Crin Antonescu: Sebastian Ghita exercita in mod clar, prin Romania TV, presiuni evidente asupra unui om cu atata putere cum e Victor Ponta. Lasa sa se inteleaga ca e aproape un reprezentat al serviciilor secrete

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2013, 21:31 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu, la Digi24
Foto: Hotnews
Crin Antonescu a afirmat joi seara, la Digi 24, ca atunci cand a vorbit despre presiunile unor oameni din serviciile secrete pentru candidatura lui Victor Ponta la alegerile prezidentiale s-a referit la deputatul PSD Sebastian Ghita, care "lasa sa se inteleaga ca e aproape un reprezentat" al acestor servicii.

Antonescu isi argumenteaza afimatia prin faptul ca, in momentul in care Sorin Rosca Stanescu a facut o declaratie "nepotrivita" fata de premier, Sebastian Ghita "a dat un comunicat care transmitea acest lucru", ca "oamenii vechii Securitati se afla in jurul meu" iar "oamenii noi Securitati, serviciile luminate, sunt exemplificate de un om in zona de varsta si actiunea domniei sale".

"Cand vezi si nu iti explici de ce un asemenea om exercita in mod clar, prin postul de televiziune Romania TV, presiuni evidente asupra unui om cu atata putere cum e dl Ponta, ai in vedere si poti sa spui s-ar putea ca asupra lui sa fie si astfel de presiuni", a continuat Crin Antonescu.

Acest lucru "nu inseamna ca serviciile l-au investit cu asta", a notat presedintele PNL, care a precizat ca nu l-a avut in vedere pe seful SRI, George Maior, cand a vorbit de presiuni din zona serviciilor secrete asupra lui Victor Ponta.

Acesta a ironizat in acest context declaratiile facute de Victor Ponta si de Ilie Sarbu pe aceasta tema: "Am vazut cu cata nonsalanta, cu ce aer virgin spuneau si dl Ponta, si dl Sarbu, nu am auzit, sa ne aduca dovezi dl Antonescu".

"Oameni de genul Sebastian Ghita, care se legitimeaza pe drept sau pe nedrept ca fiind influenti sau sprijiniti de acolo, pot face presiuni pe dl Ponta", a reafirmat liderul PNL.

In ceea ce priveste o eventuala candidatura a lui George Cristian Maior la alegerile prezidentiale, acesta afirma ca nu ar avea nicio problema in acest sens, la fel cum este si in cazul lui Teodor Melescanu.

In opinia sa, insa, ar trebui "sa existe macar 6 luni intre momentul in care conduci o asemenea institutie" si candidatura la prezidentiale, deoarece "vii cu prea multe informatii pe care ceilalti nu le au".

"Nu cred, dar e dreptul domniei sale (...) daca ar dori sa candideze, undeva prin primavara ar trebui sa anunte acest lucru", a mentionat Antonescu.

Despre declaratia lui Basescu potrivit careia dintre Antonescu si Ponta, la prezidentiale l-ar vota seful liberalilor


Crin Antonescu afirma ca Basescu nu va avea acest prilej, dar a admis ca interventiile presedintelui de acest gen ar putea crea disensiuni in USL.

"Este un joc politic, joaca numai asta a facut, sau aproape numai asta a facut zece ani de mandat. In acest moment trebuie sa joace ceva, ce poate sa spuna... Nu poate doar sa-l atace pe bietul Predoiu. Incearca si dansu sa joace pe terenul central", a comentat acesta, la Digi 24.

Antonescu a subliniat insa ca Traian Basescu "profita si de lipsa de minte, un eufemism, a unora", recunoscand ca presedintele "e un jucator priceput, chiar foarte priceput, dibaci, in continuare, din pacate pe un teren care nu foloseste tarii si din pacate nici domniei sale".

Intrebat ce poate obtine Traian Basescu din acest joc, Crin Antonescu a precizat: "Ceea ce deja a obtinut, anumite tensiuni in  USL, PSD-isti speriati, poate fi si titlul unui tablou, sau al unui film. Dl Basescu are cu ce sa se joace".

"Nu cade nimeni in capcana lui Basescu, mai putin catia putini PSD-isti speriati si poate cativa liberali naivi", a concluzionat el.























4879 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Cacarau isi continua baletul ipocrit! (Joi, 21 noiembrie 2013, 22:05)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Se face ca e singur in lupta cu sistemul ticalosit pe care l-a oferit Romaniei o data cu guvernarea USL, din care face parte in continuare, pentru ca ciolanul e mai bun decat moralitatea unui damblagiu de Balaceanca! :)
    • +4 (6 voturi)    
      Parca-l vad si cazand in genunchi (Vineri, 22 noiembrie 2013, 4:47)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      cu lacrimi....de crocodil in ochi.....de la depresie nu de la vreo victorie, ca asta-i eternal loser.
  • +2 (2 voturi)    
    Eu cred... (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:29)

    Sani [utilizator]

    Ca USL-ul a murit.
    Ca alternativa credibila pentru cei 70% vreau sa spun.

    Chiar si cei care refuza sa vada evidenta vor fi curand cuprinsi de furie, de furia prostului carevasazica...furia omului lipsit de judecata care nu este in stare sa prevada nimic si care vesnic se simte tradat.

    Partidele de dreapta (in care PNL-ul nu exista evident iar PDL intra doar partial) ar trebui sa incerce sa genereze implicarea oamenilor care pot/stiu cat de cat sa gandeasca.
    Altfel ne vom prabusi vesnic...fara scapare!
  • +2 (2 voturi)    
    Vorbeste prostii! (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Domnul Basescu a spus un adevar mai mare decat casa si l-a spus cu multa, foarte multa obida in glas. Despre care adevar e vorba? Acela ca Domnia sa, ca si mine si ca multe milioane de romani, s-ar putea sa fie obligat ca la alegeri sa opteze pentru raul cel mai mic. Ori intre Ponte si Antonescu viata ultimului an ne-a arata ca raul cel mai mic este Antonescu. Obida de care vorbeam rezida din faptul ca am mai fost odata pusi in fata acestei dileme cand a fost nevoie sa il alegem pe Iliescu a treia oara pentru a scapa tara de un nationalist nebun. Asta este adevarul nu incercarea de a dezbina USL pentru asta face destul Antonescu si ii multumim cu plecaciune pentru acest lucru.
  • +2 (2 voturi)    
    Un scenariu plauzibil (Vineri, 22 noiembrie 2013, 11:02)

    ticbis [utilizator]

    Crin Antonescu are o mare problema si eu cred ca este constient de aceasta.
    Alegerile prezidentiale sunt la sfarsitul lui 2014 iar uniunea USL este valabil juridic pana pe la jumatatea anului 2016 cand, cel putin teoretic, atat PSD-ul cat si PNL-ul vor intra separat in campania electorala pentru alegerile parlamentare. Presupunand ca Antonescu va castiga prezidentialele in decembrie 2014, va fi presedinte peste un guvern USL doar un an si jumatate (asta in cazul fericit in care USL-ul nu se va destrama mai devreme).
    Daca in 2016 PSD-ul va castiga alegerile si va putea forma o majoritate cu partidele traditional prietene PUNR, UDMR, PC, Ecologistii, la care se vor adauga dezertorii din PPDD si chiar PDL, atunci PNL-ul va fi exclus de la guvernare. Motivele sunt logice, pentru psdisti PNL-ul e o frana, vezi cota unica, marirea taxelor, salariul mininim, impartirea teritoriala si administrativa, etc. La asta se adauga presiunea baronilor PSD pentru ocuparea functiilor si ministerelor pe care acum PSD-ul este obligat sa le imparta cu aliatii din PNL.
    In atare conditii, Antonescu va fi izolat la Cotroceni dar si supus presiunii propriilor lui baroni din partid, nemultumiti ca au pierdut ciolanul. Asta inseamna ca va fi nevoit la reactii extrem de critice la adresa guvernului PSD, poate cu mult mai virulente decat ale lui Traian Basescu in prezent.
    In aceste conditii, PSD-ul nu va ezita sa-l suspende, mai ales ca pragul unui referendum va fi fost deja legiferat la 30% si noua constitutie deja adoptata. Va fi floare la ureche, mai ales ca electoratului psdist i se va adauga o mare masa a electoratului de dreapta si mai ales daca PSD-ul va beneficia de propaganda media atat a Antenei 3 cat si a Romaniei TV.
    Planul PSD-ului e simplu:
    - il punem pe Antonescu presedinte in 2014;
    - mergem cu PNL-ul pana la parlamentarele din 2016;
    - castigam alegerile si scoatem PNL-ul de la guvernare;
    - Antonescu devine izolat si il suspendam la prima ocazie;
    - alegem apoi un presedinte PSD;
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo ticbis! (Vineri, 22 noiembrie 2013, 18:48)

      buji [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      Una dintre cele mai lucide si pertinente analize!
  • 0 (0 voturi)    
    pe langa justitie, va bateti si pe servicii ? (Vineri, 22 noiembrie 2013, 11:12)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Securistii "vechi" prin grija celui mai toxic personaj din istoria Romaniei, ilici si apoi a celorlalti sefi de partid, sunt deja aranjati in afaceri si direct sau indirect in politica (srs, nicolae,voiculescu,popoviciu etcetcetc) .......adica si pe langa tine ! Ataca-l pe ponta daca ai sange in instalatie sau taci.Ataca-l pe ghita pentru contractele cu statul nu pentru ca-l influenteaza pe ponta.Daca e spune asta !