VIDEO Victor Ponta si abatoarele din Transilvania, printre ironizatii serii in emisiunea lui Jon Stewart, intr-un segment dedicat carnii de cal

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 20 februarie 2013, 15:58 Revista Presei | Radio TV

Jon Stewart si Victor Ponta
Foto: captura ecran
Realizatorul celebrei emisiuni satirice "The Daily Show" (Comedy Central), Jon Stewart, dedica un segment al emisiunii de marti seara problemei carnii de cal din Europa, ironizand, pe rand, o prezentatoare de la BBC, abatoarele din Romania, reactia premierului roman Victor Ponta si statisticile prezentei carnii de cal in produse etichetate ca fiind din carne de vita.

Jon Stewart si Romania
Foto: captura ecran
"Wow, abatoare romanesti. In ce lume traim daca nu mai putem avea incredere in puritatea produselor din abatoarele din Transilvania?! Dracula s-ar rasuci in ceea ce el cred ca numeste 'pat'", comenteaza Stewart, in momentul in care reportajul mentioneaza ca de aici ar proveni carnea de cal gasita in produsele din Franta si Marea Britanie.

In continuare, reportajul mentioneaza ca autoritatile din Romania au avut o reactie "taioasa" la aceste acuzatii si il prezinta pe premierul Victor Ponta facand o declaratie in limba engleza.

"I'm very angry, to be very honest", spune premierul roman in secventa folosita in emisiune. Reactia lui Stewart: "Nu pare o reactie dura, pari mai mult amuzat decat nervos. Asta este o fata care mai degraba incearca sa nu rada (si care spune) 'Daca voi credeti ca am facut acest lucru timp de zeci de ani razand ca ati mancat, fara sa stiti, caii nostri de tractiune...'".

Intreaga emisiune poate fi urmarita pe site-ul The Daily Show.

























16754 vizualizari

  • +17 (27 voturi)    
    ******** (Miercuri, 20 februarie 2013, 16:05)

    Andradda [utilizator]

    Acum pe la TV tocmai umbla documente clare care atesta, fara echivoc, ca in abatoarele romanesti s-a gasit carne de cal etichetata si trecuta in acte ca fiind carne de vita.
    Se pare ca e tocmai abatorul acelui senator sau deputat.
    Oricum, Ponta prea s-a repezit sa-si umfle muschiuletii ca in Romania totul e prefect, asta in timp ce ceilalti oficiali occidentali s-au abtinut sa-si apere chiar si propriile firme. Asteaptat frumusel sa vada rezultatele anchetelor in desfasurare.
    • +23 (29 voturi)    
      depinde cine controleaza! (Miercuri, 20 februarie 2013, 16:19)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Daca verificarile din Romania se desfasoara de catre autoritatile romane, rezultatele vor fi cele dictate de la centru.
      Sincer, imi vine greu sa cred ca un exportator roman catre UE ar indrazni sa treaca altceva pe eticheta decat produsul pe care il vinde.
      • +21 (23 voturi)    
        corect (Miercuri, 20 februarie 2013, 16:59)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        va numi ponta pe cineva care sa numeasca o comisie, cam ca la povestea cu plagiatul. Are exercitiu deja, plus stofa romaneasca din obraz, aka sorici.
      • +11 (13 voturi)    
        haccp (Miercuri, 20 februarie 2013, 17:48)

        adv [anonim] i-a raspuns lui Andor74

        Nu va faceti iluzii, carne de cal etichetata drept carne de vita exista 100%pe piata romaneasca.Explicatia e foarte simpla: daca exista anumite parti dintr-o carcasa ptr care abatorul va avea intotdeauna cerere, exista altele ptr care nu exista cerere la export si carora trebuie sa le gasesti o destinatie eficienta dinpunct de vedere economic. Si vanzarea acesteia drept carne de lucru substituent ptr carnea de vita, ptr care exista cerere mai mare decat oferta e la indemana. Vin apoi retailerii multinationali care au ptr multe produse congelate si ca atare, termen de valabilitate mai mare, au deci contracte globale cu furnizorii, ptr un grup de tari si cum in lanturile lor externe s-au gasit zeci de asemenea produse probabilitatea e mare ca acestea sa fie distrbuite si in Romania.Cate teste ADNau facut retailerii in RO de la inceputul scandalului? Zero.
        • +6 (8 voturi)    
          cai si cai (Joi, 21 februarie 2013, 7:11)

          dan2 [anonim] i-a raspuns lui adv

          Caii nostri sunt mai buni decat caii lor, ar putea zice Ponta.
      • +10 (12 voturi)    
        /// (Miercuri, 20 februarie 2013, 18:23)

        lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        sunt oameni si oameni...animale si animale
  • +36 (38 voturi)    
    holy cow (Miercuri, 20 februarie 2013, 16:09)

    damenvals [utilizator]

    Si noi te iubim, Jon.
    Si sa stii ca suntem in cautare de piete virgine pentru desfacerea carnii de maidanez
    • +12 (14 voturi)    
      "holy cow" (Miercuri, 20 februarie 2013, 20:15)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui damenvals

      :) hahaha, excelent aleasă exclamaţia :))))

      Pe măsură e şi jocul de cuvinte din titlul videoclipului, "Horse d'Oeuvre" :)))))
      • 0 (0 voturi)    
        :))) (Joi, 21 februarie 2013, 15:27)

        damenvals [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ar merge si gluma noastra rromaneasca, cea cu "doi cai frumosi"
  • +16 (22 voturi)    
    .... (Miercuri, 20 februarie 2013, 16:12)

    SbkXX [utilizator]

    observ o incercare mass-media de a pune gaz pe foc in toata chestiunea relatiilor noastre cu regatul unit. observ si cum s-a scos din context ceea ce s-a zis la topgear, J.C. mereu face remarci ofensatoare la adresa altor tari, doar romanii au luat-o prea in serios... sau ma rog, s-a vrut a se lua in serios.
    englezii acum, ironizeaza reactia noastra la fel cum a facut si un ziar de la noi la reactia lor, impotriva imigratinlor.
    mare lucru. in general, oamenii trebuie sa inteleaga ca nu se duce nimeni in uk ca sa traiasca din ajutor social si sunt sigur, ca daca s-ar duce cineva, atunci numarul lor este mai mic decat nativii care traiesc deja din ajutor social.
    ce mizerie de cioplire a opiniei publice.
  • +10 (14 voturi)    
    hey (Miercuri, 20 februarie 2013, 16:51)

    AT [anonim]

    Nu is cel mai mare fan Stewart, da bitul asta o fost destul de funny! :)
  • +16 (20 voturi)    
    Nechezatul lui Ponta este inconfundabil. (Miercuri, 20 februarie 2013, 17:00)

    mircea [anonim]

    Noroc cu carnea de cal ca sa ajunga Ponta de poveste!Nu ca prin ce face Ponta nu s-ar face de ras in fiecare zi,dar ambitia de a fi mot in frunte si primul la a da replica unora,il face de rasul lumii.Daca romanii nu mai stiu sa rada,sa speram ca vor reusii strainii sa ne vindece de pontisme.
  • +8 (12 voturi)    
    :)) (Miercuri, 20 februarie 2013, 17:52)

    Trojan.H [utilizator]

    Foarte amuzant.
  • +4 (6 voturi)    
    I-as baga lui Ponta niste carne de cal... (Miercuri, 20 februarie 2013, 18:14)

    John Doe [anonim]

    ... where the sun never shines.
    • +6 (8 voturi)    
      Mda (Miercuri, 20 februarie 2013, 20:02)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      nu, ca poate i-ar face placere si ar necheza de placere.
    • +1 (1 vot)    
      don't let the sun (Joi, 21 februarie 2013, 10:03)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      go down on my ... neck?
      eu i-as indesa-o pe gat lu' Ponta.
  • +3 (5 voturi)    
    Schizofrenia (Miercuri, 20 februarie 2013, 20:21)

    benpersona [anonim]

    Emotii nepotrivite contextului in care se gaseste pacientul - manifestare a schizofrenieii. Doar asa se poate explica rasul pana la urechi a D-lui Ponta.
    • -1 (5 voturi)    
      Hm (Joi, 21 februarie 2013, 8:32)

      florinb1 [utilizator] i-a raspuns lui benpersona

      Sau poate... unde am mai vazut rasul asta? Era unul care a stat vreo 10 ani intr-un post in care avea voie maxim 8. Cin' sa fie, cin' sa fie?
      • 0 (0 voturi)    
        Iliescu (Joi, 21 februarie 2013, 21:22)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui florinb1

        in cele 3 mandate de presedinte.
  • +8 (8 voturi)    
    ne-a facut prosti (Miercuri, 20 februarie 2013, 22:19)

    eu [anonim]

    mi se pare mie sau au zis little known romanian iq? :)))
    • +3 (3 voturi)    
      plusuri fara numar... (Joi, 21 februarie 2013, 9:40)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui eu

      m-a amuzat JS dar acum imi dau seama ca fara remarca asta a ta toata povestea nu facea 2 bani... :))
  • +5 (7 voturi)    
    ponta statuia pubertatii.!! (Joi, 21 februarie 2013, 5:17)

    ion [anonim]

    ...asta pentru cei ce l-au facut pe fatalaul asta sa reprezite o tara ...halal reprezentare si nivel de comunicare ..iata ca romania se face de risul lumii, iar populatia roamniei, cetatenii romani suporta consecitele....mai zilele trecute l-am vazut si pe celalt "reprezentat" de la Londra ....mai mare rusinea!
  • +8 (10 voturi)    
    jon stewart (Joi, 21 februarie 2013, 7:30)

    kicsi kalap [anonim]

    coincidenta sau nu, ieri am fost acolo in studio. m-a pufnit rasul cand Jon a inceput cu romania si zambetul debil al lui ponta ;-) show-ul e cu cateva clase bune peste ceea ce face rating in romania.. tipul e super fain, umor inteligent, profesionalitate.. cam tot ce e in fisa postului unei adevarate vedete de televiziune.
    • 0 (0 voturi)    
      clase (Joi, 21 februarie 2013, 23:33)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui kicsi kalap

      Nu clase, nici macar institutii. E de pe alta planeta. Asa cum e si tara asta.
  • -4 (6 voturi)    
    and your point of view is... ?! (Joi, 21 februarie 2013, 8:28)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Oricum, pentru o emisiune de umor si nici macar moralista, daramite politica, e in regula.

    In rest, ma induioseaza britanicii: nu mai au de ce face haz si si-au gasit politicienii romani. Destul de patetic... Dar, daca ii multumeste, feel free, gents!
  • +6 (6 voturi)    
    I'm very angry to be honest (Joi, 21 februarie 2013, 10:18)

    fLoreign [utilizator]

    Bineinteles, virgula lipseste. Cu alte cuvinte Ponta este foarte suparat ca trebuie sa fie cinstit.
  • +5 (5 voturi)    
    De unde si vorba: (Joi, 21 februarie 2013, 10:32)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Ce e cal ca calu' trece.
  • -2 (2 voturi)    
    Etichete gresite (Vineri, 22 februarie 2013, 8:15)

    Fofo [anonim]

    Ar trebui sa i-se spuna si astuia ca-i etichetat gresit.
    Lumea serveste Jon Stewart cand de fapt pe eticheta ar trebui sa scrie Jonathan Stuart Leibowitz.
    De, la ei e normal sa etichetezi gresit pentru aburirea prostilor, la noi nu.
    Va mai dau un exemplu : Saul Bruckner e cal sau bou?. Nu, e Silviu Brucan! Putem continua la nesfarsit.
    Le e teama sa nu le ia cineva painea.
  • 0 (0 voturi)    
    feedback (Vineri, 22 februarie 2013, 10:19)

    d_b [utilizator]

    - Jon!
    - Da, Sir!
    - Ai fost cu carnea la analize?
    - Of hourse, Sir! E de vita!