Sorin Oprescu: In 18 luni vom colecta 80% din cainii maidanezi/ Nu ma pregatesc pentru prezidentiale/Pistele pentru biciclete, doar pe trotuar/ Bucurestenii nu vor plati mai mult pentru gigacalorie

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2013, 22:00 Revista Presei | Radio TV

Sorin Oprescu
Foto: Colaj foto
Primarul Capitalei Sorin Oprescu a vorbit la Antena 3 despre problema cainilor maidanezi sustinand ca pentru situatia creata sunt vinovati mai multi factori: Legea Marinescu care impiedica eutanasierea, ONG-urile si negocierile interminabile cu acestea, PDL si Consiliul General care nu i-au aprobat bani pentru adaposturi.

​"Nu vreau sa ma scuz pentru lucruri pe care nu le-am facut acum, dupa ani de zile, imi dau seama ca am pierdut multa vreme in discutii la masa verde cu ONG-urile... In 2008 legea Marinescu era in vigoare si eutanasierea cainilor era pedepsita cu inchisoarea", s-a disculpat primarul general.

Alte declaratii:

  • Am plecat pe aceasta linie de sterilizare si returnare in teritoriu.
  • In patru ani, in primul mandat, 28.000 de caini au fost sterilizati 11.000 au fost sterilizati prin cabinetele veterinare in cele doua baze de la Pallady si de la Mihailesti
  • De sapte ori am cerut bani in Consiliul General pentru adaposturi. In perioada 2008-2012, CGMB a fost majoritar PDL
  • 65.000 - este o cifra relativa, nu cred ca sunt mai multi, cred ca-s mai putini am fost in strada jumatate de primarie si am cartografiat
  • Sun 187 de zone de risc in Bucuresti
  • Cineva ia maidanezii din sectorul 1 si-i arunca in sectorul 6 (n.r. sectorul 6 are cei mai multi caini maidanezi)
  • In 18 luni vom colecta 80% din cainii maidanezi.
  • Intreaga cheltuiala va fi in jur de 4-5 milioane de lei.
  • Ne vom baza strategia in special pe a creste numarul de adoptii.
  • Am inceput sa lucram la un adapost mai mare de 3.500 de locuri
  • Daca adoptiile nu vor fi asa cum ne dorim atunci va trebui sa aplicam legea si sa-i eutanasiem.
  • Ne bazam pe o rata de prindere intre 100-150 de caini pe zi
  • Pentru adapostul Dog Town primaria Capitalei nu a dat bani, iar fiul meu nu este implicat in proiect.
  • Sunt mai multe dosare in care mi s-au dat NUP. Am foarte multe plangeri penale depuse de ONG-uri. In 5 ani de zile am avut 346 de plangeri penale.

Despre posibila candidatura la prezidentiale

  • Nu ma pregatesc pentru prezidentiale si plang in fata cetatenilor care mi-au aratat si imi arata incredere pentru ca fac ceea ce fac pentru ei din ambitia pentru a face si nu pentru ca vreau la prezidentiale.
  • Basescu a plans pentru el, iar eu plangeam pentru copilul acela (nr. Ionut, victima maidanezilor)
  • Cetateanul nu va plati cresterea gigacaloriei in aceasta iarna.

Despre pistele pentru bicilisti:
  • Le-am facut, dupa ce le-am facut a venit Militia (ironic)... aaa Politia si mi le-a inchis fiindca in zona era un chiosculet de ziare sau mai stiu eu ce. Am pus mii de stalpi dar au fost vandalizati. Masinile se urca pe piste...
  • Voi face piste de biciclisti pe trotuar fiindca legislatia nu imi permite altfel. Voi incerca sa eliberez trotuarul de chioscuri...
  • Am poze cu masini de politie care parcheaza ca nesimtitii ceilalti pe pistele de biciclete.


Citeste mai multe despre   























3496 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Adica la masa de biliard :) (Luni, 30 septembrie 2013, 22:05)

    Maniu [utilizator]

    sa nu fii iertat OPrescule si sa nu fii uitat; ai blood on your hands!
    • +11 (11 voturi)    
      "In 18 luni vom colecta 80% din cainii maidanezi." (Luni, 30 septembrie 2013, 23:49)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      In primele 17 luni si 29 zile va colecta primii 5%, folosind 99% din fonduri. Restul, in perioada ramasa.
      Ar fi incredibil ce curatenie ar face in lumea interlopa o ghilotina publica.
      • +7 (7 voturi)    
        de ce 80% si nu 90% sau 99.5% ? (Marţi, 1 octombrie 2013, 2:47)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        cum stie OPRESCU (USL) cand ajunge la 80%, de unde a scos procentul asta ridicol? asta cred ca e "marle rpoiect" al lui Oprescu inainte sa candideze la prezidentiale (l-au chemat aia de la Antena 3 sa vorbeasca despre caini toata emisiunea pt ca la final sa-i puna intrebarea pt care l-au chemat: CANDIDEZI???)
        • +4 (4 voturi)    
          Daca "a candida" inseamna "sa ia candida", DA. (Marţi, 1 octombrie 2013, 9:38)

          ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          qed
      • +3 (3 voturi)    
        si dupa alegeri trimisi iar in teritoriu (Marţi, 1 octombrie 2013, 12:30)

        Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        s-a dat legea asta cu posibilitatea eutanasierii de ochii lumii, dar prin spate s-au scos niste restrictii la adoptie, si alte mizerii care sa le permita ONG-urilor sa adopte pe capete, sa-i tina o perioada dupa care incet incet sa le dea drumul in teritoriu.
        Sau sa incurajeze adoptia lor de catre bucuresteni. Pai asta ne trebuie noua acum, sa facem din blocurile comuniste si asa insalubre adevarate focare de infectie si de pureci ?
        Evident ca pana la alegeri o sa curete bucurestiul de caini, ca e de efect, si dupa aia incet incet, o sa-i revedem pe strazi...
  • +20 (20 voturi)    
    Halucinant (Luni, 30 septembrie 2013, 22:14)

    sorin.sava [utilizator]

    Mi se pare halucinant ca fiind primar de 5 ani de zile, Sorin Oprescu sa apara la TV si sa se laude ca a sterilizat 28.000 de maidanezi ..
    5 ani de zile = minim 65.000 de maidanezi in Bucuresti, Capitala Europeana.

    Sorin Oprescu isi aduce aminte de problema maidanezilor o data la 4 ani: in 2008 si 2012, Sorin Oprescu promitea ca va curata capitala de maidanezi, au trecut 5 ani de domnie opresciana si rezultatele se vad:
    - un copil de 4 ani ucis de maidanezi in apropierea unui parc
    - o batranica a fost ucisa de maidanezi in 2011 in curtea unei institutii publice din Bucuresti: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8250137-femeie-ucisa-caini-curtea-cui-raspunderea.htm
    - in perioada 01.01.2013 - 31.08.2013 s-au prezentat la Matei Bals 9760 de persoane pentru a face vaccinul antirabic.

    Cine o sa-l mai voteze pe Sorin Oprescu ? am auzit ca doreste sa candideze la presedentie, pai i-au luat 3 zile sa se intoarca din concediu cand un copil de la 4 ani a murit pentru ca Oprescu nu si-a facut datoria de primar ... pai ca Presedinte trebuie sa actionezi rapid nu dupa 3 zile ....
    • +20 (20 voturi)    
      Halucinant la ce costuri ii prinde ...! (Luni, 30 septembrie 2013, 22:25)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui sorin.sava

      1.000.000 de euro pentru 50.000 de caini, asta inseamna vreo 20 de euro pentru FIECARE caine prins !

      La Pitesti primarul ofera 5-10 lei oricui aduce un caine la adapost si prevad ca in 2-3 luni nu mai vezi un caine liber pe strazi...

      Oprescu mai trage un tun pe seama cainilor, pe ultima suta de metri ... Asa ne trebuie, daca in Bucuresti am ales pe cel mai arogant, nesimtit si habarnist dintre candidati... Cei care i-au dat voturile ar trebui sa intre in pamant de rusine ca ne-au pricopsit cu un pacalici !
      • +6 (6 voturi)    
        Gresesti amarnic. Din pacate in minus!!! (Luni, 30 septembrie 2013, 22:40)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Pretul pentru prinderea unui caine, conform contractelor semnate de ASPA luna asta este:

        Tadaaaam

        219 RON/cap de catel adica aproape 50 EURO!

        Cu alte cuvinte te inseli amarnic: Oprescu nu plateste 20 EURO/cap de caine, plateste 50 EURO!

        Asta spune 2 lucruri:
        1 Oprescu arunca praf in ochii bucurestenilor, sau nici macar nu stie cat costa 65 000 *50 EURO. Sunt de 3 ori mai multi bani decat declara el: Nu sunt 4-5 milioane LEI, sunt 3-4 milioane EURO
        2 Contractele alea cu ASPA sunt facute cu prietenii primariei. Nu vad cum in Pitesti primaria da 5-10 lei/caine iar in Bucuresti 219 lei/caine.


        http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Licitatie+Trei+firme+desemnate+pentru+strangerea+cainilor+
  • +17 (17 voturi)    
    Oprescu sa-si dea DEMISIA (Luni, 30 septembrie 2013, 22:27)

    uluit [utilizator]

    Uite aici rezolvare rapida a strangerii cainilor de pe strazi... Oprescule

    "Primarul din Piteşti, a propus o recompensa de 5-10Lei pentru fiecare maidanez care va fi predat."

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/recompensa-pentru-prinderea-maidanezilor-in-ce-judet-si-cati-bani-se-ofera-pentru-fiecare-1059724.html

    Sunt convins ca interesele personale ale lui Oprescu sunt mai presus decat eficienta si cheltuieli minime pentru prinderea cainilor maidanezi.

    Oprescu sa-mi demonstreze contrariul.
  • +17 (17 voturi)    
    Am citit doar titlul (Luni, 30 septembrie 2013, 22:28)

    Florin Cj [utilizator]

    Inainte sa postez, dar e hilar: 80%? Poi ce drac' lasati 20% de samanta? Mai mulgeti niste bani pe aia 20%. E ca si cum ti-ai propune sa devii "aproape bun". Bravos natiune!
  • +7 (7 voturi)    
    HA HA .. (Luni, 30 septembrie 2013, 22:41)

    yoko ono [utilizator]

    Nu mă ( mai ) pregătesc pentru prezidențiale !
  • +5 (5 voturi)    
    Oprescu: De ce să-mi dau demisia ? (Luni, 30 septembrie 2013, 22:47)

    sorin.sava [utilizator]

    Foarte bine au punctat cei de la adevarul, iata 10 motive pentru care Oprescu ar trebui sa-si dea demisia:
    http://adevarul.ro/news/bucuresti/oprescu-de-sa-mi-dau-demisia---lista-scurta-motive-1_5228b8c3c7b855ff564d4a11/index.html
  • +1 (7 voturi)    
    degeaba... (Luni, 30 septembrie 2013, 22:54)

    Doru_T [utilizator]

    Matusile si bunicii nostri de pe la tara (general vorbind) vor lasa cainii nesterilizati, se vor inmulti, vor migra spre orase si va fi la fel. Macelarim non-stop ca suntem primitivi si nu eliminam cauza (prin educatie, supraveghere si sanctiuni APLICATE PE BUNE) ci efectele. Ramanem primitivi. Sorine, mai lasa-ne cu lozinci fara acoperire.
  • +1 (7 voturi)    
    degeaba omori câinii din București (Luni, 30 septembrie 2013, 23:05)

    visio [utilizator]

    dacă țăranul aduce puii proaspăt fătați la oraș; trebuie un program național; de unde luăm banii pentru acest program? e simplu: luam banii pentru asigurări sociale celor care nu sunt îndreptățiți să l eia; apoi mai luăm bani del aparlamentari care dorm oricum și nu își dau seama...
  • +1 (7 voturi)    
    Hai ca va spun eu.. (Luni, 30 septembrie 2013, 23:28)

    ipolitic [utilizator]

    ..pe ce se cheltuie un milion.
    Desi daca afla seful ca am divulgat...fie,risc.
    Oprescu si consilierii USL au hotarit sa cumpere
    666 de tablete, cu pozele lui Basescu si Udrea.
    Hingerii vor avea cate o tableta in mana, daca
    catelul latra la imagini, va fi lasat in pace,
    daca in schimb da din coada, va fi eutanasiat.
    Nu stiti de la mine, da?!
  • +9 (9 voturi)    
    Doctor Mengele (Luni, 30 septembrie 2013, 23:37)

    un dac [utilizator]

    Omul asta nu are bun simt. Este , adicatelea, nesimtit!
    Ce ne zice el? Ca Basescu e de vina. Ca PDL e de vina. Chiliman ii paseaza caini lui Manescu. Deci si el e de vina. Politia este de vina si ea. Chioscurile sunt de vina. Legea este si ea de vina.

    Ma! Tu ai vreo vina? Nuuuu. Tu esti imaculat. Tu plangi real. Tu esti dispus chiar sa-ti dai demisia daca copilul reinvie (cat cinism crunt, mai ales pentru un doctor). Tu vei rezolva problema maidanezilor. Tu vei rezolva problema biciclistilor. Tu ai rezolvat deja problema gigacaloriei.

    Oprescule, te rog eu frumos, sper in numele intregului Bucuresti: Candideaza bre la functia de presedinte. Noi te votam. Vrem sa impartim jegul la 20 de milioane. In felul asta luam si noi mai putin pe cap de bucurestean.
  • +8 (8 voturi)    
    Emisiune gretoasa la Gadea (Luni, 30 septembrie 2013, 23:37)

    mircea_cjn [utilizator]

    Am urmarit un pic din emisiunea lui Gadea cu Oprescu.
    Cand am vazut ca raspopitul numa' nu-l lingea in c.ur pe schimonosila asta de primar, am schimbat canalul.
  • +5 (5 voturi)    
    A aratat girafa? (Luni, 30 septembrie 2013, 23:49)

    Cheie primara [utilizator]

    Parca asa zicea tot la TV ca vrea sa le arate bucurestenilor girafa.

    Asta-i prof univiersitar la UMF Carol Davila? Sigur?
  • +9 (9 voturi)    
    pistele de biciclete (Marţi, 1 octombrie 2013, 0:29)

    xna [utilizator]

    pistele de biciclete sunt facute prost si gata, politia doar constata.
  • +4 (4 voturi)    
    Bine ca nu te pregatesti (Marţi, 1 octombrie 2013, 1:28)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ca daca ar fi o casuta cu "In nici un caz", ai primi maximul de voturi

    Bucu o duce bine nu ca esti tu...ci ca are buget mare si trebuie sa se construiasca....administratia este varza, iar tu esti un demagog care are sustinerea PSD in unele cazuri
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 1 octombrie 2013, 3:14)

    tz3p3s [utilizator]

    ... o jigodie...
  • +4 (6 voturi)    
    Cainii latra ursul merge (Marţi, 1 octombrie 2013, 5:46)

    gigilu [utilizator]

    Cind e pe-aproape vreo campanie electorala, tzop si politicienii cu promisiuni , ca fac , ca dreg si ca ce bine o sa fie daca se aleg ei. Cind fu Base primar a promis ca scapa orasul de catelusii comunitari. S-a ales, s-a dezales, s-a ales din nou si nu s-a intimplat nimic. Acu' ca s-a format curentul ( cine oare l-o si suflat?) din nou cu cateloii maidanezisti, hop si Oprica fara frica ca ne scapa si el de ei! Hehehe, da, ce cozi sa mai frece domnitele, junitele ce stau cocotate in fruntile asociatiilor "4 labute", "5 coltisori" si care or mai fi ele ca e multe, da muulte nene, daca li se taie obectul statului? Ca afacerea merge ca unsa" boieru al mare e fondator de fundatie, o aduce pe donsoara ca de, asa e in famelie , tre sa ii iasa si ei ceva si se plimba banii grosi de n-au aer! Iar popolatia sta si se uita la ping poing , ping ping poin poing-urile astea cu uimire , cu nervi, cu nepasare ori cu lehamite si nu-si da seama ca asta e tot o forma de atzitzare unii contra altora , facuta cu interes de aia care plimba banutii. Si omul ramine tot muscat de catelus adoptat ori ne, si cu banul luat de toate directiile. Punem pariu ca, la anul pe vremea asta o sa fie totul la fel , cu mai multe cozi comunitare pe sub masini?
  • +2 (2 voturi)    
    utile (Marţi, 1 octombrie 2013, 11:10)

    marsman [utilizator]

    Domnule Primar, sunt multe de facut in Bucuresti, sunt proiecte care vor necesita 2-3 mandate de 4 ani si remerc cu tristete ca nu sunt puse pe tapet. Ma gandesc la transport public la standardele actuale; va rog sa priviti la sistemul de trenuri in Bruxelles cu gari in mijlocul orasului - zici ca sunt de metrou, in acest fel navetistii ajung f repede la joburi si la fel d erepede pleaca seara spre case. De asemenea, va rog sa priviti catre Berlin - S-bahn si Londra -DLR. Normal, in acelasi timp trebuie extinsa reteaua de Metrou. Sun proiecte care necesita fonduri foarte mari, dar nu am auzit de o strategie pe termen lung sau constituirea unui grup de lucru in acest sens. Cu initiativele astea poate va vor mai vota bucurestenii...
  • +4 (4 voturi)    
    Puscaria (Marţi, 1 octombrie 2013, 13:13)

    vlad.pe [utilizator]

    Cica de sapte ori a cerut bani in Consiliul General pentru adaposturi .. si nu a primit, dar cand a cerut pentru:
    - ceasurile de 35.000 euro din parcuri
    - pagodele la pret de garsoniera
    - jardiniere, garduri, panouri inutile in Centrul Vechi ... repede ati primit bani ...

    Sper din tot sufletul ca acest individ sa infunde puscaria, ii va veni si lui randul ..
  • +4 (4 voturi)    
    babele (Marţi, 1 octombrie 2013, 13:22)

    bdoana [utilizator]

    Si eu ma intreb de ce acest subiect s-a discutat impreuna cu dl primar la Antena 3, ca sa zica de Basescu si PDL in loc de solutii pentru a rezolva ceva in orasul asta.
    Deci sa inteleg ca nu se va respecta din nou, legea.
    Va astepta cu adoptiile pana cand il vor vota din nou pensionarii. Nu inteleg de ce nu mor si pensionarii muscati de caini, atunci am scapa de mai multe probleme.
    Scuze, nu imi doresc cu adevarat moartea nimanui, dar vad ca la asta se ajunge, invrajbirea si mai mult a oamenilor, unii impotriva altora, din cauza unor animale.
  • +3 (3 voturi)    
    Ionut,Ionut,Ionut,Ionut,Ionut,Ionut,Ionut,Ionut, (Marţi, 1 octombrie 2013, 13:44)

    fosta zoezoe [utilizator]

    demisia,demisia,demisia,demisia si tot asa!!!!!!!!!!!
    80% din 65000 sau 12000 si cum daca ai 800 de locuri de cazare ???????
  • +3 (3 voturi)    
    cati maidanezi (Marţi, 1 octombrie 2013, 16:10)

    vlad.pe [utilizator]

    Sunt curios câți maidanezi a prins ASPA astazi .
  • 0 (0 voturi)    
    Toti evreii si un pitic (Marţi, 1 octombrie 2013, 16:47)

    muciflenduri [utilizator]

    Toti comenteaza despre caini, nimeni despre pistele de biciclisti facute pe trotuar.
    E o imbecilitate crasa sa pui piste printre pietoni, chiar daca prin absurd nu ar fi chioscuri, stalpi sau masini pe ele.
    Pietonul roman NU va merge pe langa pista de biciclete ci va merge fix pe. O va considera parte din trotuar si va fi chiar deranjat de dobitocii pe biciclete care ii pun in pericol integritatea fizica.
    Dobitocii pe biciclete vor fi si ei in pericol ba sa cada, din cauza pietonilor, ba sa-si ia palme atunci cand lovesc vreun cefos, ce nu se fereste din cale.
    Decat sa se cheltuie bani pentru niste piste inutile si cretine, mai bine isi opreste Oprescu banii si isi face inca o vila.
    In lipsa pistelor macar biciclistii nu vor trai o frustrare continua tot strigand la pietoni sa se dea din calea lor, ci se vor specializa in slalom urias.
    • 0 (0 voturi)    
      piste de biciclete şi maidanezi ? (Marţi, 1 octombrie 2013, 19:09)

      Alistar44 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Se exclud una pe alta. Când fiind pe bicicletă vei întâlni o haită de maidanezi, - vei fi un al doilea Ionuţ.
      După mine s-au luat foarte agresiv şi căzâmd cu bicicleta mi-am făcut răni ce s-au vindecat în 3 luni.
      Întâi ar trebui lichidaţi maidanezii în masă, nu eutanasiere ! Aia este pentru bolnavii în metastază cu dureri cumplite.
      Oare maidanezii l-au eutanasiat pe copilul Ionuţ, sau l-au sfâşiat de viu !!!???
      Să mai văd vre-o nenorocită care-mi vorbeşte de dragostea de animale !
      Dacă iubeau animalele protestau la abator unde se omoară zilnic sute de vaci, oi, porci şi mii depăsări !!! Ce facem ? Omorâm vaca să mănânce maidanezul împuţit ??
  • +1 (1 vot)    
    Oprescu şi maidanezii (Marţi, 1 octombrie 2013, 19:01)

    Alistar44 [utilizator]

    Ce a făcut cu banii Oprescu ? A arătat către Parlament că îl depăşeşte problema ? Probabil i-a convenit să împartă banii cu rudele. Nici acum nu s-a potolit : - a acordat contractul de hingherit unui centru de stomatologie.
    Oare dentiştii prind câini ???
    Deci specificul instituţiei esta tratament stomatologic şi hingherit !
    Probabil că hingherii tratează dinţii şi fac implanturi !?!