Liviu Dragnea: In 2009, PSD a vrut sa aduca 150 de mii de oameni in Bucuresti ca sa conteste alegerile la CCR/ Sigur il vad pe Ponta la palatul Cotroceni, dar nu stiu cand

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2013, 22:45 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: Captura Realitatea TV
Secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, a vorbit la emisiunea "Jocuri de putere" de pe Realitatea TV despre polii de putere din partidul din care face parte dar si din alianta USL. Dragnea spune c anu este cel mai puternic om din USL sau vreun "Mazarin de Dambovita" si spune ca indiferent cat de vocali sunt unii lideri, decizia lui Ponta nu e influentata de acest lucru.

Liviu Dragnea a dezvaluit ca, dupa alegerile prezidentiale din 2009, PSD a vrut sa aduca 150 de mii de oameni in Bucuresti ca sa conteste alegerile la CCR, dar ca s-a renuntat la aceasta miscare dupa o intalnire intre  Iliescu-Nastase-Geoana-Dragnea-Hrebenciuc.

"Era o frustrare uriasa in partid. Se culcasera cu Geoana presedinte, s-au trezit cu Basescu. Foarte multi erau 'Sa aducem oameni, sa iesim in strada pentru ca am castigat!'... Nu poti sa arunci tara intr-o asemenea aventura. Lucrurile puteau scapa de sub control. Era foarte periculos", a declarat liderul social-democrat.


Alte declaratii:
  • In PSD nu mai sunt jocuri de putere... PSD este profund schimbat, e un partid serios, care functioneaza corect, un partid in care deciziile nu se mai iau prin restaurante
  • Ponta e mai puternic presedinte la PSD decat Geoana pentru ca are niste principii foarte sanatoase.
  • Despre Mircea Geoana: Mi-am dorit sa-i fiu sef de campanie, dar el l-a vrut pe Hrebenciuc. Am avut o discutie cu el dupa pierderea alegerilor. El a generat o intalnire la Brasov de care n-am stiut... Am avut o intelegere foarte clara cu el. Sa fiu langa el. Am fost pana a pierdut alegerile. I-am spus ca nu cred ca mai poate castiga Congresul.
  • Liviu Dragnea a dezvaluit ca, dupa alegerile prezidentiale din 2009, PSD a vrut sa aduca 150 de mii de oameni in Bucuresti ca sa conteste alegerile la CCR, dar ca s-a renuntat la aceasta miscare dupa o intalnire intre  Iliescu-Nastase-Geoana-Dragnea-Hrebenciuc.
  • Era o frustrare uriasa in partid. Se culcasera cu Geoana presedinte, s-au trezit cu Basescu. Foarte multi erau 'Sa aducem oameni, sa iesim in strada pentru ca am castigat!'... Nu poti sa arunci tara intr-o asemenea aventura. Lucrurile puteau scapa de sub control. Era foarte periculos.
  • Nu eu l-am ales presedinte pe Victor Ponta ci l-a votat aproape tot partidul. Nu am facut niciun joc cu Ilie Sarbu sau Hrebenciuc atunci. Am avut si certuri cu Ponta, dar am constatat ca avem si multe idei comune. S-a dovedit o alegere foarte inspirata.
  • Dragnea spune ca Victor Ponta va ajunge presedinte al Romaniei peste mai multi ani, la fel cum il vede si pe Antonescu presedinte la urmatoarele alegeri.
  • Avem doua mari proiecte unde eu am rolul de placa turnanta: regionalizarea si descentralizarea.
  • La proiectul regionalizarii vom lucra cu experti straini




















2058 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Interesante vremuri (Luni, 4 februarie 2013, 22:50)

    nano2k [utilizator]

    Asteptam sa vina seara, sa inceapa talk-show-urile, ca sa aflam ce e in capul liderilor politici ai vremii.
  • +9 (9 voturi)    
    chiar atâția?! (Luni, 4 februarie 2013, 23:08)

    corvus coraX [utilizator]

    Are Teleormanul atâția vii și morți?!! 150.000?! Incredibil!
  • +8 (8 voturi)    
    ******* (Luni, 4 februarie 2013, 23:10)

    Andradda [utilizator]

    Frica e din ce in ce mai acuta in USL.
    S-au cam dus declaratiile de bravura ale USL-amistilor.
    Au inceput sa apara doar niste scancete.
    De ochii lumii, bineinteles.
  • +12 (12 voturi)    
    Marturisirea populistilor (Luni, 4 februarie 2013, 23:19)

    Daniels22026 [utilizator]

    Au vrut sa aduca oameni la Bucuresti, sa preseze CCR-ul !!! Cit de ahtiat dupa putere si bani pot fi acesti populisti !!
  • +8 (8 voturi)    
    Gura "pacatosului"... (Luni, 4 februarie 2013, 23:42)

    nano2k [utilizator]

    "In PSD nu mai sunt jocuri de putere... PSD este profund schimbat, e un partid serios, care functioneaza corect, un partid in care deciziile nu se mai iau prin restaurante."

    Deci:
    1. PSD-ul nu era pana acuma un partid serios (?)
    2. Deciziile si jocurile de putere se luau prin restaurante.
    3. Acum deciziile se iau pe unde apuca si ni le comunica la ore de audienta maxime la posturile de televiziune prietene?
  • +9 (9 voturi)    
    sigur ca da... (Marţi, 5 februarie 2013, 0:16)

    hot news [utilizator]

    Si eu te vad pe tine in puscarie.
    Cert e ca nici una din "vedeniile" noastre n-or sa se intample, a mea cel putin atata timp cat hoti dovediti (vezi plagiatorul mare sef la Guvern) vor conduce tara si a ta cel putin cat Romania mai e in CE si NATO.
    In rest, multa sanatate, sa aveti suficienti ani de viata incat cand veti infunda puscariile sa duceti condamnarile la capat, comunisti vopsiti!
    • +2 (2 voturi)    
      CE (Marţi, 5 februarie 2013, 1:06)

      ccc111 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Stii ca CE = Comisia Europeana da?
  • +4 (4 voturi)    
    Dement (Marţi, 5 februarie 2013, 8:17)

    Sani [utilizator]

    In Germania cred ca-l ridicau din studiou pentruv asemenea declaratie!
    Parchetul sa se autosesizeze!

    CCR este o institutie la care vii cu argumente, legi, dovezi.
    Nu vii cu 150000 de oameni.

    Bai, sa ne intelegem: Cand spui asa ceva inseamna ca esti un nebun!

    Procurorilor, legati-i pe Ponta, Antonescu ai Voiculescu pentru subminarea puterilor in stat!
    NU SE POATE SA DECLARI ASA CEVA!
  • +3 (3 voturi)    
    printre randuri (Marţi, 5 februarie 2013, 8:42)

    liviusmaximus [utilizator]

    inteleg eu asa:
    - Geoana a pierdut pe mana lui hrebenciuc, pt ca gashca ponta+dragnea au respins propunerea de a face presiuni publice la ccr ?
    - hrebenciuc stie sa organizeze "evenimente" publice gen piata universitatii, ian 2012, dar nu se pricepe la "numarat voturi"; dovada a dat-o dragnea la ultimele alegeri.
    - mi-e dor de nastase, viitorul vice al psd.
    - ponta va candida la prezidentiale, negresit !
    - regionalizam cu experti straini; noi nu stim cum functioneaza tara ?
    - nimic despre economie, oameni, viata de zi cu zi, etc. NIMIC !
  • +2 (2 voturi)    
    vremuri grele (Marţi, 5 februarie 2013, 10:57)

    I [utilizator]

    inainte se aduceau minerii ;) acum e mai complicat.
  • +1 (1 vot)    
    mneri (Marţi, 5 februarie 2013, 11:50)

    marmarin [utilizator]

    dupa aceste declaratii cred ca nimeni nu se mai indoieste de orientarea iliesco-comunista a usl. Cum se zice , pe romaneste "fara cuvinte".