Crin Antonescu despre acordul de coabitare dintre Basescu si Ponta: Nu era necesara semnarea pactului cu Basescu. Au fost presiuni externe pentru a semna acest acord / Nu am depus nicio cerere de afliere la PPE

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2013, 22:45 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu
Foto: Captura Antena 3
Presedintele Senatului, Crin Antonescu a discutat la Antena 3 despre pactul de coabitare dintre premierul Victor Ponta si presedintele Traian Basescu: "Eu i-am spus domnului Victor Ponta ca semnarea unui astfel de document si mai ales intalnirea cu Traian Basescu nu isi avea rost. Eu cred ca a fost si o presiune externa in a semna acest acord". A mai discutat si despre acordul dintre UDMR si USL: "A fost un acord de securitate electorala cu UDMR".


Principalele declaratii ale lui Crin Antonescu
  • Incercam sa ne indreptam spre o viata politica normala. Daca acest lucru va fi posibil si cu Traian Basescu vom vedea. 
  • Oameni vroiau sa scape de astia (PDL - n.red) pentru ca furau, minteau, pentru ca nu aveau nicio urma de compasiune fata de cetateni.
  • Despre acordul semnat intre USL si UDMR: Prima noastra obligatie era sa eliminam riscul ca cu 49% USL sa fie data la o parte de la guvernare, iar vointa majoritatii sa fie din nou reprimata de Traian Basescu. A fost un acord de securitate electorala cu UDMR. Dar daca ar fi intrat la guvernare, uniunea maghiarilor trebuia sa nu mai continuie cu atitudinea pro Basescu.
  • Noi le-am cerut sa respecte articolul 1 din constitutia Romaniei (Romania este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil - n.red.) si sa sustina la prezidentiale un candidat din partea USL. Noi nu facem nicio diferenta intre un cetatean de etnie maghiara si un cetatean roman. 
  • Domnul Kelem Hunor a continuat campania pro Basescu pana in ultimele zile ale campaniei. L-a numit pe Voiculescu "cancerul politicii romanesti". Unde am mai auzit noi aceasta expresie?
  • Unii au impresia ca daca UDMR nu e la guvernare nu exista democratie in Romania.
  • Despre pactul de coabitare dintre Traian Basescu si Victor Ponta: Documentul a fost semnat intre presedintele in functie (Traian Basescu - n.red.) si de catre Victor Ponta in calitate de viitor premier.
  • Eu i-am spus domnului Victor Ponta ca semnarea unui astfel de document si mai ales intalnirea cu Traian Basescu nu isi avea rost.
  • Eu cred ca a fost si o presiune externa in a semna acest acord. Lucrurile fundamentale cum ar fi apartenenta Romaniei la NATO, parteneriatul Romaniei cu SUA nu au fost puse niciodata in discutie, nici acum si nici in vara.
  • Despre o posibila cadidatura a lui Sorin Oprescu la prezidentiale: In doi ani de zile se pot intampla multe. In acest moment sunt candidatul oficial al USL pentru prezidentiale. Pana in 2014 USL poate sa se destrame. Teoretic pot candida si cu Sorin Oprescu pentru presedintie.
  • Nu am depus nicio cerere de afliere la PPE.
  • Despre declaratia lui Chiliman care doreste inlaturarea lui Antonescu de la sefia PNL: Basescu si sistemul lui au vrut sa inghita PNL. Nu eu am dus partidul catre PSD. Chiliman nu este unealta lui Basescu. Sunt multi oameni frustrati pe care nu ii duce mintea sa-si gaseasca propriile argumente pentru a ma ataca.
  • S-a pus problema excluderii lui Chereches. Nu s-a pus problema altor excluderi. Nu doresc sa exclud pe nimeni. In ceea ce-l priveste pe Chiliman, daca colegii mei ii vor cere excluderea eu le voi cere sa amane aceasta chestiune urmand sa discutam problemele partidului in cadrul unui Congres PNL.




Citeste mai multe despre   



















3203 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    intr-o zi (Vineri, 11 ianuarie 2013, 22:52)

    Angoasat [utilizator]

    Politia romana va dejuca un atentat la viata lui kakarau...sau mai speram ca poate natura ii va inchide functiile vitale de la exces de somn
    • +4 (10 voturi)    
      Intr-o zi eu sper ca va fi anchetat (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 3:00)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      pt LOVITURA DE STAT de care se face vinovat si care din pacate pt el nu se prescrie . Daca nici pt cea ce au facut nu vor fi judecati atunci am plecat de aici ....
      • 0 (4 voturi)    
        Lovitura de stat cu acordul a peste... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:44)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        ... 80% din cei care au dorit sa se exprime asupra acestui fapt? Traiesti in alta dimensiune... uita-te la coana Europa cum s-a linistit (dupa ce, bineinteles, si-a dat seama ca fusese dezinformata).
        • -1 (1 vot)    
          Mentionati si asupra carui fapt (Duminică, 13 ianuarie 2013, 0:07)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Argumentele pentru rasturnarea presedinetlui sunt inca neclare
    • +4 (4 voturi)    
      Teoretic poate concura (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 8:33)

      kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      cu Sorin Oprescu intr-o finala pentru Cotroceni pe care o va pierde , "la scor" in fata edilului sef bucurestean , avand in vedere lipsa unui candidat al dreptei.
  • +18 (20 voturi)    
    Te minunezi cata prostie (Vineri, 11 ianuarie 2013, 22:56)

    rad_prostii [utilizator]

    N-a fost de acord cu tratatul dar s-a dus sa fie martor. Daca-l traducea ponta....
    • +2 (2 voturi)    
      Ghici ghicitoarea mea! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 9:08)

      Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      Daca romanii vor fi pusi sa aleaga intre un profesor mediocru ,adica Crin Antonescu si un chirurg profesor universitar,adica Sorin Oprescu, cine va castiga?
      • 0 (0 voturi)    
        Romanii au o anumita slabiciune (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:45)

        arakis [utilizator] i-a raspuns lui Stepanida

        pentru medici , lucru perfect adevarat. Intre noi si Dumnezeu stau medicii, lucru de care multi dintre noi sunt convinsi de experientele personale de viata. Antonescu este prea sigur de propria-i persoana, ceea ce nu e foarte bine . Avand in vedere lipsa unui candidat din partea PDL (nici nu mai au vreme sa formeze un lider) , o finala Sorin Oprescu vs Crin Antonescu nu este exclusa din start. Vom vedea!
    • +1 (1 vot)    
      Pai, daca nu era martor... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:46)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      ... nu putea spune, in cunostinta de cauza, ceea ce spune acum.
  • +14 (22 voturi)    
    Eheheeeeeeeeee, s-a trezit Somnorila!!!!! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 23:01)

    Wanheda [utilizator]

    Creca a avut un somn din ala adanc, gen Somnul lui Odin. Si bineinteles ca vine cu declaratii din alea nationaliste cum ne-a obisnuit deja. Care majoritate mai Cacare', aia 4.5 milioane de asistati?
    • 0 (4 voturi)    
      Mai bine dormi un picut mai mult... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 10:50)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ... (odihneste trupul si mintea) decat sa te dai cu trotineta pe zapada, sa iti petreci saptamani intregi la munte pe banii romanilor, in vilele de protocol ale romanilor, deplasandu-te cu elicoptere platite din banii acelorasi romani si sa nu faci altceva decat sa semnezi decrete si sa citesti (magistratilor!) din Constitutie...
      • 0 (2 voturi)    
        Hopa. Ce ai patit soro? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:29)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Mai zilele trecut te pligeai ca nu mai poti trai cu dictatoru iar azi ca nu mai face nimic. Ai fost vreo data multumita?
        • 0 (4 voturi)    
          Dac-ai vrea sa continui ideea... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 15:57)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

          ... apoi afla ca decat sa nu faca nimic, adica sa fie perceput ca inutil, de ce nu-si da demisia? Noi nu avem nevoie de el, el, se vede treaba, nu-i trebuie poporul roman, de ce ne-am incurca reciproc?
          • 0 (2 voturi)    
            Pentru ca sa nu fiti apoi... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 0:10)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            ...singurii care ii incurca pe ceilalti
  • +16 (22 voturi)    
    Acest om (Vineri, 11 ianuarie 2013, 23:07)

    dan tulceanu [utilizator]

    nu a facut nimic bun in toata viata lui. Eu insa mai trag sperante ca o sa faca si ceva bun, adica sa ne laseee.
  • +6 (10 voturi)    
    Noptiera este necesara :-) (Vineri, 11 ianuarie 2013, 23:32)

    Clop [utilizator]

    Politica romaneasca pare sa devina de la o zi la alta o alta saga narata "casual subliminal". Una fara miez, fara necesar, doar una superflua.

    The worse saga ever... :-)
  • +12 (16 voturi)    
    2 observatii (Vineri, 11 ianuarie 2013, 23:38)

    mircearh [utilizator]

    1. La Cacarau 49 % inseamna o majoritate :)
    2. A nu se intelege ca nu sunt lamurit ce urmareste Felix via trustul de presa ; dar efectiv subiectul " coabitarii " este perimat. Lumea s-a plictisit sa tot asiste la speculatii despre cum se vor lovi in vintre Basescu si Ponta.
    Convingerile sunt deja formate.
    Oare trustul de presa prefera subiectele familiare cu miez " antibasist " , ca sa nu intre pe terenul mlastinos al masurilor care sunt / trebuiesc luate de USL-ul ancorat puternic la Guvernare ?
  • 0 (2 voturi)    
    cacarau e presedinte (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 13:11)

    nede [anonim]

    Cacarau e viitorul presedinte..o sa-l votele 600% in teleorman!
    • +1 (1 vot)    
      si... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:39)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui nede

      te oftici?
  • 0 (0 voturi)    
    Iata ca... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:28)

    gristero [utilizator]

    ..........si nemernicia se scufunda uneori in disperare!