VIDEO Victor Ponta: Dan Voiculescu nu e senator daca nu a depus juramantul. Decizia judecatorului de la tribunal de a trimite dosarul la Inalta Curte a fost gresita

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 ianuarie 2013, 22:37 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat luni seara, la B1 TV, ca judecatorul de la Tribunal Bucuresti care a decis trimiterea dosarului lui Dan Voiculescu (privind privatizarea Institutului pentru Cercetari Alimentare) la Inalta Curte de Casatie si Justitie, a facut o greseala, iar CSM ar trebui sa se sesizeze. Potrivit premierului, Dan Voiculescu nu e inca senator daca nu a depus juramantul, astfel ca dosarul sau ar trebui sa se judece la o instanta obisnuita si nu la Inalta Curte.

"Eu m-am uitat cu ochiul unui jurist si cred ca decizia judecatorului de la tribunal a fost o decizie gresita si ar trebui ca CSM-ul, cine se ocupa, sa vada de ce a dat acea decizie. Cat timp dl Voiculescu nu e senator, se judeca la instanta obisnuita. Cand devine senator, merge la Curtea Suprema", a declarat Ponta.

Cu privire la faptul ca Dan Voiculescu, desi a fost ales recent parlamentar, nu a depus inca juramantul, premierul a apreciat: "Deci nu e senator. Mie mi se pare foarte simplu".

Potrivit lui Ponta, "competenta dupa persoana este apreciata de judecator - esti senator, te duci la Inalta Curte; nu esti senator, ramai la tribunal. Nu poti sa fii si senator si ne-senator (...) Nu domnia sa a castigat (mai multe luni in acest dosar, n.r.), i-au fost date de un judecator. Nu vreau sa fiu acuzat ca atac un judecator, Doamne-fereste, nici nu stiu cine e. Eu va spun opinia mea ca jurist, pe procedura".

"Am fost procuror atatia ani, dar nu m-au suparat avocatii, mi-au placut avocatii care au stiut sa fie mai destepti decat mine. Pana la urma decizia apartine judecatorului, de aceea procurorul cu avocatul se lupta, iar judecatorul decide. Iar judecatorul are o mare responsabilitate atunci cand decide si, din acest punct de vedere, trebuie intarit in continuare rolul judecatorului, dar trebuie sa apara si raspundere atunci cand sunt greseli", a mai spus Ponta.

Tribunalul Bucuresti a retrimis, pe 20 decembrie, la Inalta Curte, dosarul privatizarii Institutului pentru Cercetari Alimentare (ICA), in care este implicat Dan Voiculescu. Tribunalul a admis astfel exceptia lipsei de competenta ridicata de DNA. Dan Voiculescu, judecat pentru spalare de bani si trafic de influenta, a redevenit senator dupa alegerile din 9 decembrie. Asta inseamna ca instanta competenta a redevenit Inalta Curte. Avocatii sai au sustinut insa ca, din moment ce nu a depus juramantul, Voiculescu nu a dobandit oficial calitatea de senator, prin urmare dosarul trebuie judecat mai departe la Tribunal. Cazul sau este fara precedent in justitia romaneasca.





















4193 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    *********** (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:02)

    Andradda [utilizator]

    Domnule premier Ponta.
    Faceti un pustiu de bine acestei natiuni pe care o conduceti si interesati-va, care este termenul la care un senator ales trebuie sa isi depuna juramantul?
    Sau, daca acest termen nu exista in vreo lege, spuneti-ne macar parerea dvs in legatura cu acest caz.
    Sunteti de acord ca Vopiculescu sa nu poata fi atins de lege atata vreme cat refuza sa depuna juramantul de senator?
    Nu credeti ca este vb de o batjocura totala la adresa justitiei?
    Cine judeca acum cazul Voiculescu?
    Il judeca un tribunal oarecare, pt ca Voiculescu nu este senator la aceasta ora.
    Iar in momentul in care tribunalul respectiv se va apropia de o sentinta, dl Voiculescu va depune urgent juramantul de senator, ceea ce va duce la stramutarea cazului , din nou la ICCJ.
    In momentul in care ICCJ va prelua cazul, dl Voiculescu va demisiona din Senat iar cazul sau va fi, din nou, retrimis la un Tribunal oarecare.
    Chiar credeti ca va puteti bate joc de toata lumea, dle Ponta?
    Plagiatul v-a marcat pt tot restul viatii.
    Acum o sa platiti la nesfarsit acest lucru.
    Sa va fie rusine dle Ponta!
    • +21 (21 voturi)    
      Simultan? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 2:13)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      De ce nu se judeca simultan la ambele instante cu tinerea in comun a probelor, martorilor etc ?

      Este ca si cum ai incerca sa apuci un sapun alunecos cu o singura mana si iti tot scapa. Atunci ce faci? folosesti ambele maini !
      • -8 (10 voturi)    
        e problema judecatorului (Marţi, 8 ianuarie 2013, 8:43)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

        nu a lui Voiculescu, are dreptate premierul.
        • +4 (4 voturi)    
          Sigur... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:23)

          Rdu [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

          Doar drepturile sa aveti grija sa i se acorde...
          Cred ca daca n-a depus juramantul ar trebui dublate, iar cand il va depune dublate inca o data...
        • +1 (1 vot)    
          ba e a lui felix (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 10:45)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

          cred ca'l mustra constiinta ca nu se poate tine de promisiune, ca nu'l poate suspenda pe base.
          isi depune juramantul dupa 2014.
          atunci va fi o alta constituti, va fi cacarau la cotrocesti si, daca vreun judecator ar zbarci cu sentinta, il va gratia cacarau prin decret de urgenta.

          cum zicea anton pan, pana atunci, ori moare sultanul ori piere magarul.
          timpul lucreaza in favoarea lui. ca prea tanar nu este..:)
    • +11 (11 voturi)    
      Da banii de senator ii ia? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 10:36)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Este simplu ca buna ziua domnule Poanta!
      Felix pisica figureaza pe statul Senatului si participa la vot deci conform legii este angajat al statului cu prestarea muncii in Senat deci este SENATOR.
      Faptul ca Felix securistul nu depune juramantul este o consecinta a faptului ca isi bate joc de instiotutiile statului si de votul celor care l-au trimis acolo.
      Eu propun ca daca nu usu va depune juramantul sa fie exclus din Senat si sa fie trimis acolo cel de pe locul urmator din colegiu.
      • 0 (0 voturi)    
        Stiam ca isi doneaza (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 13:35)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui shuly

        salariul, parca fundatiei lui.
    • +3 (3 voturi)    
      perfect adevarat! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:43)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      VVP a spus cumva ca scaunul de senator e vacant si s-au declarat alegeri anticipate?
  • +22 (26 voturi)    
    Ponta stie ca e DOTTORE in Drept (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:53)

    Gryphus [utilizator]

    un judecator (evident omul lui Basescu - la fel ca toti magistratii din Romania) a trimis dosarul lui "za mazar end za fazar" of USL la ICCJ distrugand planul de batjocorire a justitiei...
  • +18 (22 voturi)    
    rusine (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:56)

    pragmatism [utilizator]

    Rusine!!! Cum isi permite acest infantil sa se pronunte asupra unui dosar penal pe rol???
    • -4 (6 voturi)    
      premierul (Marţi, 8 ianuarie 2013, 9:37)

      Goriot [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      se refera la o procedura ambigua.
      • +3 (3 voturi)    
        gresit. (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:12)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

        isi exprima opinii (de fapt amenintari cvasi-voalate) despre actiunile unor judecatori: "... cred ca decizia judecatorului de la tribunal a fost o decizie gresita..."; "...dar trebuie sa apara si raspundere atunci cand sunt greseli..."
        d-ta pari a fi un postac usl.
  • +23 (23 voturi)    
    Lipsa de obiectivitate (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:57)

    Optimism [utilizator]

    Premierul se pronunta intr-un dosar de coruptie politic in care actorul principal, un aliat politic, se sustrage justitiei.
  • +20 (20 voturi)    
    pentru Dr. Ponta.. (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:59)

    akillies [utilizator]

    .. Dr. in minciuni iata cateva lamuriri pentru el, marel jurist al tarii.
    1. cand BEC valideaza niste alegeri, air in Monitorul Oficial sunt publicate rezultatele alegerilor(ma refer la cele Parlamentare de acum 1 luna), atunci castigatorii colegiilor devin Senatori sau Deputati... nu incape nicio urma de indoiala, nu exista "doar", "daca" sau "poate".
    2. Depunerea Juramantului unui Senator e mai mult o chestiune formala si ii permite acelui senator, daca vrea dl Ponta, sa isi exercite functia (adica sa faca parte dintr-o comisie senatoriala de exemplu)...
    Era de asteptat ca dl. Dr. Ponta sa vina cu aceasta afirmatie.. adica sa bage la inaintare "experienta" sa de jurist si sa spuna o minciuna pe jumatate adevarata.. Varanul nu are drepturi depline de Senator, dar nu juramantul de senator il face Senator ci Legea Organica a Tarii - Constitutia Tarii si voturile alegatorilor din colegiul lui...
    Oricum, e clar ca Varanul e incoltit si acum o sa arunce tot arsenalul de care dispune in lupta.. inclusiv declaratiile iresponsabile ale lui Ponta.. urmeaza Sova(la TV: RTV sau Realitatea.. la A3 apare mai rar Sova)
  • +23 (23 voturi)    
    Mai CtrlV Pontanocchio, (Marţi, 8 ianuarie 2013, 0:04)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    nu ar fi mai simplu sa il rugam pe pastorul Gadea sa il intrebe in direct la antena3 pe tovarasul Felix: "Sssunteti senator? Da sau nu? Da sau nu? Da sau nu?" Cu totii stim ca varanul e un om de onoare si nu ne-ar duce cu presul. Ne-ar da un raspuns direct, franc, verde in fata, limpede ca lumina zilei. Astfel Justitia si-ar vedea de treaba fara sa se mai impiedice de o asemenea neintelegere marunta.

    Ca, pana la urma, Justitia nu e interesata daca e senator au ba, e interesata daca a furat sau nu. Si asta e interesant si pentru mine: Varane, ai furat la fel cum ai turnat?
  • +17 (17 voturi)    
    In 4 ani..... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 0:14)

    Zummm [utilizator]

    O sa ajung la spital cu demagogia lui Michey Mouse asta
    • +13 (13 voturi)    
      Demisia Ponta! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 3:04)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Decit sa ajungem noi la spital mai bine ii cerem plagiatorului sa demisioneze. Inteleg ca romanii au facut o greseala mare prin neprezentarea la vot in Decembrie dar e asta un motiv ptr ca sa-l lasam pe mincinosul asta sa distruga tot ceea ce s-a reusit in anii din urma? Tipul e nesimtit incompetent, arogant. Va distruge orice urma de reforma in Romania. Individul nici macar nu incearca sa pastreze aparentele.
  • +13 (13 voturi)    
    Ponta esti dezgustator de mincinos! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 2:52)

    Stefan Hontz [anonim]

    Este dezgustator cand vezi cum Ponta promite cate in luna si in stele apoi faptele lui demonstreza contrariul. Fara pic de rusine, onoare minte intrega tara si incearca sa puna catusele justitiei ca sa ii apere pe hotul de Voiculescu, Fenechiu , Nastase si atlii.
  • +12 (12 voturi)    
    monitorul oficial e oficial ? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 8:35)

    liviusmaximus [utilizator]

    dl Ponta, monitorul este sau nu oficial ? ca acolo scrie ca e senator...
    putem verifica daca nu a incasat si un salariu ceva, deja ?
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta (Marţi, 8 ianuarie 2013, 10:24)

    GeorgeCraciun1308703791295 [anonim]

    Masterul si doctoratul,
    Te-au facut de tot ............
  • +8 (8 voturi)    
    Domnul Ponta a invatat ceva (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:05)

    mariluc [utilizator]

    cat timp a profesat si dansul. Procedura e legea justitiei, nicidecum vinovatia, probele, aspecte total nesemnificative.

    Cu toate acestea, daca tot ati ales sa va pronuntati public, domnule Ponta, ar fi cazul sa va pronuntati public si cu privire la toate drepturile de senator pe care domnul Voiculescu le utilizeaza, abuziv, inteleg de la domnia voastra, care sunteti jurist-doctor in drept.

    Deci, este de datoria dumneavoastra de conducator al Guvernului sa inapoieze statului toti banii publici si sa plateasca pentru toate drepturile de care a beneficiat pe bani publici, in calitatea de senator, pe care dansul nu o are.
  • +5 (5 voturi)    
    prourorul doctor (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:43)

    nash pandelica [utilizator]

    ar trebui sa stie, ca sef de partid, macar, ca odata ales, esti senator pana iti dai demisia sau iti expira mandatul.
    varanul este in situatia rascracarata de sezutul in doua luntrii.
    el a facut un pas mare catre senat, de a ramas cracanat din motive...de sanatate.
    juramantul de investitura este nuai o formalitate.
    \
    varanu' este senator ales, in care, alegatorii si'au pus toata nadejdea, sa'l dea jos pe base !:)
    nu'si poate lasa alegatorii cu fundu'n praf, aaa ?!
  • +1 (1 vot)    
    lex dixit (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:54)

    The_Dude [utilizator]

    Cf Lg. 96/2006 privind statutul deputatilor si senatorilor:

    Articolul 2 - Procedura validarii
    (1) Deputatii si senatorii intra in exercitiul mandatului la data intrunirii legale a Camerei din care fac parte, sub conditia validarii alegerii si a depunerii juramantului.
    (2) Validarea mandatului de deputat sau de senator se face in conformitate cu prevederile regulamentului fiecarei Camere.

    Articolul 3 - Juramantul
    (1) Dupa constituirea legala a Camerei Deputatilor si a Senatului, fiecare deputat si fiecare senator depune in fata plenului Camerei din care face parte, intrunita in sedinta solemna, juramantul de credinta fata de tara si popor [...]
    (4) Refuzul de a depune juramantul de credinta atrage de drept invalidarea mandatului, de care plenul Camerei ia act.

    Deci cam are dreptate CopyPonta! Si nu prea...
    • +1 (1 vot)    
      Asa ca.. (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:49)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Sa se organizeze alegeri pentru locul vacant al motanului sau sa intre cel de pe locul 2 din colegiul in care a candidat pisica nesimtita!
  • -4 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:17)

    GabrielMihai [anonim]

    ponta in sus, ponta in jos, voiculescu in sus, voiculescu in jos, usl, ..... DAR DE BASE NU MAI SPUNETI NIMIC??
  • -1 (1 vot)    
    Ponta taxeaza greseala cu intentie a justitiei (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 9:41)

    predatora [utilizator]

    Si stim cu totii ca ceea ce spune este fundamentat cata vreme este un fost procuror.