VIDEO Ilie Sarbu: USL se rupe maine daca nu pleaca Rosca Stanescu

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2013, 21:21 Revista Presei | Radio TV

Vicepresedintele PSD Ilie Sarbu a declarat duminica seara, intr-o interventie telefonica la Romania TV, ca USL se va rupe daca in cursul zilei de luni nu se va lua o decizie in privinta excluderii din alianta a senatorului liberal Sorin Rosca Stanescu.

"Eu stiu ca suntem impreuna la guvernare. Incidentul cu Sorin Rosca Stanescu a provocat pana la urma tensiuni, dar niciunul dintre parteneri nu a iesit public sa spuna nemultumirile pe care le are. (...) Noi avem acum o problema. PNL trebuie sa aleaga intre alianta si Sorin Rosca Stanescu. (...) USL se rupe maine daca nu pleaca Rosca Stanescu", a spus liderul senatorilor social-democrati, Ilie Sarbu, potrivit RTV.net.

In opinia sa, "exista un cumul, iar oamenii incep sa aiba curaj daca vad ca nu i se intampla nimic lui Rosca Stanescu".



Sarbu i-a dat ca exemplu pe cei doi senatori liberali de Bihor care au amenintat ca vor depune o motiune simpla impotriva ministrului Mediului, Rovana Plumb.

"Nu s-a intamplat in 22 de ani ca partenerul tau de guvernare sa depuna motiune impotriva ta. Intentia a existat. Nu putem lucra asa", a spus senatorul PSD.

Ilie Sarbu s-a referit si la stenogramele din sedinta PNL, care aratau cum mai multi ministri liberali isi exprimau vehement nemultumirea fata de PSD si Victor Ponta.

"Probabil ca Victor Ponta blocheaza vaccinul pe care vrea sa-l faca Nicolaescu, de vreo 200 de milioane... chiar le blocheaza si sigur ca se creeaza nemultumiri, dar n-am iesit public sa spunem lucrurile astea", a mai spus Sarbu.




















6163 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    Exxtraordinar , d-le !!! ce dezastru national (Duminică, 19 mai 2013, 21:40)

    mnicku [utilizator]

    asa ceva ..... de parca ar fi toti einsteini mici cind de fapt sint niste trepadusi de cea mai joasa speta

    .....hai ca imi e sila de gasca asta de derbedei care se numesc politicieni .
    • +12 (16 voturi)    
      Hopaaaa !!! (Luni, 20 mai 2013, 0:09)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Mi se rupe ca se rupe !!!
    • +6 (10 voturi)    
      Acelasi Sarbu?!? (Luni, 20 mai 2013, 1:50)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Din afacerea oualelor de la vanatoarea adrian nastaseasana?!?
      Ilie Sarbu sau securism reloded....
      Fratilor iliescieni, ne aflam in 2013!!!
      Darwinism: evolutie sau involutie???
  • +4 (14 voturi)    
    si antenescu .....direct prezident ? (Duminică, 19 mai 2013, 21:49)

    geocrin [utilizator]

    Asta ce inseamna ca antenescu de miine se poate considera prezidet? Zic ....ca se poate .....considera!
    Sa fii OM e lucru mare, ca a fost domn in vara a fost o intimplare.
    Era de asteptat o astfel de situatie, doar ca NU se stia momentul exact.
    Pacat ca un partid ca PNL ore sanse sa ajunga ca PNTCD din cauza unui om cu mare elan si cu lipsa total de prudenta.
    Unde NU-I cap vai de picioare.
    Pacat de multi liberali care vor trebuii sa plateasca greseala serifului somnoros.
    • +14 (20 voturi)    
      Numai Crin? (Duminică, 19 mai 2013, 22:52)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Calimente, Ghise, Fenechiu, Chitoiu, Vosganian, SRS, Becali, Norica, Tariceanu etc etc.
      Daca exista masa critica de oameni normali la cap in PNL nu se ajungea aici. ..Din pacate partidul asta e mai nociv ca PDL. Sper sa apara o alternativa si sa scapam si de PDL si de PNL. Felicitari Base ca facind o bresa in USL si explotind aroganta si dorinta de putere a mitomanului national si a celor din jurul lui ne scapa de PNL..Cu putin noroc, in 2014 putem avea un altfel de presedinte (adica nici Ponta nici Antonescu..).Rabdare, eu cred ca se lucreaza.
  • +4 (16 voturi)    
    numai Căcărău va rămâne în pnl (Duminică, 19 mai 2013, 21:54)

    visio [utilizator]

    partid cu 1 membru; pentru căcărău este mai tentant să plece din pnl și să migreze la psd; în felul acesta psd ar avea puterea deplină....însă nu în viața asta...
    pnl s-a compromis definitiv când a decis alianța cu hoții și criminalii din psd; planul lui voiculescu a fost să atragă electorii pnl la voturi și apoi să le dea papuci sh...fără pnl , psd nu poate guverna indiferent de ce alte alianțe politice va face...
    • +11 (17 voturi)    
      Serios? (Duminică, 19 mai 2013, 22:09)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Si de ce n-ar putea, ma rog? Vezi ca mai sunt UDMR-istii,c are abia asteapta sa intre in scena plus partidul lui televizorul Oglinda. Nu-ti trebuie prea mult ca sa realizezi o majoritate. Sa mai pomenesc PDL-ul care oricand se poate intoarce intr-o cualitie ca in 2008? Hehe...PNL-ul a ajuns de raul curcilor cu anti-basismul lor incurabil.
      • +7 (9 voturi)    
        pentru că (Luni, 20 mai 2013, 0:28)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        1. dd ar fi cel mai mare prost să se alieze cu cei cei care i-au suspendat cele două televiziuni;
        2. udmr nu mai contează; sunt în cădere liberă; parlamentul viitor va fi fără udmr; numai proștii fac chestii contranaturii; ungurul de rând a înțeles că aberațiile cu ținutul secuiesc sunt fanteziile unor indivizi bolnavi; apoi ungurul de rând a înțeles că înainte de toate este român;
        3. pdl este format din 45% udrea și restul din blaga; udrea va pleca din pdl vara asta, ia cei care au votat-o, o vor urma; singura șansă a psd-ului de a guverna este alături de pnl; altfel, în momentul în care usl dispare, 90% din psd-iști intră în pușcărie; există mandat pe numele lor, și ei știu asta;
        discuția asta o avem pt simplul nostru amuzament; politicienii vor face ce știu ei cel mai bine: să fure din buzunarul românului; zgomotul unor certuri inventate, acoperă promovaraea unor legi deloc constituționale..dacă înțelegi ce vreau să spun;
        ultima oară când am verificat, ”cualiție” se scria altfel....
        • 0 (0 voturi)    
          NU sunt certitudini (Luni, 20 mai 2013, 14:10)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui visio

          1. Orice suspendare se poate anula.

          2. Ungurul de rand tot ungur este.
          Atat timp cat romanii ii injura ca nu le raspund in romaneste cand le cer paine in judetele HR si CV nu o sa scapam de UDMR.

          3. In politica romaneasca orice este posibil atat timp cat exista un interes personal.

          Sunt de acord insa cu perdelele de fum create in scopul de a ascunde anumite legi cu dedicatie.

          Daca insa la baza scandalului cu SRS sta o idee creata de a lui Crin care a incercat in felul acesta sa puna presiune pe Ponta cred ca cei care vor pierde vor fi cei din PNL.
  • +5 (9 voturi)    
    Teatru ieftin (Duminică, 19 mai 2013, 22:33)

    ty [utilizator]

    Nu se rupe nici un usl. Astia se pricep doar la prostit lumea.
  • +7 (11 voturi)    
    Ar fi pacat (Duminică, 19 mai 2013, 23:02)

    redmc [utilizator]

    Dupa ce au muncit atat de mult, cumparand niste parlamentari ca sa dea jos guvernul, schimband si sfidand legi ca sa dea jos presedintele si sa controleze totul, mai ales justitia care ii incurca un pic, dupa ce au intoxicat populatia, au castigat covarsitor alegerile si si-a impartit toate functiile, ar fi pacat sa se destrame tocmai acum. Eu chiar vreau sa ramana uniti, patru ani, sa aiba timp sa dea rezulate, asa cum a dorit poporul roman.
    • +5 (7 voturi)    
      De unde crezi ca au avut bani sa cumpere? (Duminică, 19 mai 2013, 23:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui redmc

      voturi sau sa-i faca pe cei santajabili din PDL sa treaca in barca lor ??? Tot din smecherii cica legale dar de fapt din o gramada de ilegalitati .
      Asa zisele donatii primite de partide sint de fapt plati in avans pt contracte grase cu statul in constructii de obicei - pe care le platim tot noi cetatenii in final -

      Si acum apar in posturi de "salvatore de la patria" , punind furtul si hotia la loc de cinste ca si cum ar fi o virtute pentru ei conform zicalei " ceilalti au furat mai mult ca noi " .NO Coment

      Ar trebui sa postam linga fiecare politician cel putin 2 procurori de la DNA si nici asa nu cred ca am putea sta linistiti .
      Ce-au facut vara trecuta nu se uita iar daca bunicuta a scapat , actuali asa zis " conducatori " n-ar trebui sa scape de puscarie iar daca nici lovitura de stat nu se va pedepsi in RO atunci e cazul sa emigram si sa-i lasam in mlastina lor .
  • +5 (7 voturi)    
    Nici astia nu mai vor sa asculte poporul!! (Duminică, 19 mai 2013, 23:51)

    Lare [utilizator]

    Li s-a suit la cap, au ifose de mari conducatori, multi dintre ei se considera de neinlocit!
  • +11 (13 voturi)    
    Se rupe USL-ul maine? (Luni, 20 mai 2013, 0:20)

    un dac [utilizator]

    mi se rupe.
    alti golani se vor inscrie la ciolan, noi tot prost o s-o ducem. Aliantele sunt pentru prosti si pentru descreierati. Numai un incult poate vota o alianta intre un partid de extrema stanga si un partid condus de un om de extrema dreapta. Intre ele este un vid identic cu cel din capul celor 70% care au votat aceasta alianta.
    Singura mea satisfactie este ca acesti oameni sunt saraci si vor fi si mai saraci in urmatorii ani. Prostia se plateste scump in aceasta tara, in mod repetat din pacate.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca a zis tata socru.... (Luni, 20 mai 2013, 7:31)

    Ronin [utilizator]

    ....apoi asa e, sa va intre bine in cap!!!!.....Oricum securistu` (se poate citi si santajistu`) ala de S(A)RS e un blestem pentru Romania.........
  • +3 (3 voturi)    
    alegere (Luni, 20 mai 2013, 7:39)

    anion [utilizator]

    Cand s-a constituit USL, Crin a dorit Presedintia pentru el. Putea sa aleaga PM pentru PNL, dar insemna ca el nu mai are nici un rol, neputand duce un asemenea rol in Romania. La PSD sunt destui brontozauri pentru Presedinte si s-ar fi bucurat si Geoana. Cand au auzit PSD-isti ca nu se vor sfasia intre ei, ca PNL vrea cioara de pe gard si nu vrabia din mana, au fost bucurosi cu totii ca nu i-a trecut prin cap sa doreasca imediat functia de Prim-Ministru.
  • +5 (5 voturi)    
    Unde sunt postacii USL? (Luni, 20 mai 2013, 8:19)

    Sani [utilizator]

    Au disparut?

    Referitor la subiect, astia chiar of ri atat de prosti incat sa se rupa?
    Probabil ca, la calitatea oamenilor care compun aceasta alianta poti sa te astepti la orice.

    Clanurile de interlopi, cu care acest USL se poate lejer compara, actioneaza din instincte primare: frica, nerabdare, suparare....

    Ma rog, inteleg ca au 60% sustinere....Ce au romanii astia in bostanul pe care-l poarta pe gat?

    Ce "valori umane" te pot anima sa ai incredere in oameni ca Becali, Antonescu, Vanghelie, Mazare, Ponta, Iliescu, Sarbu,.....?
  • +4 (4 voturi)    
    tata socru (Luni, 20 mai 2013, 8:20)

    sorin3 [utilizator]

    "oamenii incep sa aiba curaj daca vad ca nu i se intampla nimic lui Rosca Stanescu"

    Eu pina acum credeam ca a avea curaj e o mare calitate
  • +2 (2 voturi)    
    SA RUPEM PISICUTZU'N DOUA! (Luni, 20 mai 2013, 9:54)

    father nicky [utilizator]

    Domnu' tata socru e foarte vehement si foarte decis! Si vrea sa fie "papusarul" din spatele premierului! OK! Sa rupem pisicutzu'n doua ca sa vedem "circul" de dupa! Este din ce in ce mai clar ca guvernul Ponta 2 nu are capacitatea si stiinta sa guverneze Romania!
    Si nepuitand da romanilor pane le da circ! Ca sa le distraga atentia si sa-i "faca" din vorbe! Criza economica este departe de a se fi incheiat si nori negrii se aduna deasupra Europei Unite! Franta, de exemplu, a reintrat in recesiune! Nici tarile din flancul sudic nu o duc mai bine! In Romania guvernul a elaborat programul de disponibilizari pe urmatorii ani! Investitorii strategici intarzie sa apara! Privatizarile salvatoare stagneaza! Romania se imprumuta cu cca. 500 de euro/pe secunda! Romania importa de 7 ori mai multe legume si fructe de cat produce! Romania importa doua treimi din alimentele pe care le consuma, desi cu suprafata arabila pe care o are putea hrani o populatie de 80 de milioane de oameni! Combinatul siderurgic de la Galati si-a redus activitatea si patronul indian ar cam vrea sa inchida afacerea!
    Romania disperata, vrea sa castige bani din reciclarea rezidurilor toxice si periculoase! Ministrul educatie propune legalizarea contributiei "benevole" a parintilor la fondul clasei(scolii), apreciind ca astfel se vor adauga cca. 5% la bugetul rarefiat al educatiei! Nici anul acesta si nici la anul nu vor fi acordati educatiei cei 6% din PIB prevazuti de lege!
    In rest e bine! Si la vara va fi caldura mare mon cher!!!