VIDEO Victor Ponta: Problema nu e Rosca Stanescu, ci daca PNL este solidar. Astept de la Crin Antonescu sa ia lucrurile mai in serios; vor veni momente dificile, guvernarea e mai grea decat opozitia si vreau sa stiu daca ne putem baza sau nu

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2013, 21:21 Revista Presei | Radio TV

 Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, a declarat vineri seara, la Romania TV, ca situatia din coalitia de guvernare este "serioasa" si ca intalnirea avuta de liderii USL la Palatul Victoria a fost una utila, in urma careia liberalii ar fi trebuit sa inteleaga "supararea" PSD si anume lipsa de solidaritate. Astfel, Ponta a spus ca asteapta de la partenerul sau de coalitie, liderul liberal Crin Antonescu, "sa ia lucrurile mai in serios" si sa dea un semnal ca PNL este solidar cu PSD.

"Nu se intampla nimic in weekend, pentru ca vorbim totusi de niste lucruri serioase pe care le vom discuta si luni fiecare in partidul sau. Eu nu vorbesc in public decat foarte rar. (...) De data asta e o problema serioasa si intalnirea de astazi a fost foarte utila, macar pentru a-i face pe colegii liberali sa inteleaga care-i problema, ca nu eram sigur ca au inteles-o.

Problema nu este Rosca Stanescu, ca nu ma intereseaza Rosca Stanescu. Problema este daca in momentele dificile care urmeaza, PNL, in totalitatea sa, este solidar cu deciziile grele pe care trebuie sa le luam. Daca noi guvernam si cativa oameni se fac ca sunt in opozitie, e un gen de colaborare care aminteste de Conventia Democratica sau de Alianta DA si asa nu se poate", a spus Ponta, potrivit Agerpres.

Alte declaratii ale lui Victor Ponta:
  • Nu ma intereseaza care este situatia dlui Rosca Stanescu (in PNL, n.r.), de altfel nu stiu ce are in clin si in maneca cu PNL. El a fost cu toata lumea si probabil va fi cu toata lumea dupa. Aici e vorba de o campanie pe care el a dus-o la adresa PSD, din februarie chiar, si pe care PSD nu o poate tolera de la cineva care beneficiaza de statul la putere si se face ca e in opozitie.
  • Nu e nimic rau sa avem discutii in Parlament, interpelari, opinii separate. Dl Stanescu a iesit cel mai mult in fata ca avea interesele cele mai mari. Nu poti sa jignesti tot timpul PSD, sa te faci ca esti in opozitie si, in acelasi timp, sa beneficiezi de guvernare. Ori in caruta, ori in teleguta... e foarte simplu.
  • Eu astept de la Crin Antonescu, in primul rand, sa ia lucrurile mai in serios. Declaratiile publice au fost absolut in regula, am vazut insa, din pacate, ca in interiorul PNL nu erau la fel serioase lucrurile si vreau sa le inteleaga foarte serios si sa dea un semnal clar ca nu Rosca Stanescu, ci liberalii sunt solidari asa cum suntem noi, ca n-ati auzit vreun PSD-ist sa iasa sa-l atace nici pe Crin Antonescu, nici pe ceilalti liberali.
  • E o problema foarte serioasa, ca sa stim daca mergem mai departe impreuna. Daca nu se da un semnal, s-ar putea sa se mai trezeasca si alti liberali sa atace PSD si Guvernul.
  • Dupa discutia de azi macar a inteles toata lumea bine care-i de fapt problema si supararea PSD. Ca se faceau ca nu inteleg, ca nu stiu ce a zis Rosca Stanescu. Ce a zis Rosca Stanescu chiar nu conteaza. Conteaza atitudinea PNL de a fi solidar, asa cum suntem si noi, nu cer mai multa solidaritate, ci cer exact acelasi lucru pe care il face si PSD, pentru ca vor veni momente dificile. Guvernarea e mai grea decat opozitia si vreau sa stiu daca ne putem baza sau nu.
  • Am explicat astazi dupa-amiaza, ca nu mi-e era clar ca lui Crin Antonescu si celorlati din PNL le era clar care e problema. Daca ei au crezut ca a facut Rosca Stanescu vreun circ pe la Parlament... nu, nu merita sa ne deranjam pentru asta. Problema este daca suntem uniti la bine, la greu, in momente dificile sau daca incepe jocul din 2007 al PDL, cand se facea ca e la putere dar si in opozitie, lucruri pe care le mai facea si PSD in 2009. Ori suntem, ori nu suntem. Asa, un pic si la guvernare cu ministrii si in opozitie cu Rosca Stanescu nu se poate.
  • Cred c-a fost o mare greseala din partea USL sa accepte persoane asa cum a fost dl Rosca Stanescu, dar acum e tardiv.
  • Nu poti sa fii nici solidar, nici serios daca tolerezi un personaj ca Sorin Rosca Stanescu. Daca Sorin Rosca Stanescu va fi un erou la liberali, atunci vor aparea si alti doritori de glorie si ruptura va fi inevitabila.
  • Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar nu il consider pe dl Rosca Stanescu vreun prieten de-al meu si, daca domnia sa se considera, e unilateral.
  • SRS are interese care nu au legatura cu PNL si cu USL, el are businessurile lui.
  • Nu ma intereseaza ce face PNL cu Sorin Rosca Stanescu. Eu nu sunt aliat cu Rosca Stanescu. Eu sunt aliat cu PNL, care pana acum, in toate situatiile, s-a dovedit solidar si corect cu noi si acum avem o situatie clara in care un membru al sau pune in pericol functionarea aliantei, iar eu sunt convins ca exista intentia si din partea PNL, asa cum exista si din partea noastra, de a clarifica lucrurile pentru viitor.
  • Pentru trecut nu am nevoie nici de scuzele lui Rosca Stanescu, de altfel nu cred in ele, si nu am nevoie de pedepsirea lui Rosca Stanescu, eu am nevoie sa stiu daca de luni, cand sunt momente dificile pentru Guvern, pentru USL, iar o sa iasa un liberal, poate nu Rosca, poate altcineva, care sa faca pe opozitia si daca in acel moment conducerea PNL va zice "Lasa, mai, a zis si el, ce-a facut?". Pentru ca in felul acesta noi nu vrem sa mergem mai departe.
  • Sa fim solidari cu guvernul pe care noi l-am sustinut, e guvernul USL, cu masuri pe care le-am luat in comun. Daca incepem sa ne jucam de-a opozitia, totul va fi un haos si de abia atunci ne-am batut joc de cei care ne-au votat.
  • (Mai sunt liberali pe care ii vizati ca au calcat linia in alianta?) Nu neaparat. Nu in baza unei strategii cum a avut dl Rosca Stanescu
  • (A intervenit Sorin Rosca Stanescu la dvs, v-a cerut favoruri pentru Dan Diaconescu?) Nu, eu nu am o relatie cu domnul Stanescu si nu imi poate cere nimic.
  • (Va considera prieten...) Asta nu cred ca e singura minciuna pe care a spus-o.
  • (Va ganditi sa candidati la Presedintie mai devreme de 2019?) Nu. Si daca se rupe USL-ul eu nu candidez la prezidentiale. Eu mi-am dat cuvantul lui Crin Antonescu.
























4315 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    care decizii? (Vineri, 17 mai 2013, 21:39)

    StefanB52 [utilizator]

    Deciziile grele sau deciziile tampite?
    Supraimpozitarea? Rosia Montana? Gazele de sist? Trocul pe justitie?
    De fapt nu conteaza. Rupe-se. Au premierul, au coabitarea: liber la furat.
    • +1 (1 vot)    
      Decizii grele, monșer... (Sâmbătă, 18 mai 2013, 16:39)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Explorarea (și exploatarea) gazelor de șist sunt deja bătute în cuie.
      Urmează Roșia Montană! Anunțul și avizul ministrului INCULTURII vor fi făcute publice în perioada 21-22 mai. Stați pe-aproape...
      (https://www.facebook.com/rosia.montana.in.unesco)
      De la Ponta nu mai aveam de mult așteptări, ne-a dovedit cu vârf și îndesat că e lipsit de coloană vertebrală, dar... nicio minte inteligentă, nicio voce lucidă în guvernul ăsta, domnilor? Ce interese serviți domnilor politicieni?
  • -10 (20 voturi)    
    SRS are onoare (Vineri, 17 mai 2013, 21:59)

    DlGoe [utilizator]

    SRS are onoare spre deosebire de plagiatorul Ponta, care a facut abuz de putere dizolvand comisiile statului, care l-au dovedit plagiator mai mult plagiatorul a angajat (pe banii contribuabililor) acoloti ca sa-l socata "virgin" si "doctor" in drept. E un caz clar de abuz de putere!

    Cine fura azi un ou maine fura un bou.
    • +18 (20 voturi)    
      Onoare? (Vineri, 17 mai 2013, 22:12)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui DlGoe

      De acord cu ce zici despre plagiator, dar de unde ai dedus ca SRS are onoare?

      In ce lume sau dimensiune paralela un securist dovedit are mai multa onoare chiar si decat un plagiator?
    • +12 (14 voturi)    
      SRS (Vineri, 17 mai 2013, 23:06)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui DlGoe

      are onoarea turnatorului securist,Ponta are onoarea plgiatorului,iar tu n-ai nimic.
    • +9 (9 voturi)    
      Esti penibil. (Sâmbătă, 18 mai 2013, 2:23)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui DlGoe

      .
  • -5 (11 voturi)    
    Ponta e basist (Vineri, 17 mai 2013, 22:47)

    Jos_Ponta_Jos_Basescu [utilizator]

    De la infiintarea USL Antonescu sef la Senat a spus clar ca Parlamentul USL va cenzura Guvernul USL cum e firesc in democratie .

    PSD si basistul Ponta au tacut atunci din gura pentru a pacali electoratul pana s-au vazut cu sacii in caruta .
    Acum au brusc probleme de cenzura Parlamentara ?

    La fel de anti USL sunt si postarile arogantului Nastase sau Mitrea pe blog sau in presa unde spun ca PSD trebuie sa dea presedintele adica sa tradeze acordul USL .

    Aceste atacuri au fost mai dese decat pretextul SRS iar scopul PSD este : Ponta Presedinte si Basescu Premier
  • +1 (1 vot)    
    testmobil (Vineri, 17 mai 2013, 22:55)

    marianstar [utilizator]

    tesobil
  • +7 (9 voturi)    
    probleme (Sâmbătă, 18 mai 2013, 0:01)

    Ar3s [utilizator]

    Am io alta problema mai buna pentru politicianul asta ajuns ministru prim: de unde iei si nu pui, ce se intampla cu sistemul politic?
    Asta crede ca ne mai poate duce de nas cu povestile lor politice de 2 bani? Crede ca la urmatoarele alegeri gloata electorala va mai sesiza diferenta dintre PNL si PSD?
    Vrea sa stie pe ce se poate baza in aceasta confruntare cu problemele conducerii unui stat? Se va putea baza doar pe ,,artileristii" din garda veche, din ce in ce mai putini la numar si cu grija puscariei.
  • +1 (7 voturi)    
    ponta nu mai vrea sa fie "copilot"... (Sâmbătă, 18 mai 2013, 0:18)

    father nicky [utilizator]

    ...si crede ca este indreptatit sa isi asume(aroge!) locul pilotului! Si de aceia crede ca este momentul sa "joace tare" si sa puna conditii liberalilor! O sa aiba o surpriza! Liberalii au o indelungata experienta in opozitie si nu sunt atat de "speriati" de aceasta eventualitate! Ponta nu a inteles ca PNL nu este un partid in care Antonescu poate sa excluda cu de la sine putere pe cine vrea el! Nici in PSD nu ar fi posibil sa se intample asta, dar Ponta crede ca a sosit momentul "sa demonstreze" cine este seful executivului si ca in urma pactului cu Basescu a avansat de la pozitia "pisicut" la pozitia "motan"! S-ar putea ca prins in valtoarea evenimentellor si usor orbit de orgoliul personal, sa nu fi sesizat riscul sa ajunga foarte repede in situatia pisicii pe acoperisul fierbine(The Cat on a Hot Tin Roof)! Autorul si regizorul acestei "drame" este de o vreme extrem de preocupat de conceperea si realizrea unui nou proiect si "sta de veghe in lanul...cu populari!" Urmarea in episodul urmator! Dar pana atunci PONTA ar putea afla ca "not everybody can be TOMCAT"!
    • 0 (2 voturi)    
      da (Sâmbătă, 18 mai 2013, 11:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      da, delirezi unchiule cu liberarii matale si cacaraul lor, astia nu sint decit fatada agenturii rusesti conduse de varan. Papusi de paie, paie rosii, cacarau e mort politic, deja miroase.
  • 0 (0 voturi)    
    Amuzant sau tragic (Sâmbătă, 18 mai 2013, 10:40)

    titirica [utilizator]

    Daca nu ar fi si putin amuzanta situatia, as spune ca e de-a dreptul tragica: la discutii intre liderii USL a participat la guvern si Ghita - acest Steve Jobs cumulat cu Bill Gates. Asta e tragic... Asta e iatra de moara pentru Ponta
  • +1 (3 voturi)    
    Tensiunile din USL (Sâmbătă, 18 mai 2013, 10:59)

    Gabi M [utilizator]

    Ponta uita de cate ori poetul ministru,Varujan,a atacaPSD-ul si chiar pe Ponta?Dac-as fi Ponta as scapa de PNL-ul asta tradator.Nu a vazut ca adormitul chiulangiu,Crin,i-a luat apararea lui SRS?Nu a citit stenogramele BPN al PNL de joi ca sa vada ce spunea adormitul in spatele usilor inchise?Nu vede ce slab pregatiti sunt ministrii liberali?
  • +2 (2 voturi)    
    Solutia (Sâmbătă, 18 mai 2013, 12:12)

    ipolitic [utilizator]

    Am o idee, e pe gratis.
    Sa iasa atat PSD cat si PNL din Uniune,
    si USL sa ramina singur la guvernare.
    Nici nu s-ar observa lipsa lor :D
  • +3 (3 voturi)    
    ce distractiv va fi să îi văd cum se trag de gâlci (Sâmbătă, 18 mai 2013, 12:27)

    visio [utilizator]

    1. voiculescu a inventat singura posibilitate de a ajunge la guvernare, a profitat de slăbiciunea unor indivizi mărunți (plagiatori și căcărăi), și a vrut să impună o chestie politică anormală în lumea civilizată, însă perfect funcțională în țara unde oamenii se vând pe un kg de făină;
    2. psd a câștigat cel mai mult chiar dacă singura salvare a fost să aibe un Președinte Plagiator; însă, nu poate guverna fără pnl; acum se va vedea calitatea lui căcărău; d.p.d.v. personal este o nulitate;
    3. liberalii au o singură șansă de existență: îl vor demite pe căcărău, care va ajunge mai nașpa decât Geoană, își vor reevalua prioritățile și vor alege lideri responsabili; sloganul ”jos băsescu” a fost bună până au ajuns la guvernare; acum că s-au convins de situația economică a țării, și nu mai pot da vina pe băsesu ba chiar trag foloasele măsurilor lui băsese, sunt în derivă absolută și la mână plagiatorului Ponta; nu știu care este cel mai mare rău dintre astea două, însă liberalii se apropie de disoluție;
    4. fiecare individ din usl se conformează proverbului ”fiecare pasăre, pe limba ei piere”; diferența într epsd și pnl este că primii tac și fac, iar liberalii vorbesc mult și apoi se odihnesc;
    5. din această situație, pdl câștigă cel mai mult...dacă îl schimbă pe blaga.
    6. evident că nicio alianță nu se va rupe, intersele infractorilor vor fi aceleași și vor merge împreună pe același drum; cel către pușcărie...cu băsescu se sfârșește o generație, Ponta este expirat deja, Căcărău este mai prost decât bordura lui Videanu; oricine vine cu o idee bună, câștigă fluierând...