Jurnalista Corina Dragotescu, angajata "cu ora" la consulatul roman din Los Angeles: "Nu sunt atasat de presa, nu sunt diplomat"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:20 Revista Presei | Radio TV

Corina Dragotescu
Foto: Agerpres
Jurnalista Corina Dragotescu, care a emigrat recent in Statele Unite, va lucra pentru consulatul Romaniei la Los Angeles, in calitate de atasat de presa, relateaza Realitatea.net.

Informatia a fost confirmata, pentru o publicatie din SUA, de catre consulul Eugen Chivu.

Pe de alta parte, jurnalista a facut precizari pe Facebook legate de aceste informatii si a afirmat ca nu este atasat de presa sau diplomat, ci are o colaborare "cu ora" cu consulatul.

"Vad ca o serie de publicatii reiau o mare mizerie scrisa despre mine si vreau sa fac urmatoarele precizari. NU sunt atasat de presa al Consulatului din Los Angeles. NU am divortat vreodata si nici n-am de gand sa o fac. NU am folosit vreu leu de la contribuabilul roman in procesul meu de emigrare.

Sunt in continuare jurnalist la Romania TV si am o colaborare locala, cu ora, cu Consulatul din LA sa reflectez actiunile din comunitatea de romani din California.

NU sunt diplomat si nici nu imi doresc asa ceva, sunt detinator de green card, deci este exclusa o intrare, vreodata, in diplomatie si vreau sa raman in zona presei dar si in legatura cu comunitatea romana din California," scria Dragotescu luni.

Ministerul de Externe a precizat, la solicitarea Evenimentului Zilei, ca jurnalista Corina Dragotescu are un contract de prestari servicii cu consulatul din Los Angeles, incepand cu 1 august 2013.




















3371 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    auzi la ea (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:44)

    Snitzelvienez [utilizator]

    ''sa reflectez actiunile din comunitatea de romani din California. ''

    artileria de oua si faina este pregatita pt mercenara dragotescu..
    • +4 (4 voturi)    
      Sau, nu isi poate gasi de munca! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:55)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      E greu sa practici manipularea si persuasiunea in limba engleza...mai ales cand nivelul tau este mediocru!

      Mie, interventiile ''de peste ocean'' ale acestei ''actrite cu servicii in influentarea opiniei publice'' imi suna de genul:

      -Adio Romania, dar raman cu tine !!!



      Dar daca ar fi Diplomat cu acte in regula, ar trebuii propusa in State pt un OSCAR !!!

      :))))))
  • +3 (3 voturi)    
    PM (Miercuri, 4 septembrie 2013, 13:00)

    mgu [utilizator]

    Min de Externe spune ceva si "gaina "spune altceva de la Los Angeles.Ca si contribuabil,ma intereseaza sa stiu,cind ,cine si cum i-mi papa banii din impozite si taxe.Asa,toate "gainile "care sufla in pinzele USL,voi fii nevoit sa le platesc fara sa fiu intrebat.Ce se va intimpla cind eu,ca si contribuabil,voi inceta sa-mi achit impozitele si darile catre stat-prin diverse forme-salarii mai mici,declaratii mincinoase,baza de impozitare mai mica etc.?Guvernantii din ce vor mai trai.Pentru totdeauna- medicul,profesoara,primarul,politistul,orice angajat din institutiile statului sa intelega ca este platit de contribuabil in fata caruia sta.Guvernantii doar intocmesc statul de plata si i-l semneza,banii nu sint ai lor.Cind,toti cei insirati mai sus,vor intelege acest lucru si vor da cu flit politicienilor-asa cum se intimpla prin alte parti-vom avea oameni competenti si servicii ireprosabile pentru populatie societatea curatindu-se de la sine de lichele,gen aceasta"gaina".
  • +5 (5 voturi)    
    ce fain (Miercuri, 4 septembrie 2013, 13:18)

    sorin3 [utilizator]

    ii e scirba de romania dar e ok sa suga in continuare laptic de aici.
    • +2 (2 voturi)    
      ii este greu (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:36)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      acolo in state nu merge abureala..asa ca ia pus o vorba buna taticu voiculescu la consulat ( consulat care dupa parerea mea ar trbui luat la verificat)
  • +2 (4 voturi)    
    Madam Dragotescu (Miercuri, 4 septembrie 2013, 13:32)

    oximoron [utilizator]

    si eu mi-s scarbit de Romania. tocmai de aia am decis sa plec definitiv insa vedeti dumneavoastra: eu lucrez intr-un mediul european, platit de altii, pe munca mea si nu de Romania pentru romani si platit de consulat.

    Deci, cu alte cuvinte, spalati-va pe dinti ca incepe sa puta pana la mine.
  • 0 (0 voturi)    
    susanele (Miercuri, 4 septembrie 2013, 14:15)

    the [utilizator]

    organizate in stil PCR
    Pile
    C__ve
    Relatii
  • +2 (2 voturi)    
    mizerii??? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:22)

    Cucucveaua [utilizator]

    madame Dragotesssscu,
    matale scrii si declari mizerii useliste.
    daca iubesti useleul, ce cauti in lumea libera de mocirla comunista pe care o iubesti atit de mult si o sustii cu atita pasiune? aici nu e loc pentru din astia ca matale, iar romanii din statele unite, nu au nevoie de porpagandisti uselisti.
    cel mai bun lucru pe care-l poti face, e sa dispari de pe-aici. garantat, nu-ti va duce nimeni lipsa.