Sorin Rosca Stanescu: Daca documentele prezentate de mine aduc un prejudiciu de imagine PNL, foarte bine, sa ma excluda

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2013, 20:42 Revista Presei | Radio TV

Senatorul liberal Sorin Rosca Stanescu a declarat vineri seara, intr-o interventie telefonica la Antena 3, ca documentele pe care le-a prezentat fac parte dintr-un dosar penal plecat de la o plangere facuta de Fundatia pentru Apararea Cetatenilor Impotriva Abuzurilor Statului. Liberalul a precizat ca in momentul de fata nu are de ce sa se indoiasca ca documentele sunt false.

"In legatura cu documentele, care in acest moment nu am de ce sa ma indoiesc sa sunt false - pentru ca daca Oficiul pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor a spus ca documentele sunt false, ca aceste tranzactii nu s-au facut, inseamna ca asa stau lucrurile -, am de spus urmatorul lucru. Aceste documente ca si informatiile legata de acesta operatiunea sunt parte integranta dintr-un dosar care sta la Parchetul General din martie acest an. Plangerea penala e facut de Fundatia pentru Apararea Cetatenilor Impotriva Abuzurilor Statului", a declarat Sorin Rosca Stanescu.

Acesta a precizat insa ca PNL are dreptul sa isi apere imaginea.

"Daca prin faptul ca eu am scos pe piata aceste documente dintr-un dosar penal care s-au dovedit a fi false aduc un prejudiciu PNL si daca PNL se poate apara ca imagine foarte bine, sa ma excluda (...) Daca buna mea credinta si bunele mele intentii conteaza mai putin decat efectele negative sau pozitive asuupra PNL evident ca PNL trebuie sa isi rezolve aceasta situatie chiar excluzandu-ma", a spus acesta, la Antena 3.

Reactia sa vine dupa ce presedintele PNL, Crin Antonescu, a afirmat ca, daca documentele prezentate de SRS sunt false, va propune excluderea acestuia din partid.
























2614 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    cu alte cuvinte (Vineri, 8 noiembrie 2013, 20:46)

    ampersand [utilizator]

    "Piua!"
  • +9 (9 voturi)    
    SRS e manipulantul de serviciu la fileu (Vineri, 8 noiembrie 2013, 21:01)

    Clop [utilizator]

    Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) este o organizație non-guvernamentală înființată de către Dan Voiculescu[1], al cărei scop este monitorizarea abuzurilor autorităților și intervenția juridică și mediatică în apărarea cetățenilor, înființată în anul 2008[necesită citare] / sursa: wikipedia

    So, plangerea este de la fundatia varanului?! Mi se pare o ironie crasa, o flegma in fata cetateanului roman rupt in fund de abuzurile unor tipi ca Voiculescu and Co, adica securistii aflati pe cai mari, aia de dupa "lovilutie".
  • +9 (9 voturi)    
    hai ca-ti mai spun eu (Vineri, 8 noiembrie 2013, 21:02)

    Reshape [utilizator]

    ...de ce sint false:
    1) banca din SUA prin care s-a facut transferul nu mai exista de 2 ani;
    2) nu se pot vira dolari intr-un cont de lei;
    3) banca Bank Post nu a existat niciodata in Romania; a existat Bancpost -- se stie ca daca exista cea mai mica inadvertenta intr-o dispozitie de plata (unele banci sint mai restrictive, cer chiar adresa destinatarului sau a bancii destinatarului) -- transferul nu se face. Teoretic IBAN-ul ar trebui sa fie sufficient dar prin aceste date suplimentare se asigura ca nu ai gresit si ca stii bine ce faci. Plus ca e o suma de milioane de dolari, nu de 100.
  • +11 (11 voturi)    
    Credinta in santaj si minciuna (Vineri, 8 noiembrie 2013, 21:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cred ca n-o sa-l dea afara. Omul a gresit cu buna credinta. Credinta in santaj si minciuna. De ce sa-l dea PNL-ul afara? Ce rau a facut SRS-ul? E si el un biet uslamist activ.
  • +9 (11 voturi)    
    Asta a fost ziarist? (Vineri, 8 noiembrie 2013, 21:24)

    Encounter [utilizator]

    Ce naiba exprimare e asta? "Nu am de ce să mă îndoiesc ca sunt false?" Deci nu se îndoiește ca sunt false? E clar că s-a exprimat greșit, dar ar fi trebuit să știe mai bine limba română!
    • +6 (6 voturi)    
      gura pacatosului (Vineri, 8 noiembrie 2013, 22:30)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

      adevar graieste
    • 0 (0 voturi)    
      nu s-a exprimat gresit (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 13:57)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

      daca citesti toata fraza zisa de srs o sa vezi ca a recunoscut falsitatea actelor. nu e chiar atat de prost sa persiste in minciuna dupa dovedirea fara echivoc a contrariului.
  • +5 (5 voturi)    
    sa te demita... (Vineri, 8 noiembrie 2013, 22:37)

    luci30 [utilizator]

    faci partidul de kk-rau