Victor Ponta, despre pensii: Am facut o eroare. Legal, nu poti ingheta anumite pensii si sa le maresti pe altele. Toate pensiile vor creste in 2014 cu acel 3,75%/ Atac la liberali: Nu poti sa fii la guvernare dar sa te comporti ca in Opozitie

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 28 octombrie 2013, 22:33 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat telefonic, luni seara, la Romania TV, ca a facut o eroare sustinand ca va mari pensiile in mod diferit deoarece legal acest lucru nu este posibil, Curtea Constitutionala statuand ca o marire a punctului de pensie e valabila pentru toate pensiile. "Am facut o eroare si am confundat cu situatia salariilor. Doamna ministru Campeanu mi-a atras atentia ca legal este imposibil. Pensiile se vor mari toate asadar in 2014 cu acel 3,75%", a declarat premierul.

"La Ministerul Muncii au fost bania alocaţi, dar neutilizaţi. Sunt bani economisiţi, precum cei economisiţi pentru că ne-am împrumutat mai ieftin de pe pieţele externe", a precizat şeful Guvernului.

"Rectificarea bugetara este miercuri, iar foarte probabil saptamana viitoare cred ca avem deja o prima forma a proiectului de buget, in asa fel incat sa-l trimitem Parlamentului la timp. Avem un spatiu in bugetul de anul viitor de crestere atat a pensiilor, cat si a salariilor. Important este sa vedem exact in ce fel folosim acest spatiu fiscal. Din punctul meu de vedere - si e si punctul de vedere al ministrului Finantelor -, nu marim toate pensiile si toate salariile cu 3 si ceva la suta, ci incercam sa ne adresam celor cu venituri mici si unor categorii speciale, fie ca vorbim de medicii rezidenti, fie ca vorbim de profesori debutanti, pentru ca altfel cei care au deja salarii si pensii mari nu o sa simta foarte mult cei 3,75%, dar, daca mergem tintit pe anumite categorii, cresterea va fi mai semnificativa", a spus Ponta luni, la Palatul Parlamentului.

Primul-ministru Victor Ponta declara vineri ca rectificarea bugetara de sfarsit de an, pe care Guvernul ar urma sa o aprobe miercuri, va fi una negativa, intrucat incasarile la buget sunt mai mici cu 3,8 miliarde de lei fata de estimari.

La 16 octombrie, premierul anunta in sedinta de guvern ca pensiile vor creste anul viitor cu 3,75%.

"Avem cea mai mica inflatie, in scadere, insa pensiile vor creste, totusi, cu 3,75%", a spus Ponta, dupa care i-a intrebat pe ministri de resort daca sunt asa de "darnici".

"Nu, domnule prim-ministru, se ia inflatia pe anul trecut, din cauza aceasta", i-a explicat ministrul Muncii, Mariana Campeanu.

"Bine, dam, ca la pensii chiar trebuie", a spus atunci premierul.

Rectificarea bugetara operata de Guvern va fi de pana in 3 miliarde de lei si va creste deficitul bugetar de la 2,3% din PIB la 2,5% din PIB, diferenta pe care expertii FMI o accepta doar pentru sumele cheltuite suplimentar fata de programul initial pentru cofinantarea proiectelor cu fonduri europene, au declarat pentru agentia Mediafax surse oficiale.

Surse guvernamentale au precizat ca sunt vizate in principal fondurile necheltuite asupra carora autoritatile trebuie sa faca in aceasta saptamana o statistica.

Sursele citate au precizat ca rectificarea bugetara pregatita de Guvern se situeaza in marja inferioara a 3 miliarde de lei, dar peste 2,5 miliarde de lei.


Ponta despre pozitiile liberalilor fata de cota unica: Nu poti sa fii la guvernare dar sa te comporti ca in Opozitie

Copresedintele USL i-a atacat pe colegii de coalitie sustinand ca liberalii se comporta in situatia cotei unice ca un partid de Opozitie. "Nu poti sa fii la guvernare dar sa te comporti ca in Opozitie. Nu e normal asa", a declarat seful guvernului care sustine o majorare a cotei unice la 20-22% si reducerea TVA-ului la acelasi nivel, in timp ce liberalii se opun categoric majorarii cotei unice.























2674 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Să-i plătim din bani proștilor ... (Luni, 28 octombrie 2013, 22:51)

    AdrianCalin [anonim]

    Părinții mei sunt pensionari și dacă eu nu i-aș ajuta ei n-ar putea să supraviețuiască cu pensia pe care o au. Cei 3% cu care se laudă Ponta nu înseamnă nimic, dacă ar fi doar puțin mai inteligent (și asta n-ar însemna să aibă un salt de la vreo inteligență medie la ceva mai mult ci doar de la nivelul de retardat la cel de semiretardat) ar înțelege că soluția nu este să crești pensiile ci să-i ajuți pe copiii pensionarilor ... E adevărat că Ponta n-are niciun motiv, niciun pensionar nu-l v-a judeca pentru plagiat, pentru minciuni, pentru prostie deoarece ei abia își duc zilele și ar vota orice nemernic pentru o aspirină în plus pe când cei care mai au încă ceva în cap și conștiința de a-și ajuta părinții nu l-ar vota niciodată pe Victor Ponta.
    • +4 (4 voturi)    
      Cele 3 plicuri...Ponta l-a deschis pe-al 2 lea! (Marţi, 29 octombrie 2013, 7:42)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

      Circula un banc acum cativa ani despre un schimb de directori la o institutie. Cel demis i-a lasat pe birou o notita proaspatului numit in care-i spunea ca in seif i-a lasat 3 plicuri pe care sa le foloseasca la nevoie.
      Odata trecuta euforia noii numiri, salariatii au constatat ca practic nu se schimbase nimic si maniosi au cerut socoteala conducerii. Atunci directorul s-a dus la seif si a scos primul plic. In el era o hastie pe care scria " Da vina pe mostenirea grea lasata de vechea conducere"!
      Ceea ce si facu iar lumea s-a domolit.
      O vreme doar ptr ca lucrurile mergeau tot mai rau.
      La o noua galagie hopa si la plicul 2. "Fa-ti autocritica" scria in el.
      "Am gresit...blah...blah" si lumea l-a lasat in pace si de data asta.
      Cand insa cutitul a ajuns la os iar lumea ii voia pielea, directorul nostru a dat fuga la seif si a scos si al 3 lea plic.
      "Pregateste 3 plicuri" scria in el.
      Si uite asa am fost acum martorii celei de-a doua deschideri de plic la Victor Ponta.
      Daca ar fi un tip cerebral, ar putea sa faca si el al 2 lea lucru constructiv din viata lui...plicurile.
      Primul lucru inimaginabil l-a facut deja...lumea a inceput sa-l regrete pe Boc!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Marţi, 29 octombrie 2013, 12:41)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

      3.75% la o pensie de 1000 sunt fix 38 ron. la o pensie de 50-6000 ron (stim clar ale cui) sunt minim 200 ron. Tot p*****a va primi cei mai putini bani.....
  • +7 (7 voturi)    
    Aiulrelile lui Viorel (Luni, 28 octombrie 2013, 23:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Aiuritul Viorel a anuntat initial ca se vor mari toate pensiile, in 2014.
    Cei care fac bugetul pentru 2014 l-au tras de maneca, i-au spus ca suma totala necesara, aferenta acestei majorari, este prea mare, ca nu poate fi acoperita.
    Ar fi trebuit sa i se spuna si : 'Alo, domnu', nu esti in campanie electorala, sa faci promisiuni bombastice, fara acoperire, ca aceea cu crearea a unmilion de noi locuri de munca; vrei sa o dai iar in bara, cum ai facut cand ai anuntat, in Iulie-2013, ca, pana la finele acestui an vei crea 50.000 de locuri de munca si vei investi zecemiliarde de euro?
    Tras de maneca, aiuritul instabil a spus ca vor fi majorate numai pensiile celor defavorizati.
    Acum, tras iar de maneca, de ministrul Muncii, a anuntat modificarea modificarii, revenind la promisiunea initiala, aceea care n-are loc in bugetul pe 2014.
    • +4 (4 voturi)    
      Erata (Marţi, 29 octombrie 2013, 8:05)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ponta nu a spus ca va crea un milion de locuri de munca. Asa a rastalmacit presa!
      El a spus ca nu se da..ci se ia...cate un milion de la cei care lucreaza.
      Pai daca nu ia acesti bani...cum or sa-si mai cumpere alesii in curand Humvee...ca sa poata circula cat de cat decent peste gropile rasarite?
  • +8 (8 voturi)    
    Dam unde trebuie (Luni, 28 octombrie 2013, 23:04)

    Pooky [utilizator]

    "Bine, dam, ca la pensii chiar trebuie", a spus atunci premierul.

    Dar vai, daca eram eu prim-ministru dadeam 4,75%.

    De unde dai nene? Ca si-asa suntem in groapa. Unde ne duci?
    • +1 (1 vot)    
      anticomunist (Marţi, 29 octombrie 2013, 15:07)

      USMarines [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      pai de unde??? Evazionistii de milioane de euro, care ar trebui sa umple visteria din inselaciunile lor sunt protejati de politicieni, carpirea bugetului din ce sa o faca ? Tot de la prostul care munceste cinsitit, marindu-i impozitul. Asa se acopera incompetenta, nesimtirea si prostia politcienilor si servantilor lor din functionarime Metehne vechi, comunistoide, ca de unde a invatat dedublatul copy-paste politica... De la tatuca Iliescu si acolitii lui "comunisti cu fata umana" ... ma mir ca nu aduce si el minerii sa planteze flori in capetele insangerate ale protestatarilor care ii striga "Demisia!"
  • +9 (9 voturi)    
    Nu eroare dofttore, prostie (Luni, 28 octombrie 2013, 23:18)

    Wanheda [utilizator]

    A fost o decizie luata din prostie, erorile le faci cand extragi un radical sau faci un program.
  • +9 (9 voturi)    
    puteam sa-ti zic si eu asta (Luni, 28 octombrie 2013, 23:23)

    politic_incorect [utilizator]

    si io nu-s nici PM sau sef de partid. mormoloc diletant...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-i spuneti, ca tot nu pricepe (Marţi, 29 octombrie 2013, 1:58)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

      Lasati-l sa debiteze, ne mai luminam si noi
  • +11 (11 voturi)    
    incep sa ti se vada chilotii rupti, Ponto (Luni, 28 octombrie 2013, 23:50)

    zaboo [utilizator]

    te laudai ca faci din rahat bici - pai tre' sa te urci pe scaunel ca sa ajungi la glezna lui Boc, figurantule!
  • +5 (5 voturi)    
    Asta e buna (Marţi, 29 octombrie 2013, 1:55)

    Mihail_AD [utilizator]

    Ne imprumutam ieftin, prin urmare economisim.
    Dl. Vosganian a plecat, dar a lasat sonorul pe Radio Erevan
  • +4 (4 voturi)    
    Atac la liberali ? (Marţi, 29 octombrie 2013, 5:42)

    catalin72 [utilizator]

    Mie imi pare mai mult un atac al lui Viorel la Victor ....el e clar cel care n-a aflat de un an si ceva ca nu mai e in opozitie !
  • +4 (4 voturi)    
    de rasul curcilor (Marţi, 29 octombrie 2013, 7:54)

    zigot [utilizator]

    ce zic psd istii de reprezentantul lor?
    sa fie ponta cel mai valoros dintre ei?
    atunci ceilalti? numai loaze
  • +2 (2 voturi)    
    ONORATA INSTANTA, AM FOST UN DOBI TOC! (Marţi, 29 octombrie 2013, 9:42)

    fosta zoezoe [utilizator]

    de unde sa stie amaratul asta ce e legal,ca doar e dottore in drept ! Mama mea care are 75 de ani si studii medii stie, el care face bani si glorie din politica nu stie ! Nu i-a spus tatal lui , Bombonel al penal si nici cei 30 (nu glumesc) de consilieri ratati .Nici nu a fost in tara in timpul crizei 2010 cand psd a contestat la CCR masuri de reducere a anumitor pensii ....Postelnicu, ministru ceausist tractorist cu 4 clase, spunea autocritic in 1989 judecatorilor :"Onorata instanta , am fost un dobitoc...."
  • 0 (0 voturi)    
    eroare??? (Marţi, 29 octombrie 2013, 15:36)

    Mitica49 [utilizator]

    Cred că Victor Ponta este el însuşi o eroare. O minimă decenţă alaturată respectului de sine şi unei fărâme de bun simţ l-ar fi determinat pe dl. "prim-ministru" să se documenteze, singur măcar că degeaba are consilieri, înainte de a face afirmaţia că "doar o parte dintre pensii se vor majora".
    D-le Ponta eroarea a fost comisă şi afirmaţii ulterioare de genul „asta nu se pune” n-au nici o valoare la persoane care ocupă un post atât de însemnat intr-un stat. Oare n-ar fi timpul să te retragi şi să copiezi in continuare una-alta?
  • 0 (0 voturi)    
    rupta de realitate (Marţi, 29 octombrie 2013, 18:10)

    liviusmaximus [utilizator]

    inca o declaratie "rupta de realitate "ca sa o citez pe colega lui din guvern de la Min Muncii :) La mintit esti bun mai pontulica...
  • 0 (0 voturi)    
    iar o eroare (Sâmbătă, 2 noiembrie 2013, 10:08)

    hop [utilizator]

    numai erori se fac de 1.8 ani nu va este rusine neispravitilor in fiecare zi va ia DNA pe sus,numai hoti si tilhari si plagiatori,pina cind o sa va mai toleram,?