VIDEO Blaga, intrebat de ce grupul PDL din PE nu e condus de Macovei: Messi nu e capitanul Barcelonei desi este cel mai bun jucator al echipei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 19 februarie 2013, 21:38 Revista Presei | Radio TV

Presedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat marti seara, intrebat de ce grupul PDl din Parlamentul European nu este condus de Monica Macovei cu toate ca aceasta este unul dintre cei mai activi europarlamentari, ca sunt "niste calitati pe care trebuie sa le ai ca sa conduci un grup, trebuie ca grupul sa te respecte si tu sa il respecti". "Astazi Messi nu e capitanul Barcelornei, este cel mai bun jucator al Barcelornei, dar nu este capitanul Barcelonei, Ronaldo este cel mai bun jucator al Realului, dar nu este capitanul Realului. Despre asta discutam, intr-o echipa trebuie sa fii si acceptat ca si lider al echipei respective", a declarat Blaga, invitat la postul B1TV.

Alte declaratii facute de Vasile Blaga:
  • Dl Traian Basescu nu este adversarul meu politic, nu este nici dna Udrea.
  • Sunt spuse neadevaruri, n-am spus minciuni. Presedintele a fost dezinformat, poate cineva nu stiu cine, i-a spus lucruri neadevarate, iar apoi m-am simtit dator sa clarific.
  • Am avut pozitii divergente fata de mentinerea sau nu a aliantei Aliantei Dreptate si Adevar. Eu doream sa ramana, am fost printre putinii care doreau un guvern cu PNL, nu cu PSD.
  • intrebat de ce ar mai candida Teodor Stolojan la europarlamentare: Pentru ca a performat. Teodor Stolojan de conduce grupul PDL in toate dezbaterile din Parlamentul European, inclusiv cele de asta vara.
  • PDL nu se va rupe dupa alegeri indiferent de cine va pierde sau va castiga. Va garantez asta. Daca vor pleca oameni din partid? NU cred, dar e posibil sa fie unul-doi care sa se foloseasca de Congres pentru a-si argumenta plecarea pe care o planuiau
  • Blaga: Daca T. Basescu ar demisiona de la presedintie si ar candida la sefia partidului l-as sustine.
  • Nu voi spune ca sunt mai bun decat Elena Udrea, desi as avea argumente. In primul rand suntem colegi de partid si ne respectam
























1786 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    hmm (Marţi, 19 februarie 2013, 22:06)

    Mazeta [utilizator]

    Principal, Blaga are dreptate, dar mai bine dădea ca exemplu Juventus Colentina sau Săgeata Năvodari. PDL joacă acum în liga a treia.
  • -2 (6 voturi)    
    oare? (Marţi, 19 februarie 2013, 22:28)

    Montesquieu [utilizator]

    ma-ndoiesc ca messi sau ronaldo ar minti cu atata naturalete in plenul PE, asa cum face camataru a noastra
  • +4 (4 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 19 februarie 2013, 23:25)

    daniel2111p [utilizator]

    se limpezesc apele in PDL. Sau ma exact in afara lui.
  • -1 (5 voturi)    
    Blaga e cel mai bun (Marţi, 19 februarie 2013, 23:53)

    Trojan.H [utilizator]

    Prin urmare nu e nevoie sa fie presedintele PDL.
  • -1 (3 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 19 februarie 2013, 23:56)

    ovidiu. [utilizator]

    Bun asa Vasile.
  • -2 (4 voturi)    
    HAI PEDELISTILOR... (Miercuri, 20 februarie 2013, 10:07)

    Rose1 [utilizator]

    ...dati-va cu parerea! Sau nu ati primit inca mail-ul, faxul, ordinul pe unitate, ca sa stiti cum sa "combateti"! A vorbit presedintele partidului vostru si a spus mai multe lucruri interesante atat in "text" cat si - mai ales - in "subtext"! Lasati comentariile "fotbalistice"! Domnul Blaga a folosit niste figuri de stil sportive ca sa inteleaga ceva si "spargatorii de seminte" de la peluza! Dar el s-a referit clar la evolutia politica a PDL-ului dinspre trecut spre viitor! Spre deosebire de Traian Basescu&Co., domnul Blaga stie ca in politica nu exista "dusmani" pe viata si pe moarte ci doar "amici" si "adversari" conjuncturali si...viceversa! Ca daca esti cu adevarat un om politic profesionist si responsabil, iti respecti poporul si tara si chiar si pe "adversarii politici" de conjunctura, care pot sa-ti devina,intr-un alt context politic, "amici politici" si "colaboratori"! Si toate astea s-au intamplat, se intampla si se vor intampla, evident, doar pentru binele tarii si pentru "interesul national"! Astept comentariile voastre, pedelistilor!
    • +2 (4 voturi)    
      Time (Miercuri, 20 februarie 2013, 10:57)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

      Ti-a luat o ora sa scrii timpenia asta de text, mai bine te uitai la un film rusesc.
      • 0 (2 voturi)    
        NISTE TAMPITI! (Miercuri, 20 februarie 2013, 15:28)

        Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        "Scoala romaneasca scoate tampiti!" a spus-o un clasic in viata! Un "tampit" a scris un text si nu s-a uitat la un film rusesc! Un alt "tamplit" a scris si el un text si nu s-a uitat la un film.................(completati pe linia punctata)! Amandoi sunt niste "tampiti" participanti la razboiul "romano-roman! Niste "tampiti"....!
        • 0 (2 voturi)    
          Esti o ramurica Blagista? (Miercuri, 20 februarie 2013, 16:47)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

          ..daca nu-ti plac filmele rusesti poate ai timp, cu tataia Blaga sa va uitati la Discursul Regelui - film englezesc. Ati afla de acolo ca un om politic, chiar si un rege, trebuie sa stie intai sa vorbeasca si sa-i respecte pe cei carora li se adreseaza.
          Sa tradati bine, in continuare!
  • +1 (1 vot)    
    DRAGA DIANORA, (Miercuri, 20 februarie 2013, 18:00)

    Rose1 [utilizator]

    - Sunt un "copac batran", care am "rasarit" si am trait 28 de zile intr-o monarhie, urmatorii 42 de ani in comunism si ultimii 23 de ani in post-comunism!
    - Nu sunt membru al nici unui partid politic!
    - Asta nu inseamna ca nu am pareri si optiuni politice!
    - Ii respect pe toti concetatenii mei, chiar daca nu sunt de acord intotdeauna cu parerile lor!
    - Regele (constitutional) nu este un "om politic", el fiind reprezentantul si garantul puterii poporului sau!
    - Nu cred ca "The King's Speech" si Regele George al-Vi-lea al Regatului Unit este cel mai bun exemplu in context! Cred ca discursul Regelui Mihai I rostit in Parlament pe 25 octombrie 2011, este mai plin de semnificatii pentru toti romanii, indiferent de simpatiile si optiunile lor politice!
    "Nu văd România de astăzi ca pe o moştenire de la părinţii noştri, ci ca pe o ţară pe care am luat-o cu împrumut de la copiii noştri."
    La toti de fata si viitori, sanatate!