Victor Ponta, la Antena 3:Joe Biden nu mi-a facut reprosuri fata de statul de drept sau procurori. Sunt pure inventii/ La Consiliul European va merge presedintele

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 23 octombrie 2013, 21:31 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta, interviu de la Washington
Foto: captura Antena 3
Premierul Victor Ponta, aflat in vizita oficiala in SUA, a participat miercuri seara la emisiunea Sinteza Zilei (Antena 3), emisiune relaizata la Washington, in aer liber, pe fundalul platoului de filmare fiind vizibila Casa Alba. Victor Ponta sustine ca Joe Biden nu i-a reprosat nimic in legatura cu situatia Justitiei din Romania sau a statului de drept si ca e vorba doar de "niste inventii ale presei". Premierula  confirmat ca Romania va fi reprezentata la Consiliul European de catre presedinte, dar crede ca este od ecizie proasta deoarece tara noastra "va fi absenta in discutiile din zona digitala".

Declaratii Victor Ponta:

  • Cum s-a organizat vizita? Asa cum s-au organizat si alte vizite importante. De foarte multi ani Romania nu a fost foarte prezente, sau mai bine zis exista un monopol al presedintelui basescu care ne vorbea el de acasa. Pe baza legitimitatii date de vot, am vrut sa sparg acest monopol. Sa arat ca Romania nu inseamna presedintele Basescu.
  • Asa a inceput si intalnirea cu vicepresedintele Biden. Ce vrei sa faci tu cu Romania?
  • Au fost vizite la Bruxelles, la Berlin, va fi si o vizita la Moscova. Toata lumea vrea sa stie ce facem noi in Romania.
  • In toate discutiile pe care le am cu oficialii altor tari, nu vorbesc de rau de Romania, nu vorbesc de rau de presedintele Basescu, de regimul care s-a incheiat anul trecut la referendum.
  • Am dorit sa deschid tara, sa arat ca exista in tara si alti oameni politici, alte gandiri, normal ca asta deranjeaza.
Despre intalnirea cu Joe Biden:
  • Nu cred ca au fost lucruri atat de secrete despre care sa nu putem vorbi. Au fost cateva idei principale.
  • Ce idee ai despre relatia SUA-Romania. Ramanem aliati, ramanem impreuna? Despre scutul antiracheta, despre baza de la Kogalniceanu. Am raspuns da.
  • Nu am discutat cu Joe Biden nimic despre procurori si nu mi-a reprosat ceva in legatura cu statul de drept din Romania. Sunt niste inventii ale presei.
  • Nici Biden si nici Gordon nu m-au intrebat nimic de suspendarea presedintelui. Cred ca asta e supararea mare din cealalata tabara, ca se asculta acum ambele pareri si nu mergem pe "mi-a zis mie Macovei sau Morar". Acesta e marele castig pentru Romania.
  • Nu au fost discutii legate de urmatoarele alegeri ci toti m-au intrebat ce vreau sa fac in urmatorii ani.

Gadea: Scutul de la Deveselu se va face?

Ponta: Da.

  • A fost o reconfirmarea, daca vreti. S-a intamplat ceva, sunteti bine? Da. Bine, atunci sa trecem mai departe.
  • Pozitia noastra in regiune. Noi putem fi mai importanti decat suntem astazi.
  • Al treilea lucru discutat a fost pozitia economica. Vice presedintele Biden mi-a spus ca nu exista democratie atat vreme cat nu ai prosperitate economica.
  • Mesajule este ca vice-presedintele si ministrii pe Energie si Comert se intalnesc cu delegatia roaman, transmitand ca suntem de incredere, ca se poate investi la noi.

Despre gazele de sist

Gadea: Ati discutat cu Biden despre gazele de sist, despre Chevron?

Ponta: Despre gazele de sist, da, despre Chevron, nu. Pentru vicepresedintele Biden, ca si pentru mine, nu conteaza numele companiei.

  • I-am transmis ca vrem sa vedem cum a putut America sa se reinventeze economic si industrial. Vrem sa nu mai depindem de importuri. Vrem sa producem intern si sa ajutam si Moldova.
  • Mi-a spus: Noi in America am facut foarte bine ca am exploatat gaze de sist. Dar sunt doua tipuri de companii, companii care vor sa faca profit imediat in defavoarea mediului si companii mai mari, ca si Chevron, care urmaresc un profit pe termen lung si exploateaza astfel incat sa nu afecteze mediul.
  • Ne-a spus sa ne pregatim standardele de mediu, sa fim pregatiti, sa invatam din experienta Americii inainte de a gresi.
  • De ce face Exxon sau Chevron si nu noi romanii? Pentru ca nu avem tehnologie performanta si nu avem companii care sa spuna: Da, 5-6-7 ani nu scot niciun metru cub de gaz. Scoatem dupa aceea.
  • Nu se vor autoriza niciodata exploatari fara autorizatiile de mediu. Intentionez ca o parte din redevente, prin noua lege, sa ramaan comunitatilor locale.
  • Eu nu ma iau de protestatari, dar le-as reprosa un singur lucru. Bun, nu vrem gaze de sist in Vaslui, dar ce facem acolo? Avem 30 de mii de angajati la privat, 20 de mii la stat si avem 80 de mii de pensionari. Ce facem atunci? Avem nevoie urgenta de investitii in zona.

Despre regimul vizelor

  • Senatul a adoptat deja proiectul de lege care prevede intrarea in sistemul de viza Waiver, inclusiv Romania.
  • Problema a fost in Congres unde am cazut si noi prada luptei dintre democrati si republicani.
  • Cel mai important este ca seful comisiei juridice a inteles necesitatea acestui regim pentru Romania si ca e normal ca tara noastra sa fie tratta la acelasi nivel ca orice stat UE.
  • Este o batalie foarte dura intre majoritatea republicana din Congres si presedintele Obama. Uitati-va la disputa pe buget. Nu vreau sa creez iluzii desarte. Ceea ce a tinut de noi am facut.

La randul sau, congresmanul Michael Turner, copresedintele Grupului pentru Romania din Congres, a aratat ca SUA si Romania au o colaborare foarte stransa in ceea ce priveste relatiile economice si parteneriatul din interiorul NATO, el apreciind si eforturile pe care Romania le-a facut in Afganistan, alaturi de soldatii americani, potrivit Mediafax.

Referitor la programul vizelor, Michael Turner a apreciat faptul ca premierul Ponta a prezentat argumente foarte bune pentru includerea Romaniei in programul Visa Waiver, dar a subliniat faptul ca legislatia privind emigratia este blocata deocamdata in dezbateri, in Camera Reprezentantilor.

Congresmanul american a mai afirmat ca atat el, cat si colegii din Grupul de prietenie cu Romania isi doresc foarte mult ca Romania sa beneficieze de pe urma modificarilor legislative in privinta vizelor.

Inainte de intrevederea cu membrii Congresului, premierul Ponta a afirmat, marti seara, ca mentinerea Romaniei in afara programului Visa Waiver, care asigura liberalizarea regimului vizelor pentru intrarea pe teritoriul SUA, este o nedreptate avand in vedere statutul de aliat vechi al tarii, cu un parteneriat strategic.

Despre participarea la Consiliul European

  • Presedintele va merge la Consiliul European. Nu are rost sa particip si eu ca ne-am face de ras.
  • Pe mine m-a interesat aceasta participare dintr-un alt punct de vedere, deoarece au loc discutii decisive pentru zona digitala
  • Guvernul e foarte interesat de industria IT, dreptul de proprietate, accesul la date. Am facut un document extrem de bine deocumentat, discutat cu partea privata, pe care vroiam sa-l prezentam ca pozitia Romaniei. Presedintele Basescu nu mi-a dat insa inca un raspuns. Mi-e teama ca intr-un astfel de domeniu important Romania o sa fie absenta la luarea deciziilor si e pacat deoarece avem mii de angajati in domeniul IT si in care am avut o dezvoltare mare in ultimii ani.
























5598 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    is he back??? (Miercuri, 23 octombrie 2013, 21:33)

    sascha [utilizator]

    pai gata, s-a intors si deja s-a dus la vuvuzele sa tipe???
    • +20 (24 voturi)    
      Ponta un avocat al firmelor rechin straine (Miercuri, 23 octombrie 2013, 22:22)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui sascha

      Acest tradator numit Victor Ponta, acest avocat al companiilor rechin straine ar trebui judecat pentru subminarea economiei nationale.

      Ponta intentioneaza sa-si finanteze campania prezidentiala de la anul cu bani proveniti din aur si gaze.
      • +5 (5 voturi)    
        cum facem cu vuvuzele anteniste ? (Joi, 24 octombrie 2013, 9:35)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        se pregatesc ca si DD sa emita din America ? nu trebuie sa uitam de petitia pentru a scapa de latrine http://www.petitieonline.net/petitie/02529049/semnaturi
    • +17 (19 voturi)    
      Vom importa propriile noastre gaze si aur (Miercuri, 23 octombrie 2013, 22:24)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui sascha

      Nu este neaparat vorba ca se pleaca cu aurul si gazele din tara ci ca aceste bogatii sunt puse in miinile unor firme straine care devin proprietarii lor si ni le vind ca si cum le-am cumpara din strainatate. Facem cadou aurul si gazele strainilor dupa care le cumparam de la ei iar statul mai si subventioneaza extractia.
      Asta este escrocherie.
      • +3 (3 voturi)    
        Poate chiar deja s-a investit in politicieni! (Joi, 24 octombrie 2013, 9:16)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Poate chiar grupurile straine de interese au investit deja in politicieni romani compromisi tocmai pentru a pregati terenul pentru Anul Victoriei!

        Oare o alianta Voiculescu-Chevron-RMGC, de ce ar fi inposibila?

        Toti urmarind incalecarea Statului de Drept si devalizarea resurselor ... de la sare la aur!

        Daca il mai bagam si pe Iliescu in ecuatie... ati inteles voi...!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ai citit stirea HotNews?! (Joi, 24 octombrie 2013, 10:14)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui sascha

      Emisiunea a fost transmisa direct de la Washington(live)!
      • +1 (1 vot)    
        mea culpa (Joi, 24 octombrie 2013, 11:29)

        sascha [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        credeam ca ne pastram rahatul doar pe teren mioritic si nu-l imprastiem.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Joi, 24 octombrie 2013, 12:33)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui sascha

      si de ce ar trebui sa-l cred? a demonstrat si in trecut ca minte cu o lejeritate debordanta. e posibil sa fie adevarat ce zice, dar ma tem ca boala de care sufera e incurabila si nu spune tot adevarul, sau minte cu nerusinare!
  • +16 (18 voturi)    
    Nu va mai citesc.. (Miercuri, 23 octombrie 2013, 21:44)

    Andrei966 [utilizator]

    popularizati numai mincinosi si lepre!! Rusine!
    • +14 (14 voturi)    
      Macar in presa sa-i vad, (Miercuri, 23 octombrie 2013, 22:05)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Andrei966

      ca la servici si pe strada nu-i intalnesc deloc.
    • +4 (6 voturi)    
      nu-i vina lor... (Joi, 24 octombrie 2013, 5:08)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei966

      E vina celor care l-au ales.
      Nu au cum sa ignore aceasta secatura de om, cat timp, din pacate, oricat de "porc de caine" ar fi, este prim-ministrul tarii. Asta este... Belitzi ochii mai bine data viitoare la pusul stampilei sau, mai bine, n-o mai puneti deloc, ca oricum nu aveti pe cine sa alegeti. E preferabil un week-end la picnic decat unul in care sa il alegeti pe cel care va va cotonogi timp de 4 ani, oricare ar fi numele lui.
  • +19 (19 voturi)    
    unde? (Miercuri, 23 octombrie 2013, 21:47)

    Nea Ilie de la Scularie [utilizator]

    Păi și-acuma zici că-s la Washington, măi nene?
    Cum să nu fiu ofticat, aveam o sacoșă de roșii pentru amândoi: Baby-Face Gâdea și Not-Completely-Mature Ponta se dau pe pajiște în grădina lu' Mobutu și eu aflu în ultimul moment...
  • +24 (24 voturi)    
    Ce vrei sa faci cu Romania? (Miercuri, 23 octombrie 2013, 21:50)

    Boomper [utilizator]

    Ce vrei sa faci cu Romania, dottore?
    Eu cred ca stiu raspunsul.... din faptele de pana acum se vede...
    Mai bine puneam un cocalar PM, la ala macar nesimtirea are o limita.
    • +16 (18 voturi)    
      Pai da (Miercuri, 23 octombrie 2013, 22:12)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Boomper

      AVEM deja un cocalar PM. Se vede dupa modul mistocaresc in care vorbeste.
      • +7 (7 voturi)    
        ce altceva ai vrea sa fie? (Joi, 24 octombrie 2013, 5:17)

        T34 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Doar a spus si maica-sa ca la 16 ani a fugit de acasa si s-a dus la Paris, unde dormea prin gara! Evident ca nu putea trai decat din "da nene si mie" ca nu-l vad sa aiba vreo constitutie robusta care sa arate ca a facut munci fizice, ci mai degraba seamana cu "bombonel". Cat despre munci intelectuale... :))
        Si cum nu oricine poate sa stea pe strada cu mana intinsa, lucrul asta spune multe despre PRIM-MINISTRUL ROMANIEI!!!
        Ma intreb de multe ori cat de prost a devenit acest popor daca a ajuns sa creada minciunile sfruntate ale unui astfel de individ?!
  • +14 (14 voturi)    
    Nu vorbești, (Miercuri, 23 octombrie 2013, 22:00)

    revelare [utilizator]

    dar faci. Vorba zboară, faptele rămân.
  • +17 (19 voturi)    
    Ineptii fara margini! (Miercuri, 23 octombrie 2013, 22:53)

    un dac [utilizator]

    1. Au vorbit despre gaze de sist, nu despre Chevron, dar ni se spune ca trebuie sa alegem Chevron, care urmareste profitul pe termen lung si care respecta mediul...(nu comentez Chevronul sau gazele de sist, ci modul schizoid in care acest om se exprima).
    2. Guvernul este singurul competent sa discute despre IT...guvernul 3D al lui Vosganian? Sau guvernul care se intalneste cu Ghita baschetbalistul, nu cu geniile IT din SUA? Sau oare guvernul care face IT cu firmele lui Ghita retevistul?
    3. "Nu se vor autoriza niciodata exploatari fara autorizatiile de mediu"????????????Pai in cazul RMGC ai trimis in Parlament o lege care favoriza RMGC fara sa existe avizul de mediu. Iar noile documente arata cum Ministerul Mediului a semnat un acord de sponsorizare de la RMGC contra avizelor de mediu. Deci, despre care mediu vorbim?
    4. "Asa a inceput si intalnirea cu vicepresedintele Biden. Ce vrei sa faci tu cu Romania?"...pe asta nu o cred, orice ai spune. Orice american stie ce inseamna separatia puterilor in stat. Tu, conform statului de drept, esti un executant. Legile fac "ceva" cu Romania, nu tu. Faptul ca realitatea este alta, din nefericire, nu are cum sa fie intarita de niciun american sanatos la cap. Ceea ce-ti doresc si tie!
  • +11 (15 voturi)    
    nu cred ca exista o.. (Miercuri, 23 octombrie 2013, 23:03)

    exilatul [utilizator]

    javra mai mare ca asta...auzi la el :

    "Gadea: Ati discutat cu Biden despre gazele de sist, despre Chevron?
    Ponta: Despre gazele de sist, da, despre Chevron, nu. Pentru vicepresedintele Biden, ca si pentru mine, nu conteaza numele companiei."....

    Mi-a spus ( Biden ): Noi in America am facut foarte bine ca am exploatat gaze de sist. Dar sunt doua tipuri de companii, companii care vor sa faca profit imediat in defavoarea mediului si companii mai mari, ca si Chevron, care urmaresc un profit pe termen lung si exploateaza astfel incat sa nu afecteze mediul."...

    poate le spune acest escroc, imbecililor care voteaza psd , cite miliarde a fost condamnata sa plateasca Chevron pt poluarile din america de sud...
    • +7 (7 voturi)    
      Chevron nu sta capra in Ro (Miercuri, 23 octombrie 2013, 23:50)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Dar guvernul, da.

      *Era vorba de exploatarea cu limba diplomatica.
  • +15 (15 voturi)    
    Gura pacatosului adevar spune . (Miercuri, 23 octombrie 2013, 23:11)

    durul [utilizator]

    "Presedintele va merge la Consiliul European . Nu are rost sa particip si eu ca ne-am face de ris ."
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta este bolnav... (Miercuri, 23 octombrie 2013, 23:25)

    Lucky1 [utilizator]

    ...toata lumea cred ca este de acord. El sufera de mai multe boli din care aleg cateva la repezeala:

    - boala limbajului dublu: una spune acasa, alta in strainatate;
    - alergia la Independenta Justitiei;
    - alergia la superioritatea adversarului de unde si atacurile perpetue, indecente asupra Presedintelui Basescu, Monica Macovei, Daniel Moraru, DNA in general impotriva tuturor celor ce-i pot demasca adevarata sa infatisare;
    - incontinenta - minciunii, cinismului, iresponsabilitatii - este managerul vietii sale: ar fi interesant de investigat actele tanarului Ponta la varsta de 14 ani, varsta la care apar primele semne ale tulburarilor mentale, tulburari care, netratate corespunzator, pot degenera in refulari necontrolate cum ar fi exacerbarea minciunii, cinismului, iresponsabilitatii, anomalii incadrate tot ca forme de violenta sociala;
    - si multe altele pe care din lipsa de timp si spatiu omit sa le detaliez aici.

    Ponta a plecat in SUA bolnav de aceste maladii si vedem acum ca nu s-a sfiit sau putut abtine sa le re-demonstreze imediat dupa intoarcerea sa in tara pe care, mincinos, o numeste Patrie.
  • +5 (5 voturi)    
    Ponta pion important (Miercuri, 23 octombrie 2013, 23:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Statele Unite urmaresc afacerile cu Romania (in special gaze de sist) si retragerea trupelor din Afghanistan.

    Dar si mai importanta a devenit antipatia de care se bucura Ponta si USL-ul in lume. Aceasta antipatie risca ruperea Romaniei din UE, sau mai grav, chiar din NATO. In aceasta cheie trebuie privita invitatia la Washington.

    Americanii, pragmatici ca de obicei, trebuiau sa-i acorde atentie lui Ponta. Ca premier, acest nebun este in stare de actiuni necugetate, a dovedit-o cu prisosinta. Colegii sai de USL ar putea fi chiar mai rai decit el. De aceea Ponta trebuia linistit. SUA spera ca, acordindu-i importanta mitomanului, a securizat adeziunea Romaniei uslamiste la NATO. Sa nu uitam ca uslamistii defileaza ostentativ in ultima perioada, la Moscova si la Beijing.

    Ponta, cu toate bubele lui, este un pion foarte important in momentul asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Victoras nu mai minti! Joe Biden spune altfel... (Joi, 24 octombrie 2013, 14:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      este oficial de la Casa Alba:

      "The Vice President underscored that Romania’s success as a democratic partner with strong rule of law is vital to nourishing a healthy business climate and remains profoundly in our shared interest. "
  • +8 (8 voturi)    
    Pontanocchio Chegargara (Miercuri, 23 octombrie 2013, 23:30)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    "Pe baza legitimitatii date de vot, am vrut sa sparg acest monopol" - nu te-a votat nimeni prim-ministru

    "Asa a inceput si intalnirea cu vicepresedintele Biden. Ce vrei sa faci tu cu Romania? Au fost vizite la Bruxelles, la Berlin, va fi si o vizita la Moscova. Toata lumea vrea sa stie ce facem noi in Romania." - pe Basescu nu-l intre(a)ba nimeni ce vrea sa faca el cu Romania pentru ca 1) nu e dictator si 2) sti(a)u in ce directie se indreapta Romania. Cu Pontanocchio pm, toti se-ntreaba si te-ntreaba, ba Mi's Plagiator, ce pana sms-ului vrei sa faci cu Romania, ca o dai cu capul de toti peretii. Intrebarea nu era-n sensul sa-ti expui tu viziunea, intrebarea era-n sensul sa iti bagi mintile ce nu le ai in cap!

    "Ce idee ai despre relatia SUA-Romania. Ramanem aliati, ramanem impreuna? Despre scutul antiracheta, despre baza de la Kogalniceanu. Am raspuns da." - esti sigur-sigur? anul trecut ziceai altceva, tu si camaradul Psihocrin va luase-ti de gat cu Departamentul de Stat.

    "Nu am discutat cu Joe Biden nimic despre procurori si nu mi-a reprosat ceva in legatura cu statul de drept din Romania. Sunt niste inventii ale presei. Nici Biden si nici Gordon nu m-au intrebat nimic de suspendarea presedintelui. " - cum nu? pai nu te-au atentionat sa nu te atingi de statul de drept si de Justitie? Tu esti atata de prost incat ai impresia ca ar fi mentionat aceste subiecte daca totul li se parea ok ?! Si ce sa te mai intrebe despre suspendare? Stiu deja totul de anul trecut, de cate ori vrei sa iei picioare-n fund pentru acelasi lucru?

    Ti s-a spus clar ca nu ai democratie cat timp nu merge si economia (adica sa nu mai poti cumpara votantii cu galeata, intelegi?), iar democratia si economia nu exista cat timp nu se respecta Legea si Justitia. Da, alea pe care te urci tu cu bocancii de chegargarist la fiecare cinci minute!
    • +2 (2 voturi)    
      pe asta o uitasem (Joi, 24 octombrie 2013, 10:16)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      "Presedintele va merge la Consiliul European. Nu are rost sa particip si eu ca ne-am face de ras." - serios? te-apuca sinceritatea si recunosti ca esti de cascadorii rasului =))
  • +4 (4 voturi)    
    DECAT PONTA CARE ESTE. (Miercuri, 23 octombrie 2013, 23:43)

    Clop [utilizator]

    Ponta nu este un individ integru. Este lipsit de maturitate, fie ea si politica. Este haplea din inaltul scaun.
    Ponta o vuvuzea, este un hocus-pocus. Este un mitic si este intaiul manelist al tarii, in direct la hantene, manca-ti-as!
    Ponta este capra vecinului vecinului vecinului. Ponta este sef de guvern, aflat in vacanta eterna si-n 2012 si-n 2013, ce bine e sa fii in politica! Si ea si guvernul.
    Ponta este anti-tehnocrat.
    Ponta este Ibiza Romaniei.
    Ponta voteaza Dambovita si toata apa ei.
    Ponta nu este obsidianul, Ponta este piatra noastra ponce, cea din toate zilele noastre negre, cea cu care razuim lozuri.
    Ponta este orice altceva decat prim-ministrul unei tari emergente din Europa de Est.

    * DECAT PONTA CARE ESTE.
  • +2 (4 voturi)    
    Cine-l crede (Joi, 24 octombrie 2013, 0:01)

    Lucian_Mares [utilizator]

    pe muhaiaua asta? Minte cum respira si se comporta ca un derbedeu. Pana si basescu e mai suportabil in comparatie cu el.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta minte cum respira.. (Joi, 24 octombrie 2013, 0:01)

    Andrei966 [utilizator]

    iata link-ul:
    http://www.whitehouse.gov/the-press-office/2013/10/22/readout-vice-president-biden-s-meeting-prime-minister-victor-ponta-roman
    Ultima fraza este: " The Vice President underscored that Romania’s success as a democratic partner with strong rule of law is vital to nourishing a healthy business climate and remains profoundly in our shared interest." Pentru uslamisti: Vicepreședintele a subliniat că succesul României, ca un partener democratic si cu supremația legii este vitală pentru hrănirea unui climat de afaceri sănătos și rămâne profund în interesul nostru comun .
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru dl. Goe (Joi, 24 octombrie 2013, 0:14)

    Clop [utilizator]

    Sa-i arate consilierii pozele articolului jurnalistei Sorinei Matei, ca textul sunt convins ca nu-l intelege.

    http://sorinamatei.blogspot.ro/2013/10/vizitele-in-sua-de-ce-premierul-ponta.html
  • +2 (2 voturi)    
    Procesul Nürnberg Reloaded (Joi, 24 octombrie 2013, 0:41)

    potaissa [utilizator]

    E simplu.Se va judeca toata nedreptatea de dupa Decembrie 1989.Cu judecatori ai poporului din randurile poporului.Pedeapsa capitala: Puse gunoaiele pe rug la copt.da, la copt ,nu la ars. Poate dura pana la 8 zile. Din 6 in 6 ore se vor aplica infuzii cu vitamine ca sa-i tinem mai mult in viata. Martori vor fi generatiile de profesori ,avocati ,ingineri,doctori,maistri,toti cei care-au muncit o viata de om si supravietuiesc dintr-o pensie de 150 de Euro in timp ce neocomunistii vand tara.
  • +5 (5 voturi)    
    Repros Biden (Joi, 24 octombrie 2013, 1:12)

    AlexB0099 [utilizator]

    Hmmm

    http://www.whitehouse.gov/the-press-office/2013/10/22/readout-vice-president-biden-s-meeting-prime-minister-victor-ponta-roman

    "The Vice President underscored that Romania’s success as a democratic partner with strong rule of law is vital to nourishing a healthy business climate and remains profoundly in our shared interest. "
  • -1 (1 vot)    
    La Washington a fost primul-ministru al Romaniei! (Joi, 24 octombrie 2013, 11:31)

    GRANDFATHER [anonim]

    Nici nu conteaza cum il cheama! Important este ca "executivii" de la Washington au considerat oportun sa se invite si sa discute cu seful executivului din Romania! Evident ca executivii americani urmaresc si sustin interesele americane, dar asta este deja o axioma valabila pentru executivii tuturor tarilor! Nici executivii romani nu s-au dus la Washington doar ca sa faca o vizita de curtoazie "marelui licurici"!
    Credeti, boieri dumneavoastra, ca daca ne punem fustele-n cap si ne spalam rufele murdare in public, Romania este mai bine vazuta si cotata in lume! Nu va este clar unde si cine suntem?! Nu va este clar ca din 2007 incoace nici competentul Basescu si nici competentii si succesivii prim ministrii ai Romaniei nu au reusit sa faca doua lucruri aparent simple: sa creieze conditiile necesare primirii Romaniei in "spatiul Schengen" si in "zona euro"! Dimpotriva, executivii nostri au reusit contraperformanta sa "coalizeze" mai multe state europene impotriva noastra, care s-au opus si se opun deschis primirii noastr in Schengen si si-au exprimat public regretul acceptarii noaste in UE! In acelasi timp, pe plan intern, executivii nostri au reusit sa puna totul pe butuci: Institutiile statului, economia, educati, sanatatea, politi, justitia, etc!
    Evaziunea si economia neagra "acopera" 60% din PIB, datoria externa pe termen scurt, mediu si lung este de cca. 100 de miliarde de euro, importam cca. 70% din ceea ce mancam si platim ce importam cu bani imprumutati! Si ca sa fie dezastrul complet, ne consumam fortele, competentele si inteligenta intr-un dezastruos razboi romano-roman, care se va sfarsi fara victorii si fara invingatori! Vai de cei invinsi!
    Ce credeti, sunt prea pesimist?!
  • +2 (2 voturi)    
    sinteza vizitei (Joi, 24 octombrie 2013, 12:07)

    Gheorghescu [utilizator]

    hai sa fac si eu o sinteza cu ce s-a vazut pe bune din vizita lui Ponta in SUA:
    1. Intr-o zi l-am vazut cum discuta cu unii la o masa rotunda intr-un restaurant
    2. a doua zi l-am vazut jucand baschet
    3. a treia zi a stat o ora si zece minute cu Biden
    4. tot atunci sau in ziua urmatoare i-a dat un interviu lui Gadea cu un poster cu Casa Alba pe fundal

    UN MARE SUCCES, NU CA BASE, CARE ERA IZOLAT INTERNATIONAL!
    • -2 (2 voturi)    
      Eu credeam ca! (Joi, 24 octombrie 2013, 13:58)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Gheorghescu

      O sa incerci o contra-analiza la ce am spus eu, dar te-ai limitat la binecunoscuta carcoteala de pe marginea santului! Bine, am inteles, Basescu e cel mai cel si inca ceva pe deasupra! Si?! Mai sunt 59 de saptamani pana preda mandatul si nimic nu s-a intamplat bun in/cu Romania in acest interval de timp! Dar s-ar putea sa ma insel! Daca ai o alta viziune/perspectiva sunt gata sa-ti citesc argumentele!
      • +1 (1 vot)    
        scuza-ma ca incerc sa te trezesc, (Joi, 24 octombrie 2013, 21:52)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        dar tu chiar nu poti sesiza diferentele de atitudine ale politicienilor straini atunci cand se intalnesc cu Basescu si atunci cand se intalnesc cu Pontanocchio? Diavolul se ascunde in detalii, normal ca l-au primit si pe presedinte, si pe pm ca reprezentand Romania, dar si stiind cata incredere pot sau nu pot avea in persoana din fata lor.