Sebastian Lazaroiu: Proiectul euro-atlantic al Romaniei este in pericol / Cristian Diaconescu: Romania va ajunge un studiu de caz la nivelul UE

de Narcis Anton     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2013, 0:52 Revista Presei | Radio TV

Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu, seful departamentului de analiza politica de la Palatul Cotroceni, a declarat la B1TV ca, dupa ce s-a intamplat asta-vara, proiectul euro-atlantic al Romaniei este in pericol si sustine ca exista anumite grupuri de interese care fac presiuni in acest sens. La randul sau, seful cancelariei prezidentiale Cristian Diaconescu a confirmat aceasta ipoteza declarand ca exista o analiza la nivel insitutional, punctand faptul ca Romania, pana in toamna, va deveni studiu de caz la nivelul UE, o declaratie fara precedent a celor doi consilieri prezidentiali dupa alegerile din decembrie 2012.

Principalele declaratii ale lui Sebastian Lazaroiu
  • Dupa evenimentele de asta vara din Romania, proiectul euro-atlantic al Romaniei este realmente in pericol. Am avut un raport atunci privind statul de drept, iar acum in iarna a fost un alt raport la fel de prost ca cel de atunci. De la Bucuresti reactia autoritatilor la nivel oficial, cu exceptia presedintelui, fata de tot ce vine de la Bruxelles, fie ca e negocierea bugetului, fie ca e raportul MCV, este una foarte tafnoase.
  • S-ar putea ca cei pe care ii vedem in fiecare zi sa fie niste marionete si ca in spatele lor sa fie niste grupuri care nu si-au dorit niciodata Romania in UE si in proiectul acesta vestic. Asta a fost si in 2007 cand erau unii care nu vroiau sa intram prea repede in UE.
  • Practic Romania risca suspendarea dreptului de vot in UE, suspendarea fondurilor.

Principalele declaratii ale lui Cristian Diaconescu

  • Consilierul prezidential Cristian Diaconescu a intervenit telefonic si a confirmat ipoteza lansata de Sebastian Lazaroiu: "Ar fi bine sa fie doar evaluarea unui analist, dar vreau sa va spun cu un grad ridicat de certitudine ca ceea ce a spus domnul Lazaroiu reprezinta o tema pe care noi o analizam si o evaluam cu cea mai mare atentie. Cineva ar putea spune ca eu deconspir o anumita analiza institutionala dar eu consider ca romanii trebuie sa fie informati in legatura cu ceea ce se pregateste".
  • Sunt doua directii, pe de o parte sunt interese din exterior de a plasa Romania intr-o zona de vulnerabilitate, mai ales din punct de vedere economic si in al doilea rand, treptat, pana la toamna, Romania va deveni un studiu de caz la nivelul UE.
  • In conditiile in care acum se actioneaza impotriva celor din exterior care vor sa modereze situatia Romaniei, se pune problema de fapt: Incotro se doreste a fi indreaptata aceasta tara?

Deputatul PSD Florin Iordache a declarat la randul sau ca: "Daca presedintele impartaseste parerea consilierilor, este foarte grav. Daca, in schimb, e o parere personala pe care nu si-o impartaseste presedintele sa-si schimbe consilierii ca nu ii fac cinste".



Citeste mai multe despre   























5166 vizualizari

  • +33 (41 voturi)    
    sunt foarte multe declaratii (Joi, 14 februarie 2013, 1:41)

    math [utilizator]

    ...incredibile. Zilele trecute marele parlamantar PNL Calimente tuna si fulgera impotriva lui Barosso, "Cine se crede acest Barosso sa ne dea ordine, noi stim de trecutul lui maoist !? si de stilul dictatorial"
    Sa nu credeti ca in aceeasi aparitie nu i-a laudat teribil pe Nastase si Becali.

    Mi-am pus doar doua intrebari:
    - e sanatos la cap ?
    - ce legatura are acest domn cu liberalismul ?
    • +8 (14 voturi)    
      Pentru USL, UE inseamna puscarie! (Joi, 14 februarie 2013, 9:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui math

      Simplu!...:)
      • -5 (7 voturi)    
        Consilierii lu' base...Lazaroiu....alba ca zapada (Joi, 14 februarie 2013, 14:20)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Copii spun lucruri trasnite...
        Astia nu stiu ce sa mai inventeze ca sa-l spele de rusine pe seful lor (ca fara niste lovituri de stat, conspiratii internationale....cum sa explice ca mai e presedintele Romaniei dupa votul negativ a 7,5 romani?)
        • +2 (2 voturi)    
          Voi si la bacalaureat (Joi, 14 februarie 2013, 18:02)

          math [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          probabil ca raspundeti acelasi lucru. Aritmetica inseamna un singur lucru. 7,5 milioane au votat impotriva dar el (tiranul) sustinut de partidele de dreapta burgheze din Europa si de americanii imperialisti a ramas aici ca sa suga sangele poporului amarat care asteapta cu nerabdare cresterea pensiilor cu 4% si implicit salvarea neamului in anul victoriei.
          Adica idei putine (chiar unice) dar foarte bine fixate de AnterealitatileTV mult-iubite.
  • +29 (39 voturi)    
    Romania (Joi, 14 februarie 2013, 3:29)

    KostasP [utilizator]

    este condusa la ora actuala de deseuri umane, canalii si tradatori. Acest lucru este posibil in romania pt ca omul de rind cat si o parte dintre cei educati nu vad realitatea si nu mai pot face distinctie intre bine, rau si foarte rau. Sint prea adinciti in mizeria de zi cu zi si uita sa mai cantareasca lucrurile. Da, basescu a "vandut flota". Da, udrea si-a etalat garderoba. Da, Boc a fost un papa lapte. Si totusi ceva s-a miscat in timpul lor de o suta de ori mai mult decat in guvernele anterioare. Dar romanu' e usor manipulabil si tafnos din fire. Acum culegeti ce-ati semanat. Si mai subtire cu legumele, ca s-au scumpit cu 25%. Frunzele nu costa inca nimic asa ca bagati mare.
  • +10 (14 voturi)    
    Speranata moare ultima (Joi, 14 februarie 2013, 4:51)

    iamvlad92 [utilizator]

    Orice actiune atrage asupra ei niste consecinte,fie ele favorabile noua sau nu ele apar.Nu stiu daca noi am suportat consecintele in urma evenimentelor petrecute anul trecut,ramane de vazut.Deoarece eu cred cu tarie ceea ce am scris aici ii rog pe onorabili nostri alesi sa gandeasca foarte bine ce fac si ce vor face.Am observat ca multi dintre ei au un talent de a-si asigura viitorul dupa ce o perioada fie ea lunga sau scurta au fost reprezentantii nostri,dar cei care suporta acele consecinte suntem noi cetatenii.Sper din tot sufletul ca acest an se vor lua numai decizii bune dar mi-e teama sa nu raman doar cu speranta.
    • -11 (15 voturi)    
      Afirmatie dureroasa (Joi, 14 februarie 2013, 8:13)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui iamvlad92

      ''Orice actiune atrage asupra ei niste consecinte,fie ele favorabile noua sau nu, ele apar.''

      Adrian Nastase va apare din nou in politica, generand probabil un tzunami al fostilor grei din umbra, care-si vor cere drepturile in fata mai neexperimentatilor Ponta&Co...Caracatita se intoarce? NU, isi va schimba doar culoarea, la vedere...
      Cine va fi raspunzator UNIC pentru schimbarea culorii Caracatitei, daca nu cel care 9 ani nu a facut la randu-i decat sa-i schimbe Caracatitei Coruptiei, culoarea...?
      ''Ghici basescu, cine-i ?!''
      Majoritatea romanilor au inteles ca Ei sunt : TOTI !
      (S-au intors pe inserat, asa cum au promis.)
      Lazararoiu+Gadea+Ciuvica+Tapalaga=clovni
    • -7 (15 voturi)    
      manipularea ordinara (Joi, 14 februarie 2013, 10:23)

      adrian4511 [utilizator] i-a raspuns lui iamvlad92

      Astia va manipuleaza, iar voi sunteti orbiti de dragostea fata de Basescu? Oare nu putem trai si fara Basescu?
      • 0 (4 voturi)    
        asta inseamna spalare a creierului (Joi, 14 februarie 2013, 18:09)

        math [utilizator] i-a raspuns lui adrian4511

        Ii raspunzi unui om care nu scrie absolut nimic de Basescu.... care e raspunsul tau inteligent ?

        Basescu, dragoste, basisti....

        Il urati chiar asa de mult ? Chiar ti se pare vreo schimbare importanta in solutiile magistrale pe care le aplica guvernul Ponta (din mai 2012) ?
        Impartind in stnga si in dreapta bani pe care nu ii ai (in stilul lui Becali) rezolvi ceva pe termen lung ? Cresc pensiile cu 4% ? URAAAA!
        • 0 (2 voturi)    
          daca m-ai intrebat iti si raspund (Joi, 14 februarie 2013, 20:00)

          adrian4511 [utilizator] i-a raspuns lui math

          Basescu nu reprezinta intersele Romaniei cum se declara el. Reprezinta interese care imi scapa. dar hai sa vedem marile reforme ale lui Basescu:
          1. liberalizarea pretului gazelor si electricitatii;
          2. tentativa de a vinde Rosia Montana
          3. imprumtul de la FMI acceptind conditii de genul - vindeti gazele, electricitatea si aurul.
          4. banii de la FMI au ajuns la bancile straine, iar acum noi platin ratele si dobinzile
          5 codul muncii pentru care a fost laudat de directorii multinationalelor;
          6. incercarea de a da contributia populatiei la fondul de sanatate afaceristilor - adica sa le platim si profitul lor
          Nu am timp sa iti explic mecanismele porcariilor lui Basescu.
          • +1 (1 vot)    
            nici nu e nevoie (Vineri, 15 februarie 2013, 0:51)

            math [utilizator] i-a raspuns lui adrian4511

            ...ma pot uita 4 ore la Antena 3 (exista acum calmante foarte puternice) si am dovezi concludente ca tot ce spui este perfect adevarat.

            Imi aduci aminte de bancul care incepea asa: "la scoala de membri de partid subdezvoltati mintal de la Moscova...."

            Te intreb din nou: fata de crimele, porcariile, mecanismele monstruoase ale tiranului, CE a schimbat radical USL in 9 luni de guvernare ?
            • 0 (0 voturi)    
              esti slabut la minte (Vineri, 15 februarie 2013, 8:05)

              adrian4511 [utilizator] i-a raspuns lui math

              Daca eu am alta opinie este musai sa am scoala de partid la Moscova? Trebuie neaparat sa fiu comunist ca sa am acele opinii? Toata propaganda voastra se bazeaza pe ideea ca tot ce este antibasescu si anti PDL este de origine comunista. Daca esti impotriva "guvernatorului" sau impotriva unor masuri ale FMI sau UE esti comunist. Asa credeti voi. Sunteti tare slabuti la minte. oare tot ce vine de la Washington este spre binele nostru? Se repeta istoria?Si daca USL nu a schimbat nimic in 9 luni trebuie sa accept este de prefarat sa acceptam solutiile impuse de "guvernator". Chair daca nu era Antena 3 , eu gandesc si nu sunt orbit de propaganda basista.
              • +1 (1 vot)    
                asta este (Duminică, 17 februarie 2013, 0:11)

                math [utilizator] i-a raspuns lui adrian4511

                ...fii mai intelegator, daca eram toti inteligenti, USL avea peste 87% din voturi. Ar putea chiar sa bata recordurile electorale ale lui Ceausescu.
                • 0 (0 voturi)    
                  vad ca nu ai de lucru (Luni, 18 februarie 2013, 10:18)

                  adrian4511 [utilizator] i-a raspuns lui math

                  cred ca sunteti un "postac" platit. Altfel nu imi explic insistenta. Eu nu incerc sa te conving. Iar replicele tale sunt axate numai pe comunism, Moscova, ceausism, etc. Nu demonstrezi deloc logic ca Basescu a facut un bine tarii.
  • +8 (14 voturi)    
    PSD Iordache (Joi, 14 februarie 2013, 7:53)

    Sani [utilizator]

    Bre, PSD, mai este o a 3-a varianta:

    Noi, USL/PSD/PNL nu suntem sanatosi la cap!

    Ponimaite tovarisci?
  • -10 (18 voturi)    
    Lazaroiu (Joi, 14 februarie 2013, 7:56)

    xrogo [utilizator]

    este un "analist" care a dat de multe ori cu oistea-n gard,este grozava faza cu grupurile care nu si-au dorit intrarea in UE.
    Cat despre Diaconescu(Cristian nu Dan) se cam contrazice,odata zice ca sunt interese dinafara care atenteaza la economia Romaniai si pe de alta parte critica pozitia noastra fata de cei din exterior.
    De fapt nu-l inteleg pe Cristi Diaconescu,de cand a virat spre basism are niste idei de rasu-plansu
  • -4 (12 voturi)    
    Daca a spus (Joi, 14 februarie 2013, 9:13)

    miguelito [utilizator]

    Lazaroiu, fara suparare dar nu cred. Cit despre Diaconescu, intotdeauna a parut influentabil. Oricum, totul pare a fi lansarea unei noi teme care nu-si are rostul.
  • -7 (15 voturi)    
    Guru Lazaroiu ... (Joi, 14 februarie 2013, 9:26)

    Agamita [utilizator]

    iar a dat-o de gard si asta ma face sa ma gandesc fie la posibilitatea ca globul de cristal sa i se fi aburit, fie la situatia in care meditatia pe patul de cuie sa fi lasat grave si irecuperabile daune la nivelul celor doi neuroni (pe care ii detine) si asa suparati unul pe altul.
    Si colac peste pupaza, si Diaconescu (despre care aveam o parere buna) a luat-o pe aceeasi cale, probabil apa de la Cotroceni are un virus, ceva care provoaca leziuni grave in actul gandirii.
    Sefu', renuntati cat mai repede la guru pana nu se ia!!
  • +7 (15 voturi)    
    studiu de caz (Joi, 14 februarie 2013, 10:55)

    consting [utilizator]

    dlor uslisti. daca e adevarat inseamna ca v-ati dat adevarata masura a gandurilor voastre ascunse pe care vi le-a inocolat pres vostru de onoare. nu e o vedenie a lui lazaroiu. vedenia e de fapt la vedere prin ce declara public unii dintre parlamentarii vostri. a declara public impotriva unui organism -UE- care se straduie sa promoveze democratia e similar cu intoarcerea la ce e voua mai drag in frunte cu iliescul vostru, catre est. e cazul sa stiti si voi ca populatia nu vrea asa ceva.
  • +6 (12 voturi)    
    desigur (Joi, 14 februarie 2013, 12:23)

    asada [utilizator]

    Numai retardatii din USL in frunte cu Ponta,Antonescu si Voiculescu,au crezut si mai cred, ca toate actiunile lor din 2012 vor sfarsi cu batai pe umar si cu- "lasatii ca s-au jucat si ei un piculet cu democratia si statul de drept"= din partea cancelariilor europene si a americanilor.Vom afla pe pielea noastra ca nimic nu este lasat la voia intamplarii si nu va fi taxat de cei ce se ocupa de destinele Europei si a lumii intregi . Nu mai este posibil asa ceva dupa ce s-a intamplat intre 1939...1945.
  • +5 (7 voturi)    
    Asa este. (Joi, 14 februarie 2013, 13:03)

    Nichi [utilizator]

    Da. Asa este. Asa gandesc multi USL-istii, ce cautam noi in UE? Sa ne puna astia la biruri si sa fim piata lor de desfacere la toate gunoiele. Ce, eu nu vad ca si Anglia vrea sa se retraga?. Adica daca englezilor nu le convine,. noi cu ce suntem mai prejos? Dar cine e Anglia si cine e Romania? Asta-i marea intrebare. Ei se pot .......impotriva vantului, ca sunt dezvoltati economic. Noi in schimb......Vai de noi.
  • +2 (8 voturi)    
    Nu ma agat (Joi, 14 februarie 2013, 13:44)

    KostasP [utilizator]

    de basescu. Propune tu altul mai bun, adrian.