Victor Ponta spune ca un referendum pentru revizuirea Constitutiei ar putea fi organizat in septembrie sau octombrie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 februarie 2013, 10:37 Revista Presei | Radio TV

Un referendum privind revizuirea Constitutiei ar urma sa fie organizat la sfarsitul lunii septembrie sau in octombrie, cu conditia ca Parlamentul sa finalizeze textul pana la sfarsitul sesiunii parlamentare de primavara, a declarat vineri, la Realitatea TV, premierul Victor Ponta.

"Daca ne tinem de calendar si eu personal cred ca putem sa ne tinem, si actualul Parlament sa nu plece in vacanta in iulie inainte de a finaliza textul de revizuire a Constitutiei, atunci avem intr-adevar, sfarsit de septembrie, octombrie, dupa ce mai discutam, mai vedem inca o data, intrebam pe toata lumea, avem ocazia sa facem referendumul de validare a revizuirii Constitutiei", a afirmat Victor Ponta, citat de Agerpres.

Intre aspectele care vor viza modificarea Legii Fundamentale se numara atributiile presedintelui Romaniei, numirea judecatorilor CCR, dar si atributiile Guvernului.

Premierul Victor Ponta a afirmat, pe 28 ianuarie, ar vrea ca prin modificarea Constitutiei presedintele sa aiba un rol clar de arbitru, iar treburile de zi cu zi ale tarii sa apartina primului-ministru.

Citeste si:






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Alerta intr-un oras din Romania, dupa moartea unui tanar purtator de HIV. Cel putin 38 de tinere sunt suspecte

Autoritatile sanitare din Romania au aflat ca un tanar, purtator de HIV, a intretinut relatii sexuale neprotejate cu mai multe femei. Baiatul a murit acum 4 zile si surse medicale vorbesc despre un cerc de suspecti format din 38 de persoane.








1280 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    Concediul (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:16)

    Daniels22026 [utilizator]

    Parlamentul sa nu plece in concediu?!

    Daca pentru suspendarea lui Basescu au acceptat foarte greu sa mai "lucreze" o saptamina, pentru constitutie nu cred ca-si vor sacrifica nici macar o zi din concediu.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu cred intr-o constitutie revizuita de USL ! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 17:34)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      si, apropo de parlamentari : cand au facut greva doua luni si ceva spuneau ca-si doneaza salariul si /sau primele. Stie cineva daca au facut-o ? Cine a beneficiat de aceste donatii ?
  • -6 (6 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:18)

    Mazeta [utilizator]

    Eu știu ce Hotnews nu știe încă: această nouă Constituție trebuie votată cu orice preț. Pariul că Băsescu îl va numi premier pe Ponta l-am câștigat. Cine face acum prinsoare că Băsescu și Ponta vor cere împreună revizuirea constituției? Ei, aud?
    • +7 (7 voturi)    
      Amintiri despre viitor (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:04)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Basescu cere revizuirea constitutiei de citiva ani. Tu prezici trecutul??!!
    • 0 (0 voturi)    
      He-He-He (Duminică, 3 februarie 2013, 11:58)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce inseamna pentru tine "votat cu orice pret"? Sa voteze mortii si sa fure Dragnea un milion de voturi?

      Spre disperarea ta, te anunt ca, chiar daca Basescu si Ponta sunt de acord cu modificarea constitutiei, aceasta va trebui validata de catre cetateni cu 50% plus unu din voturi, prin referendum national.
      Iar daca Ponta si clica USL-ista din parlament vor indrazni sa bage in noua constitutie aberatii care sfideaza democratia si bunul simt, te mai anunt ca cetatenii o vor respinge la vot!

      De altfel, poporul roman v-a mai dat de vreo doua ori cu referendumul in cap, de-ati vazut stele verzi!
      O data v-a respins referendumul cu o majoritate covarsitoare, iar a doua oara v-a lasat fara cvorum!

      CVORUM: un cuvant sinistru pe care-l visati si noaptea in somn! Asa ca aveti grija cum faceti modificarile pentru noua constitutie, mai ales ca peste 8 luni vor vota si disponibilizatii de la Oltchim, si cei de la Hidroelectrica, si cei care vor plati gazele, energia, caldura si benzina dublu, si cei care lucreaza in agricultura si s-au trezit cu taxe in plus, si cei care asteapta inca sa le dea Ponta ceea ce le-a promis de sase luni!
  • +3 (5 voturi)    
    Mi-as dori sa vad... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 12:07)

    Dinoone [utilizator]

    In septembrie 2013, romanii sa nu participe la referendumul modificarii Constitutiei, asta ar putea fi cel mai evident mod de sanctionare si deradere meritata a clasei politice din Romania; cred ca ar fi platita, cu aceeasi moneda, toata activitatea politica. Am auzit tot felul de comentarii cum ca participarea din ultimele alegeri, inseamna sanctionare, pana acum nu sunt convins...
    • +2 (2 voturi)    
      De ce?! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Dinoone

      Daca dispare monstrul executiv bicefal al constitutiei actuale, daca se elaboreaza o constitutie superioara celei actuale, de ce sa nu participam?!

      Mai intii s-o vedem finalizata. Apoi o criticam.
      • +3 (3 voturi)    
        chiar credeti ca USL va face o Constitutie (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 17:39)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        mai buna ?! Mai buna penytru cine ? pentru romani nu cred.
        Presedintele Basescu s-a luptat mult pentru revizuirea Constitutiei lui Iorgovan. USL s-a opus cu indarjire pentru ca ce vor ei, este o Constitutie facuta de EI in folosul LOR.
  • +6 (6 voturi)    
    Intocmai (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 12:14)

    Anjo [utilizator]

    Avand in vedere ca eu am fost ales de toata lumea, ma pot intreba pe mine si raspund da. Si pentru a demonstra Europei ca traim intr-o tara democratica vom intinde referendumul pe o perioada de 2 saptamani. Si singura persoana care va organiza referendumul va fi Liviu Dragnea. Este un bun organizator si va primi tot sprijinul "oferit" de Orange, Vodafone si Cosmote care va pune la dispozitia lui aparate telefonice precum si cate 5 linii fierbinti pentru toti presedintii de sectii.
  • +7 (7 voturi)    
    10% (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 12:20)

    Danavincze [utilizator]

    Si probabil vor pune prag de 10%. Ca sa nu se mai oboseasca Iarasi prea mult. Oameni buni! De stânga sau de dreapta treziti-va! Astia ne scot din UE. Pentru Voiculescu. Pentru a putea fura de la stat, a fi incompatibili. Pentru noi înseamnă vize, taxe vamale, scumpiri.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Duminică, 3 februarie 2013, 12:05)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

      Problema USL va fi ca acest referendum se va tine dupa legislatia si constitutia actuala!
      Adica 50%+1 din listele electorale! Adica CVORUM!!!
      Asa incat, daca-si fac o constitutie doar pentru ei si penalii lor, s-ar putea ca cetatenii sa le dea cu referendumul in cap!
  • +6 (6 voturi)    
    Alt (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 12:25)

    tudor74 [utilizator]

    Alt referendum organizat de USL la care nu o sa votez! Va rog, continuati sa cheltuiti milioane de euro pe referendumuri aiurea !

    Probabil urmatorul referendum o sa fie pt eliminarea refendumurilor .. ce atata democratie, USL stie ce e bine pt ei .. erm, pt noi si nu vor sa ne mai deranjeze cu prostii.
  • +3 (7 voturi)    
    merita anchetat (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 12:54)

    andimi [utilizator]

    faceti va rog o ancheta legat de acest subiect:
    http://www.stiridecluj.ro/politic/ministrul-cercetarii-le-spune-rectorilor-din-cluj-la-cabana-lui-ioan-rus-cum-se-fura-video-camera-ascunsa
  • +1 (1 vot)    
    De acord (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 18:42)

    NikosGalis [utilizator]

    Constitutia trebuie revizuita si sa se alinieze la noile conditii. Sa vedem cum se va schimba pragul prezentei la vot. As prefera sa ramina 50+1. Nu mai sunt de acord ca 60% din cei 40% de votanti sa decida.
    Prin neprezenta la vot s-a aratat un cartonas galben politicienilor - vorbesc prea mult si actiune deloc.
    Sa se introduca si votul prin corespondenta. Si sa se respecte ultimul referendum cind s-a votat ca numarul parlamentarilor sa se reduca la 300. Ar fi mult mai bine....
    sa auzim numai de bine!