Victor Ponta: Cred ca Basescu avea demult terenul din Calarasi, acum a vrut sa il albeasca. / Bugetul pe 2014 - construit pe baza a ceea ce am reusit in acest an ca si crestere economica. Nicio taxa nu a fost modificata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 2 decembrie 2013, 4:41 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta la RTV
Foto: Captura RomaniaTV
Premierul Victor Ponta a declarat, duminica, la Romania TV, ca, dupa parerea sa, presedintele Traian Basescu avea terenul de la Calarasi de mai multa vreme, dar ca acum a decis sa il treaca in proprietatea familiei sale. "Eu cred ca avea acest teren demult si acum a vrut sa il albeasca, ca sa va spun direct. (...) Spre finalul mandatului s-a gandit sa treaca cumva pe numele familiei niste proprietati pe care probabil ca lucra mai de mult la ele." Primul ministru a mai afirmat ca bugetul pe anul 2014 a fost construit de Guvern pe baza a ceea ce s-a reusit in 2013, ca si crestere economica, dar si pe ce se poate previziona pentru 2014, a declarat duminica premierul Victor Ponta. Premierul a adaugat ca nicio taxa nu a fost modificata.
 
Referitor la terenul din Calarasi al sefului statului, Ponta afirma ca "Eu asta cred. Dar cred de asemenea ca presedintele tarii, prin functia pe care o ocupa, daca nu are absolut nimic de ascuns, cred ca ar trebui sa salute formarea comisiei (de ancheta - n.red.). Totusi, aceasta vehementa a oamenilor din jurul sau impotriva comisiei sigur ca nu face decat sa accentueze suspiciunea este ceva de ascuns acolo", potrivit Agerpres.

Premierul a sustinut insa ca aceasta este o parere personala. 'Am vazut ca si consilierul guvernatorului BNR are pareri personale, am si eu dreptul la pareri personale', a precizat primul-ministru.

Intrebat daca presedintele ar fi cumparat terenul prin intermediari, Victor Ponta a raspuns ca "este o ipoteza, care nu poate fi verificata decat de catre comisia parlamentara de ancheta".

Bugetul pe anul 2014 a fost construit de Guvern pe baza a ceea ce s-a reusit in 2013, ca si crestere economica, dar si pe ce se poate previziona pentru 2014, a mai declarat duminica premierul Victor Ponta. Premierul a adaugat ca nicio taxa nu a fost modificata.

''Bugetul pentru 2014 a fost construit de catre Guvern si este in discutia Parlamentului, asa cum s-a intamplat de fiecare data in ultimii 23 de ani, pe baza a ceea ce am reusit in 2013, ca si crestere economica, si pe baza a ceea ce putem previziona pentru 2014. Cele mai importante prevederi ale bugetului se refera la faptul ca peste 5 milioane de pensionari (...) vor avea o crestere de 3,76%, poate ca nu suna impresionant, dar sa nu uitam ca au fost doi ani, 2010-2011, in care li s-a taiat din pensii. Nu doar ca am dat inapoi ceea ce li s-a taiat, dar si reusim in fiecare an sa adaugam ceva important. De asemenea avem in bugetul pe 2014 aproape 3 miliarde de lei, aproape 750 de milioane de euro, bani care vor merge catre profesori, catre diversi functionari publici, care au castigat procesele cu Guvernul Romaniei pentru taierile din 2010, in special insa spre profesori vor merge acesti bani'', a spus Ponta, la RTV, potrivit Agerpres.

El a precizat ca in buget sunt prevazuti bani si pentru cresterea veniturilor medicilor rezidenti. ''Avem banii prevazuti pentru cresterea semnificativa a veniturilor rezidentilor, pentru ca situatia rezidentilor in Romania era intr-adevar rusinoasa, niste venituri extrem de mici, dupa sase ani de facultate foarte grea pentru inca o perioada, intre doi si sapte ani de rezidentiat. De asemenea toti profesorii debutanti (...) vor avea si ei o crestere importanta. Se creste salariul minim, de la 800-850, dupa aceea 900 de lei, de la 1 iulie, avem banii pusi pentru proiectele importante Comarnic-Brasov, Autostrada Transilvania'', a aratat premierul.

Premierul a adaugat ca nicio taxa nu a fost modificata. "Nicio taxa nu a fost modificata, cota unica ramane 16%, TVA-ul nu doar ca nu a fost crescut, dar ramane scazut pentru produsele de panificatie si incercam sa-l scadem pentru alte produse alimentare. Zona de conflict pe care a identificat-o presedintele se refera la o politica fiscala practicata in intreaga Europa, e vorba de 7 eurocenti pentru fiecare litru, e un element extern, nu are legatura cu noi. Datorita scaderii pretului barilului, efectul pentru cei care se duc sa puna benzina va fi aproape de zero. Exista o analiza pe plan mondial, legata de situatia din Iran, consumul la nivel mondial, previziunile sunt de scadere a pretului barilului, negociem cu companiile producatoare, incat impactul pentru cetateanul care are masina sa fie aproape de zero", a mai spus prim-ministrul.




















2739 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Ponta cel mai mare mincinos (Luni, 2 decembrie 2013, 5:09)

    ddoina [utilizator]

    Terenul este al Ioanei Basescu si nu al lui Traian Basescu. Daca Ioana Basescu avea terenul de mai mult timp atunci nu ar fi avut niciun motiv sa se duca la banca ca sa imprumute bani.

    Rog HotNews sa faca o rubrica "Minciunile lui Ponta" si
    sa treaca pe zile de cand Ponta a devenit PM cate minciuni ne-a spus.
    • -9 (11 voturi)    
      :) (Luni, 2 decembrie 2013, 10:43)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ddoina

      E terenul Ioanei la fel ca in cazul in care ne spunea Traian Basescu ca nu il cunoaste personal pe Casuneanu. Apoi ne-a spus ca i-a vandut un teren. Desi oficial il vanduse unei rude a lui Casuneanu. Smecherii din astea ieftine cu interpusi...
  • +14 (16 voturi)    
    Va veni si ziua (Luni, 2 decembrie 2013, 6:05)

    Kepler [utilizator]

    lui Ponta! Nu numai ca nu va mai fi prim-ministru dar va trebui sa recunoasca plagiatul pagina cu pagina!
  • +14 (14 voturi)    
    Are dreptul la......... (Luni, 2 decembrie 2013, 6:38)

    banateanul. [utilizator]

    parere personala !
    Si noi avem acelas drept!
    Si parerea multora dintr noi ,in afara dintre cei 70% din 40% cati au participat la acel simulacru de vot, da parerea multora dintre noi este ca ar fi cazul sa te bagi in gaura de <<sarpe sau sobolan >> si sa-ti tii gura !
  • +12 (14 voturi)    
    Reset (Luni, 2 decembrie 2013, 7:26)

    feisbuk [utilizator]

    Trebuie sa ne obisnuim cu un PM care minte cum bea apa. Suna ciudat pentru cei din vest, dar asta este noua realitate romaneasca. Se maresc accizele, creste salariul minim (care care dupa el crestere de taxe, amenzi si contributii - care tot chetuieli fiscale sunt pentru persoane fizice si juridice), cresc taxele locale iar plagiatorul spune cu seninatate ca nicio taxa nu a fost modificata.

    Si banuiesc ca ar fi in stare sa discute valentele semantice ale expresiei "nu am crescut taxele" zile intregi, spunand ca acciza nu e taxa, impozitul pe salariu nu e taxa, etc.

    In directia in care merge Romania, gratie votului universal exprimat preponderent de milioane de asistati sociali grei la cap si handicapati (la propriu) si ocrotiti spiritual de mult prea fericitul Daniel si pastorul Gadea, nu este exclus ca urmatorul presedinte sau prim ministru sa fie retard (la propriu) sau cu cazier judiciar.

    Si vom da un nou reset, cautand noul standard al normalitatii.
  • +12 (14 voturi)    
    pai, (Luni, 2 decembrie 2013, 8:30)

    Cezy [utilizator]

    se pare ca la CEC nu sunt nereguli, asa ca trebuiau gasite alte justificari pt. comisia parlamentara...Probabil in curand vom avea comisii facute pe baza banuielilor d-nului PM!
  • +12 (14 voturi)    
    teren basescu (Luni, 2 decembrie 2013, 9:14)

    mihail nica [utilizator]

    daca este adevarat, e cazul sa semnezi o solicitare catre dna// adica sa-ti asumi responsabilitatea celor spuse. daca nu este adevarat, ai pierdut total si ireversibil increderea mea in "domnia voastra " !
  • +15 (17 voturi)    
    OZN (Luni, 2 decembrie 2013, 9:26)

    EMP [utilizator]

    "... e vorba de 7 eurocenti pentru fiecare litru, e un element extern, nu are legatura cu noi." Ca sa vezi, deci aceasta noua taxa n-are nici o legatura cu guvernul care a introdus-o, a aparut din neant. Cred ca daca se gandeste mai bine, domnul Ponta va ajunge la concluzia ca taxa a fost impusa de prietenii vest-europeni ai lui Basescu.
    Acum vreo doua zile eram la cumparaturi. Un batranel imbracat ca vai de capul lui, rebegit, vorbea cu patronul magazinului: "ai vazut cate zeci de mii de euro o sa ia din subventie fata lui Basescu?" Mi s-a facut mila.
  • +11 (13 voturi)    
    Este bolnavior rau de tot ! (Luni, 2 decembrie 2013, 10:07)

    NicolaeA [utilizator]

    "Cred ca Basescu avea demult terenul din Calarasi, acum a vrut sa il albeasca." !
    Deci ca sa-l albeasca, la cumparat din nou, la pretul pietei ! Si asta, Ponta, cica a fost procuror ! Pe logica lui cred ca multi au avut dosar instrumentat de el, chiar nevinovati !
    • -6 (10 voturi)    
      mda (Luni, 2 decembrie 2013, 10:13)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Italianul a cumparat dar putea fi doar un proprietar de fatada. Banii puteau fi ai oricui, si in spatele proprietatii sale statea si un act de proprietate ascuns (imprumut, contract v/c neinregistrat etc).

      Acum s-a aratat proprietarul de fapt, s-a platit o suma de bani din care s-a rambursat suma initiala.

      Se practica, nu asta e problema. Problema e sa demonstrezi, sau sunt doar niste fumigene politice.
  • +13 (15 voturi)    
    Tonta tot tonta (Luni, 2 decembrie 2013, 10:08)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai si daca voia sa-l albeasca, nu putea sa-l cumpere la un pret redus? Ca totusi, 1.3 mil eur / 290 ha = 0.44 eur/mp, pret oarecum piperat pentru un teren agricol...
    Da' pentru poporul uslamist care inghite orice scuipa stapinirea, po' sa zici orice timpenie, important e sa fie despre basescu. Ca poporu oricum nu pricepe nika.
    • +1 (3 voturi)    
      tonta ponta (Luni, 2 decembrie 2013, 11:01)

      Elfmade [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Adevarat adevarat ce spui!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu, nu avea cum sa-l cumpere la un (Luni, 2 decembrie 2013, 12:08)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      pret redus. Nu acum. Eu de ex. ma intreb ce " a avut in cap italianul" de s-a hotarat sa "vanda" cu cateva luni inainte sa "sara pretul in aer cu cel putin 30% ", mai ales ca business-ul ala al lui, firma deci avea ca obiect de activitate tranzactii imobiliare. Si tu il vinzi inainte sa ajunga pretul la maturitate? Ce capitalist face asta?
      • 0 (0 voturi)    
        esti total dezinformat (Miercuri, 4 decembrie 2013, 11:19)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Nu va sari nici un pret in aer, strinii putea sa cumpere si pina acum teren, doar ca nu pe persoana fizica ci pe firma. Si sunt o gramada din astia pe la noi. Dai 300 de euro la un notar, iti face firma, firma cumpara terenul. Simplu. Frica asta de straini care vin sa ne fure pamantul tine de mentalitatea comunista a conducatorilor. De aia a aparut si legea aia timpita cu un milion de conditii la achizitia de teren agricol. Si apropos, pretul mediu in UE e de 1 eur/mp. Si ca sa ajunga si la noi la fel, ar trebui sa avem autostrazi, administratie eficienta, legi stabile, taxe mici, etc. Altfel, va fi totdeauna mai putin rentabil pentru o firma sa faca agricultura in Romania
  • +5 (7 voturi)    
    Ponta blabla (Luni, 2 decembrie 2013, 10:59)

    Elfmade [utilizator]

    Asta nu-si da seama ca la fiecare cuvant mai pierde un vot!
  • +3 (5 voturi)    
    se numeste :tehnici de manipulare (Luni, 2 decembrie 2013, 12:15)

    fosta zoezoe [utilizator]

    nu poate fi atat de prost dar se adreseaza unora care sunt ! Tehnica a fost promovata de antene (si otv mai neprofesionist) si consta in amestecarea unui adevar cu 10 minciuni perfectionata in timpul guvernarii pdl.Rezultatul a fost cel stiut.Dar nu numai cu adeziunea prostimii(care va fi tot timpul tributara manipularii, galetilor...) si cu sprijinul activistilor usl ci si a neimplicarii la vot a unei mari parti a electoratului care a favorizat astfel reintronarea comunistilor (baroni) la putere.....Daca asta e adevarul, daca in fapt Romania e rosie, inseamna ca din 1989 incoace traim intr-o grava eroare noi, cetatenii .
  • -1 (1 vot)    
    cec ok (Luni, 2 decembrie 2013, 13:46)

    liviusmaximus [utilizator]

    deci, la cec e totul in regula ! :)
  • 0 (2 voturi)    
    ar fi extraordinar sa aduca dovezi (Luni, 2 decembrie 2013, 15:12)

    visio [utilizator]

    nimic nu ma bucura mai mult decat prezenta infractorilor in puscarie pe perioada nedeterminata; la fel de adevarat este ca basescu ar face o avere cu afirmatiile Plagiatorului...imi aduc aminte si de Turnator...
  • 0 (2 voturi)    
    primul sinistru Tonta (Luni, 2 decembrie 2013, 17:29)

    Gheorghescu [utilizator]

    Ponta stie el ceva despre albirea banilor inca de cand era seful corpului de control al lui Nastase, dar fiindca minte tot timpul, nu mai stie nici el ce spune si confunda persoanele: nu Base era cu albirea banilor, ci chiar indrumatorul de doctorat al plagiatorului, INSUSI Adriaaaaaaaaaaan Nastaaaaaaaseeee!
    Matusa Tamara stie de ce.
  • +1 (1 vot)    
    Cumpar teren (Marţi, 3 decembrie 2013, 9:45)

    bubaru [utilizator]

    ,,Cumpar teren si ofer pretul Ioanei Basescu,,
    Sau, altfel spus, cine a fost prost sa vanda anul acesta cand se stia ca in 2014 este liber in UE la praduirea pamantului romanilor?
    Cei care stau pe la oras sa stie ca pamantul a fost deja vandut unor intermediari, iar de la anul vor intra legal in posesia lui.
    Cat priveste miscarea presedintelui, aspectele legale sau ilegale, fiti sigur ca si-a luat masuri de siguranta si nu poate fi demonstrat nimic ilegal.
    Uni vor intreba de ce nu a asteptat sa cumpere terenul in 2014. Pai cine era prost sa ceara imprumut, in loc de 1 milion, 5 milioane de euro?
    Ma intreb, in continuare, cine a fost prostul care i-a vandut terenul, cand d-na Udrea a demonstrat ca este una din investitiile cele mai bune din tara?
  • 0 (0 voturi)    
    C.E.C (Luni, 9 decembrie 2013, 1:17)

    cocodino [utilizator]

    Daca era fata mea, mai mult de 10 mii de euro nu putea sa ia de la CEC.
    Fata lu Basescu a luat tone de bani de la CEC pentruca Basescu a dat ordine sefului de la CEC.
    Basescu e presedintele tarii si C.E.C-ul este al lui.