Boc.
  • Modelul meu politic Tony Blair spune "nu vorbi de taxe in campania electorala".
  • Cand se maresc taxele, e de vina Guvernul; cand se face o scoala, e meritul primarului.
  • (despre impozitul forfetar in servicii) Cea care a venit cu aceasta idee - nu vreau sa arunc responsabilitatea - este dna Grapini (ministrul pentru IMM, Mediu de Afaceri si Turism) care vine din lumea reala. A fost o idee. Astep sa prezinte, va fi aplicat daca va fi viabil.
  • Imi doresc un sistem fiscal mai simplu, trebuie sa avem mai putine taxe.
  • (despre coabitatea cu Traian Basescu) Ideea nu cred ca a fost sa semnam un acord de iubire, de prietenie stransa, ci de a semna un acord - care, din punctul meu de vedere, pana astazi s-a respectat in totalitate si imi doresc sa se respecte in totalitate - pentru a debloca functionarea a doua institutii importante, Presedintia si Guvernul. Or, pana acum nu a fost niciun fel de blocaj.
  • (dar comunicati mai des, va sunati?) Sigur ca da. Ne-am vazut imediat dupa Revelion, cand am venit in Bucuresti. Deci ideea este, fara a ne iubi sau a fi mai prieteni, pentru ca lucrul asta va fi intotdeauna imposibil, de a incerca fiecare sa-si indeplineasca partea sa de atributii, fara a bloca, impiedica, cu rea-credinta, cealalta parte sa-si faca treaba. De aceea, explic inca o data, presedintele a promulgat legea vineri, era dreptul domniei sale constitutional, n-a inteles Boc din chestia asta, dar n-o sa ne certam de la Boc. 
  • (ce spun parterii dvs, in special Crin Antonescu, de acest succes al coabitarii pana in acest moment?) In ce sens succes? Pentru Crin Antonescu este extrem de important, ca si pentru mine, ca Guvernul USL - pentru ca nu este guvernul meu, este guvernul USL; eu sunt prim-ministru e adevarat, dar Crin Antonescu are exact aceleasi merite ca si mine atat in victoria de la alegeri, in formarea Guvernului, si va avea aceleasi merite ca si mine daca Guvernul functioneaza bine, daca raspunde asteptarilor oamenilor.
  • Daca va referiti la functia de presedinte, pentru care Crin Antonescu va candida, sprijinit de USL, si eu cred ca va si castiga... stiti ce repede trece un an? Doar anul asta nu-i la anul. Nimeni nu poate contesta ca Antonescu, candidatul USL, e favorit (la castigarea alegerilor prezidentiale).
  • Sistemul de justitie, pentru mine ca om care vin din sistemul de justitie, inseamna altceva decat ce inseamna pentru presedintele Basescu. Pentru domnia sa sistemul de justitie inseamna procurorul general, seful DNA si CSM. Pentru mine inseamna vreo 5.000 de judecatori si vreo 3.000 de procurori, care se ocupa de violatori, de criminali, de hoti. Asta e sistemul de justitie, iar acolo nu s-a facut nicio reforma.
  • (despre Dan Voiculescu) Eu nu prea am treaba cu Dan Voiculescu, eu discut cu Daniel Constantin, care e colegul meu, prietenul meu si un ministru foarte bun. Iar povestea asta cu Voiculescu care ma duce pe mine si pe Crin Antonescu de mana e ridicola. 
  • (despre dosarul lui Voiculescu) Eu m-am uitat cu ochiul unui jurist si cred ca decizia judecatorului de la Tribunal a fost o decizie gresita si ar trebui CSM-ul, cine se ocupa, sa vada de ce a dat acea decizie. Cat timp dl Voiculescu nu e senator, se judeca la instanta obisnuita. Cand devine senator, merge la Curtea Suprema. 
  • (Totusi Dan Voiculescu a mai castigat niste luni in acest dosar…) Dar nu domnia sa le-a castigat, i-au fost date de un judecator. Dar ma opresc aici ca sa nu fiu acuzat ca atac un judecator, doamne-fereste, nici nu stiu cine e. Eu va spun opinia mea ca jurist, pe procedura. Competenta dupa persoana este apreciata de judecator - esti senator, te duci la Inalta Curte; nu esti senator, ramai la tribunal. Nu poti sa fii si senator si ne-senator.
  • (Pana la urma nu a depus juramantul…) Deci nu e senator. Mie mi se pare foarte simplu.
  • Sa stiti, am fost procuror atatia ani, dar nu m-au suparat avocatii, mi-au placut avocatii care au stiut sa fie mai destepti decat mine. Pana la urma decizia apartine judecatorului, de aceea procurorul cu avocatul se lupta, iar judecatorul decide. Iar judecatorul are o mare responsabilitate atunci cand decide si, din acest punct de vedere, trebuie intarit in continuare rolul judecatorului, dar trebuie sa apara si raspundere atunci cand sunt greseli. 
  • Toti ministrii delegati au, prin modul de organizare a Guvernului, drept de initiativa, drept de avizare, drept de contrasemnare, au buget propriu - deci practic ei functioneaza, si raspund in fata mea, ca niste ministri plini. Ceea ce nu au acesti ministri delegati - nu au un departament juridic, personal si contabilitate, pe care il au la nivelul ministerului central. Ar fi insemnat sa mai angajam oameni la contabilitate, juridic si personal (pentru noile ministere). Dar, in rest, din punct de vedere al raspunderii si al puterilor administrative, toti ministrii delegati au aceleasi puteri ca si un ministru.























5749 vizualizari

  • +31 (39 voturi)    
    ********* (Luni, 7 ianuarie 2013, 21:22)

    Andradda [utilizator]

    Stati putin pana isi muta Plagiatorul fundul ala mare, la Antene.
    Apoi sa vedeti declaratii?
    Toata vina e a lui basescu!
    Hai sictir plavane, ca nici macar de plagiat nu esti bun. Toata lumea te prinde cu nadragii in vine!
    ))))
    • +19 (23 voturi)    
      Daca nu-i senator, sa se vacanteze postul (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:30)

      Catch 22 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      apoi sa se faca alegeri anticipate ca sa avem totusi un senator in respectivul colegiu.
      In mama lu' ma-sa, cum e posibil sa nu existe o reglementare care sa oblige un ales sa depuna juramintul intr-un termen decent?
    • +17 (21 voturi)    
      Ponta se amesteca clar in justitie (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:42)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Citat: "Victor Ponta: Dan Voiculescu nu e senator daca nu a depus juramantul. Decizia judecatorului de la tribunal de a trimite dosarul la Inalta Curte a fost gresita"

      Dupa ce il acuza pe Basescu ca si-a subordonat justitia, lucru 90% adevarat, acum Ponta da indicatii judecatorilor ce decizii sa ia!
      • -3 (3 voturi)    
        e obiectiv (Marţi, 8 ianuarie 2013, 9:11)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        in privinta lui Voiculescu, atata tot, premierul Ponta.
    • +3 (3 voturi)    
      Greu de bietul Premier! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 10:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Vad ca face turul televiziunilor sa explice smecheria cu taxele locale si sa vada pe cine mai da vina! Bine c-a aparut Boc si poate respecta spiritul "coabitarii" cu Basescu, altfel cred ca gasea vreun directoras pe care sa-l acuze ca n-a dat el ordonanta in in cauza sau c-a ratacit-o! Cred ca pana la miezul noptii termina tv de stiri si se indreapta spre Mynele sau Euforia tv. Maine va fi prea obosit sa dea ordonanta aia, asa ca "sa platiti bine"!
  • +24 (28 voturi)    
    Din două , una ! (Luni, 7 ianuarie 2013, 21:44)

    Radu Humor [utilizator]

    Ori e prost, ori se preface !
    • +10 (12 voturi)    
      Voiculescu (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:08)

      Goriot [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

      pare a fi acuzat de telepatie.
  • -14 (28 voturi)    
    „toată lumea este de acord” (Luni, 7 ianuarie 2013, 21:45)

    Mazeta [utilizator]

    Obiectivele guvernului Ponta:
    1. modificarea Constituției,
    2. regionalizarea,
    3. vânzarea (gazelor de șist, Roșia Montană etc.)
    Pardon, astea erau obiectivele lui Băsescu. Sau nu, sunt ale FMI. Hehe.. nu mai știu, m-am încurcat.
    • +18 (20 voturi)    
      Te-ai incurcat ? (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:59)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa erai de mult si asa vei ramane. Cine sa te mai descurce ?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa au fost si asa vor ramine. (Marţi, 8 ianuarie 2013, 21:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Doar ca intre timp s-a schimbat puterea si au crescut preturile.
  • +25 (31 voturi)    
    Voiculescu nu e senator e infractor (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:01)

    dumitrica [utilizator]

    Cum sa nu fie senator daca a fost ales in parlament.
    Unde scrie in lege ca un senator care nu a depus juramintul nu este considerat parlamentar?!
    • +19 (21 voturi)    
      Voiculescu mai intii e infractor pe urma senator (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:45)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Voiculescu nu si-a depus juramintul in parlament pentru ca pune mai presus calitatea sa de infractor decit cea de senator.
    • +16 (16 voturi)    
      Corect ! (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:00)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Ar trebiu sa vedem imagini la Antena 3 in care chestorul il impinge afara pe Voiculescu si acesta se straduieste din rasputeri sa intre in sala de sedinte.
    • +11 (11 voturi)    
      pai probabil ca procororii investigheaza deja... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 1:13)

      varu.maftei [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      daca varanu' si-a dat IBANU' la contabilitate ca sa-i vireze INDEMNIZATIA DE SENATOR... asta inseamna ca e deja senator... daca nu, inseamna ca nici banii nu trebuie virati... au daca au fost virati, inseamna ca undeva-i o problema, legea undeva e stramba... pam-pam
  • +19 (19 voturi)    
    Ponta e un bat in roata economiei Romanesti (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:21)

    dumitrica [utilizator]

    Este evident ca Victor Ponta si-a atins nivelul de incompetenta odata cu accederea in functia de prim ministru.

    Individul asta nu stie ce masuri economice sa ia. Isi ocupa timpul zi de zi cu declaratii, conferinte de presa, interviuri, luari de atitudine, atacuri la persoana, etc..

    Managementul economiei tarii nu se face prin interventii zilnice la televizor care a doua zi se dovedesc pura prostie cum a fost aceea cu reducerea diferentelor salariale dintre un necalificat si un ministru sau rector la raportul de 1/3 maxim. Nici macar comunistii nu au reusit asa ceva.

    Ponta il intrece la incompetenta chiar si pe Emil Constantinescu, actualul premier fiind de fapt un bat in roata economiei romanesti care fara el ar merge mai bine chiar daca ar scirtii.
  • +17 (19 voturi)    
    ********** (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:31)

    Andradda [utilizator]

    Nerusinare fara limite
    Insusi premierul Romaniei considera ca Voiculescu va fi senator abia cand "va vrea muschii lui"
    Adica Voiculescu poate sa doarma linistit, inca 2 ani de zile si sa depuna juramantul de senator doar atunci cand se va simti avantajat de aceasta functie, in fata legii?
    Dle Ponta, sunteti , nu doar jalnic si infantil ci de-a dreptul penal prin felul in care considerati ca trebuie sa-l aparati pe acest Voiculescu dan!
    Sa va fie rusine dle Ponta
    Sau, mai pe sleau spus:
    Sa-ti fie rusine, plagiator ordinar "care esti"!
  • +11 (11 voturi)    
    :) (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:32)

    Xorciser [utilizator]

    Nu era justitia independenta?
  • +15 (15 voturi)    
    Ponta (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:57)

    adrian88000 [utilizator]

    ar trebui macar sa mimeze ca respecta separatia puterilor in stat. Ori e tembel , ori e nesimtit. Varianta ca nu cunoaste faptul ca el reprezinta puterea executiva , iar judecatorul, la care face referinta ,apartine de o alta putere, puterea judecatareasca , nu este credibila.
    Cum e Ponta ?
  • +15 (15 voturi)    
    nu plagiatorul Ponta e problema (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:22)

    DlGoe [utilizator]

    Problema e ca PNL si PSD sustin un om compromis pe vecie (Ponta Plagiatorul), adica vreau sa subliniez ca valorile PNL si PSD sunt furtul si iara FURTUL fara scrupule.
  • +12 (12 voturi)    
    Domnul voiculescu NU ESTE SENATOR ?! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 4:16)

    hepcallvasile1278490666411 [utilizator]

    Daca domnul Voiculescu nu este senator ,atunci alegatorii din circumscriptia electorala unde a candidat . au fost privati de un Drept Constitutional , ei nefiind reprezentati in parlament de nici un senator , adica avem in fata o fapta Penala Grava!
    Biroul Electoral si Guvernul prin atributiile lor in ceea ce priveste desfasurarea alegerilor devin Complici la Escrocheria domnului Voiculescu care prin actiunile sale anuleaza fara a avea acest drept , un DREPT CONSTITUTIONAL al cetatenilor pe care ar fi trebuit sa-i reprezinte in Parlament.
    Acest lucru este evident pentru oricine mai are cel putin un neuron functional !
    Explicatie pe intelesul "USL" :
    - daca in urma unui control medical , un doctor interzice unui sofer profesionist sa mai conduca , acesta ( pacientul ) nu pierde calitatea de sofer ci doar dreptul de a conduce deoarece doctorul nu poate anula rezultatul examinarii in urma careia dupa scolarizare , pacientul , a obtinut calificarea de sofer profesionist .
    Domnul Voiculescu ESTE SENATOR , nedepunerea juramantului il priveaza pe dumnelui de dreptul de a participa la lucrarile Senatului iar pe alegatorii domniei sale de un DREPT CONSTITUTIONAL , ceea ce constitue o INFRACTIUNE GRAVA!!!.
    • +7 (7 voturi)    
      senator sau nu ? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 8:31)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui hepcallvasile1278490666411

      bine punctat !
      - daca nu e senator, locul trebuia alocat unui alt candidat. corect ?
      - daca nu e senator, nu trebuia sa primeasca salariu, etc. Sunt publice datele ? A primit ? Va primi in Ianuarie ?
      in rest..."nu vorbi de taxe in campanie" este singurul adevar spus dupa :). In campanie spunea ca va anula sau reduce toate taxele lui Boc. Pt moment, tocami avem 13000 de noi posturi in administratia publica. Care vor fi acoperite din taxe cu denumiri modificate.
  • +4 (4 voturi)    
    regret (Marţi, 8 ianuarie 2013, 9:24)

    mistydo [utilizator]

    Ma simt manipulat de un plagiator!
    Oare acesta este destinul nostru!
    Sau ar trebuie sa fim indeiferenti? Cu ei sau fara ei... noi mergem inainte... in genunchi... in patru labe...
  • -1 (3 voturi)    
    macar incearca sa dreaga busuiocul (Marţi, 8 ianuarie 2013, 9:44)

    jackalphonse [utilizator]

    se vede totusi o schimbare fata de impertinenta de la inceputul guvernarii. sa-l lasam asa, poate lucrurile se mai potolesc...
  • -1 (1 vot)