Liviu Dragnea, despre dosarul referendumului: La finalul acestui proces vom sti daca in Romania mai putem vorbi despre democratie. Nu cred ca in 2013, 2014 poate fi dus la puscarie un nevinovat

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:26 Revista Presei | Radio TV

Vicepremierul Liviu Dragnea a fost intrebat,  in emisiunea "Dupa 20 de ani" difuzata duminica de ProTV, daca ii este frica de posibilitatea de a ajunge in inchisoare dupa procesul privind referendumul, el precizand ca nu crede ca in Romania anilor 2013 si 2014 poate fi trimis la puscarie cineva nevinovat, transmite Mediafax.

Intrebat daca ii este frica de posibilitatea de a ajunge in puscarie in urma procesului privind organizarea referendumului din 2012, Dragnea a raspuns: "Pana la urma in acest dosar nici macar nu este vorba despre ce va pati Liviu Dragnea. La finalizarea acestui proces noi vom sti daca in Romania mai putem vorbi despre democratie. Vom sti daca in Romania mai avem dreptul sa facem campanii electorale. Pentru ca de fapt asta e subiectul dosarului".

El a precizat ca in dosarul privind referendumul este acuzat ca a trimis SMS-uri pe care nu le-a trimis si ca a facut si a utilizat un sistem informatic pe care nu l-a facut si nu l-a utilizat.

"Nu mai vorbesc despre faptul ca patru procurori au fost in dosar si au iesit de buna voie si a trebuit sa vina nu stiu cine, ca altcineva pierduse benzina, va fi alt subiect de discutie, altadata. Dar acest dosar vorbeste despre posibilitatea ca convingerea unor oameni sa vina la vot, repet, fara sa se incalce vreo lege, reprezinta un folos necuvenit nepatrimonial pentru un partid, adica o infractiune. Noi vorbim de SMS-uri care au fost folosite in campania electorala si acum este prima data cand dau public aceasta informatie: sunt acuzat ca am trimis niste SMS-uri pe care nu le-am trimis, sunt acuzat ca am facut un sistem informatic pe care nu l-am facut, sunt acuzat ca am utilizat un sistem informatic pe care nu l-am utilizat si asta nu o spun eu acum, exista probe clare la dosar si declaratii sub juramant care sigur ca n-au fost luate in seama", a spus Dragnea.

Intrebat din nou daca ii este frica de posibilitatea de a ajunge in puscarie, Dragnea a raspuns: "Nu mi-e frica decat de Dumnezeu. Si eu nu cred ca in Romania in anul 2013 si la anul, in 2014, se poate pune problema ca cineva complet nevinovat sa mearga in inchisoare pe o acuzatie care are ca substanta esenta democratiei, si anume votul liber. Faptul ca eu incerc sa va conving pe dumneavoastra sa veniti la vot inseamna ca daca va dau un pliant, eu sau oricine altcineva, aia inseamna infractiune. Daca iese cineva la televizor si spune 'Nu veniti la referendum', ceea ce incalca legea referendumului, aia nu este infractiune".

El a mai precizat ca este onorat daca trebuie sa plateasca pentru cei 7,4 milioane de oameni care au votat cum a votat si el la referendum. "Am in spate 7,4 milioane de oameni care au votat asa cum am votat si eu. Daca trebuie sa platesc pentru ei, sunt onorat", a spus Dragnea.























1281 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    sa fie cu noroc 2014 (Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:33)

    torna_fratre [utilizator]

    Daca si tu esti nevinovat, mai Dragnea, pai atunci Ceausescu ar trebui reabilitat,nu crezi?
    Stai linistit ca te fac aia de la Rahova "sef de proiecte pe celula de detentie".
  • +11 (13 voturi)    
    D-asta vrei sa nu impozitezi afacerile preotilor? (Duminică, 17 noiembrie 2013, 14:01)

    dottore [utilizator]

    ... ca ti-e frica de Dumnezeu? Credeam ca esti barbat! Am vazut azi un Bombonel ratacit in drumul spre Jilava, spunand ca el n-a facut nimic ilegal contra lui Base. Baroane, nu te mai jura ca joci fair-play ca stie tot Teleormanul ce are acasa!
  • +10 (12 voturi)    
    Frauda electorala (Duminică, 17 noiembrie 2013, 14:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dragnea se crede buricul Romaniei. Cica "La finalizarea acestui proces noi vom sti daca in Romania mai putem vorbi despre democratie."

    Justitia nu poate fi apreciata dupa un proces. Nici un proces nu vorbeste singur despre calitatea justitiei si a democratiei. Doar statistica generala despre coruptie si nevinovatii victime spune ceva despre justitia romaneasca. iar justitia perfecta nu s-a inventat inca nicaieri. Justitia perfecta e o utopie extremista, specific uslamista.

    Asa cum ne asteptam, Dragnea considera procesul sau fundamental pentru Romania. Asta-i sfidare, nesimtire de burghez uslamist. Romania va merge inainte si in cazul in care i s-ar face vreo nedreptate lui Dragnea. Dar nu e cazul. Exista stenogramele, dovada concreta ca Dragnea coordona fraudarea alegerilor, coordona campania electorala ilegala din ziua alegerilor si presiunea mirsava asupra alegatorilor saraci.

    Ce nedreptate i s-ar putea face lui Dragnea? Orice pedeapsa primita de Dragnea este minora comparativ cu raul pe care frauda electorala il produce sistematic.
  • +9 (11 voturi)    
    perfect! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 14:30)

    Cezy [utilizator]

    "Nu cred ca in 2013, 2014 poate fi dus la puscarie un nevinovat!" Deci, daca totusi, inseamna ca acel cineva e vinovat!
    • +10 (12 voturi)    
      Si Nastase era nevinovat! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 15:38)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      Dragnea, spune-ne de unde ai averea aia uriasa de sute de milioane de euro si mai vorbim!...
  • +10 (12 voturi)    
    referendumul (Duminică, 17 noiembrie 2013, 14:37)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    nu e campanie electorala.

    La sfarsitul acestui proces vom afla daca democratia si votul corect si liber exprimat pe baza unor informatii exacte poate exista in Romania.

    Sper ca in Romania anului 2014 cat mai putini vinovati sa scape de Justitie, iar cei gasiti vinovati si ocupand functii publice sa primeasca pedepse grele.
  • +10 (12 voturi)    
    Astept sa platiti (Duminică, 17 noiembrie 2013, 14:45)

    LoveRomania [utilizator]

    Domnule Dragna nu se asteapta nimeni sa platiti pentru cei care au votat cinstit, ci pentru cei ce au fost adusi cu forta, sub amennintari la vot, si mai ales pentru acei oameni care aua aparut ca au votat chiar daca erau decedati sau nu erau in localitate si ei nu au votat personal.
    Trebuie sa platiti pentru cei 100.000 sau 1 milion de voturi obtinute fara acordul si stiinta cetatenilor respectivi.
    Cei care au votat USL platesc si ei acum la fel cum platesc si cei ce au votat altceva prin impozite mai multe si mai mare, taxe noi inventate si unii chiar prin foame sau moarte din lipsa de bani de medicamente.
    Toti trebuie sa platim
  • +8 (10 voturi)    
    Nerusinare USL-ista ! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 14:56)

    Idealistu [utilizator]

    Domnule, personajele astea de la varful USL-ului sunt chiar nerusinate. Tot judetul Teleorman stie ca d-l Dragnea a fraudat alegerile (locale si generale) de ani buni, inclusiv refendumul pentru demiterea Presedintelui. Daca acest om scapa nepedepsit, atunci chiar ca nu vom avea democratie, ci un simulacru condus de niste borfasi !
  • +4 (6 voturi)    
    asteptam (Duminică, 17 noiembrie 2013, 15:00)

    taranistu [utilizator]

    si pana in 2015. important e sa fie!
  • +10 (12 voturi)    
    Saracu ! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 15:00)

    NicolaeA [utilizator]

    Cred ca-i este tare greu ! Are un spate lat. Are in spate 7,4 milioane de oameni - vii, morti, plecati in strainatate, turisti cu mania de a vizita centre istorice de votare cat mai multe intr-o singura zi - care au votat asa cum a votat si el.
  • +8 (10 voturi)    
    UITE UN "NEPRIHANIT" (Duminică, 17 noiembrie 2013, 15:40)

    niku56 [utilizator]

    Pe care, nu'l mai incape, judetu, hotelu, etc.
    TUPEU, a la Nastase, dar sa speram, ca "palmele" pe care le incaseaza, PAPICI, sa nu timoreze restul magistratilor, sau cei nou numiti, sa nu fie, "nepotii" doamnei Stanoiu.
  • +4 (4 voturi)    
    ??????? (Duminică, 17 noiembrie 2013, 18:17)

    paganini [utilizator]

    cata IMPERTINENTA la omui asta....!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Incredere in Justitie (Luni, 18 noiembrie 2013, 2:02)

    un dac [utilizator]

    Domnule Dragnea, ce spuneti dvs este minunat. Arata increderea dvs in Justitie. Un om nevinovat nu poate merge la puscarie in Romania contemporana. Asta inseamna ca Justitia isi face treaba. Excelent! Prin urmare, va rugam noi frumos, CEILALTI 7,4 milioane de romani, dati domnule drumul politicienilor sa infrunte barbateste Justitia libera. Cazul Vosganian va zice ceva?