Vosganian: Numarul bugetarilor trebuie redus. Lucram impreuna cu ministerele la un audit in sectorul bugetar

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 3 martie 2013, 13:19 Revista Presei | Radio TV

Numarul de angajati din sectorul bugetar trebuie redus, a declarat ministrul Economiei, Varujan Vosganian, duminica in emisiunea "Dupa 20 de ani" de la Pro TV, potrivit Mediafax. Ministrul a precizat ca numarul de bugetari trebuie redus pana in 2018, interval in care numarul locurilor de munca din economie ar trebuie sa urce cu cel putin 1 milion. In sectorul bugetar lucreaza in prezent aproape 1,2 milioane de persoane.

Vosganian a declarat ca, impreuna cu ministrul Administratiei, Liviu Dragnea, si cu alti colegi din celelalte ministere, va fi realizat pana la jumatatea anului un audit "foarte sever" in sectorul bugetar pentru stabilirea numarului optim de angajati.

"Cu personalul din sectorul bugetar trebuie facut un audit foarte sever. Impreuna cu domnul Dragnea si cu alti colegi din alte ministere lucram la un astfel de audit, ca sa stim cum stam. Termenul este pana la jumatatea anului", a spus ministrul Economiei.

"Numarul locurilor de munca din economie si industrie trebuie sa creasca panaa in 2018 cu cel putin 1 milion, in sectorul bugetar trebuie sa scada. De exemplu, la mine, eu fac efortul sa reduc personalul din sectorul bugetar. Nu este ca decimarea legiunilor romane la intamplare, ci dupa un audit. De exemplu, la AVAS avem vreo 270 de persoane, cred ca putem sa reconfiguram la 210-220. Probabil ca in 1-2 ani vom mai reduce o data", a afirmat Vosganian.
 
"Guvernul acesta are un rol istoric. Trebuie sa fie primul guvern care sa fie intr-adevar guvernul societatii deschise si al economiei de piata, sa nu fie doar guvernul unui sector, in dauna celorlalte. Sa nu fie guvernul administratiei impotriva societatii civile, sa fie un guvern deschis", a mai spus Vosganian in acest context.

Pe de alta parte, ministrul a aratat ca, recent, a semnat acte "ce duc la crearea a 500 de noi locuri de munca" la nivelul Ministerului Economiei. Ministrul a mentionat ca in unele departamente din institutie, precum cel juridic, este deficit de personal.


Citeste mai multe despre   























3861 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Asa, asa ... (Duminică, 3 martie 2013, 15:01)

    Dani.El [utilizator]

    Si in urma "auditului drastic" se va reduce numarul bugetarilor de la 1,2 milioane la 2,1 milioane.
    • +2 (8 voturi)    
      Vosganian (Duminică, 3 martie 2013, 20:34)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

      nu este decat un agitator politic. Nu poti ,,reduce numarul bugetarilor". Ce faci cu ei? Infunzi puscariile? Ii treci pe asistenta sociala? Cat timp nu exista o economie care sa preia acesti bugetari, raman vorbe in vant, politice.
  • +21 (31 voturi)    
    Ipocriti (Duminică, 3 martie 2013, 15:07)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Cand guv. Boc a luat masura asta in timp de criza, a sarit cu gura mare toata opozitia ca ne omoara Basescu si face si drege.
    • +3 (9 voturi)    
      Boc a luat alta masura (Duminică, 3 martie 2013, 18:14)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      I-a tzinut pe totzi, nu i-a dat afara si le-a reus leafa cu 25 %.

      si inca o chestie. Ponta are dreptu' Boc nu.
  • +4 (8 voturi)    
    Hmm (Duminică, 3 martie 2013, 15:45)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Inseamna ca s-a uscat cerneala pe buletinul de vot. Parca tot mai buna era o reducere de 25%...
  • +7 (11 voturi)    
    Numarul de angajati din sectorul bugetar... (Duminică, 3 martie 2013, 16:02)

    minus [utilizator]

    este prea mare fata de numarul de angajati din sectorul nebugetar. Cum sa functioneze o tara cu vero 2 milioane de bugetari si vreo 2.5-3 milioane de ne-bugetari?

    De redus, nu veti reduce niciodata numarul de angajati din sectorul bugetar! Nu aveti cum- doar pe asta va bazati, "mintea" vi s-ar bloca de tot....

    Dar chiar nu va trece prin gand sa faceti "un plan" sa mariti numarul de angajati din sectorul nebugetar? Pentru asta nu va trebuie fonduri, va trebuie minte!
    Chiar nu vedeti ca sectoarele nebugetare sunt blocate de "fisc" care nu va aduce incasari mai mari la buget?
  • 0 (6 voturi)    
    Smaker mare...... (Duminică, 3 martie 2013, 16:20)

    polonyca [utilizator]

    ............Vosganian asta !!!! Daca zicea el asta din vreme......adica in campania electorala a USL........era cu totul altceva !!!!! Acuma iese la lumina....MAREA MINCIUNA !!!! ANUL VICTORIEI........halal victorie !!! Sa le stea in gat celor ce v-au votat !!!!
  • +3 (5 voturi)    
    face ce face..... (Duminică, 3 martie 2013, 16:29)

    translativus [utilizator]

    ...nea Vosganian si da iarasi cu oistea'n gard.
    Parca vad ca maine la prima ora, plagiatorul mincinos o sa il puna sa'si retraga afirmatiile, ca nu da bine la poporime.
    Oricum, aceasta este inca o dovada ca in acest sistem politic pervers, nu conteaza ce promiti in campania electorala caci odata ajuns la putere, faci tot ce taie capul.
    Ati auzit bugetari ? Ce ati votat si ce a iesit !!!!
    Acum nu va mai ramane decat sa facei frumos la sefu' si sa bagati mana si mai adanc in buzunar, pentru "fondul de protocol".
  • +4 (6 voturi)    
    ===================== (Duminică, 3 martie 2013, 17:52)

    Zede [utilizator]

    Probabil ca auditul va dura 3 ani si va costa 50% din PIB si va fi facut de o firma cu trandafiri pe masa.
  • +5 (7 voturi)    
    i'auzi, ia ! (Duminică, 3 martie 2013, 18:14)

    nash pandelica [utilizator]

    pai cine angaja de zor, cand duduia ieconomia ?
    duduia asa de tare, de a ramas zguduita pentru multi ani, dupa.

    deci, majorararile de pensii si salarii, angajarile din timpul lui tariceanu, cea mai prospera guvernare a romaniei de la potop incoa', au fost greseili....
    romania poate fi servita de mai putini bujetari !,,,
    ceva nu e in regula...
    populatia a scazut, bujetarii, sau bijnitzarii, sau cum s'or numi ei, au crescut.
    una din minunile celor 22 de ani brucanezi..
    • +3 (5 voturi)    
      tzaraceanu (Luni, 4 martie 2013, 0:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      a angajat peste doua sute de mii de bugetari, prin asta inteleg functionari, nu profesori, medici, militari sau politisti.
  • -4 (4 voturi)    
    Cel putzin daca ar fi criterii clare (Duminică, 3 martie 2013, 18:18)

    Cheie primara [utilizator]

    Eu i-as da afara pe totzi cei cu particulara. ei care au facut scoala la stat sa stea la stat, cei cu particulara sa munceasca la privat!
  • +3 (5 voturi)    
    Un populist si asta (Duminică, 3 martie 2013, 18:23)

    Wanheda [utilizator]

    1 milion de locuri de munca pana in 2018? Hahahahahaha, doar daca tara trece inapoi la comunism...ceea ce nu e departe de adevar.
  • +3 (5 voturi)    
    la Radio Erevan 7=10 (Duminică, 3 martie 2013, 18:26)

    timp tamp [utilizator]

    Minciunosul Vosganian a sustinut ca sunt doar de 7 luni la guvernare, nu de 10...
    Deci vor demonstra ca 7=3(trei) e numarul de secretari de sta la ministerul lui, salariul e de 1000 lei(nu doar 700..) sic 7 zile pe saptamana sunt prea putine pentru aparitia lor la TV.
  • +2 (4 voturi)    
    acum nu mai duduie? (Duminică, 3 martie 2013, 19:09)

    mariage [utilizator]

    Atunci cand guvernati cu 20% si mareati pensii, salarii pentru a castiga alegerile, ecoomia dupa spusele tale duduia, acum cu 70% nu mai duduie?
  • +3 (5 voturi)    
    ...cum... (Duminică, 3 martie 2013, 20:10)

    ALTAN [utilizator]

    ...cind Ponta saptaminal infiinteaza cite un post de ministu???...ipocrizie dusa la extrem...
  • +2 (6 voturi)    
    mai mult decat hipocrit! (Duminică, 3 martie 2013, 21:00)

    mucenic [utilizator]

    bugetarii trebuie redusi la maximum a faca loc USListilor.
  • +1 (3 voturi)    
    na-i sa faci nimic ... (Duminică, 3 martie 2013, 21:13)

    pita [utilizator]

    bun pentru cetatenii acestei mizerii de tara , chiar daca sa zicem ca esti de buna credinta , numai si pentru ca voi'' liberalii '', santeti obligati sa ganditi si mai ales sa faceti ceea ce va dirijeaza , voiculescu ,iliescu, bombo, ponta si inca multi altii , carora le-ar placea cu oistea spre est , sa spuna ca e alb cand e negru , sa minta cu nerusinare, nimic din ceea ce se intampla negativ acestui popuur nu se datoreaza conducerii incompetente a usl-ului ,ci ''agenturilor'', cu membrii autohtoni si straini !
  • +3 (5 voturi)    
    SA nu-i mai spunem Cacarau numarului doi (Luni, 4 martie 2013, 8:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    Metoda USL de a anunta periodic ca va reduce numarul bugetarilor este foarte eficienta. USL a reusit astfel sa bage frica in oasele oamenilor.
    Rand pe rand, oamenii s-au cumintit, sta fiecare in banca lui, face ciocul mic, chiar ii lauda, la vedere, pe Ponta si pe Antonescu ( eu nu sunt de acord sa fie i se spuna Cacarau lui Cacarau; hai sa respectam 'cum se cuvine' senatul Romaniei).
    Oamenii au devenit tacuti, tristi, resemnati.
    Scula Vosganian isi face bine treaba de 'instrument de tortura', de frica (si el!) sa nu fie dat afara din guvern, de atotputernicul boss (PSD).
  • +2 (2 voturi)    
    Declaratii (Luni, 4 martie 2013, 14:15)

    mmicheline [utilizator]

    "De exemplu, la mine, eu fac efortul sa reduc personalul din sectorul bugetar."
    "Pe de alta parte, ministrul a aratat ca, recent, a semnat acte "ce duc la crearea a 500 de noi locuri de munca" la nivelul Ministerului Economiei. "

    Adica eforturile sale de reducere a personalului bugetar au inceput prin ... 500 de angajari in departamentele din Ministerul Economiei?
    • +1 (1 vot)    
      cam asa :) (Luni, 4 martie 2013, 15:38)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui mmicheline

      da afara 50 de la avas si angajeaza in minister 500 :).
      curat reducere monser:).
      mai e si corlatean ala cu atasat pe probleme de munca in finlanda pt 114 persoane, etc, etc.
      furiciosi si prosti. asta au votat romanii, asta avem...