VIDEO Crin Antonescu: Nu merg in Croatia sa-l reprezint pe Traian Basescu, ci Romania. Nu-i vorba de nicio coabitare

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:58 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Senatului Crin Antonescu a declarat sambata, la Realitatea TV, ca nu merge in Croatia sa il reprezinte pe Traian Basescu, ci Romania, iar gestul lui nu este "un semn de coabitare", relateaza Agerpres. Antonescu a mai declarat ca proiectul de revizuire a Constitutiei nu apartine unui grup, ci unei majoritati de peste doua treimi din Parlament si nu are rost ca presedintele Traian Basescu sa fie luat in serios cand face declaratii pe aceasta tema.

"Nu este niciun semn de coabitare. Eu nu merg in Croatia ca sa il reprezint pe Traian Basescu, ci ca sa reprezint Romania. Domnul Traian Basescu, care este, legal, formal, presedinte al Romaniei, sef al statului, de facto, daca nu de jure, si care ar fi trebuit sa reprezinte Romania la aceasta ceremonie de la Zagreb, care marcheaza alaturarea Croatiei la Uniunea Europeana", a declarat Antonescu.

El a adaugat ca nu stie pentru ce nu a putut sa mearga seful statului in Croatia, ca acesta i-a spus doar ca nu poate merge, iar in ordine normala, formala, ierarhica, fiind numarul doi in stat, l-a intrebat daca este de acord sa reprezinte Romania.

"Mi-a spus ca are o alta activitate si m-a intrebat daca, in calitate de presedinte al Senatului, sunt de acord sa reprezint Romania la aceasta ceremonie. I-am spus ca da si asta a fost tot. A fost o discutie telefonica si, repet, este o chestiune pur formala, pur protocolara. Nu-i vorba de nicio coabitare. De asemenea, nu are rost sa aducem in discutie vreo nunta (n.r.- nunta Robertei Anastase la care presa a informat ca va merge Basescu); n-am discutat chestiunea asta, nu ma intereseaza programul privat al presedintelui", a precizat presedintele Senatului.

Presedintele Traian Basescu a declarat, sambata, ca l-a rugat pe Crin Antonescu sa mearga in locul sau la Zagreb nu pentru ca se duce la vreo nunta, ci pentru ca vrea sa pregateasca bine evenimentul de lansare a raportului privind Strategia pentru agricultura care are loc luni.

"L-am rugat sa ma inlocuiasca nu pentru ca ma duc la vreo nunta, dar pentru ca am treaba. Luni vom lansa raportul Comisiei prezidentiale cu Strategia pentru agricultura pana in anul 2030, vreau sa pregatesc bine acest eveniment", a spus Basescu.

Presedintele Senatului Crin Antonescu va reprezenta Romania la ceremonia organizata duminica seara, la Zagreb, cu prilejul aderarii Croatiei la Uniunea Europeana, incepand cu 1 iulie, la care sunt invitati sa participe sefi de stat si de guvern din cele 27 de tari membre ale Uniunii Europene si din Balcani.


"Nu este nimic nou. Acelasi limbaj necontrolat, acelasi limbaj iresponsabil, aceeasi atitudine intru totul incompatibila cu cea a unui presedinte. Eu cred ca la ce i s-a intamplat lui Adrian Nastase ar trebui, mai degraba, domnul Basescu sa se gandeasca", a mai spus Antonescu la Realitatea TV, intrebat cum comenteaza declaratia presedintelui potrivit careia proiectul de revizuire a Constitutiei este al unei gasti politice, iar Adrian Nastase si-a facut si el o Constitutie.

Presedintele Senatului a adaugat ca proiectul de revizuire a Constitutiei nu apartine unui grup, ci unei majoritati de peste doua treimi din Parlamentul Romaniei, oameni care sunt reprezentanti ai cetatenilor Romaniei "in modul cel mai democratic", iar Forumul constitutional a facut doua luni dezbateri publice.

"Ce debiteaza domnul Basescu este propaganda cunoscuta si, cred, deja tocita de ani de zile. Nu are rost sa-l mai luam in serios. (...) Eu nu m-am simtit nici vizat, nici amenintat in niciun fel (n.r.- de afirmatiile lui Basescu) pentru ca in tot acest proces de revizuire a Constitutiei sigur m-am implicat, sigur mi-am asumat presedintia comisiei, dar nu ar putea nimeni sa spuna ca am urmarit vreun scop personal. Asa cum, de altfel, tot domnul Basescu acuza cu zece guri atributiile presedintelui, functie la care este probabil ca voi candida, sunt daca nu restranse, macar clarificate, in sensul limitarii lor, si nu se poate vorbi nicidecum de intentia mea de a face o Constitutie care sa imi convina mai mult ca eventual presedinte", a mai spus Antonescu.

In legatura cu limitarea numarului de parlamentari, Antonescu a mentionat ca a fost introdusa, in mod neobisnuit pentru o Constitutie dar tocmai pentru ca aceasta a fost vointa cetatenilor, limitarea la maximum 300 a numarului de membri ai Camerei Deputatilor.

"Faptul ca astazi avem un Parlament supraponderal nu ne este imputabil nicicum noua. Va reamintesc ca, impreuna cu Victor Ponta, am initiat o lege care a fost respinsa la Curtea Constitutionala, o lege care ar fi avut ca efect un numar mult mai restrans de parlamentari. Ea a fost respinsa. Am ramas pe actualele legi si acestea au fost efectele ei. Nu este vina USL-ului", a incheiat Antonescu.




















3078 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    Iar asta cu reprezentantii lui (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:04)

    HP [utilizator]

    Iar o tot da Antonescu cu Parlamentul, puterea suprema in stat, reprezentantii poporului, bla bla bla.

    Bai prostea, in primul rand parlamentul tau nu e cu nimic mai presus decat celelalte puteri din stat, sau cel putin nu ar trebui sa fie si sa dicteze ... iar in al doilea rand, "poporul" asta pe care il reprezentati si pe care il semanati leit sunt procentual vreun sfert din totalul romanilor cu drept de vot.

    Adica sunteti reprezentantii tuturor imbecililor si sarantocilor. Nu ai mei.
    • +6 (6 voturi)    
      Asta a fost declaratie politica ? (Duminică, 30 iunie 2013, 13:57)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui HP

      "Domnul Traian Basescu, care este, legal, formal, presedinte al Romaniei, sef al statului, de facto, daca nu de jure,... "

      De cand Presedintele Senatului NEAGA legalitatea prezentei in functie a Presedintelui Romaniei ?!

      Iar dl.Antonescu nu pare prea coerent in declaratii:
      daca presedintele statului este acolo LEGAL, este si DE JURE...
  • +19 (21 voturi)    
    campanie non-stop (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:16)

    miluch [utilizator]

    Dl. Crin Antonescu se pare ca este intr-o permanenta campanie electorala pentru "prezidentiale", nu scapa niciodata ocazia de a puncta lucruri in favoarea sa, crede dansul.
    Ceea ce uita, si ma mira acest lucru deoarece stiam ca este cadru didactic de formare, este proverbul acela latin care spune "Si tacuisses, philosophus mansisses" - "Daca taceai, filozof ramaneai".
    • +3 (3 voturi)    
      corect! (Duminică, 30 iunie 2013, 9:35)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui miluch

      "Mi-a spus ca are o alta activitate si m-a intrebat daca, in calitate de presedinte al Senatului, sunt de acord sa reprezint Romania la aceasta ceremonie. I-am spus ca da si asta a fost tot" Ce-i tot da cu reprezentarea lui Basescu? Hai sa ne bagam in seama!
    • +3 (3 voturi)    
      L-a angajat pe Schmeker... (Duminică, 30 iunie 2013, 11:51)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui miluch

      .. ala de la Antene ca sef de campanie si 1 milion de parai leafa cum am auzit? Daca-i asa inseamna ca nu va mai fi o campanie a bunului simt ci una shmechereasca... Oricum, atatia bani pentru un consultant,... cred ca Guse moare de invidie!
  • +25 (27 voturi)    
    Bine bre kakarau (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:33)

    nano2k [utilizator]

    Am inteles ca nu mergi pentru Basescu.
    Dar sa-ti spun ceva. Mai bine ai merge sa il reprezinti pe Basescu decat sa reprezinti România. Macar ai face de râs un singur individ in loc sa ne faci de râs pe toti.

    Hai, poate te razgandesti...
  • +16 (20 voturi)    
    Despre Crin, numai de bine! (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:50)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Despre Crin:
    - CTP: "Un politician gaunos".
    - Sever Voinescu: "O patachina".
    - Florin Zamfirescu: "Doar o carcasa".
    - Marian Sultanoiu: "Zambetul acela abulic de fericire".
    - Florin Negrutiu: "Antonescu este brandul unui Legislativ în capot şi cipilică, lent şi ticăit". "Ridicol si absurd".
    - Dan Tapalaga: "Un contorsionist nevertrebat".
    - Andrei Plesu: "Penduland ametitor intre spasmodic si somnolent, nu are decat obsesii, nu idei, nu proiecte, nu viziune, ci obsesii; de fapt, o obsesie: Cotroceni".
    - Tot Plesu: "O nulitate volubila".
    - C. Nistorescu: "Un personaj subtire, care insa a ocupat PNL, unde nimeni nu mai misca in fata lui, ci doar executa; a capotat lamentabil in fata PSD; nu-l mai intereseaza decat jocurile de putere la varf".
    - Lelia Munteanu: "Aud sticleţii din colivia pe care al treilea om în stat o poartă fudul pe umeri, în loc de căpăţână".
    - I Cristoiu: "Crin Antonescu ne dovedeşte încă o dată că nu numai că refuză jocul democratic, dar nici măcar nu-l înţelege. Şi cînd te gîndeşti că, în 2009, eram gata cu toţii să-l luăm în serios pe Crin Antonescu, politicianul candidat la preşedinţie care ne făgăduia Revoluţia Bunului simt".
    - Eu, Ciobanul Bucur, zic asa: degeaba spun unii ca, fiind lipovean, Crin nu poate fi si un bun roman. Lipovenii sunt sectanti rusi, veniti in Delta Dunarii in urma cu multi ani. Sunt convins ca Crin a uitat originea lui ruseasca si acum, mai ales de cand e liberal, e un bun roman, adica nu poate fi adevarat ce se spune, ca ar vrea sa ne vanda rusilor, daca va fi ales presedinte. Eu nu cred asta. Si inca ceva: e urat ce fac cei care, vorbind despre Lipoveni, aduc aminte ca cel mai mare talhar care a existat in tara noastra, Terente, era lipovean, tot din Delta Dunarii, ca si Crin. Nu e cazul sa se faca o asemenea aluzie! Totusi, este viitorul Presedinte al Romaniei! (Crin, nu Terente!).
  • +8 (12 voturi)    
    Antena 3 va trimite 10 reporteri (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:52)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu va aparea LIVE la Antena 3 (semn clar ca e certat cu securistul Voiculescu) si la Realitatea TV si cand va merge la toaleta...unde se va intalni cu presedintele Ciprului si vor avea o discutie extrem de importanta despre viitorul planetei pamant in univers
  • +12 (14 voturi)    
    Dar ce debiteaza (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 22:07)

    Kepler [utilizator]

    Antonescu are foarte mult sens!!!
    Cit se poate de penibil! E vorba de un adevarat antiEuropean!
  • +19 (21 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 22:30)

    TopCat [utilizator]

    Sa te duci in Croatia sa reprezinti familia ta si interesele varanului. nu ma reprezinti tu ba adormitule!
  • +18 (20 voturi)    
    Le Crin tradatorul (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 23:04)

    lucadd [utilizator]

    Opa, el crin nu coabiteaza. El se reprezinta numai pe sine! Chiar il rog sa o faca ca eu unul nu as vrea sa fiu reprezentat de un asemenea "specicus ridiculus"
    Sa aiba o duminica linistita poporul Antenei ca steaua USL, mai marele fanfaron, nu a tradat, doar a pupat...unde... stim cu totii
  • +22 (22 voturi)    
    Funny (Duminică, 30 iunie 2013, 0:34)

    skanda7 [utilizator]

    Cacarau asta nici nu stie ce cauta in Croatia. Jenant si tipic!
    • +1 (1 vot)    
      Las' ca stie! (Duminică, 30 iunie 2013, 11:53)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      Ai idee ce cazinouri faine sunt pe acolo?
  • +11 (13 voturi)    
    pai (Duminică, 30 iunie 2013, 8:10)

    gopo111 [utilizator]

    nu se stie ce reprezinta, a fost trezit din somn prea repede si nu si-a dat seama la ce s-a "inhamat", adormitul e inca confuz si nu stie nimic ca inttotdeauna, pai asta vrea sa fie presedinte? sau a auzit ca au saltele bune la cotroceni si acum vrea si el una :)
  • +3 (3 voturi)    
    Ingratitudine de caca-rau (Duminică, 30 iunie 2013, 8:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cacarau, in loc sa ia o piatra in gura (ca incepatorii), da cu copita.
  • +2 (2 voturi)    
    Antonescu (Duminică, 30 iunie 2013, 10:16)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Basescu este un maestru al sah -matului.

    Oricat nu ati vrea, la Zagreb il inlocuiti pe seful statului care v-a TRASAT SARCINA sa mergeti .

    Ce mai ...
  • +2 (2 voturi)    
    DISTONOCALM !!! (Duminică, 30 iunie 2013, 12:19)

    fosta zoezoe [utilizator]

    pt kaka dar si pentru pnl-istii cu dintii in ciolan sau militanti , ziceti cum vreti. Eu zic doamne fereste nu mi-ar trebui nici in galosi dar la conducerea a orice pentru tara ?
  • +6 (6 voturi)    
    HAI C-AI LUAT-O CACA ! (Duminică, 30 iunie 2013, 12:27)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Logica simpla pentru nechiulangii si pentru chiulangii cu creer spune : reprezinti pe Base care reprezinta Romania. O sa reprezinti Romania cand si daca o sa fii presedinte , acum nu .
  • +7 (7 voturi)    
    Reprezentantii Romaniei (Duminică, 30 iunie 2013, 14:57)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Partea proasta e ca tu reprezinti, intr-adevar, Romania, cu gasca ta de penali si venali. Partea buna e ca reprezinti doar Romania de-acum, nu si cea de peste 5, 10 ori 50 de ani. Asa ca: Jos labele de pe Constitutie.
  • +4 (4 voturi)    
    coabitare (Duminică, 30 iunie 2013, 16:43)

    mdesteptu [utilizator]

    Omul nu are proprietatea termenilor! Oricât s-ar da cu fundul de pământ, ceea ce face este exact definiţia coabitării :)
  • +3 (3 voturi)    
    L-a trimis (Duminică, 30 iunie 2013, 18:39)

    Gg65 [utilizator]

    sa se faca de ras.Mare lucru daca nu vedem curand pe youtube cum doarme crin in Croatia.
    Sau poate acolo nu se poate dormi si este o lovitura sub centuara data de maleficul marinar, care astfel il impiedica sa-si faca somnul!