George Maior, seful SRI: Ioan Niculae este exponentul fostei Securitati/Nu sunt ei in drept sa demonstreze ca SRI face politie politica in timp ce ei insisi au trait din acest lucru

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 22 februarie 2013, 22:35 Revista Presei | Radio TV

George Maior
Foto: captura Digi24
Seful Serviciului Roman de Informatii, George Maior, a declarat la Digi24 ca exista anumite grupari economice si politice cu interese in a strica relatiile Romaniei cu UE sau NATO, dar se arata dezamagit in acelasi timp de "anumiti intelectuali" care nu inteleg aceste lucruri si nu sunt racordati la "marile idei contemporane". Romania nu este o colonie ci este un factor de decizie in aceste structuri avand acces la informatii reale, adevaratele surse de putere din ziua de azi, explica Maior.

Acesta apreciaza ca tara noastra cunoaste o evolutie buna in domeniul energetic, in special in bazinul Marii Neagre prin interesul aratat de Exxon si de participarea Romgaz cu 10% in proiect. "Eu cred ca si gazele de sist reprezinta o buna oportunitate pentru independenta noastra energetica. Dezbaterea nu trebuie privita subiectiv", crede seful SRI

Alte declaratii:
  • Nu pot sa nu remarc faptul ca fosti ofiteri sau fosti informatori ai Securitatii fac declaratii despre SRI care e o institutie complet diferita de a lor, ei nu pot nici din punct de vedere al unor criterii morale, nici profesionale sa emita judecati de valoare despre activitatea unui serviciu profund atasat valorilor euroatlantice, este integrat in sistemul de informatii NATO si UE, are o credibilitate majora in aceste sisteme si o legitimitate care depaseste incercarea lor patetica de a lansa acuze la adresa sa.
  • Ioan Niculae este exponentul fostei Securitati/Nu sunt ei in drept sa demonstreze ca SRI face politie politica in timp ce ei insisi au trait din acest lucru.
  • Serviciul are o arhitectura supla, daca toate organizatiile din Romania ar fi parcurs asemenea reforme in sens profesional si ar avea calitatea umana care exista in SRI, tara ar merge mult mai bine. Nu s-a intamplat nici un seism sau nici o iesire desi au avut loc multe schimbari politice
  • Amenintarea teorista este in crestere, dar codul de alerta ramane albastru
  • Raportul care spune ca Romania nu este destinatia cea mai potrivita pentru scutul antiracheta nu este unul care sa apartina Administratiei de stat sau al Pentagonului.
  • Esenta colaborarii cu SUA e in acordul incheiat cu Romania pe scutul antiracheta si nu in alte rapoarte care contin mai mult parerea unor persoane din diferite domenii. Nu exista nicio problema in colaborarea cu SUA
  • Discutiile despre bugetul SRI sunt ridicole atata timp cat vorbesti despre o institutie care iti apara securitatea. Bugetul institutiei nu este unul mare ci e doar de 0,28% din PIB.
  • Pe noi ne intereseaza ca nimeni sa nu zica ca nu a avut informatiile necesare pe un anumit subiect.

textul se actualizeaza

























4162 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Dar (Vineri, 22 februarie 2013, 22:53)

    xrogo [utilizator]

    despre Sebastian Ghita nimic,nimic,aha,e de-al vostru,corb la corb nu-si scoate ochii.
    Dar despre urmarirea informativa a judecatorului Neacsu,tot nimic?
  • -2 (10 voturi)    
    raspunsul dilemei voastre (Vineri, 22 februarie 2013, 23:01)

    razek [utilizator]

    Bai sefule, pai daca voi ati refuzat cu tatucul vostru Iliescu sa adoptati Punctul 8 al Proclamatiei de la Timisoara si v-ati erijat in adevaratii formatori si aparatori ai (pseudo)democratiei din Romania, e lesne de inteles ca unii dintre voi care n-au mai participat la imparteala ciolanului sa se revolte acum "pe sticla si pe hartie" . Sa va fie rusine !
  • -4 (12 voturi)    
    hehe (Vineri, 22 februarie 2013, 23:33)

    Mazeta [utilizator]

    Oare de ce le-o fi frică neînfricatelor servicii românești?
  • -5 (11 voturi)    
    hahahaha (Vineri, 22 februarie 2013, 23:45)

    srpc [utilizator]

    pai cine sa recunoasca mai usor actiunile de politie politica decat fostii securisti, bah, tartacuta tantalaie de Maior? chiar ne iei de idioti?
  • +2 (4 voturi)    
    Este clar partinitor (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 9:07)

    finutza [utilizator]

    <<Referindu-se la scandalul dintre senatorul Sorin Roşca Stănescu, de partea căruia s-a alăturat prosperul om de afaceri Ioan Niculae, fost ofiţer de Securitate, şi deputatul PSD Sebastian Ghiţă, care i-a acuzat pe aceştia de legături cu Rusia, directorul SRI a spus că „un fost ofiţer de Securitate şi un membru al Parlamentului, fost informator“ au vrut „să atragă Serviciul Român de Informaţii într-o dispută bazată pe interese economice sau politice“>> (citat din Romania Libera unde apare interviul).

    D-l Maior ia atitudine doar fata de Ioan Nicolae si Sorin Rosca Stanescu, dar despre Sebastian Ghita chiar nimic-nimic? Fiindca nu pot uita ca inca din primele lui zile de parlamentar, a si observat ca sunt prea multi ofiteri deghizati printre colegii sai...!

    Si mai spune ceva anapoda seful informatiilor si al informatorilor, chiar in titlul articolului: "Nu sunt ei in drept sa demonstreze ca SRI face politie politica in timp ce ei insisi au trait din acest lucru". Ba mie mi se pare ca sunt cei mai in drept, fiindca, provenind din sistem, stiu cel mai bine ce si cum se mananca o paine in SRI.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant... (Sâmbătă, 23 februarie 2013, 10:59)

    ..13 [utilizator]

    Clara comunicarea referitoare la Nicolae.Asa se poate intelege ca din 2 lei nu prea poti sa ajungi milionar...

    Util, ca informatie publica, este sa comunice raportul fosti securisti/actuali parlamentari, daca se poate...

    In rest se dovedeste ca suntem in crestere cu gradul de alerta teorista desi suntem la codul de culoare albastru...
  • 0 (0 voturi)    
    KNOW-HOW-ul SRI-ului! (Luni, 25 februarie 2013, 10:17)

    Rose1 [utilizator]

    "Serviciul are o arhitectura supla, daca toate organizatiile din Romania ar fi parcurs asemenea reforme in sens profesional si ar avea calitatea umana care exista in SRI, tara ar merge mult mai bine."
    Aceasta declaratie a directorului SRI mi s-a parut cea mai interesanta din tot interviul! Daca "organizatia" pe care o conduce detine un astfel de potntial de inteligenta si managerial, de ce domnul Maior nu cere/propune CSAT-ului, din ratiuni de interes national, sa i se permita sa transfere si celorlalte "organizatii" deliberative&executive, "know-how-ul" performat si competentele manageriale detinute de somitatile(fara nici o ironie), care lucreaza in "organizatia SRI"?!
    O asemenea initiativa transparenta si benefica pentru Romania&romani ar fi acceptata si apreciata de toata lumea, iar "inteligentii" de la SRI nu ar mai trebui sa lucreze "acoperiti"! Chiar daca pare o "utopie", eu cred ca domnul director ar trebui sa-si asume o asemenea initiativa cu efecte pozitive pentru prezent si viitor! Si chiar daca aceasta actiune nu e chiar conforma cu fisa postului, romanii il vor exonera de raspundere si ii vor asigura un loc important in posteritate!