Dan Sova, la Digi 24: Investitorii straini nu au a se plange, sa faca plangere, sa ia modelul meu/ O sa iasa dosarele pentru guvernarea Boc

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2013, 0:20 Revista Presei | Radio TV

"Investitorii straini nu au a se plange, sa faca plangere, sa ia modelul meu, daca li se cere, sa se duca sa faca plangere. Nu e firesc sa spun ca s-a cerut, trebuie sa faci plangere. Din punct de vedere al prestigiului insa, ambasadorul Harris are dreptate. Stam rau, am avut in timpul guvernarii Boc o administratie simbol de coruptie. O sa iasa dosarele, am facut sute de plangeri, noi Guvernul Ponta. A fost cea mai corupta administratie din istoria postdecembrista", a sustinut Dan Sova la emisiunea "Impartial" de pe Digi 24.

Ministrul delegat pentru proiecte pentru infrastructura a criticat si mesajul pe Twitter al ambasadorului Olandei, Matthijs van Bonzel, care a spus ca Romania trebuie sa faca reforme in justitie pentru a atrage investitorii straini.

O pozitie similara a avut Sova si fata de declaratiile comisarului reding care critica statul de drept din tara noastra.
























761 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ce?? (Vineri, 8 noiembrie 2013, 0:29)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    asta e culmea, dar culmea tupeului. cea mai corupta administratie a fost a lui Nastase (dovedit in instanta asta, PM a facut parnaie pt coruptie) insa, la ce vad eu, guvernarea Ponta trage tare. A avut si guvernarea Boc coruptia ei insa pe langa guvernarile PSD e nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    Dl ministru (Vineri, 8 noiembrie 2013, 0:44)

    trilulilu [utilizator]

    al marilor proiecte si al infrastructurii, Dan Sova, doreste sa uneasca Autostrada Transilvania cu M5 din Ungaria, "care vine pana in Bors(Oradea)". Halal ministru al infrastructurii care nici macar atat nu stie ca, in Ungaria autostrada M5 inseamna Budapesta-Szeged-Beograd. La cele "14 autostrazi de cate 200 km bucata", cate are Romania, cum sa mai urmareasca dl ministru Sova, care cu care se uneste la frontiere. ca doar vorba aia, la noi e hol, doar in rest sunt coridoare europene. Dar poate stie omul asta ceva: vom merge oare la Viena prin Oradea-Timisoara-Beograd-Budapesta? Mai multi km = mai multa ciupeala la 20 mil EUR/km :-))) rasul curcii la genunchi, nu alta. si oare va fi cu vignieta sau taxare din 20 in 20 km inca pe teritoriul RO? :-)) ca de la oradea la tm sunt cam destui de multi aia 170 km.
  • 0 (0 voturi)    
    Uraa (Vineri, 8 noiembrie 2013, 0:54)

    trilulilu [utilizator]

    Vin finlandezii... dar cred ca vor pleca foarte repede, pt ca:
    1) Le va fi rusine sa ceara bani, pt ca iarna si zapada din RO sunt zero, comparativ cu ce au ei ...
    2) Totusi vor cere bani, dar nu pt deszapezire, ci pt reparatiile utilajelor in urma celor 3 km rezolvati, in care se rupe lama din cauza gropilor, etc etc :-))

    Eu propun, ca daca vom avea chevron si gaze de sist, plus banii si redevente din rosia montana sau nu mai bagam lame, ci niste sisteme de incalzire, astfel se va topi zapada. Gazul va fi gratis :-))) Ce mai incolo si-ncoa. Iar romanul va lucru bucuros iarna, intr-un mediu in care nu face frigu la servici (proptit de lopata).
  • +2 (2 voturi)    
    asa da! (Vineri, 8 noiembrie 2013, 1:02)

    ws [utilizator]

    a confirmat si daniel morar ca tembelii astia au trimis sute de sesizari la parchet si la dna. morar mai zicea ca nu au ce face cu ele, ca plangerile astea erau de genul "soferul X intarzie la serviciu". cred ca au trimis la parchet toate actele pe care le-au gasit prin ministere, si le-au zis procurorilor sa caute pe acolo, poate gasesc ei ceva.

    asa ca sova asteapta mult si bine.

    pana una-alta, guvernele boc par a fi un fel de manastiri de maicute pe langa guvernul plagiatorului. de la prim-ministrul plagiator pana la fenechiu si dragnea, toti au probleme cu legea.

    ws
  • +2 (2 voturi)    
    Ideea e ca, (Vineri, 8 noiembrie 2013, 1:06)

    trilulilu [utilizator]

    Nu sunt pdl-ist, nici pnl-ist nici celelalte. Sunt total APOLITIC. Doar ca bataia de joc, nesimtirea, ideea despre poporul norod care nu caraie, sa taca daca are o punga de mamaliga in plus pana la craciun, ma scoate din minti. Incredibil cum poti sa te lauzi ca pana anul viitor ai facut salariul minim de la 650 lei la 900 lei, cand dupa ce nu vor mai fi la putere, nici 2.500 lei nu vor mai avea puterea de cumparare a celor 650 lei initiali. Aici e buba si momeala.
  • +1 (1 vot)    
    si apropo (Vineri, 8 noiembrie 2013, 1:10)

    trilulilu [utilizator]

    am o casa cu o mica terasa sustinuta de 3 stalpi. M-ar putea informa cineva cam cat va fi impozitul pe cei trei stalpi, nu alta dar sa stiu, ca pun repede casa de vanzare pe toate site-urile imobiliare pana nu isi pierde pretul.
    Casa e super ok, pt cei interesati :-))) menajera inclusa 65 de ani = platita la pret real) :-))
  • +2 (2 voturi)    
    Mai are putin... (Vineri, 8 noiembrie 2013, 4:29)

    Lucky1 [utilizator]

    ...si-i mai si injura, pe investitorii straini.

    Sova discuta despre ce-i ce au salvat pana acum tara asta de aceeasi maniera cu care se trage de bracinare cu derbedeii cu care face bisnite, ceva in genul asta:

    "Plecati , ma, acasa, ce pielea mea cautati aici, sa ne luati aeru..."

    Da-i sova, da-i inainte, cu tupeu.
  • 0 (0 voturi)    
    cel mai slab ministru in cel mai corupt guvern (Vineri, 8 noiembrie 2013, 7:56)

    zigot [utilizator]

    in afara de plangeri numai gafe si erori( ca sa ma exprim delicat) a-ti facut dle asa zis ministru!
    ma mir ca va mai rabda poporul inca, dar se apropie Ignatul pentru cei care reprezinta simbolurile coruptiei