Ponta despre initiativa ministrului Nicolaescu: O sustin. Niciodata cei cu venituri sub medie nu vor merge la spitale private; saracul finanteaza pentru bogat, dar niciodata nu beneficiaza de acel serviciu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2013, 22:45 Revista Presei | Radio TV

Premierul Ponta a declarat la Realitatea TV ca sprijina initiativa miistrului Sanatatii Eugen Nicolaescu sustinand ca cei cu venituri sub medie nu vor merge la spitale private si ca astfel se pierd bani. "Cele mai grele si costitistoare interventii se fac in spitale publice. Eu nu cred ca putem sa facem concurenta intre privat si public. Este o clinica in Bucuresti care a primit mai multi bani decat Maternitatea Giulesti", spune seful Guvernului, care sustine ca 3,5 miliarde de lei au fost prinsi in buget ca sa se plateasca toate datoriile la medicamente ale spitalelor publice.

Declaratiile premierului:

  • Asa cum mi-a fost mie explicat si nu a fost explicat in media, pentru ca nu a fost timp... are foarte multa logica.
  • Ideea e urmatoarea: Finantarea din fonduri publice a furnizorilor privati de servicii de asistenta medicala primara si ambulatorie - adica medicii de familie, sunt toti privati, si tot ce inseamna asistenta ambulatorie - absolut totul ramane platit, decontat de la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate. Deci in momentul in care spui "nu se mai da nimic la privat" este incorect.    
  • Eu am nota exacta care va fi si maine in sedinta de guvern. Ca ministrul Nicolaescu nu a reusit sa explice bine, ca nu l-a lasat nimeni sa explice, ca mi-a explicat mie acum in aceasta nota... asa va fi (cum scrie in nota).
  • Deci, medicii de familie si tot ce inseamna cabinete, spitale particulare care fac asistenta in ambulatoriu se deconteaza de la CNAS.
  • Asistenta medicala de urgenta - zonei private i se deconteaza tot ceea ce inseamna prim-ajutor si transportul la spital, mai departe nu. Asistenta de urgenta ramane la stat.
  • In ceea ce priveste asistenta medicala spitaliceasca, aici, ca sa le explic celor ultra-megacapitalisti, lucrurile stau in felul urmator: la orice spital privat acum, pentru anumite servicii, precum nasterea, CNAS deconta 1.500 lei, restul pana la 8.000 lei platea omul din buzunar.
  • Ideea e urmatoarea: niciodata cineva care nu are venituri peste medie nu se duce la privat, pentru ca nu are cei 6.000 de lei diferenta. Si atunci, ca sa le explic ultracapitalistilor, saracul finanteaza cei 1.500 de lei pentru bogat, dar niciodata nu beneficiaza de acel serviciu, pentru ca nu va merge intr-un spital privat pentru o nastere sau o interventie usoara. Cele mai grele interventii si cele mai costisitoare se fac in spitalele publice.
  • Asa incat, ideea principala - pentru ca nu vreau sa-i supar, pentru ca sunt spitale private care au si anuntat de altfel ca "noi nu traim din ce ne da CNAS, noi vrem doar sa fie o concurenta corecta intre noi spitalele private" - eu nu cred ca putem in sistemul medical, ca si la scoala, sa facem concurenta intre privat si public. Dreptul la asistenta publica e un drept universal, pe care il dam si celui care e pensionar, care are venit minim, care n-are niciun venit si celui care are un venit foarte mare. Nu putem sa-i spunem la usa spitalului "nu, pe tine nu te primesc". E un serviciu public.
  • Daca facem concurenta, pana acum concurenta s-a facut asa: profitul e la privat si pierderea e la stat. Putem sa facem complementaritate si ceea ce statul, serviciul public nu face bine, sau nu are resursele necesare, merge in privat.
  • Ceea ce mi s-a propus si de catre dl Nicolaescu si dl Arafat, iar maine se prezinta in sedinta, este, repet, ca la medicii de familie si ambulatoriu se deconteaza tot, la asitenta de urgenta se deconteaza tot...
  • Da, sa nu mai dau o multime de bani pe interventii chirurgicale in zona privata. Este o clinica in Bucuresti care a primit mai multi bani in 2012 decat Maternitatea Giulesti, avand un numar mult mai mic de nasteri. Privatul se intelege intotdeauna mult mai bine cu CNAS decat publicul.
  • Daca faci concurenta intre privat si public, ajungi la ceea ce vedem in filmele americane, la urgenta te baga eventual in seama, dupa care mori acasa. Or, eu cred ca spitale private si medicina privata faci din bani privati, pentru ca ai asigurarea privata pe care poti sa o faci, iar dreptul la sanatate e un drept universal pe care daca-l discriminezi pe principiul cine are mai multi bani e o greseala cu care eu nu sunt de acord. 
  • Anul acesta, 3,5 miliarde de lei i-am pus in buget ca sa platim toate datoriile la medicamente ale spitalelor publice. Sigur, faci alt tip de management, le-am clasificat din nou, le-am dat la autoritati locale si in cele mai multe zone sa stiti ca le-au administrat mai bine decat la Bucuresti. Dar nu poti iei banii de la public si sa-i dai la privat. Da, la privat o sa arate frumos, dar n-or sa intre decat cei 3%, ca 97% n-au acces la spitalele private. Sigur ca aceia 3% scriu pe Facebook, au o influenta si in media, dar nu sunt de acord cu chestia asta si o sa sustin proiectul dlor Nicolaescu si Arafat, in forma aceasta nuantata.  
Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a declarat acum cateva zile ca prin contractul-cadru care va intra in vigoare de la 1 martie va fi sistata finantarea din fondurile CNAS a unitatilor spitalicesti private si astfel spitalele publice vor avea un buget cu aproximativ 10% mai mare.

Spitalele private din cele cateva judete in care functioneaza primesc intre 6 si 17% din sumele alocate prin fondul asigurarilor sociale de sanatate unitatilor sanitare puiblice, acestea din urma tratand cele mai complexe cazuri, a declarat, la randul sau, secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Raed Arafat.




















2744 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ATENTIE! (Marţi, 15 ianuarie 2013, 22:58)

    4tz [utilizator]

    Dle. Ponta, va rog frumos sa verificati informatiile primite de la consilierii dvs.
    SUNT COMPLET ERONATE!
    Sistemul privat este finantat cu 1,8% din banii de la FNUASS! Nicidecum sumele avansate de Nicolaescu sau Arafat!
    • +9 (9 voturi)    
      1+1=3 ?!? (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 10:33)

      Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui 4tz

      Grea matematica. Totusi, domnule Ponta, daca veti incerca vreo doua trei zile sa intelegeti, poate veti reusi: cei cu venituri sub medie beneficiaza de medie, iar cei cu venituri peste medie finanteaza media!
  • +14 (16 voturi)    
    destept (Marţi, 15 ianuarie 2013, 23:09)

    andimi [utilizator]

    dar desteptu asta, cu doctoratt, nu spune ca multi din aia saraci nuu cotizeaza absolut NIMIC pt sanatate. Aia din ce bani isi platesc spitalizarea la stat? Din banii mei si ai altor fraieri! Imi fac asigurare privata si declar de maine minim venituri, sa vedem de unde adunati bani.
    • -10 (14 voturi)    
      mda, pe tine se baza bugetul sanatatii (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 0:22)

      endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Pacat ca nu mai platesti. Oare ce-o sa ne facem noi fara tine? Serios vorbind, cam bati campii. Eu, ca membru al clasei medii, nu imi permit nici-o interventie medicala majora la particular. Pur si simplu ma omoara tarifele. Daca tu ai bani pentru asa ceva, inseamna ca eu iti platesc tie o parte din reducerea aia de 1500 lei, fara sa am nici-un castig din asta. Poate ca multi dintre cei saraci nu cotizeaza cu nimic si poti sa-i consideri niste capuse. Dar la fel pot sa te consider si eu pe tine. Poate ar fi mai bine sa ne aducem aminte ca suntem toti niste fiinte umane si ca avem datoria de a ne ajuta semenii in suferinta, in loc sa ii privim pe cei bolnavi ca pe niste talhari care incearca sa ne fure banii.



      Asta nu inseamna ca toti ceilalti suntem niste capuse pe spinarea ta doar pentru ca n-am fost la fel de smecheri ca tine si nu . Ca sa nu mai spun ca daca te pretinzi a fi fiinta umana si eventual un bun crestin, ar trebui sa iti pese cand semenii tai au nevoie de asistenta medicala de urgenta.
      • +7 (7 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 2:36)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

        ....cata vreme unii dintre noi varsa la asigurarile de sanatate, in medie, mai mult de 1500 RON / luna.
        ...cata vreme nu am avut nevoie de medici de mai mult de doua ori pe an (in ultimii 15 ani si atunci pentru lucruri minore) tu nu ne platesti noua nimic din buzunar ... sa fie clar ! -- ba e mai probabil ca noi sa platim pentru tine si altii ca tine.

        Sunt de acord ca statul nu ar trebui sa deconteze tot ce se cheltuie in privat, dar ar putea deconta macar o parte din cheltuieli - pana in limita unor costuri pentru servicii asemanatoare de la stat. De exemplu daca un serviciu costa 800 RON la stat si 5000 RON la privat, statul ar putea deconta cei 800 RON - sa zicem - si asa nimeni n-ar avea de ce sa se simta furat.

        Cat despre semeni - regulile ar trebui sa fie - in primul rand - cat mai echidistante si corecte ! Nu sa luam de la fiecare dupa cat putem sa le luam si sa dam la fiecare dupa cat au nevoie.
        • +1 (3 voturi)    
          Cred ca e o eroare (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 8:28)

          izolatu [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          ce salariu trebuie sa ai ca sa versi lunar 1500 lei la sanatate? Pt asa o contributie ti-ar trebui un salariu brut de 15000 lei.
          • +5 (5 voturi)    
            Mai exact 14.018 RON (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 10:28)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui izolatu

            Tre sa ai 1500 * 100 / 10.7 = 14018 RON Brut. Din care angajatul da 1472 la asigurari sociale, 770 la samnatate, 119 concedii, 70 somaj, 1854 impozit si ramae cu 9732 ron net. adica ~2100-2200 eur/luna net. Exista asemenea salarii in Romania, si nu chiar putine.
          • 0 (0 voturi)    
            Uite aici (Joi, 17 ianuarie 2013, 9:47)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui izolatu

            Ce scrie in fluturasul meu de salariu:
            CAS individual 10.5% 1,108.00| | |
            |Somaj 0.5% 53.00| | |
            |Asigurare sanatate 5.5% 580.00



            Ooops, sunt chiar mai mult de 1500 de roni, varsati intr-un serviciu de care nu beneficiez, NU VREAU sa beneficiez, sa ma duc in spitale de stat unde tre sa indes sute-mii de roni in buzunarelor tuturor cadrelor medicale, sa stau la coada 2 langa 10-15 tigani care nu au platit in viata lor 1 ron ca taxe.


            Multumit ?
        • +6 (6 voturi)    
          Pai statul nu deconteaza tot (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 10:17)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Statul, de fapt casa de asigurari, deconteaza fix aceeasi suma si la spitalul de stat si la ala privat. Spre exemplu, pentru o nastere, statul deconteaza ~4000 de lei. daca alegi un spital privat, statl deconteaza cei 4000 de lei, iar tu restul pina la tariful de 7-8000 de lei.
          Casa de asigurari cheltuie fix aceiasi bani pentru serviciile mele medicale, indiferent de spitalul pe care-l aleg. La stat tre sa vii cu spaga completare, la privat cu diferenta de tarif.
        • +2 (2 voturi)    
          exact asa se intampla pana acum (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 19:11)

          libertate responsabilitate [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          se deconta suma corespondenta, daca costa 800 la stat se deconta 800 la privat si restul venea direct din buzunarul pacientului. Or ei acum nu o sa mai deconteze nimic ceea ce e nedrept pentru ca eu desi platesc asigurare nu am cum sa beneficiez de ea unde vreau eu. Banii trebuie sa urmeze asiguratul, nu decide statul ca asiguratul sa se duca numai la stat!
      • +9 (9 voturi)    
        Mai crestinule! (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 3:02)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

        Eu sunt buna daca platesc asigurarea pentru cei care nu o platesc, pentru cei care fura si nu au un venit de unde sa le ia statul bani, dar sunt capusa daca vreau, din banii mei de asigurare, sa ma duc la ce spital vreau eu, nu?
        Judeci prost.
        Nici eu nu am bani, sunt o pensionara cu pensie mica, dar nu vreau sa ma duc in spitalele de stat sa ma manance gandaci, sa umplu buzunarele infirmierelor si sa fiu tot tratata de sus.
        Vreau sa ma duc la privat, unde sunt tratata omeneste. De aceea banii, putini, pe care ii deconta casa aveau valoare pentru mine.
        Nu sunt o bogatana capusa, cum le zici tu, ci un om care vrea sa fie tratata cu demnitate.
        Mai lasa sloganurile comuniste, ca ne-am saturat de ele.
      • +4 (4 voturi)    
        bugetul sanatatii...? (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 8:49)

        .. [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

        macar intelegi ca e o diferenta intre buget si fondurile casei de asigurari? Este clar ca unul cu venituri mai mari cotizeaza mai mult, deci nicidecum nu va fi el cel 'finantat' de saraci. In plus, interventiile costa si in spitalele de stat, se deconteaza din aceleasi fonduri si nu e gratuit (cum poate ai inteles tu). Este lipsit de logica ce spune Ponta, dar pentru unul ca tine se pare ca lipsa de logica este contagioasa..Poate ati contactat-o amandoi in vreun spital de stat (el din Austria si tu de pe aici...). Citeste mai multe opinii si poate te lamuresti..
    • -1 (1 vot)    
      .................................. (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 2:25)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Ar trebui sa poti sa platesti unde vrei tu. Dar si daca ai un accident atunci sa te lase SMURD-ul pe marginea drumului. Iar daca doamne fereste copilul tau are nevoie de o interventie medicala care la ora actuala se face doar intr-un spital de stat ... sa fii iubit.

      Ca bonus, ca tot nu te intereseaza sanatatea celor din jur, sa ai parte si de simpatia a 1-2 nebuni, ca deh, n-au au avut bani sau statul nu si-a permis sa-i trateze. Si doar nu ar fi putut sa le asigure tratament pe banii tai, doamne fereste. Vorba aia, nu e nici o problema daca crapa in jurul tau pe capete, important e sa fi tu sanatos.

      Asa ca eu zic sa te calmezi si sa consideri acei 5.5% (+5.2% cat mai da si angajatorul parca) ca fiind o taxa pe care o platesti ca statul sa poata asigura niste servicii medicale minime, gen urgente. Si e o taxa, ca banii aia nu sunt pusi deoparte ca sa-i poti cere cand vrei. Daca vrei ceva mai mult atunci poti sa-ti faci asigurare separata.

      Si e in interesul celor bogati ca cei saraci sa fie sanatosi, sa benefieze de tratamente daca au nevoie etc... Dar probabil dupa mintea ta daca cineva e bolnav si nu are bani, iar statul nu-i poate oferi tratament gratuit (ca deh, a trebuit sa plateasca privatilor) atunci merita eutanasiat.

      In plus este vorba despre sanatate. E suficient sa ai nevoie o singura data (tu sau cineva apropiat) si sa merite toti banii din lume (si nu ma refer la analize sau ceva simplu).
      • +4 (4 voturi)    
        Ai si NU ai dreptate (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 8:17)

        izolatu [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        sigur ca trebuie tratati in mod egal saracii, cei cu venituri mari, cat si cei fara venituri (dar care nu au nici o vina ca au o boala care nu le permite sa mun ceasca), dar si pensionarii.
        Dar daca vrem sa-i ingrijim si pe cei care cu buna stiinta nu muncesc, nu cotizeaza, etc, atunci da-mi te rog voie sa ma revolt.
        Daca statul este atat de grijuliu si vrea sa aiba grija de toti, atunci sa gospodareasca cel MULT cei 5,2% care reprezinta contributia angajatorului, dar cei 5,5% care reprezinta contribuia salariatului, aceia sunt banii de care pot eu ca salariat sa beneficiez de ei unde vreau.
        Trebuie retinut faptul ca dupa o anumita varsta, nici o firma de asigurari nu-ti face asigurare privata sau complementara de sanatate !
    • +4 (4 voturi)    
      O propunere conforma logicii d-lui Ponta (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 10:22)

      Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Avand in vedere ca dupa d-l Ponta "saraci"i (care nu platesc mai nimic) finanteaza "bogatii" (care constituie o mare parte din fondul asigurarilor sociale de sanatate) si nu invers, propun celor cu mici afaceri private care au aceasta posibilitate urmatoarea solutie: angajarea propriei persoane cu salariul minim pe economie (ca sa fim "saraci" si noi si sa beneficiem de bugetul sanatatii la stat) si obtinerea restului veniturilor sub forma de dividende. De acolo putem sa constituim asigurari private, pensii private, etc. Sa vedem din ce va mai cheltui domnul Ponta daca bugetul asigurarilor de sanatate va fi constituit doar din contributii ale "saracilor" (care ii mai si finanteaza, chipurile, pe "bogati", cu toate ca 90% din fonduri sunt cheltuite in spitalele de stat in care, tot conform declaratiilor acelorasi politicieni, merg preponderent "saracii"). Daca faptul ca "bogatii" contribuie de patru cinci ori mai mult decat "saracii" nu conteaza nici macar pentru foarte putinele servicii de care "bogatii" pot beneficia in sistemul privat, ce rost mai are sa fii "bogat"?
  • +18 (18 voturi)    
    INCREDIBIL !!! (Marţi, 15 ianuarie 2013, 23:13)

    BartSimpson [utilizator]

    Au ajuns saracii sa-i sustina pe cei bogati, asta reiese la un moment dat din elucubratiile Prim Plagiatorului ... :|
  • +5 (5 voturi)    
    saracii (Marţi, 15 ianuarie 2013, 23:46)

    Angoasat [utilizator]

    a invatat de la maestrul ilici si bombo cum sa mentina comunismul cu fata umana..
  • +14 (14 voturi)    
    aha, (Marţi, 15 ianuarie 2013, 23:58)

    edx [utilizator]

    deci nu contributiile mele la asigurarea de sanatate platesc ci "saracii" tarii ma tin pe mine sanataos din banii lor.
    Fir'eati ai dracu' da comunisti.
  • +4 (4 voturi)    
    CTRL+C/V (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 0:06)

    was [utilizator]

    Greu dom'le aceasta matematica...

    "CNAS deconta 1.500 lei, restul pana la 8.000 lei platea omul din buzunar."
    "pentru ca nu are cei 6.000 de lei diferenta."
    • +6 (6 voturi)    
      nici macar (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 0:39)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui was

      ...nu e asta important. indiferent ca te duci la stat sau la privat CNAS iti da tot aia 1500 de lei. daca vrei sa te duci la privat pui tu restul de "6000". eu chiar nu reusesc sa vad problema lor.

      ah, ba da. daca aia 1500 se duc la privat e mai greu sa puna ei mana pe o parte din banii aia, si asta e nasol. nasol de tot.
      • +4 (4 voturi)    
        Pe pariu (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 3:07)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Ca nici asa cei 1500 de lei nu se vor duce la spitale?
        Din toate firimiturile pe care le aduna vor sa plateasca restantele la medicamente pe care sunt obligati sa le plateasca in termen scurt.
        Asa ca visurile si comentariile comuniste sunt doar de fatada. Spitalele de stat nu vor vedea niciun ban.

        Asta e pentru fraierii care comenteaza ca prostii cu bogatani, burgheji etc. Parca am fi in anii '50.
  • +4 (4 voturi)    
    Monta americanu (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 3:12)

    florinb1 [utilizator]

    Citat: "Daca faci concurenta intre privat si public, ajungi la ceea ce vedem in filmele americane, la urgenta te baga eventual in seama, dupa care mori acasa."

    As vrea sa stiu in ce spital american a intrat el de a vazut chestiile astea. E adevarat ca acolo spitalizarea e acoperita de asigurare, ca putini sunt cei ce-si pot permite sa plateasca din buzunar. Numai cei ce n-au asigurare nu-si pot permite sa se duca la spital. Dar acolo toti care au job au asigurare. Cine sunt cei ce n-au asigurare? Cei care n-au job, deci nu muncesc. Asadar, las-o mai moale cu America, tov. Monta.
    • +3 (3 voturi)    
      si.... (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 9:40)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui florinb1

      ... in mod poate socant pentru unii, urgenta ti-o rezolva cu sau fara asigurare. daca te aduna cu spaclu de pe asfalt, intai te monteaza gratis la loc bucatica cu bucatica, si la final te intreaba daca aspirina pentru raceala constatata o plateste asigurarea sau tu din buzunar.
  • +4 (4 voturi)    
    Gandire comunista si perversa (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 12:26)

    Metec [utilizator]

    Acum inteleg temeiurile conflictului dintre Basescu si Arafat, de acum un an: diferentele ideologice! Poate ca Arafat e un mare medic si un manager de succes, insa are gandire comunista. Si asta s-a vazut atunci, cand a combatut privatizarea sistemului sanitar, asta se vede si mai mult acum, de cand Ministerul Sanatatii incepe sa stranga surubul centralizarii si al asigurarilor de stat. Iata cum, activand resorturile tocite ale "luptei de clasa", guvernul incaiera din nou saracii cu bogatii, bugetarii cu privatii, pe cand statul fura si de la unii, si de la ceilalti.
  • +3 (3 voturi)    
    O propunere neconstitutionala a dr.Arafat (Miercuri, 16 ianuarie 2013, 16:07)

    Metec [utilizator]

    Conform Constitutiei, este interzis sa privilegiezi o forma a dreptului de proprietate, in functie de cine il detine. In cazul de fata, propunerea ministrului Nicolaescu, sugerata de dr.Arafat (din cate inteleg), privilegiaza in mod anticonstitutional spitalele aflate in proprietatea statului. In felul acesta, este impiedicata libera concurenta pe piata medicala si se pun obstacole dezvoltarii medicinei private.