Ponta, la Antena 3: In Finlanda aurul se exploateaza cu cianuri, iar redeventa e mai mica decat in Romanai

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2013, 22:18 Revista Presei | Radio TV

Premeirul Victor Ponta a declarat telefonic, luni seara, la Antena 3, ca a putut vedea in Finlanda cum functioneaza minieritul aurifer si sustine ca sistemul de exploatare este cu cianuri, iar redeventele sunt chiar mai mici decat cele obtinute de statul roman de la Gold Corporation.

Premeirul nu a stiut insa sa spuna care este modalitatea de asociere stat-privat in Finlanda si daca guvernul a gasit prin aceasta asociere posibilitati mai bune de a obtine castiguri la buget.
























2083 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    asa.... (Luni, 23 septembrie 2013, 22:35)

    CristiRu [utilizator]

    Ei por fi bogati si cu redevente mai mici!!! Domnule Ponta, problema suntem noi ca va suportam... ... sau bateti saua sa priceapa calul. Eu stiu ca daca voi(statul) aveti redevente si de 30% tot nu va ajunge ca voi furati(investiti) 35% si veti intra in deficit....
    • +1 (1 vot)    
      Unde se gaseste minele (Marţi, 24 septembrie 2013, 10:05)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      si cat castiga in total statul Finlandez? Ce alte taxe pe minerit mai exista in Finlanda? Exista monumente care sunt distruse (ex. masivul Carnic)?
      Mina Kittila de ex. se gaseste la nord cercul polar (inghet mare parte din an) intr-o zona de ses foarte putin populata. La restul intrebarilor astept raspuns de la PR-ul RMGC, Victor Ponta.
    • +2 (2 voturi)    
      cat de prost (Marţi, 24 septembrie 2013, 12:41)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      trebuie sa fii sa spui public ca in finlanda se foloseste metoda cianurarii si ca redeventele sunt mai mici decat la noi dar sa spui la fel de clar ca nu stii cat castiga statul finlandez din alte taxe privind aceasta exploatare...
      pai domnule ponta, eu propun ca redeventele sa fie zero, dar toate taxele si impozitele legate de acest proiect sa fie undeva pe la 85 % ...
      multumit? poti merge prin toata europa si sa strigi cat vrei ca avem redevente zero, poate mai atragi si alti investitori...
  • +6 (8 voturi)    
    Victor Ponta este avocatul RMGC contra Romaniei (Luni, 23 septembrie 2013, 22:37)

    dumitrica [utilizator]

    Disperarea cu care Victor Ponta apara interesele Rosia Montana Gold Corporation arata ca premierul are interese personale vitale legate de exploatarea aurului.

    Acest avocat fara scrupule numit Ponta a luat mita milioane de Euro de la RMGC.

    Daca se da avizul de exploatare, alti bani vor intra in buzunarele premierului, fonduri cu care spera sa-si finanteze campania prezidentiala din 2014.

    Se arunca 300 tone aur pe nimic doar pentru o redeventa de 2% (adica 6 tone partea Romaniei).

    Ponta isi bate joc de bogatii importante ale tarii doar pentru ambitia de a ajunge presedintele Romaniei. Este caz de DNA. Caz de tentativa la subminarea economiei nationale.
  • +6 (8 voturi)    
    nu te mai duce la a3 (Luni, 23 septembrie 2013, 22:39)

    rov [utilizator]

    nu iti e rusine cu proscrisul ala de securist turnator si hot de bani publici ???
    chiar asa va are la mana felix?
    va mai da drumul din lesa si va intarata: antonescu vs ponta si invers.
    Hitler a tinut 6 ani lumea captiva nebuniei lui, ilici si acolitii tin Romania de 23 de ani...
    DESTEPTAREAAAA
  • +7 (7 voturi)    
    Numai sa.. (Luni, 23 septembrie 2013, 22:43)

    ipolitic [utilizator]

    ..nu afle finlandezii, ca noi am reusit redevente mai mari!
    Poate ne trezim ca, aidoma medicilor, urmeaza un exod al
    politicienilor nostrii, catre tarile bogate, dar nepricepute
    in marile proiecte.
    Dupa ce i-am crescut, i-am scolarizat,i-am specializat etc.
    sa ne pierdem politicienii??!! Ar fi un dezastru.
    Nici nu indraznesc sa ma gandesc.
    Dar daca suntem la capitolul Finlanda, care se numeste
    tara a o mie de lacuri-nu am putea sa ne numim si noi
    tara a o mie de vopsele? Ma gandesc la "cioara vopsita",
    la bancile lui Funar-si in special, la parlamentari.
    Ce ziceti?
  • +7 (9 voturi)    
    ! (Luni, 23 septembrie 2013, 22:52)

    Cia-Nuru [utilizator]

    Ponto, da-ti demisia pana nu te dam noi jos, astia din strada!
  • +6 (8 voturi)    
    Dar ce n-a văzut 'mnealui, (Luni, 23 septembrie 2013, 23:06)

    Kute [utilizator]

    pe unde-a fost prin lume! Repet (chiar dacă un mesaj anterior mi-a fost cenzurat fără jenă pentru că mi-am permis propunerea aceasta pentru trădătorii de patrie şi neam de tipul celor c are oferă pe tavă informaţii despre resursele noastre ruşilor) - în ţara asta e nevoie de pedeapsa capitală, dar în forma ei cea mai crudă: lapidarea! Pentru asemenea indivizi doar frica viscerală poate fi un factor de descurajare.
  • +6 (8 voturi)    
    Ponta mananca c***t ca de obicei... (Luni, 23 septembrie 2013, 23:10)

    Andrei.Ohha [utilizator]

    http://www.mineweb.com/mineweb/content/en/mineweb-political-economy?oid=105794&sn=Detail&pid=92730

    "Meanwhile, however, Endomines comments that its Pampalo mine, near the Finland/Russian border, which is currently under construction, will be working free-milling gold which can be processed WITHOUT CYANIDE by using gravity and flotation techniques. Its environmental permits there are based on such cyanide-free milling."
  • +5 (7 voturi)    
    mai bine ar spune (Luni, 23 septembrie 2013, 23:21)

    toubib [utilizator]

    ...cu cat a fost mituit de RMGC ca sa isi schimbe pozitia 180 de grade si sa manance rahat in halul acesta.
    Banuiesc ca e o suma suficient de mare ca sa nu mai aiba nevoie sa lucreze niciodata, dupa ce va iesi din politica pe usa din dos ca un om de nimic ce se afla.
  • +1 (9 voturi)    
    Daca se refera la mina Kittila... (Luni, 23 septembrie 2013, 23:25)

    not_you [utilizator]

    ...care exploateaza unul din cele mai mari zacaminte de Au din UE, atunci, pe site-ul companiei care detine aceasta mina (http://www.agnicoeagle.com/en/Operations/Our-Operations/Kittila/Pages/default.aspx) se poate vedea ca acesta este detinuta in proportie de 100% de catre aceasta firma privata, Canadiana pe deasupra (stupoare generala!!!) si la care statu' nu e asociat (repede, aduceti sarurile ca a lesinat Chirita!).
    Fraieri finlandezii astia, dom'le!
    • +1 (3 voturi)    
      Who is Chirita ? (Marţi, 24 septembrie 2013, 1:32)

      math [utilizator] i-a raspuns lui not_you

      Parlamentul si guvernul cu sustinerea a peste 70% din popor sunt mai destepti decat orice finlandezi si vor realiza proiectul in conditii extraordinare. Gabriel Ressources va pierde bani grei, poporul roman va castiga. Nu te lasa manipulat, Ponta e cu noi, iubeste poporul vrea sa ne salveze.... as mai scrie dar lacrimile vor distruge tastatura... Zgonea este si el un erou ...
  • +4 (6 voturi)    
    carul inaintea boilor (Luni, 23 septembrie 2013, 23:48)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Prima data trebuie sa ne ocupam de boi, adica sa aducem la conducere politicieni responsabili si onesti - cai de rasa. Apoi vorbim si de trasura.

    Tu, mai Pontanocchio, lasa periatu finlandezilor pentru votul de Schengen. Astia din Suomi stiu bine cu ce se mananca ghilimelele.
  • +5 (7 voturi)    
    Miciuna prin omisiune (Luni, 23 septembrie 2013, 23:49)

    CatalinPetrica [anonim]

    In finlanda chiar se respecta standardele de mediu,
    Acolo nu conteaza cat este revedenta deoarece aurul este al statului companiile doar presteaza o activitate de extragere si sunt platite in functie de munca prestata
  • -2 (2 voturi)    
    ia să ne mai lase! (Luni, 23 septembrie 2013, 23:57)

    ampersand [utilizator]

    Nouă să nu ne dea nimeni sfaturi, ştim noi mai bine. Finlanda-n e-n solda marilor corporaţii, numai citiţi articolele de pe RT şi infowars...
  • 0 (0 voturi)    
    Cianuri (Marţi, 24 septembrie 2013, 0:11)

    gmarian [utilizator]

    Nu cred ca in Finlanda dupa ce pleaca firma care face exploatarea le lasa PLOCON un lac de cianuri.
    In mod cert iau cianurile cu ei!
    Aici este problema noastra ca-i lasam sa plece fara sa-si ia si MIZERIILE cu ei!
    Oricum suntem o tara cara IMPORTAM reziduri de la altii!
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt (Marţi, 24 septembrie 2013, 8:51)

      winston [utilizator] i-a raspuns lui gmarian

      daca te-ai informa putin, ai vedea ca si la noi si la ei normele europene de mediu spun ca cianurile se folosesc in circuit inchis si apoi se neutralizeaza. adica nu o sa lase nimeni un lac de cianuri, aia e doar o minciuna
  • +1 (1 vot)    
    In Finlanda... (Marţi, 24 septembrie 2013, 1:02)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Plagiatorii care detin functii publice isi dau demisia in secunda 1, 2 sau 3 dupa obrazul fiecaruia. Asa ca a ne scuti cu Finlanda sau orice tara din lumea civilizata din care Romania, si prin gratia USL-ului, nu face parte.
  • +1 (1 vot)    
    Ceva cifre (Marţi, 24 septembrie 2013, 1:47)

    Iulian_c [utilizator]

    Nu se poate compara ce vor astia de la RMGC sa faca aici cu ce fac aia acolo. Pe langa celelalte argumente discutate ar mai fi ceva.
    DENSITATEA POPULATIEI -
    Finlanda 16/km patrat
    Suedia 20/km patrat
    ............. etc
    Romania 84/km patrat.
    Si mai mult , dincolo, populatia e concentrata in zone urbane metropolitane , nu ca la noi , mai peste tot. Aia cand fac o exploatare nu dau satele la o parte .
  • -1 (1 vot)    
    daca nu e una, e cealalta (Marţi, 24 septembrie 2013, 13:16)

    AlexVranceanu [utilizator]

    Pana acum se tipa de cianuri. In momentul in care este data ca exemplu o tara precum Finlanda , se abandoneaza subiectul cianurilor si se ataca cel al vestigiilor. Ce ghinion pe oamenii aia din rosia Montana ca la ei s-au strans toate pretextele din lume .
  • 0 (0 voturi)    
    Romania nu este Finlanda (Miercuri, 25 septembrie 2013, 19:26)

    fit [utilizator]

    Densitatea este mai mica, dar exploatarile de aur din Finlanda se afla in zone NEPOPULATE ( a si fost o declaratie in acest sens a unui oficial finlandez).

    Al doilea aspect, costurile din Finlanda sunt mult mai mici pentru inghetarea solului din zonele cianurate (asa se procedeaza si in Canada, alta tara cu densitate mica de populatie in zonele de explorare) pentru a nu se infiltra cianurile in sol sau in panza freatica din cauza ca sunt mai aproape de Polul Nord. Romania are o clima mult mai calda si nu si-ar permite ca zeci sau sute de ani de acum inainte sa inghete fundul lacurilor cianurate, ca am ajunge in sapa de lemn.