Liviu Dragnea: Va fi o autostrada Sibiu-Brasov-Bacau si una Sibiu-Pitesti. Prima va fi, poate, Sibiu-Brasov

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 noiembrie 2013, 10:50 Revista Presei | Radio TV

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat duminica, la emisiunea "Dupa 20 de ani" de la ProTV, ca va exista atat o autostrada Sibiu-Brasov-Bacau, cat si una intre Sibiu si Pitesti, mentionand ca este posibil, in opinia sa, ca cea dintre Sibiu si Brasov sa fie construita prima.

Dragnea a fost intrebat despre oportunitatea si destinatia accizei la carburant. "Acei 7 eurocenti la carburant se duc direct in autostrazi", a raspuns el, potrivit Mediafax.

Ministrul Dezvoltarii a precizat ca nu se poate spune la acest moment cu exactitate catre care tronson sunt indreptati banii, pentru ca sumele colectate merg in Buget, si de acolo sunt repartizate catre autostrazi.

"Am inteles de la colegii de la Finante ca nu s-a putut pune direct ca acesti 7 eurocenti sa mearga direct intr-un buget special", a spus Dragnea, mentionand ca motivul tine de legislatia UE.

Vicepremierul a mai declarat, raspunzand unei intrebari, ca va exista atat o autostrada de la Sibiu la Brasov, care va ajunge pana la urma la Bacau, cat si una de la Sibiu la Pitesti.

"Nu se fac in acelasi timp", a mai spus Dragnea.

Intrebat care dintre cele doua se va face prima, vicepremierul a raspuns ca acest lucru va fi anuntat, fiind reglementat intr-un "master plan".

"Este posibil ca prima sa fie Sibiu-Brasov. Este posibil. Nu va poate da nimeni un raspuns acum, pentru ca aceste lucruri se negociaza si cu Comisia Europeana, pentru ca este vorba despre traseele de transport european. Este o anumita parte din Europa care doreste ca prima sa inceapa Sibiu-Pitesti si exista si o alta parere, ca prima sa fie Sibiu-Brasov", a spus Dragnea.

Intrebat care este parerea sa, vicepremierul a raspuns: "A mea ar fi Sibiu-Brasov. Nu stiu cat va conta".
























4083 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    cred ca optiunea ta fireasca ar fi: (Duminică, 17 noiembrie 2013, 11:05)

    rov [utilizator]

    Rahova sau Jilava.
    • +2 (8 voturi)    
      Sibiu-Brasov e una si Sibiu-Brasov-Bacau alta (Duminică, 17 noiembrie 2013, 16:01)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Intre Brasov si Bacau sunt cam 50 km de munti. Autostrada nu va fi asa ieftina iar importanta ei este discutabila. Traficul nu este mare intre Bacau si Brasov iar costul tronsonului Sibiu-Bacau este cam egal cu Sibiu-Pitesti, mult mai important.

      Daca am cere UE sa finanteze Sibiu-Brasov-Comarnic-Ploiesti in detrimentul Sibiu-Pitesti nu ar fi un lucru asa rau dar sa ceri finantarea Sibiu-Brasov-Bacau doar ca sa folosesti tronsonul Sibiu-Brasov pentru a ajunge la Bucuresti pe Valea Prahovei cu autostrada intre Brasov si Ploiesti finantata de Statul Roman sau in concesiune asta nu este bine pentru ca s-ar risipi aiurea fonduri UE pe tronsonul Brasov-Bacau, cu trafic mic.
    • +3 (3 voturi)    
      corect! (Luni, 18 noiembrie 2013, 9:04)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      :))
  • +18 (18 voturi)    
    parca (Duminică, 17 noiembrie 2013, 11:35)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    era deja inclusa o taxa de drum, aceea e doar pentru drumuri forestiere, sa poata transporta baietii destepti lemnul furat mai usor?
  • +18 (18 voturi)    
    ... (Duminică, 17 noiembrie 2013, 11:56)

    Rromanika [utilizator]

    Si asta nu-i nimic. Daca iese si Oparescu presedinte o sa fie si una suspendata bucuresti - arad. De un capat o sa o tina suspendata sfantul duh si de celalalt capat sfantu astepta.
  • +9 (9 voturi)    
    crezusem... (Duminică, 17 noiembrie 2013, 12:21)

    Codruta N [utilizator]

    ... ca, desi la fel de hoti ca pedistii, astia macar nu sunt chiar ATAT de tampiti - dar vad ca... nici o sansa!!

    DE CE ar avea nevoie cineva din Viena sau Munchen sau Koln sa fie legat direct de Bacau??
    Nenorocitii astia fie nu inteleg notiunea de "coridor de transport", fie o inteleg dar fac pe prostii! Vor ei, gaia-matzu, sa faca "coridor european" spre barloagele in care si-au facut vilele lor de cocalari (zonele Valea Prahovei - Bran - Moieciu si Lepsa etc.)! ATAT! De ceea ce ar avea intr-adevar investitorii seriosi (NU tzepari ca la Rosia Montana) - adica Romania, in general - nici ca le pasa!!
    • +4 (4 voturi)    
      eeh, ai crezut gresit! (Luni, 18 noiembrie 2013, 9:12)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Eu nu inteleg cum oamenii si-au pus ratiunea in buzunar, sau cufar, si s_ au prefacut ca au uitat cate hotii si nelegiuiri a facut psd pana in 2004. Cum s_ar fi putut ei transforma dintr_o opozitie ( unde doar au chiulit, inafara de votarea maririi constante propriilor salarii, si au facut scandal la orice lucru bun propus de guvernul de atunci) intr_o guvernare credibila?
      Ce a facut bun, macar un lucru bun, pentru Romania, pana acum, acest guvern preacinstit?? NIMIC!
  • +8 (8 voturi)    
    psd-ul și Pițurcă. (Duminică, 17 noiembrie 2013, 12:38)

    patrick_higher [utilizator]

    Încăpățânarea e ceea ce-i unește. O lume întreagă le spune că nu e bine, că nu așa trebuie procedat, că nu asta a fost înțelegerea, că nu-i corect etc. etc., dar ei știu mai bine.
  • +6 (6 voturi)    
    Nebulie (Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:08)

    ipolitic [utilizator]

    Nu am înțeles mai nimic.
    Se va face autostrada Sibiu-Brașov, și
    mai târziu Brașov-Sibiu ? Asta ar reduce
    costurile la jumătate.
    Autostrada cu sens unic. Bravo, Dragnea.
    Dacă puneau 7,4 eurocenți în loc de 7,
    suna mai uselist. Hai că încă nu-i târziu.
  • +7 (7 voturi)    
    Sibiu-Brasov-Bacau? :)) (Duminică, 17 noiembrie 2013, 14:50)

    Luk [utilizator]

    Pe urma Brasov-Shighisoara-Targu Mures? =))
  • +10 (10 voturi)    
    Om grijuliu cu nervii nostri ! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 15:14)

    NicolaeA [utilizator]

    Om grijuliu cu nervii nostri ! Cum sa spuna ca nu va exista nici o autostrada ci doar niste studii de fezabilitate ?
  • +6 (6 voturi)    
    inteleg! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 16:00)

    minus [utilizator]

    Va fi o autostrada Sibiu-Pitesti pe care niste birocrati au numit-o anapoda componenta din coridorul IV. Ea va avea o componenta estica Sibiu-Brasov-Bacau si una sudica Sibiu-Pitesti. Mai exista o componenta nordica si una vestica si toate sunt numite cu simt patriotic "autostrada Sibiu-Pitesti"!
    Nu vom avea bani, dar le vom face pe toate, si pe toate vom scrie Sibiu-Pitesti, "sa moara dusmanii mei"! Vor orbacai spre toate punctele cardinale, vor cumpara benzina si vom incasa acciza.
  • +7 (7 voturi)    
    Proiecte Europene de Transport - Romania (Duminică, 17 noiembrie 2013, 16:58)

    JohnnyDoeson [anonim]

    In 2013 - 2014 - zero proiecte

    http://tentea.ec.europa.eu/en/ten-t_projects/ten-t_projects_by_country/romania.htm

    Mafiotii romani nu pot sa fure din cele europene asa ca Romania este contribuitor net catre UE.
  • +8 (8 voturi)    
    Priority Axis no 7 (Duminică, 17 noiembrie 2013, 18:46)

    CFDP [utilizator]

    http://tentea.ec.europa.eu/en/ten-t_projects/30_priority_projects/priority_project_7/priority_project_7.htm

    Map updated on: May 2013

    Nadlac - Arad - Timisoara - Lugoj - Deva - Orastie - SIBIU - PITESTI - Constanta. Asta e axa prioritara stabilita de Comsia Europeana. Ruta asta a fost stabilita din 2004. Nu exista nici un Sb - Bv - Bc. Ce vorbesc domnii Dragnea si Sova sunt niste ineptii.

    Cum poti sa fii ministru al 'marilor proiecte' si tu atat sa nu stii macar? Asta e ruta, pe asta primiti banii si gata, ce atatea povesti. E simplu ca buna ziua.

    Singura modalitate de a face Sibiu - Brasov e cu bani integral de la buget, cand in schimb, tu la Sibiu - Pitesti ai finantare nerambursabila 85 % de la UE.

    Alegerea altei variante decat Sibiu - Pitesti e clar o dovada de subminare a economiei nationale.
    • -1 (1 vot)    
      Sibiu-Pitesti nu are finantare UE! (Luni, 18 noiembrie 2013, 8:27)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui CFDP

      Sibiu-Pitesti nu are finantare UE.
      • +1 (1 vot)    
        Nu am fost suficient de exact (Luni, 18 noiembrie 2013, 12:14)

        CFDP [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Autostrada Sibiu-Pitesti ar trebui sa fie construita cu finantare din fonduri europene, alocate in cadrul exercitiului bugetar al UE 2014-2020.
        Deci va avea finantare, ramane doar la latitudinea guvuernului ce va alege sa faca, si cum.
    • +1 (1 vot)    
      sunt alte interese la mijloc, altele decat cele (Luni, 18 noiembrie 2013, 10:14)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui CFDP

      rezultate din studiile ingineresti si necesitatile reale.

      stiu din surse sigure ca s-au facut presiuni mari pe elaboratorii noului masterplan, a.i. sa fie incluse tot felul de proiecte obscure acolo.

      sa lasam oamenii sa-si faca treaba, se lucreaza la modelul national de transport, care este foarte complex si ne poate oferi raspunsuri clare pentru viitoarele rute.

      da, valea oltului ridica probleme mari de proiectare si constructie insa asta nu valideaza autostrada ghertoilor de busteni
  • +1 (1 vot)    
    nu intelegeti esenta... (Luni, 18 noiembrie 2013, 12:03)

    cris80 [utilizator]

    Sibiu-Brasov-Ploiesti va fi cu taxa. Cine ar mai merge pe ea daca Sibiu-Pitesti ar exista si pe care nu ar putea pune taxa ca e cu fonduri ue. Plus ca n-ar putea fura. Asta e tot.
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:30)

    pamfletaru [utilizator]

    si marmota....