Victor Ponta, interviu pentru France Inter: Consultarea CSM, a ministrului Justitiei au lipsit la Codul Penal. Forma finala va fi acceptata de Comisia Europeana/ Este dificil de respectat Consitutia atunci cand este campanie electorala

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 10:57 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a admis ca, in cazul modificarilor aduse de parlamentari Codului Penal, a fost o lipsa de consultare cu CSM, ministrul Justitiei si Comisia Europeana, dar s-a aratat convins ca, in urma acestor consultari, forma finala a legii va fi acceptata la Bruxelles.

"E foarte clar ca a fost o lipsa de consultare cu CSM, cu ministrul Justitiei si cu Comisia Europeana. Am spus foarte clar ca nu putem adopta legislatia fara sa avem consultari, dar, in cele din urma, Parlamentul trebuie sa respecte doar Constitutia, si acest lucru este mereu foarte dificil cand avem o campanie electorala inaintea noastra," a declarat, vineri, premierul Victor Ponta, intr-un interviu acordat postului de radio France Inter, citat de Mediafax.

Intrebat daca astfel nu se incearca "albirea" acestui vot dat de parlamentari, premierul a aratat ca forma finala a legii va respecta standardele europene.

"In realitate, nu stiu cum s-a intamplat cu proiectul de lege, desi sunt un fost magistrat si cunosc procedurile, dar sunt sigur ca, in urma consultarilor, forma finala a legii va fi acceptata de Comisia Europeana, nu insa si de opozitie, acest lucru va fi imposibil", a spus Ponta.

El a recunoscut ca in Romania exista inca problema coruptiei politice, dar a precizat ca exista rezultate importante in combaterea fenomenului.

"Din nefericire, la noi se amesteca coruptia si lupta institutionala, care exista, cu batalia politica. La noi e foarte usor sa spui ca adversarul politic e corupt", a sustinut Victor Ponta.























3257 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    parca vad... (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:04)

    liviu_ [utilizator]

    ca o sa schimbe radical legea si apoi o sa urle "(in romania bineinteles) ca li s-a pus totu la cale si ca toti sunt niste mincinosi...
    bine e posibil sa incerce sa se p*** in continuare pe justitie, dar nu prea cred ca le mai tine acum... cat de curand o sa ne spuna si china si korea de nord ca aberam!
  • +19 (19 voturi)    
    nu va enervati (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:05)

    Rasmus [utilizator]

    asta-i pentru electoratul USL care o va inghiti va pelicanul
  • +14 (14 voturi)    
    cariera de magistrat? (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:06)

    tenere [utilizator]

    care sa fie aia? o avea si vreun exemplu necopiat?

    nu stiu cat il mai suporta romanii pe acest infantil mitoman total nepregatit pentru nivelul la care a fost plantat
    • -4 (6 voturi)    
      cat il mai suporta? (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:20)

      Sorinn [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      pai in sondaje castiga alegerile prezidentiale :-)
      iar cand ma uit la ce potentiali lideri din psd are putea sa ii ia locul parca mai bine il lasa pe Ponta
  • +18 (18 voturi)    
    dezastru (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:10)

    fartonicul [utilizator]

    mascariciu asta trebuie sa dispara cat de repede. e un pericol social extrem. in strada baaaaaa.
  • +16 (16 voturi)    
    doar un pas inapoi (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:13)

    edif [utilizator]

    dar vor continua mai feroce sa sa-si intinda tentaculele peste toate insitutiile cu "proiecte" gen modificarea constitutiei, regionalizare, descentralizare, justitie, politica externa, etc
  • +10 (10 voturi)    
    jenant (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:23)

    quetzal [utilizator]

    O prestatie ridicola intr-o franceza aproximativa, aia invatata din auzite pe care o vorbesc spalatorii de parbrize. mai bine vorbea in romaneste si isi lua un traducator. Individul mitoman a incearcat aceleasi intorsaturi obosite de fraze (decizie politica, opozitia corupta) crezand ca merge ca in romania. In franceza nu inseamna insa nimic si nu a reusit sa-i pacaleasca pe jurnalistii adevarati pe care i-a avut in fata. Absolut jenant.

    Interviul poate fi ascultat aici:

    http://www.franceinter.fr/emission-interactiv-victor-ponta-jerome-olive-oleg-tsarev-et-jan-tombinski
  • +14 (14 voturi)    
    omu asta este incredibil (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:36)

    sucaa [utilizator]

    in realitate nu stie cum s-a adoptat proiectul dar cu o zi inainte a fost parlament si s-a intalnit cu crizelul si strungaru zgonea. atunci au stabilit planul.
    sa-i spuna lui mutu ca-l crede cineva cand spune ca parlamentarii usl au facut totul peste capul lui.
    parlamentarii usl voteaza legile asa cum li se spune s-o faca. 99% din ei nici nu citesc ce voteaza. acolo au dus niste oi care fac exact cum spune ponta&comp.
    cat crede ca mai prosteste lumea?
  • +6 (6 voturi)    
    Ce lipsa de consultare Vic toras?!!!? (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:56)

    PERIFERIGERI [utilizator]

    in limba romana pe care o vorbesc eu se cheama lipsa de profesionalism si dispret fata de cetateni. pe maidanul unde ai crescut mata functioneaza limbajul asta dublu, cand ai de-a face cu unii mai prosti ca tine. cand sunt o leaca mai rasariti nu-ti permiti ca o iei in freza. nu esti nici pe departe atat de destept cum vrei sa pari, asa ca vezi sa nu explodeze mamaliga!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    GAFE DE NEIMAGINAT pentru un fost procuror (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:51)

    andreesanu [utilizator]

    Cum poti declara ca: in campanie electorala nu se respecta constitutia ???,ti-a luat
    Dumnezeu mintile !!!
    Nu esti in campanie !!!,hai trezestete !!!,vezi ca nu esti la antene unde spui ce-ti trece prin burta !,dai interviu la
    France inter.