Expert antidiscriminare, la RFI: Situatia din Comisia de revizuire a Constitutiei este socanta, va fi o lege fundamentala pe model maghiar

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 14 iunie 2013, 16:39 Revista Presei | Radio TV

Semnal de alarma privind viitoarea Constitutie a Romaniei: mai multe organizatii ale societatii civile, intre care Fundatia Soros, APADOR-CH, Accept si ActiveWatch, critica renuntarea la un amendament ce interzicea discriminarea pe criteriul orientarii sexuale. Asta va face ca Romania sa aiba o Constitutie de genul celei controversate din Ungaria, spune la RFI Romanita Iordache, cercetatoare la Comisia Europeana, experta in combaterea discriminarii.

Amendamentul respectiv a fost mai intai aprobat de Comisia parlamentara de revizuire a Constitutiei. La doar cateva zile dupa aceea, Comisia a revenit insa asupra votului si a respins amendamentul.

Romanita Iordache declara ca "situatia este intr-adevar grava, pentru ca transmite un semnal prost. In momentul in care comisia a adoptat varianta de articol 4 cu o lista inclusiva in prevenirea impotriva discriminarii, am rasuflat cu totii usurati, crezand ca iata, in sfarsit, parlamentarii romani inteleg ca facem parte din Europa, au citit articolul 21 din Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene. Reactia noastra initiala a fost una de satisfactie si de bucurie ca avem valori comune cu parlamentarii. Din pacate, ce s-a intamplat acum doua zile ne-a socat pe toti!".

Expertul antidiscriminare precizeaza ca "socul mare nu vine numai din revotare si revenirea la formula veche, Iorgovan, de definire a articolului 4. Mult mai socante sunt discutiile care au avut loc in comisie, cu prilejul revotarii, pentru ca intelegem de fapt ca miza a fost scoaterea orientarii sexuale dintre criteriile protejate. Ceea ce nu este O.K., indica homofobie! Insa nu au realizat parlamentarii nostri si ca stergand aceasta lista, apare o diferenta de tratament si in ceea ce priveste persoanele cu dizabilitati si in ceea ce priveste persoanele in varsta. Constitutia Romaniei, pe fostul articol 4 nu includea aceste trei criterii".

Continuarea pe www.rfi.ro.























1478 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Macar asa nu putem fi condamnati... (Vineri, 14 iunie 2013, 16:59)

    CetateanulRoman [utilizator]

    ca avem ceva cu ungurii! Daca le copiem si constitutia.......
    Daca tot se suceste pamintul strimb ca putem devein homofobi propun sa se recunoasca pe fata ca nu sintem prostofobi! La noi prostii au sanse mari, ba chiar mai mari decit media si primesc posture si functii inalte. Si daca avem asa o situatie de ce sa nu avem curajul sa recunoastem deschis? Ce atitea examene, bac-uri, facultati si specializari? Prostii ce are? ei nu e buni? JOS PROSTOFOBIA!
    PS: domnita asta nu era bagata in seama de nimeni?sau cum.....?
  • +5 (9 voturi)    
    buna (Vineri, 14 iunie 2013, 17:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    meserie, expert antidiscriminare, aia era problema la constitutia lui cacarau, casatoria gay-lor. De intercepterile telefonice, detentia preveentiva, traseism parlamentar, cvorumul de treizeci la suta la referendum si altele asemenea nu le pasa expertilor ''antidicriminare'' Chiar, cam ce salariu o e avea unul ca asta?
  • +3 (11 voturi)    
    depasim o limita de bun simt (Vineri, 14 iunie 2013, 17:44)

    b74cbd [utilizator]

    Cred ca in dorinta de a evolua si de a fi mai intelegatori si mai toleranti cu cei care sunt altfel suntm pe cale de a depasi o limita de bun simt.
    Nu sunt homofob, nici homofil. Cred ca fiecare are dreptul sa traiasca asa cum doreste, cu cine doreste. Inteleg ca unii dintre noi au altfel de orientari si respect asta. Doi oameni care se iubesc pot trai impreuna si au dreptul la respectul celor din jur.
    De unde insa obstinatia de a cere certificat de casatorie ? Si pentru ce ?
    E cumva vorba de obstinatia de a fi considerati "la fel" de catre cei din jur ? Si, mai departe, de dreptul de a adopta copii pentru formarea unei familii "la fel" ?
    Pai, sunt la fel ? Sau sunt altfel (nu e nici o nuanta peiorativa aici) ?
    De fapt, in toata dezbaterea asta, punem in discutie normalitatea, contestam definitia larg acceptata a normalitatii. Adica, de fapt, contestam fiziologia si anatomia omului. Contestam finalitatea unui proces evolutiv de cateva milioane de ani a speciei noastre, care a dus la actuala anatomie si fiziologie a omului.

    Cred ca modul de alcatuire a familiei, al carei scop principal este perpetuarea speciei, trebuie sa respecte normalitatea indicata de insasi fiziologia noastra.
    Daca doi gay sau doua lesbiene vor sa traiasca impreuna nu au nevoie de certificat de casatorie. Daca vor sa aibe copii,atunci sa-i faca, e dreptul lor.
    Nu cred ca au dreptul de a impune unei terte persoane (copilul adoptat) sa creasca avnd un barbat pe post de mama sau o femeie pe post de tata.
    • -2 (2 voturi)    
      bunul simt e limitat nu depasit (Vineri, 14 iunie 2013, 21:48)

      Nietzsche [utilizator] i-a raspuns lui b74cbd

      Pai du-ti ideea pana la capat. Doi oameni se pot casatori daca vor. Nu inteleg cu ce te afecteaza ca doua persoane de acelasi sex care se iubesc se casatoresc. Daca esti pregatit sa accepti existenta lor si dreptul de a trai impreuna, nu vad de ce te-ai opri la dreptul de a se casatori si de a recunoaste cuplul lor ca legitim in fata statului. "obstinatia" este exact aceasta legitimitate si castigarea drepturilor partenerului in caz de deces samd.

      Normalitatea. Homosexualitatea e normala, chiar daca e minoritara. Ochii albastri sunt "anormali" in India de exemplu. Frecventa acestei orientari nu e un criteriu de "normalitate". Homosexualitatea a existat de o gramada de vreme si se pare ca am reusit sa ne inmultim fara probleme. Heterosexualii nu vor deveni homosexuali sau lesbiene daca casatoria se legalizeaza. Spania merge foarte bine pe plan demografic, desi au legalizat casatoria gay. Noi scadem cu toata heterosexualitatea romaneasca in floare.

      Oamenii nu se iubesc ca sa perpetueze specia. Doi heterosexuali fara copii ar fi la fel de "vinovati" ca un cuplu de homosexuali pt punerea in "pericol" a speciei. Eu nu m-as ingrijora.

      Sunt de acord ca relatia cu copii e un alt aspect total diferit. Dar exista suficienti tati sau mame hetero ingrati care traiesc bine mersi cu binecuvantarea statului.
  • +3 (3 voturi)    
    Unde e logica (Vineri, 14 iunie 2013, 17:59)

    Setalcott [utilizator]

    Pentru ca un amendament a fost respins, Constitutia devine brusc comparabila cu cea a Ungariei? Pai pana acum cum era?
  • +5 (5 voturi)    
    nu e nicio discriminare.. (Vineri, 14 iunie 2013, 18:39)

    akillies [utilizator]

    ..faptul că aperi familia ca şi celulă de bază a unei societăţi. nu înţeleg de ce se insistă atât pe definiţia familiei şi ce treabă are înclinaţia sexuală a oamenilor, fetişurile şi plăcerile lor cu formarea unei familii. cine vrea familie îşi ia un partener de sex opus şi întemeiază o familie. cine vreavrea plăcere şi „diferit de restul“ îşi ia câţi parteneri vrea, de orice sex şi are parte de ce îşi doresc..
  • +1 (3 voturi)    
    De tinut minte (Vineri, 14 iunie 2013, 20:48)

    FaraCoruptie [utilizator]

    E bine de tinut minte care sunt fundatiile care tin cu dintii de drepturile homosexualilor. Care sa fie interesul lor real?