VIDEO Traian Basescu: Ne pregatim pentru o crestere accelerata a somajului anul viitor

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 29 septembrie 2013, 12:11 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Traian Basescu a declarat duminica, la Pro TV, ca Romania se va confrunta anul viitor cu o crestere accelerata a somajului, cauza fiind o scadere a investitiilor straine. Invitat in "Emisiunea dupa 20 de ani", seful statului a aratat ca situatia economica a Romaniei "gafaie", pentru ca, desi suntem stabilizati din punct de vedere macroeconomic iar Guvernul Ponta nu a facut excese, Executivul a taiat de la investitii. Basescu a precizat ca mai are o veste prosta, si anume ca Romania a trecut pe un usor excedent de cont curent, un semnal ca nu vin investitiile straine in tara.



Traian Basescu, despre situatia economica
  • Gafaie din punct de vedere al functionarii societatilor. Din punct de vedere economic suntem stabilizati. Guvernul Ponta nu a facut excese insa face ceea ce nu trebuie facut, pregateste esecul anilor viitori taind din investitii mereu.
  • Tot timpul s-a taiat de la investitii. 
  • Ne pregatim pentru o intrare intr-o crestere accelerata a somajului anul viitor. Ma uit la cifre. 
  • Investitiile straine au scazut cu 30%.
  • In momentul de fata, nivelul pe care bancherii il aplica, descurajeaza companiile sa ia credite, de frica ca nu le pot inapoia.
  • Privind la cifrele din investitii, somajul va creste.
  • Sper sa mearga agricultura, pentru ca ea ne salveaza, si exporturile.
  • As mai da inca o veste proasta. Am trecut pe un usor excedent de cont curent. Pentru Romania nu este bine. Este un semnal ca nu vin investitiile straine.


Citeste mai multe despre   























1762 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Pai da ... (Duminică, 29 septembrie 2013, 12:55)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... dupa pozita de Presedinte urmeaza somajul, ca nu te mai angajeaza nimeni la varsta ta. Sau pensia ...
    • +6 (8 voturi)    
      pai da.... (Duminică, 29 septembrie 2013, 14:14)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      la fel si dupa pozitia de prim ministru mincinos si presedinte interimar adormit
      • +2 (2 voturi)    
        Pai da... (Duminică, 29 septembrie 2013, 20:51)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui xna

        Dupa pozitia de sclav al lui bese urmeaza sa iesi si tu la pensie...
  • -7 (15 voturi)    
    sigur... (Duminică, 29 septembrie 2013, 13:07)

    Anaconda_ [utilizator]

    O da...numai vesti proaste si niciuna buna. stie presedintele viitorul. Am eu una buna! N-o sa deschideti niciodata exploatarea de la Rosia Montana pentru ca oamenii sunt in strada. tapalaga, ai dezamagit pe toata lumea!
    • +1 (3 voturi)    
      N-o lua personal (Duminică, 29 septembrie 2013, 15:20)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Anaconda_

      N-o lua atit de personal. E lupta voastra cea care ne-a captat atentia si chiar ne-a cucerit inimile. Ati cucerit mai mult decit aveti voi impresia, chiar daca oamenii nu se grabesc sa participle la protestele in strada.

      Imaginea asta a voastra de tineri luptatori pentru o cauza nobila nu este compatibila cu proteste nationale majore. Daca ies in strada foarte multi oameni, cauza voastra s-ar pierde intr-un ocean de lozinci, un santaj stradal la adresa politicienilor, vrem salarii, pensii, ajutoare, alocatii, noi v-am votat, etc. Nu se intelege nimic din asemenea miscari, iar singurul rezultat notabil ar fi caderea guvernului sau a unor ministrii. Atit si nimic mai mult. Astfel de proteste satisfac doar orgolii si alimenteaza ciondaneala politica sterila. Astfel de proteste nu rezolva niciodata vreo problema reala. Politicienii isi nuanteaza discursurile si sistemul se perpetueaza neschimbat. Mai mult decit atit. Politicienii nici macar nu stiu cum sa schimbe sistemul. Si nici macar noi nu stim.

      Voi insa ati reusit mai mult de-atit. Avem nevoie de voi in strada, de protestatari care sa militeze coordonat, pentru obiective clare si generoase, Voi sinteti exemplul stralucit al tinerilor care stiu sa-si aleaga obiective, dar stiu si sa urmareasca civilizat obiectivul propus.
  • +1 (1 vot)    
    gafaie demult (Duminică, 29 septembrie 2013, 18:48)

    tz3p3s [utilizator]

    si sincer... dar calitatea deciziilor e slaba... motivele in schimb nu le cunosc.

    deci multumim de incurajari.
  • -3 (3 voturi)    
    Prezicatorul din Cotroceni! (Duminică, 29 septembrie 2013, 20:53)

    GRANDFATHER [anonim]

    Daca in cele doua manandate, inafara de sloganul mincinos "Sa traiti bine!", presedintele nu a avut ocazia si sansa sa transmita romanilor vreo veste buna, acum, la sfarsit de mandat, "prezictorul de la Cotroceni", ne mai avand nici o miza politica(?!), vrea sa dovedeasca si sa ramana in istorie macar ca un personaj consecvent...in rele!
    • 0 (0 voturi)    
      Tu crezi? (Duminică, 29 septembrie 2013, 23:41)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      E clar din ce gategorie de oameni faci parte: uslamisti.

      Totusi, chiar unul ca tine, poate sa creada ca guvernul lui Ponta nu face prostii?!

      Stiu ca nu intelegi ce face Ponta sau ce-a facut vreun guvern vreodata, dar tu crezi ca actiunile guvernului actual reduc somajul, sau macar il mentin?!

      Hai recunoaste, nici macar unul ca tine n-are incredere in Ponta. Stiti bine ca sinteti o adunatura de neispraviti, unii doar participati la vot, ca sa ajunga altii la putere, fara sa stiti altceva decit furtul si impartirea prazii. Va multumiti si voi cu o ciozvirta aruncata de la masa imparatului. Vai de capul vostru!